Lansări orbitale 2020

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2020, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
US 22 20 2
CN 21 18 3
RU 9 9 0
JP 3 3 0
IR 2 1 1
EU 2 2 0
IL 1 1 0

Lista celor 60 tentative de lansări orbitale din 2020 (din care 6 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R. Bul
1 07.01 02:19 Falcon-9 [Starlink-2] LLEO/I US CC LC40 S 57
2 07.01 15:20 CZ-3B Tongxin Jishu Shiyan 5 GEO/S CN Xichang LC2 S 57
3 15.01 02:53 CZ-2D Jilin-1 Kuanfu-1 LLEO/S CN Taiyuan S 58
4 16.01 03:02 Kuaizhou-1A Yinhe 1 LEO/P CN Jiuquan LC43/95 S 59
5 16.01 21:05 Ariane 5ECA+ GSAT-30 GEO/D EU Kourou ELA3 S 59
6 29.01 14:06 Falcon-9 [Starlink-3] LLEO/I US CC LC40 S 60
7 31.01 02:56 Electron USA 294 LLEO/I US Mahia LC1 S 61
8 06.02 21:42 Soyuz-2.1b OneWeb 0013 (OneWeb L2-001) LLEO/P RU Baikonur LC31 S 62
9 09.02 01:34 H-IIA 202 JSE kougaku 7 gouki LLEO/S JP TNSC Y S 62
10 09.02 15:48 Simorgh Zafar IR SEM F 62
11 10.02 04:03 Atlas V 411 Solar Orbiter (SOLO) EEO US CC SLC41 S 62
12 15.02 20:21 Antares 230+ S.S. Robert Lawrence LLEO/I US Wallops Pad 0A S 63
13 17.02 15:05 Falcon-9 [Starlink-4] LLEO/I US CC LC40 S 63
14 18.02 22:18 Ariane 5ECA+ JCSAT 17 MEO EU Kourou ELA3 S 63
15 19.02 21:07 CZ-2D Xin jishu shiyan C xing LLEO/I CN Xichang LC3 S 63
16 20.02 08:24 Soyuz-2.1a Meridian-M No. 19L HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S 64
17 07.03 04:50 Falcon-9 Dragon CRS-20 (Dragon C112) LLEO/I US CC LC40 S 66
18 09.03 11:55 CZ-3B Beidou DW 54 (Beidou-3 G2) GEO/I CN Xichang S 66
19 16.03 13:34 CZ-7A Xinjishu Yanzheng 6 CN Wenchang LC201 F 67
20 16.03 18:28 Soyuz-2.1b Kosmos-2545 (Uragan-M No. 760) MEO RU Plesetsk LC43/4 S 67
21 18.03 12:16 Falcon-9 [Starlink-5] LLEO/I US KSC LC39A S 67
22 21.03 17:06 Soyuz-2.1b OneWeb 0066 (OneWeb L3-001) LLEO/P RU Baikonur LC31 S 68
23 24.03 03:43 CZ-2C Yaogan 30 hao 06 zu 01 xing LLEO/I CN Xichang S 68
24 26.03 20:18 Atlas V 551 TDO 2 GTO US CC SLC41 S 69
25 09.04 08:05 Soyuz-2.1a Soyuz MS-16 LLEO/I RU Baikonur LC31 S 71
26 09.04 11:46 CZ-3B Nusantara Dua (Palapa N1) CN Xichang F 71
27 22.04 03:58 Qased Noor 1 LLEO/I IR SHAHR LP1 S 72
28 22.04 19:30 Falcon-9 [Starlink-6] LLEO/I US KSC LC39A S 72
29 25.04 01:51 Soyuz-2.1a Progress MS-14 LLEO/I RU Baikonur LC31 S 73
30 05.05 10:00 CZ-5B XZF-SC LLEO/I CN Wenchang LC101 S 74
31 12.05 00:16 Kuaizhou-1A Xingyun-2 01 xing LLEO/S CN Jiuquan LC43/95 S 75
32 17.05 13:14 Atlas V 501 X-37B OTV-6 (X-37B No. 1 F3) LLEO/I US CC SLC41 S 76
33 20.05 17:31 H-IIB Kounotori 9 gouki LLEO/I JP TNSC Y2 S 76
34 22.05 07:31 Soyuz-2.1b Kosmos-2546 (Kupol No. 4L?) HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S 77
35 25.05 19:50 LauncherOne Starshine 4 US MHV B747-744 F 77
36 29.05 20:13 CZ-11 XJS G (Chuangxin-6 01) LLEO/I CN Xichang LC4 S 78
37 30.05 19:22 Falcon-9 Endeavour (Dragon 2 C206) LLEO/I US KSC LC39A S 78
38 31.05 08:53 CZ-2D Gao Fen 9 02 xing LLEO/S CN Jiuquan S 78
39 04.06 01:25 Falcon-9 [Starlink-7] LLEO/I US CC LC40 S 79
40 10.06 18:31 CZ-2C Hai Yang 1D (haiyang yihao D) LEO/S CN Taiyuan LC9 S 79
41 13.06 05:12 Electron USA 301 US Mahia LC1 S 80
42 13.06 09:21 Falcon-9 [Starlink-8] LLEO/I US CC LC40 S 80
43 17.06 07:19 CZ-2D Gaofen-9-03 LEO/S CN Jiuquan S 80
44 23.06 01:43 CZ-3B/E Beidou-3 GEO/S CN Xichang LC2 S 81
45 30.06 20:10 Falcon-9 GPS-III-SV03 MEO US CC LC40 S 82
46 03.07 03:10 CZ-4B Gaofen-Duomo LEO/S CN Taiyuan LC9 S 82
47 04.07 21:19 Electron CE-SAT-IB LEO/S US Mahia LC1 F 82
48 04.07 23:44 CZ-2D Shiyan-6-02 LEO/S CN Jiuquan SLS2 S 82
49 06.07 01:00 Shaviyt Ofek-16 LEO IL Palmachim S 83
50 09.07 12:10 CZ-3B/E APStar-6D GEO/S CN Xichang LC3 S 83
51 10.07 04:17 Kuaizhou-11 Gaofen-02E LEO/S CN Jiuquan F 83
52 15.07 13:46 Minotaur IV NROL-129 LEO US Wallops 0B S 84
53 19.07 21:58 H-IIA Hope EEO JP TNSC S 84
54 20.07 21:30 Falcon-9 Anasis-II GTO US CC LC40 S 85
55 23.07 04:14 CZ-5 Tianwen-1 EEO CN Wenchang LC1 S 85
56 23.07 14:26 Soyuz-2.1a Progress MS-15 LEO RU Baikonur LC31/6 S 85
57 30.07 11:50 Atlas V 541 Mars2020 EEO US CC SLC41 S 85
58 30.07 21:25 Proton-M/Briz-M Ekspress-80 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S 85
59 06.08 04:01 CZ-2D Gaofen-9-04 LEO/S CN Jiuquan SLS-2 S 86
60 07.08 05:12 Falcon-9 0 [Starlink-9] LLEO/I US CC LC40 S 86