Lansări orbitale 2020

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2020, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
CN 28 24 4
US 27 24 3
RU 9 9 0
EU 4 4 0
JP 3 3 0
IR 2 1 1
IL 1 1 0

Lista celor 74 tentative de lansări orbitale din 2020 (din care 8 eșecuri). Detalii cu privire la informațiile prezente în coloane pot fi găsite în secțiunea Legendă tabele.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R. Bul
1 07.01 02:19 Falcon 9 Starlink-3 / Starlink 1.0-L2 US CC LC40 S 57
2 07.01 15:20 CZ-3B TJS 5 CN Xichang LC2 S 57
3 15.01 02:53 CZ-2D Jilin-1 Kuanfu 1 / Jilin-1/Nusat/TQ-5 CN Taiyuan - S 58
4 16.01 03:02 Kuaizhou-1A Yinhe 1 CN Jiuquan LC43/95 S 59
5 16.01 21:05 Ariane 5ECA+ Eutelsat Konnect/GSAT-30 EU Kourou ELA3 S 59
6 29.01 14:06 Falcon 9 Starlink-4 / Starlink 1.0-L3 US CC LC40 S 60
7 31.01 02:56 Electron Birds of a Feather / NROL-151 US Mahia LC1A S 61
8 06.02 21:42 Soyuz-2-1B OneWeb L2 RU Baikonur LC31 S 62
9 09.02 01:34 H-IIA 202 IGS O-7 JP Tanegashima Y S 62
10 09.02 15:48 Simorgh Zafar IR Semnan - F 62
11 10.02 04:03 Atlas V 411 Solar Orbiter US CC SLC41 S 62
12 15.02 20:21 Antares 230+ S.S. Robert Lawrence / Cygnus NG-13 US Wallops Pad 0A S 63
13 17.02 15:05 Falcon 9 Starlink-5 / Starlink 1.0-L4 US CC LC40 S 63
14 18.02 22:18 Ariane 5ECA+ JCSAT-17/GEO-Kompsat 2B EU Kourou ELA3 S 63
15 19.02 21:07 CZ-2D XJS C-F CN Xichang LC3 S 63
16 20.02 08:24 Soyuz-2-1A Meridian No. 19L RU Plesetsk LC43/3 S 64
17 07.03 04:50 Falcon 9 Dragon CRS-20 / Dragon C112.3 US CC LC40 S 66
18 09.03 11:55 CZ-3B Beidou DW54 / Beidou-3 G2 CN Xichang - S 66
19 16.03 13:34 CZ-7A XYZ-6 CN Wenchang LC201 F 67
20 16.03 18:28 Soyuz-2-1B Kosmos-2545 / Uragan-M No. 760 RU Plesetsk LC43/4 S 67
21 18.03 12:16 Falcon 9 Starlink-6 / Starlink 1.0-L5 US KSC LC39A S 67
22 21.03 17:06 Soyuz-2-1B One Web L3 / OneWeb L3 RU Baikonur LC31 S 68
23 24.03 03:43 CZ-2C Yaogan 30 06 zu / YG-30-06 CN Xichang - S 68
24 26.03 20:18 Atlas V 551 AEHF 6 US CC SLC41 S 69
25 09.04 08:05 Soyuz-2-1A Soyuz MS-16 / Soyuz 11F732A48 No. 745 RU Baikonur LC31 S 71
26 09.04 11:46 CZ-3B Palapa N1 / Nusantara Dua CN Xichang - F 71
27 22.04 03:58 Qased Noor 1 IR SHAHR LP1 S 72
28 22.04 19:30 Falcon 9 Starlink-7 / Starlink 1.0-L6 US KSC LC39A S 72
29 25.04 01:51 Soyuz-2-1A Progress MS-14 / Progress 7K-TGM No. 448 RU Baikonur LC31 S 73
30 05.05 10:00 CZ-5B XZF-SC/RCS-FC-SC / XZF-FC/RCS-FC-SC CN Wenchang LC101 S 74
31 12.05 00:16 Kuaizhou-1A Xingyun 2-01,02 CN Jiuquan LC43/95 S 75
32 17.05 13:14 Atlas V 501 OTV 6 / OTV X-37B No. 1? US CC SLC41 S 76
33 20.05 17:31 H-IIB HTV-9 / HTV 9 JP Tanegashima Y2 S 76
34 22.05 07:31 Soyuz-2-1B Kosmos-2546 / Kupol No. 4 RU Plesetsk LC43/4 S 77
35 25.05 19:50 LauncherOne Starshine 4? US MHV RW12/30 F 77
36 29.05 20:13 CZ-11 XJS G, H CN Xichang LC4 S 78
37 30.05 19:22 Falcon 9 Dragon DM-2 / Dragon C206 US KSC LC39A S 78
38 31.05 08:53 CZ-2D Gao Fen 9-02 CN Jiuquan - S 78
39 04.06 01:25 Falcon 9 Starlink-8 / Starlink 1.0-L7 US CC LC40 S 79
40 10.06 18:31 CZ-2C Hai Yang 1D / HY-1D CN Taiyuan LC9 S 79
41 13.06 05:12 Electron Don’t Stop Me Now / NRO/ANDESITE/M2PF US Mahia LC1A S 80
42 13.06 09:21 Falcon 9 Starlink-9 / Starlink 1.0-L8/SkySat US CC LC40 S 80
43 17.06 07:19 CZ-2D Gao Fen 9-03 CN Jiuquan LC43/94 S 80
44 23.06 01:43 CZ-3B Beidou DW55 / Beidou-3 G3 CN Xichang - S 81
45 30.06 20:10 Falcon 9 GPS III SV-03 US CC LC40 S 82
46 03.07 03:10 CZ-4B Gao Fen Duomo CN Taiyuan LC9 S 82
47 04.07 21:19 Electron Pics or It Didn’t Happen / CESAT-1B/Flock 4e US Mahia LC1A F 82
48 04.07 23:44 CZ-2D Shiyan 6-02 / SW6-02 CN Jiuquan - S 82
49 06.07 01:00 Shavit 2 ‘Ofeq-16 IL Palmachim - S 83
50 09.07 12:11 CZ-3B Apstar 6D CN Xichang - S 83
51 10.07 04:17 Kuaizhou 11 Jilin Gaofen 02E CN Jiuquan LC43/95 F 83
52 15.07 13:46 Minotaur IV NROL-129 US Wallops Pad 0B S 84
53 19.07 21:58 H-IIA 202 Al’amal / Hope Probe JP Tanegashima Y S 84
54 20.07 21:30 Falcon 9 ANASIS II / ANASIS-2 US CC LC40 S 85
55 23.07 04:41 CZ-5 Tianwen-1 CN Wenchang LC101 S 85
56 23.07 14:26 Soyuz-2-1A Progress MS-15 / Progress 7K-TGM No. 444 RU Baikonur LC31 S 85
57 25.07 03:13 CZ-4B ZY3-3 CN Taiyuan LC9 S 85
58 30.07 11:50 Atlas V 541 Mars 2020 / Perseverance US CC SLC41 S 85
59 30.07 21:25 Proton-M/Briz-M Ekspress-80103 RU Baikonur LC200/39 S 85
60 06.08 04:01 CZ-2D Gao Fen 9-04 CN Jiuquan - S 86
61 07.08 05:12 Falcon 9 Starlink-10 / Starlink 1.0-L9/BlackSky US KSC LC39A S 86
62 15.08 22:04 Ariane 5ECA+ Galaxy 30/MEV2/BSAT-4b EU Kourou ELA3 S 86
63 18.08 14:31 Falcon 9 Starlink-11 / Starlink 1.0-L10/SkySat US CC LC40 S 86
64 23.08 02:27 CZ-2D Gao Fen 9-05 CN Jiuquan - S 86
65 30.08 23:18 Falcon 9 SAOCOM-1B US CC LC40 S 87
66 31.08 03:05 Electron I Can’t Believe It’s Not Optical / Sequoia US Mahia LC1A S 87
67 03.09 01:51 Vega SSMS EU Kourou ZLV S 87
68 03.09 12:46 Falcon 9 Starlink-12 / Starlink 1.0-L11 US KSC LC39A S 87
69 04.09 07:30 CZ-2F CSSHQ CN Jiuquan Pad 921? S 87
70 07.09 05:57 CZ-4B Gao Fen 11-02 CN Taiyuan LC9 S 88
71 12.09 03:19 Rocket 3.1 (Test) US Kodiak LP-3B F 88
72 12.09 05:02 Kuaizhou 1A Jilin-1 Gaofen-02C CN Jiuquan SLS-2 F 88
73 15.09 01:23 CZ-11H Jilin-1 Gaofen-03B/C CN HHAI Debo-3 S 88
74 21.09 05:40 CZ-4B HaiYang-2C CN Jiuquan SLS-2 S 89