Lansări orbitale 2020

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2020, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
US 44 40 4
CN 39 35 4
RU 14 14 0
EU 8 7 1
JP 4 4 0
IN 2 2 0
IR 2 1 1
IL 1 1 0

Lista celor 114 tentative de lansări orbitale din 2020 (din care 10 eșecuri). Detalii cu privire la informațiile prezente în coloane pot fi găsite în secțiunea Legendă tabele.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R. Bul
1 07.01 02:19 Falcon 9 Starlink 1.0-L2 US CC LC40 S 57
2 07.01 15:20 CZ-3B TJS 5 CN Xichang LC2 S 57
3 15.01 02:53 CZ-2D Jilin-1 Kuanfu 1 / Jilin-1/Nusat/TQ-5 CN Taiyuan - S 58
4 16.01 03:02 Kuaizhou-1A Yinhe 1 CN Jiuquan LC43/95 S 59
5 16.01 21:05 Ariane 5ECA+ Eutelsat Konnect/GSAT-30 EU Kourou ELA3 S 59
6 29.01 14:06 Falcon 9 Starlink 1.0-L3 US CC LC40 S 60
7 31.01 02:56 Electron Birds of a Feather / NROL-151 US Mahia LC1A S 61
8 06.02 21:42 Soyuz-2.1b OneWeb L2 RU Baikonur LC31 S 62
9 09.02 01:34 H-IIA 202 IGS O-7 JP Tanegashima Y S 62
10 09.02 15:48 Simorgh Zafar IR Semnan - F 62
11 10.02 04:03 Atlas V 411 Solar Orbiter US CC SLC41 S 62
12 15.02 20:21 Antares 230+ S.S. Robert Lawrence / Cygnus NG-13 US Wallops Pad 0A S 63
13 17.02 15:05 Falcon 9 Starlink 1.0-L4 US CC LC40 S 63
14 18.02 22:18 Ariane 5ECA+ JCSAT-17/GEO-Kompsat 2B EU Kourou ELA3 S 63
15 19.02 21:07 CZ-2D XJS C-F CN Xichang LC3 S 63
16 20.02 08:24 Soyuz-2.1a Meridian No. 19L RU Plesetsk LC43/3 S 64
17 07.03 04:50 Falcon 9 Dragon CRS-20 / Dragon C112.3 US CC LC40 S 66
18 09.03 11:55 CZ-3B Beidou DW54 / Beidou-3 G2 CN Xichang - S 66
19 16.03 13:34 CZ-7A XYZ-6 CN Wenchang LC201 F 67
20 16.03 18:28 Soyuz-2.1b Kosmos-2545 / Uragan-M No. 760 RU Plesetsk LC43/4 S 67
21 18.03 12:16 Falcon 9 Starlink 1.0-L5 US KSC LC39A S 67
22 21.03 17:06 Soyuz-2.1b One Web L3 / OneWeb L3 RU Baikonur LC31 S 68
23 24.03 03:43 CZ-2C Yaogan 30 06 zu / YG-30-06 CN Xichang - S 68
24 26.03 20:18 Atlas V 551 AEHF 6 US CC SLC41 S 69
25 09.04 08:05 Soyuz-2.1a Soyuz MS-16 / Soyuz 11F732A48 No. 745 RU Baikonur LC31 S 71
26 09.04 11:46 CZ-3B Palapa N1 / Nusantara Dua CN Xichang - F 71
27 22.04 03:58 Qased Noor 1 IR SHAHR LP1 S 72
28 22.04 19:30 Falcon 9 Starlink 1.0-L6 US KSC LC39A S 72
29 25.04 01:51 Soyuz-2.1a Progress MS-14 / Progress 7K-TGM No. 448 RU Baikonur LC31 S 73
30 05.05 10:00 CZ-5B XZF-SC/RCS-FC-SC / XZF-FC/RCS-FC-SC CN Wenchang LC101 S 74
31 12.05 00:16 Kuaizhou-1A Xingyun 2-01,02 CN Jiuquan LC43/95 S 75
32 17.05 13:14 Atlas V 501 OTV 6 / OTV X-37B No. 1? US CC SLC41 S 76
33 20.05 17:31 H-IIB HTV-9 / HTV 9 JP Tanegashima Y2 S 76
34 22.05 07:31 Soyuz-2.1b Kosmos-2546 / Kupol No. 4 RU Plesetsk LC43/4 S 77
35 25.05 19:50 LauncherOne Starshine 4? US MHV RW12/30 F 77
36 29.05 20:13 CZ-11 XJS G, H CN Xichang LC4 S 78
37 30.05 19:22 Falcon 9 Dragon DM-2 / Dragon C206 US KSC LC39A S 78
38 31.05 08:53 CZ-2D Gao Fen 9-02 CN Jiuquan - S 78
39 04.06 01:25 Falcon 9 Starlink 1.0-L7 US CC LC40 S 79
40 10.06 18:31 CZ-2C Hai Yang 1D / HY-1D CN Taiyuan LC9 S 79
41 13.06 05:12 Electron Don’t Stop Me Now / NRO/ANDESITE/M2PF US Mahia LC1A S 80
42 13.06 09:21 Falcon 9 Starlink 1.0-L8/SkySat US CC LC40 S 80
43 17.06 07:19 CZ-2D Gao Fen 9-03 CN Jiuquan LC43/94 S 80
44 23.06 01:43 CZ-3B Beidou DW55 / Beidou-3 G3 CN Xichang - S 81
45 30.06 20:10 Falcon 9 GPS III SV-03 US CC LC40 S 82
46 03.07 03:10 CZ-4B Gao Fen Duomo CN Taiyuan LC9 S 82
47 04.07 21:19 Electron Pics or It Didn’t Happen / CESAT-1B/Flock 4e US Mahia LC1A F 82
48 04.07 23:44 CZ-2D Shiyan 6-02 / SW6-02 CN Jiuquan - S 82
49 06.07 01:00 Shavit 2 ‘Ofeq-16 IL Palmachim - S 83
50 09.07 12:11 CZ-3B Apstar 6D CN Xichang - S 83
51 10.07 04:17 Kuaizhou 11 Jilin Gaofen 02E CN Jiuquan LC43/95 F 83
52 15.07 13:46 Minotaur IV NROL-129 US Wallops Pad 0B S 84
53 19.07 21:58 H-IIA 202 Al’amal / Hope Probe JP Tanegashima Y S 84
54 20.07 21:30 Falcon 9 ANASIS II / ANASIS-2 US CC LC40 S 85
55 23.07 04:41 CZ-5 Tianwen-1 CN Wenchang LC101 S 85
56 23.07 14:26 Soyuz-2.1a Progress MS-15 / Progress 7K-TGM No. 444 RU Baikonur LC31 S 85
57 25.07 03:13 CZ-4B ZY3-3 CN Taiyuan LC9 S 85
58 30.07 11:50 Atlas V 541 Mars 2020 / Perseverance US CC SLC41 S 85
59 30.07 21:25 Proton-M/Briz-M Ekspress-80103 RU Baikonur LC200/39 S 85
60 06.08 04:01 CZ-2D Gao Fen 9-04 CN Jiuquan - S 86
61 07.08 05:12 Falcon 9 Starlink 1.0-L9/BlackSky US KSC LC39A S 86
62 15.08 22:04 Ariane 5ECA+ Galaxy 30/MEV2/BSAT-4b EU Kourou ELA3 S 86
63 18.08 14:31 Falcon 9 Starlink 1.0-L10/SkySat US CC LC40 S 86
64 23.08 02:27 CZ-2D Gao Fen 9-05 CN Jiuquan - S 86
65 30.08 23:18 Falcon 9 SAOCOM-1B US CC LC40 S 87
66 31.08 03:05 Electron I Can’t Believe It’s Not Optical / Sequoia US Mahia LC1A S 87
67 03.09 01:51 Vega SSMS EU Kourou ZLV S 87
68 03.09 12:46 Falcon 9 Starlink 1.0-L11 US KSC LC39A S 87
69 04.09 07:30 CZ-2F CSSHQ CN Jiuquan Pad 921? S 87
70 07.09 05:57 CZ-4B Gao Fen 11-02 CN Taiyuan LC9 S 88
71 12.09 03:19 Rocket 3 (Test) US Kodiak LP3B F 88
72 12.09 05:02 Kuaizhou 1A Jilin-1 Gaofen-02C CN Jiuquan SLS2 F 88
73 15.09 01:23 CZ-11H Jilin-1 Gaofen-03B CN HHAI Debo3 S 88
74 21.09 05:40 CZ-4B HaiYang-2C CN Jiuquan SLS2 S 89
75 27.09 03:23 CZ-4B HuanJing-2 CN Taiyuan LC9 S 90
76 28.09 11:20 Soyuz-2.1b Gonets-M RU Plesetsk 433 S 90
77 03.10 01:16 Antares-230+ Cygnus NG-14 SS Kalpana Chawla US Wallops LP-0A S 91
78 06.10 11:29 Falcon 9 Starlink 1.0-L12 US KSC LC39A S 91
79 11.10 16:57 CZ-3B Gao Fen 13 CN Xichang S 92
80 14.10 05:45 Soyuz-2.1a Soyuz MS-17 RU Baikonur 316 S 92
81 18.10 12:25 Falcon 9 Starlink 1.0-L13 US KSC LC39A S 93
82 24.10 15:31 Falcon 9 Starlink 1.0-L14 US CC LC40 S 94
83 25.10 19:08 Soyuz-2.1b Uragan-K No.15L RU Plesetsk 433 S 94
84 26.10 15:19 CZ-2C Yaogan 30-07 CN Xichang LC3 S 94
85 28.10 21:21 Electron In Focus / CE-SAT-IIB US Mahia LC1 S 94
86 05.11 23:24 Falcon 9 GPS-III-SV04 US CC LC40 S 96
87 06.11 03:18 CZ-6 ÑuSat CN Taiyuan LC16 S 96
88 07.11 07:10 Ceres-1 Tianqi-11 CN Jiuquan S 96
89 07.11 09:41 PSLV-DL EOS-01 IN Satish SLP S 96
90 12.11 15:59 CZ-3B/E Tiantong-1 02 CN Xichang LC2 S 97
91 13.11 22:32 Atlas V 531 NROL-101 US CC LC41 S 97
92 16.11 00:27 Falcon 9 USCV-1 / Dragon-2 C207 US KSC LC39A S 97
93 17.11 01:52 Vega SEOSat / TARANIS EU Kourou ELV F 97
94 20.11 01:44 Electron Return to Sender / SpaceBEE US Mahia LC1 S 98
95 21.11 17:17 Falcon 9 Sentinel-6 US Vandenberg SLC4E S 98
96 23.11 20:30 CZ-5 Chang’e-5 CN Wenchang LC1 S 98
97 25.11 02:13 Falcon 9 Starlink 1.0-L15 US CC LC40 S 98
98 29.11 07:25 H-IIA 202 JDRS-1 JP Tanegashima LA-Y1 S 99
99 02.12 01:33 Soyuz-2.1a FalconEye-24 EU Kourou ELS S 99
100 03.12 01:14 Soyuz-2.1b Gonets-M 20-22 RU Plesetsk 433 S 99
101 06.12 03:58 CZ-3B/E Gaofen-14 CN Xichang S 100
102 06.12 16:17 Falcon 9 Dragon CRS-21 US KSC LC39A S 100
103 09.12 20:14 CZ-11 GECAM CN Xichang LC4 S 101
104 11.12 01:09 Delta 4H NROL-44 / USA-311 US CC SLC37B S 101
105 13.12 17:30 Falcon 9 Sirius SXM-7 US CC LC40 S 101
106 14.12 05:50 Angara A5 IPM2 RU Plesetsk 351 S 101
107 15.12 10:09 Electron StriX-a / The Owl Night Begin US Mahia LC1 S 101
108 15.12 20:55 Rocket 3 (Test) US Kodiak LP3B F 101
109 17.12 10:11 PSLV-XL CMS-01 / GSAT-12R IN Satish SLP S 102
110 18.12 12:26 Soyuz-2.1b Oneweb EU Vostochny 1S S 102
111 19.12 14:00 Falcon 9 NROL-108 / USA-312 USA-313 US KSC LC39A S 102
112 22.12 04:37 CZ-8 XJY-7 CN Wenchang LC2 S 102
113 27.12 15:44 CZ-4C Yaogan-33 CN Jiuquan S 102
114 29.12 16:42 Soyuz-ST-A CSO-2 EU Kourou ELS S 102