Lansări orbitale 2021

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2021, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
CN 55 52 3
US 51 48 3
RU 16 15 1
EU 15 15 0
JP 3 3 0
IN 2 1 1
IR 2 0 2
KR 1 0 1

Lista celor 145 tentative de lansări orbitale din 2021 (din care 11 eșecuri). Detalii cu privire la informațiile prezente în coloane pot fi găsite în secțiunea Legendă tabele.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 08.01 02:15 Falcon 9 Turksat-5A US CC LC40 S
2 17.01 19:39 LauncherOne CACTUS-1 US MHV RW12/30 S
3 19.01 16:25 CZ-3B Tiantong-1 03 CN Xichang LC2 S
4 20.01 07:26 Electron GMS-T / Another one leaves the crust US Mahia LC1 S
5 20.01 13:02 Falcon 9 Starlink 1.0-L16 US KSC LC39A S
6 24.01 15:00 Falcon 9 Transporter-1 US CC LC40 S
7 29.01 04:47 CZ-4C Yaogan-31-02 CN Jiuquan SLS2 S
8 01.02 08:15 Shuang Quxian 1 Fangzhou-2 CN Jiuquan LA4 F
9 02.02 20:45 Soyuz-2.1b Lotos-S1 No.5 / Kosmos 2549 RU Plesetsk 43/4 S
10 04.02 06:17 Falcon 9 Starlink 1.0-L18 US CC LC40 S
11 04.02 15:36 CZ-3B TJSW-6 CN Xichang LC3 S
12 15.02 04:45 Soyuz-2.1a Progress MS-16 RU Baikonur 31/6 S
13 16.02 03:59 Falcon 9 Starlink 1.0-L19 US CC LC40 S
14 20.02 17:36 Antares 230+ Cygnus NG-15 / S.S. Katherine Johnson US Wallops LP-0A S
15 24.02 02:22 CZ-4C Yaogan-31 CN Jiuquan SLS-2 S
16 28.02 04:54 PSLV-DL Amazonia-1 IN Satish SLP S
17 28.02 06:55 Soyuz-2.1b Arktika-M No. 1 RU Baikonur 31/6 S
18 04.03 08:25 Falcon 9 Starlink 1.0-L17 US KSC LC39A S
19 11.03 08:13 Falcon 9 Starlink 1.0-L20 US CC LC40 S
20 11.03 17:51 CZ-7A Shiyan-9 CN Wenchang LC-2 S
21 13.03 02:19 CZ-4C Yaogan-31-04 CN Jiuquan SLS-2 S
22 14.03 10:01 Falcon 9 Starlink 1.0-L21 US KSC LC39A S
23 22.03 06:07 Soyuz-2.1b CAS500-1 RU Baikonur 31/6 S
24 22.03 22:30 Electron Pathstone / They go up so fast US Mahia LC1 S
25 24.03 08:28 Falcon 9 Starlink 1.0-L22 US CC LC40 S
26 25.03 04:01 Soyuz-2.1b OneWeb-6 EU Vostochny 1S S
27 30.03 22:45 CZ-4C Gaofen-12-02 CN Jiuquan SLS-2 S
28 07.04 16:34 Falcon 9 Starlink 1.0-L23 US CC LC40 S
29 08.04 23:01 CZ-4B Shiyan-6-03 CN Taiyuan SLC-40 S
30 09.04 07:42 Soyuz-2.1a Soyuz MS-18 RU Baikonur 31/6 S
31 23.04 09:49 Falcon 9 USCV-2 / Dragon “Endeavour” US KSC LC39A S
32 25.04 22:14 Soyuz-2.1b OneWeb-7 EU Vostochny 1S S
33 26.04 20:47 Delta 4H NROL-82 US Vandenberg SLC6 S
34 27.04 03:20 CZ-6 Qilu CN Taiyuan LC16 S
35 29.04 01:50 Vega Pleiades EU Kourou ELV S
36 29.04 03:23 CZ-5B Tianhe CN Wenchang LC1 S
37 29.04 03:44 Falcon 9 Starlink 1.0-L24 US CC LC40 S
38 30.04 08:27 CZ-4C Yaogan-34 CN Jiuquan SLS-2 S
39 04.05 19:01 Falcon 9 Starlink 1.0-L25 US KSC LC39A S
40 06.05 18:11 CZ-2C Yaogan-30-08 CN Xichang LC3 S
41 09.05 06:42 Falcon 9 Starlink 1.0-L27 US CC LC40 S
42 15.05 11:11 Electron BlackSky / Running out of toes US Mahia LC-1 F
43 15.05 22:56 Falcon 9 Starlink 1.0-L26 / Capella-6 US KSC LC39A S
44 18.05 17:37 Atlas V 421 SBIRS-GEO-5 US CC LC41 S
45 19.05 17:35 CZ-4B HaiYang-2D CN Jiuquan SLS-2 S
46 26.05 18:59 Falcon 9 Starlink 1.0-L28 US CC LC40 S
47 28.05 17:38 Soyuz-2.1b OneWeb-8 EU Vostochny 1S S
48 29.05 12:56 CZ-7 Tianzhou-2 CN Wenchang LC-2 S
49 02.06 16:17 CZ-3B Fengyun-4B CN Xichang LC-2 S
50 03.06 17:29 Falcon 9 Dragon CRS-23 / Dragon C209 US KSC LC39A S
51 06.06 04:26 Falcon 9 SiriusXM-8 US CC LC40 S
52 11.06 03:03 CZ-2D Beijing-3-01 CN Taiyuan LC-9 S
53 12.06 00:00 Simorgh Zafar? IR Semnan LP-2 F
54 13.06 08:11 Pegasus XL TacRL-2 / Odyssey US Vandenberg RW?? S
55 15.06 13:35 Minotaur 1 NROL-111 US Wallops LP-0B S
56 17.06 01:22 CZ-2F Shenzhou-12 CN Jiuquan SLS-1 S
57 17.06 16:09 Falcon 9 GPS-III-SV05 US CC LC40 S
58 18.06 06:30 CZ-2C Yaogan-30 CN Xichang LC-3 S
59 26.06 19:50 Soyuz-2.1b Pion 14F139 No. 901 / Kosmos-2550 RU Plesetsk 43/3 S
60 29.06 23:27 Soyuz-2.1a Progress MS-17 RU Baikonur 31/6 S
61 30.06 13:00 LauncherOne Tubular Bells, Part 1 US MHV RW12/30 S
62 30.06 19:31 Falcon 9 Transporter-2 US CC LC40 S
63 01.07 12:48 Soyuz-2.1b OneWeb-9 EU Vostochny 1S S
64 03.07 02:51 CZ-2D Jilin-1 CN Taiyuan LC-9 S
65 04.07 23:28 CZ-4C Fengyun-3E CN Jiuquan SLS-2 S
66 06.07 15:53 CZ-3C Tianlian I-05 CN Xichang LC-2 S
67 09.07 11:59 CZ-6 Ningxia-1-02 CN Taiyuan LC-16 S
68 19.07 00:19 CZ-2C Yaogan-30 CN Xichang LC-3 S
69 21.07 14:58 Proton-M Nauka RU Baikonur 200/39 S
70 29.07 04:01 CZ-2D Tianhui-1D CN Jiuquan SLS-2 S
71 29.07 06:00 Electron Monolith / Its a Little Chile Up Here US Mahia LC-1A S
72 30.07 21:00 Ariane 5 ECA Eutelsat Quantum EU Kourou ELA-3 S
73 03.08 07:39 Hyperbola-1 Jilin-1 Mofang-01A CN Jiuquan LA-4 F
74 04.08 11:01 CZ-6 KL-Beta CN Taiyuan LC-16 S
75 05.08 16:30 CZ-3B ChinaSat-2E CN Xichang LC-2 S
76 10.08 22:01 Antares 230+ Cygnus NG-16 / SS Ellison Onizuka US Wallops 0A S
77 12.08 00:13 GSLV Mk II EOS-03 / GISAT-1 IN Satish SLP F
78 17.08 01:47 Vega Pleiades Neo 4 EU Kourou ELV S
79 18.08 22:32 CZ-4B Tianhui-2 02 CN Taiyuan LC-9 S
80 21.08 22:13 Soyuz-2.1b OneWeb-9 EU Baikonur 31/6 S
81 24.08 11:15 CZ-2C RSW CN Jiuquan SLS-2 S
82 24.08 15:41 CZ-3B TJSW-7 CN Xichang LC-3 S
83 28.08 22:35 Rocket 3 LV0006 US Kodiak LP-3B F
84 29.08 07:14 Falcon 9 Dragon CRS-23 / Dragon C208.2 US KSC LC39A S
85 03.09 01:59 Alpha BSS1 US Vandenberg SLC2W F
86 07.09 03:01 CZ-4C Gaofen-5-02 CN Taiyuan LC-9 S
87 09.09 11:50 CZ-3B ChinaSat-9B CN Xichang LC-2 S
88 09.09 19:59 Soyuz-2.1v Razbeg-1 / Kosmos-2551 RU Plesetsk 43/3 S
89 14.09 03:55 Falcon 9 Starlink 1.5-L29 US Vandenberg SLC4E S
90 14.09 18:07 Soyuz-2.1b OneWeb-10 EU Baikonur LC31 S
91 16.09 00:02 Falcon 9 Inspiration4 / Dragon C207.2 US KSC LC39A S
92 20.09 07:10 Changzheng 7 Tianzhou-3 CN Wenchang LC-2 S
93 27.09 06:19 Kuaizhou-1A Jilin-1 Gaofen-02D CN Jiuquan SLS-2 S
94 27.09 08:20 CZ-3B Shiyan-10 CN Xichang LC-3 S
95 27.09 18:12 Atlas V 401 Landsat-9 US Vandenberg SLC3E S
96 05.10 08:55 Soyuz-2.1a Soyuz MS-19 RU Baikonur 31/6 S
97 14.10 09:40 Soyuz-2.1b OneWeb-11 EU Vostochny 1S S
98 14.10 10:51 CZ-2D CHASE / Xihe CN Taiyuan LC-9 S
99 15.10 16:23 CZ-2F Shenzhou-13 CN Jiuquan SLS-1 S
100 16.10 09:34 Atlas V 401 Lucy US CC SLC41 S
101 21.10 08:00 KSLV-II (dummy) KR Naro LC-2 F
102 24.10 01:27 CZ-3B Shijian-21 CN Xichang LC-2 S
103 24.10 02:10 Ariane 5 ECA SES-17 EU Kourou ELA-3 S
104 26.10 02:19 H-IIA QZS-1R JP Tanegashima LA-Y1 S
105 27.10 06:19 Kuaizhou-1A Jilin-1 Gaofen-02F CN Jiuquan LA-4 S
106 28.10 00:00 Soyuz-2.1a Progress MS-18 RU Baikonur 31/6 S
107 03.11 07:43 CZ-2C Yaogan 32-02 CN Jiuquan SLS-2 S
108 05.11 02:19 CZ-6 SDGSAT-1 CN Taiyuan LC-16 S
109 06.11 03:00 CZ-2D Yaogan-35 CN Xichang LC-3 S
110 09.11 00:55 Epsilon RAISE-2 JP Uchinoura LC1 S
111 11.11 02:03 Falcon 9 USCV-3 / Dragon “Endurance” US KSC LC39A S
112 13.11 12:19 Falcon 9 Starlink 4.1 US CC SLC40 S
113 16.11 09:27 Vega CERES EU Kourou ELV S
114 18.11 01:38 Electron BlackSky 8-9 / Love at First Insight US Mahia LC-1A S
115 20.11 01:51 CZ-4B Gaofen 11-03 CN Taiyuan LC-9 S
116 20.11 06:16 Rocket 3 STP-27AD2 US Kodiak LP-3B S
117 22.11 23:45 CZ-4C Gaofen-3-02 CN Jiuquan SLS-2 S
118 24.11 06:21 Falcon 9 DART US Vandenberg SLC4E S
119 24.11 13:06 Soyuz-2.1b Progress M-UM / Prichal RU Baikonur 31/6 S
120 24.11 23:41 Kuaizhou-1A Shiyan-11 CN Jiuquan LA-4 S
121 25.11 01:09 Soyuz-2.1b EKS-5 (Tundra-15L) / Kosmos-2552 RU Plesetsk 43/4 S
122 26.11 16:40 CZ-3B ChinaSat-1D CN Xichang LC-2 S
123 02.12 23:12 Falcon 9 Starlink 4.3 US CC SLC40 S
124 05.12 00:19 Soyuz-2.1b Galileo FM23 FM24 EU Kourou ELS S
125 07.12 04:12 Ceres-1 Tianjin University 1 CN Jiuquan ??? S
126 07.12 10:19 Atlas V 551 STP-3 / STPSat-6 US CC SLC41 S
127 08.12 07:38 Soyuz-2.1a Soyuz MS-20 RU Baikonur 31/6 S
128 09.12 00:02 Electron BlackSky 14-15 / A Data With Destiny US Mahia LC-1A S
129 09.12 06:00 Falcon 9 IXPE US KSC LC39A S
130 10.12 00:11 CZ-4B Shijian-6 05A 05B CN Jiuquan SLS-2 S
131 13.12 12:07 Proton-M Ekspress AMU3 AMU7 RU Baikonur 200/39 S
132 13.12 16:09 CZ-3B Tianlian 2-02 CN Xichang LC-2 S
133 15.12 02:00 Kuaizhou-1A GeeSAT-1 CN Jiuquan LA-4 F
134 18.12 12:41 Falcon 9 Starlink 4.4 US Vandenberg SLC4E S
135 19.12 03:58 Falcon 9 Turksat-5B US CC SLC40 S
136 21.12 10:07 Falcon 9 Dragon CRS-24 / Dragon C209.2 US KSC LC39A S
137 22.12 15:32 H-IIA 204 Inmarsat-6 F1 JP Tanegashima LA-Y1 S
138 23.12 10:12 CZ-7A Shiyan-12 CN Wenchang LC-2 S
139 25.12 12:20 Ariane 5 ECA JWST EU Kourou ELA-3 S
140 26.12 03:11 CZ-4C Ziyuan I-02E CN Taiyuan LC-9 S
141 27.12 13:10 Soyuz-2.1b OneWeb-12 EU Baikonur 31/6 S
142 27.12 19:00 Angara A5 IPN-1 (dummy) RU Plesetsk 35/1 F
143 29.12 11:13 CZ-2D Tianhui-4 CN Jiuquan SLS-2 S
144 29.12 16:43 CZ-3B TJSW-9 CN Xichang LC-2 S
145 30.12 03:30 Simorgh 3x ??? IR Semnan LP-2? F