Logo

parsec.ro

Lansări orbitale 1980

În anul 1980, au avut loc un total de 109 tentative de lansări orbitale, din care 2 eșecuri.

Țară Tentative Reușite Eșecuri
Rusia 90 90 0
Statele Unite 15 14 1
Japonia 2 2 0
India 1 1 0
Europa 1 0 1
ID Dată (UTC) Lansator Serie Misiune Centru TR R
1980-001 1980-01-09 1215 Soyuz-U 76047 -443 Kosmos-1149 (Zenit-6) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-002 1980-01-11 1228 Molniya 8K78M 78018 -505 Molniya-1 NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-003 1980-01-14 1949 Kosmos 11K65M 65067-248 Kosmos-1150 (Parus) NIIP-53 LC132/2 RU S
1980-004 1980-01-18 0126 Atlas SLV-3D Centaur AC-49 FLTSATCOM 3 (FLTSATCOM F3) CC LC36A US S
1980-005 1980-01-23 0700 Tsiklon-3 67067-401 Kosmos-1151 (Okean-E NKh No. 2) NIIP-53 LC32/1 RU S
1980-006 1980-01-24 1545 Soyuz-U 76038 -914 Kosmos-1152 (Feniks No. 928) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-007 1980-01-25 2036 Kosmos 11K65M 47167-249 Kosmos-1153 (Parus) NIIP-53 LC132/2 RU S
1980-008 1980-01-30 1251 Vostok 8A92M 78055 -329 Kosmos-1154 (Tselina-D) NIIP-53 LC43/4 RU S
1980-009 1980-02-07 1100 Soyuz-U 78017 -452 Kosmos-1155 (Zenit-6) NIIP-53 LC43/4 RU S
1980-010 1980-02-07 2110 Titan IIID 23D-19 KH-11 (KH11-3 KENNAN) VS SLC4E US S
1980-011 1980-02-09 2308 Atlas F/SVS 35F GPS 5 (Navstar GPS SVN 5) VS SLC3E US S
1980-012 1980-02-11 2332 Kosmos 11K65M 53772-402 Kosmos-1156/1163 (Strela-1M) NIIP-53 LC132/2 RU S
1980-013 1980-02-12 0052 Molniya 8K78M 78055 -532 Kosmos-1164 (Oko) NIIP-53 LC43/4 RU S
1980-014 1980-02-14 1557 Delta 3910 635/D151 Solar Max (SMM) CC LC17A US S
1980-015 1980-02-17 0040 Mu-3S M-3S-1 Tansei-4 (MS-T4) KASC M JP S
1980-016 1980-02-20 0805 Proton-K/DM 297-01 Raduga (Gran’ No. 16L) NIIP-5 LC200/39 RU S
1980-017 1980-02-21 1200 Soyuz-U 76038 -713 Kosmos-1165 (Zenit-4MKM) NIIP-53 LC43/4 RU S
1980-018 1980-02-22 0835 N-1 N-6(F) Ayame 2 (ECS-b) TNSC N JP S
1980-019 1980-03-03 0927 Atlas F/MSD 67F OPS 7245 [NOSS3] (PARCAE 3) VS SLC3W US S
1980-020 1980-03-04 1030 Soyuz-U 78017 -447 Kosmos-1166 (Zenit-6) NIIP-53 LC43/4 RU S
1980-021 1980-03-14 1040 Tsiklon-2 51052-106 Kosmos-1167 (US-P) NIIP-5 LC90 RU S
1980-022 1980-03-17 2137 Kosmos 11K65M 65098-314 Kosmos-1168 (Tsikada) NIIP-53 LC132/1 RU S
1980-E01 1980-03-18 1601 Vostok 8A92M 78055 -330 - NIIP-53 LC43/4 RU S
1980-023 1980-03-27 0730 Kosmos 11K65M 65098-311 Kosmos-1169 (Vektor) NIIP-53 LC132/1 RU S
1980-024 1980-03-27 1853 Soyuz-U Zh15000-200 Progress-8 (Progress 7K-TG No. 108) NIIP-5 LC31 RU S
1980-025 1980-04-01 0800 Soyuz-U 77025 -734 Kosmos-1170 (Zenit-4MKM) NIIP-5 LC1 RU S
1980-026 1980-04-03 0740 Kosmos 11K65M 47198-315 Kosmos-1171 (Lira) NIIP-53 LC132/2 RU S
1980-027 1980-04-09 1338 Soyuz-U Zh15000-189 Soyuz-35 (Soyuz 7K-T No. 51) NIIP-5 LC31 RU S
1980-028 1980-04-12 2017 Molniya 8K78M 77025 -526 Kosmos-1172 (Oko) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-029 1980-04-17 0830 Soyuz-U 77025 -735 Kosmos-1173 (Zenit-4MKM) NIIP-5 LC1 RU S
1980-030 1980-04-18 0051 Tsiklon-2 45055-506 Kosmos-1174 (IS) NIIP-5 LC90 RU S
1980-031 1980-04-18 1731 Molniya 8K78M 78055 -506 Kosmos-1175 (Molniya-3 No. 26) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-032 1980-04-26 1000 Atlas F/SVS 34F GPS 6 (Navstar GPS SVN 6) VS SLC3E US S
1980-033 1980-04-27 0624 Soyuz-U Zh15000-210 Progress-9 (Progress 7K-TG No. 109) NIIP-5 LC1 RU S
1980-034 1980-04-29 1140 Tsiklon-2 51052-103 Kosmos-1176 (US-A reactor) NIIP-5 LC90 RU S
1980-035 1980-04-29 1330 Soyuz-U Zh15000-213 Kosmos-1177 (Yantar’-4K1 No. 2) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-036 1980-05-07 1300 Soyuz-U 78017 -449 Kosmos-1178 (Zenit-6) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-037 1980-05-14 1300 Kosmos 11K65M 53783-456 Kosmos-1179 (Taifun-1B) NIIP-53 LC132/1 RU S
1980-038 1980-05-15 0535 Soyuz-U 78017 -448 Kosmos-1180 (Orion) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-039 1980-05-20 0921 Kosmos 11K65M 47175-116 Kosmos-1181 (Parus) NIIP-53 LC132/2 RU S
1980-040 1980-05-23 0710 Soyuz-U 78017 -064 Kosmos-1182 (Fram) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-F01 1980-05-23 1429 Ariane 1 L02 Firewheel (CAT) CSG ELA1 EU F
1980-041 1980-05-26 1820 Soyuz-U P 15000-226 Soyuz-36 (Soyuz 7K-T No. 52) NIIP-5 LC31 RU S
1980-042 1980-05-28 1200 Soyuz-U 76047 -446 Kosmos-1183 (Zenit-6) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-043 1980-05-29 1053 Atlas F 19F NOAA B VS SLC3W US S
1980-044 1980-06-04 0734 Vostok 8A92M 76047 -351 Kosmos-1184 (Tselina-D) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-045 1980-06-05 1419 Soyuz-U Zh15000-196 Soyuz T-2 (Soyuz 7K-ST No. 7L) NIIP-5 LC1 RU S
1980-046 1980-06-06 0700 Soyuz-U 78055 -928 Kosmos-1185 (Resurs-F1 17F41 No. 12) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-047 1980-06-06 1100 Kosmos 11K65M 47168-306 Kosmos-1186 (Romb) NIIP-53 LC132/1 RU S
1980-048 1980-06-12 1230 Soyuz-U 78017 -451 Kosmos-1187 (Zenit-6) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-049 1980-06-14 0049 Proton-K/DM 303-02 Gorizont (Gorizont No. 15L) NIIP-5 LC200/39 RU S
1980-050 1980-06-14 2051 Molniya 8K78M 77025 -527 Kosmos-1188 (Oko) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-051 1980-06-18 0614 Vostok 8A92M 76038 -313 Meteor-Priroda (Meteor-Priroda No. 3-1) NIIP-5 LC31 RU S
1980-052 1980-06-18 1830 Titan IIID 23D-16 HEXAGON SV16 (HEXAGON SV-16) VS SLC4E US S
1980-053 1980-06-21 1834 Molniya 8K78M 76047 -550 Molniya-1 NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-054 1980-06-26 1220 Soyuz-U 78017 -450 Kosmos-1189 (Zenit-6) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-055 1980-06-29 0440 Soyuz-U P 15000-232 Progress-10 (Progress 7K-TG No. 110) NIIP-5 LC1 RU S
1980-056 1980-07-01 0712 Kosmos 11K65M 47182-416 Kosmos-1190 (Strela-2M) NIIP-53 LC132/2 RU S
1980-057 1980-07-02 0053 Molniya 8K78M 77025 -529 Kosmos-1191 (Oko) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-058 1980-07-09 0042 Kosmos 11K65M 65072-409 Kosmos-1192/1199 (Strela-1M) NIIP-53 LC132/2 RU S
1980-059 1980-07-09 1240 Soyuz-U 78017 -453 Kosmos-1200 (Zenit-6) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-060 1980-07-14 2235 Proton-K/DM 301-01 Ekran (Ekran No. 19L) NIIP-5 LC200/40 RU S
1980-F02 1980-07-15 0222 Thor DSV-2U 304 DMSP 5D F-5 (DMSP Block 5D S-4) V SLC10W US F
1980-061 1980-07-15 0730 Soyuz-U 76047 -063 Kosmos-1201 (Fram) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-062 1980-07-18 0233 SLV-3 SLV-3-E2 RS-1 (Rohini RS-1) SHAR SLV IN S
1980-063 1980-07-18 1037 Molniya 8K78M 76047 -551 Molniya-3 (Molniya-3 No. 27) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-064 1980-07-23 1833 Soyuz-U P 15000-238 Soyuz-37 (Soyuz 7K-T No. 53) NIIP-5 LC1 RU S
1980-065 1980-07-24 1240 Soyuz-U 78017 -454 Kosmos-1202 (Zenit-6) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-066 1980-07-31 0745 Soyuz-U 77023 -796 Kosmos-1203 (Resurs-F1 17F41 No. 13) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-067 1980-07-31 1020 Kosmos 11K65M 47175-122 Kosmos-1204 (Romb) GTsP-4 LC107/1 RU S
1980-068 1980-08-12 1150 Soyuz-U 78017 -455 Kosmos-1205 (Zenit-6) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-069 1980-08-15 0534 Vostok 8A92M 76047 -352 Kosmos-1206 (Tselina-D) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-070 1980-08-22 1000 Soyuz-U 76047 -065 Kosmos-1207 (Fram) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-071 1980-08-26 1530 Soyuz-U 77052 -960 Kosmos-1208 (Feniks No. 927) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-072 1980-09-03 1020 Soyuz-U 76053 -476 Kosmos-1209 (Resurs-F1 17F41 No. 14) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-073 1980-09-09 1100 Vostok 8A92M 78018 -308 Meteor-2 (Meteor-2 No. 5) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-074 1980-09-09 2227 Delta 3914 637/D152 GOES 4 (GOES D) CC LC17A US S
1980-075 1980-09-18 1911 Soyuz-U P 15000-242 Soyuz-38 (Soyuz 7K-T No. 54) NIIP-5 LC1 RU S
1980-E02 1980-09-19 0800 Titan II - - LROCK 374-7 US S
1980-076 1980-09-19 1010 Soyuz-U 77023 -466 Kosmos-1210 (Zenit-6) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-077 1980-09-23 1030 Soyuz-U 78055 -840 Kosmos-1211 (Orion) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-078 1980-09-26 1010 Soyuz-U 77023 -076 Kosmos-1212 (Fram) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-079 1980-09-28 1509 Soyuz-U P 15000-219 Progress-11 (Progress 7K-TG No. 111) NIIP-5 LC1 RU S
1980-080 1980-10-03 1200 Soyuz-U 77023 -469 Kosmos-1213 (Zenit-6) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-081 1980-10-05 1710 Proton-K/DM 300-01 Raduga (Gran’ No. 17L) NIIP-5 LC200/39 RU S
1980-082 1980-10-10 1310 Soyuz-U 77023 -467 Kosmos-1214 (Zenit-4MKM) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-083 1980-10-14 2041 Kosmos 11K65M 47172-401 Kosmos-1215 (Tselina-OM) NIIP-53 LC132/1 RU S
1980-084 1980-10-16 1220 Soyuz-U 77023 -470 Kosmos-1216 (Zenit-6) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-085 1980-10-24 1053 Molniya 8K78M 76047 -548 Kosmos-1217 (Oko) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-086 1980-10-30 1000 Soyuz-U P 15000-233 Kosmos-1218 (Yantar’-4K1 No. 3) NIIP-5 LC31 RU S
1980-087 1980-10-31 0354 Atlas SLV-3D Centaur AC-57 FLTSATCOM 4 (FLTSATCOM F4) CC LC36A US S
1980-088 1980-10-31 1200 Soyuz-U 77023 -471 Kosmos-1219 (Zenit-6) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-089 1980-11-04 1504 Tsiklon-2 51028-202 Kosmos-1220 (US-P) NIIP-5 LC90 RU S
1980-090 1980-11-12 1230 Soyuz-U 77023 -472 Kosmos-1221 (Zenit-6) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-091 1980-11-15 2249 Delta 3910/PAM 636/D153 SBS 1 CC LC17A US S
1980-092 1980-11-16 0418 Molniya 8K78M 77025 -524 Molniya-1 NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-093 1980-11-21 1153 Vostok 8A92M 76047 -353 Kosmos-1222 (Tselina-D) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-094 1980-11-27 1418 Soyuz-U Zh15000-202 Soyuz T-3 (Soyuz 7K-ST No. 8L) NIIP-5 LC1 RU S
1980-095 1980-11-27 2137 Molniya 8K78M 78055 -536 Kosmos-1223 (Oko) NIIP-53 LC41/1 RU S
1980-096 1980-12-01 1215 Soyuz-U 77023 -473 Kosmos-1224 (Zenit-6) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-097 1980-12-05 0423 Kosmos 11K65M 65098-317 Kosmos-1225 (Parus) NIIP-53 LC132/1 RU S
1980-098 1980-12-06 2331 Atlas SLV-3D Centaur AC-54 Intelsat 502 (INTELSAT V F2) CC LC36B US S
1980-099 1980-12-10 2053 Kosmos 11K65M 65083-464 Kosmos-1226 (Tsikada) NIIP-53 LC132/1 RU S
1980-100 1980-12-13 1604 Titan 34B 34B-3 (3B-53) OPS 5805 (SDS 4) VS SLC4W US S
1980-101 1980-12-16 1215 Soyuz-U 77023 -475 Kosmos-1227 (Zenit-6) NIIP-53 LC43/3 RU S
1980-102 1980-12-23 2248 Kosmos 11K65M 47198-318 Kosmos-1228/1235 (Strela-1M) NIIP-53 LC132/1 RU S
1980-103 1980-12-25 0402 Molniya 8K78M P 15000-203 Prognoz-8 (SO-M No. 508) NIIP-5 LC31 RU S
1980-104 1980-12-26 1149 Proton-K/DM 304-01 Ekran (Ekran No. 20L) NIIP-5 LC200/40 RU S
1980-105 1980-12-26 1610 Soyuz-U 76038 -913 Kosmos-1236 (Feniks No. 941) NIIP-53 LC41/1 RU S