Lansări orbitale 2019

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2019, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
CN 34 32 2
US 27 27 0
RU 22 22 0
EU 9 8 1
IN 6 6 0
IR 2 0 2
JP 2 2 0

Lista celor 102 tentative de lansări orbitale din 2019 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 10.01 17:11 CZ-3B Zhongxing 2D / Shentou-2? CN Xichang LC2 S
2 11.01 15:31 Falcon 9 Iridium-8 US SVAFB SLC4E S
3 15.01 00:30 Simorgh Payam IR Semnan - F
4 18.01 00:50 Epsilon RAPIS JP Kagoshima EP S
5 19.01 19:10 Delta 4H USA 290 / Improved CRYSTAL? US SVAFB SLC6 S
6 21.01 05:42 CZ-11 Jilin Guanpu 1,2 CN Jiuquan LC43/95 S
7 24.01 18:07 PSLV-DL Microsat-R IN Satish FLP S
8 05.02 00:00 Safir Dousti IR Semnan SAF F
9 05.02 21:01 Ariane 5ECA SGS-1-HS-4/GSAT-31 / SGS-1/GSAT-31 EU Kourou ELA3 S
10 21.02 16:47 Soyuz-2.1b EgyptSat-A RU Baikonur LC31 S
11 22.02 01:45 Falcon 9 Nusantara Satu/Beresheet / PSN 6/Beresheet US CC LC40 S
12 27.02 21:37 Soyuz-ST-B OneWeb F6 EU Kourou ELS S
13 02.03 07:49 Falcon 9 Crew Dragon DM-1 / Dragon C201 US KSC LC39A S
14 09.03 16:28 CZ-3B Zhongxing 6C / ZX-6C CN Xichang LC3 S
15 14.03 19:14 Soyuz-FG Soyuz MS-12 / Soyuz 11F732A48 No. 742 RU Baikonur LC1 S
16 16.03 02:26 Delta 4M+(5,2) WGS 10 US CC SLC37B S
17 22.03 01:50 Vega PRISMA EU Kourou ZLV S
18 27.03 09:39 OS-M1 - CN Jiuquan - F
19 28.03 23:27 Electron Two Thumbs Up / R3D2 US Mahia LC1A S
20 31.03 15:51 CZ-3B Tianlian 2 CN Xichang - S
21 01.04 03:57 PSLV-QL EMISAT IN Satish SLP S
22 04.04 11:01 Soyuz-2.1a Progress MS-11 / Progress 7K-TGM No. 441 RU Baikonur LC31 S
23 04.04 17:03 Soyuz-ST-B O3b Mission 5 / O3b FM17/18/19/20 EU Kourou ELS S
24 11.04 22:35 Falcon Heavy Arabsat 6A US KSC LC39A S
25 17.04 20:46 Antares 230 S.S. Roger Chaffee / Cygnus NG-11 US Wallops Pad 0A S
26 20.04 14:41 CZ-3B Beidou DW44 / Beidou-3 I1Q CN Xichang LC3 S
27 29.04 22:52 CZ-4B Tianhui-2 01 zu CN Taiyuan LC9 S
28 04.05 06:48 Falcon 9 Dragon CRS-17 / Dragon C113.2 US CC LC40 S
29 05.05 06:00 Electron T.A.Funny Looking Cactus / STP 27RD US Mahia LC1A S
30 17.05 15:48 CZ-3C Beidou DW45 / Beidou-2 G8 CN Xichang LC2 S
31 22.05 00:00 PSLV RISAT-2B IN Satish FLP S
32 22.05 22:49 CZ-4C Yaogan 33 CN Taiyuan LC9 F
33 24.05 02:30 Falcon 9 Starlink V0.9 US CC LC40 S
34 27.05 06:23 Soyuz-2.1b Kosmos-2534 / Uragan-M No. 758 RU Plesetsk LC43/4 S
35 30.05 17:42 Proton-M/Briz-M Yamal-601 RU Baikonur LC200/39 S
36 05.06 04:06 CZ-11H Jilin/JSW CN HHAI Tairui S
37 12.06 14:17 Falcon 9 RCM / Radarsat Const. Mission US SVAFB SLC4E S
38 20.06 21:43 Ariane 5ECA T-16/Eutelsat 7C EU Kourou ELA3 S
39 24.06 18:09 CZ-3B Beidou DW46 / Beidou-3 I2Q CN Xichang LC3 S
40 25.06 06:30 Falcon Heavy STP-2 US KSC LC39A S
41 29.06 04:30 Electron Make It Rain / BlackSky Global 3 US Mahia LC1A S
42 05.07 05:41 Soyuz-2.1b Meteor-M 2-2 RU Vostochny PU1S S
43 10.07 17:14 Soyuz-2-1V Kosmos-25352538 RU Plesetsk LC43/4 S
44 11.07 01:53 Vega FalconEye 1 EU Kourou ZLV F
45 13.07 12:30 Proton-M/DM-3 Spektr-RG RU Baikonur LC81/24 S
46 20.07 16:28 Soyuz-FG Soyuz MS-13 / Soyuz 11F732A48 No. 746 RU Baikonur LC1 S
47 22.07 09:13 GSLV Mk III Chandrayaan-2 IN Satish SLP S
48 25.07 05:00 Shuang Quxian 1 CAS-7B CN Jiuquan - S
49 25.07 22:01 Falcon 9 Dragon CRS-18 / Dragon C108.3 US CC LC40 S
50 26.07 03:57 CZ-2C Yaogan 30 05 zu / YG-30-05 CN Xichang - S
51 30.07 05:57 Soyuz-2.1a Meridian No. 18L RU Plesetsk LC43/4 S
52 31.07 12:10 Soyuz-2.1a Progress MS-12 / Progress 7K-TGM No. 442 RU Baikonur LC31 S
53 05.08 21:56 Proton-M/Briz-M Kosmos-2539 / Blagovest 14L RU Baikonur LC81/24 S
54 06.08 19:30 Ariane 5ECA+ EDRS-C/IS-39 EU Kourou ELA3 S
55 06.08 23:23 Falcon 9 AMOS 17 US CC LC40 S
56 08.08 10:13 Atlas V 551 AEHF-5 / AEHF 5 US CC SLC41 S
57 17.08 04:11 Jielong-1 QS1-01 CN Jiuquan - S
58 19.08 12:03 CZ-3B Zhongxing-18 CN Xichang - S
59 19.08 12:12 Electron Look Ma No Hands / BlackSky Global 4 US Mahia LC1A S
60 22.08 03:38 Soyuz-2.1a Soyuz MS-14 / Soyuz 11F732A48 No. 743 RU Baikonur LC31 S
61 22.08 13:06 Delta 4M+(4,2) GPS III SV02 US CC SLC37B S
62 30.08 14:00 Rokot Geo-IK-2 No. 13 / Musson-2 No. 13 RU Plesetsk LC133/3 S
63 30.08 23:41 Kuaizhou-1A KX-09 CN Jiuquan LC43/95 S
64 12.09 03:26 CZ-4B ZY1-02D CN Taiyuan LC9 S
65 19.09 06:42 CZ-11 Zhuhai-1 03 zu CN Jiuquan LC43/95 S
66 22.09 21:10 CZ-3B/YZ-1 Beidow DW47/48 / Beidou-3 M23/M24 CN Xichang LC2 S
67 24.09 16:05 H-IIB HTV-8 / HTV 8 JP Tanegashima Y2 S
68 25.09 00:54 CZ-2D Yunhai-1 02 CN Jiuquan - S
69 25.09 13:57 Soyuz-FG Soyuz MS-15 / Soyuz 11F732A48 No. 744 RU Baikonur LC1 S
70 26.09 07:46 Soyuz-2.1b Kosmos-2541 / EKS No. 3L? RU Plesetsk LC43/4 S
71 04.10 18:51 CZ-4C GaoFen 10 / GaoFen 10 02 xing CN Taiyuan LC9 S
72 09.10 10:17 Proton-M/Briz-M MEV-1/Eutelsat-5WB RU Baikonur LC200/39 S
73 11.10 02:00 Pegasus XL ICON US CC RW13 S
74 17.10 01:22 Electron As The Crow Flies / Palisade US Mahia LC1A S
75 17.10 15:21 CZ-3B TJS 4 CN Xichang LC3 S
76 02.11 13:59 Antares 230+ S.S. Alan Bean / Cygnus NG-12 US Wallops Pad 0A S
77 03.11 03:22 CZ-4B GaoFen 7 / GaoFen 7 CN Taiyuan LC9 S
78 04.11 17:43 CZ-3B Beidou DW49 / Beidou-3 I3Q CN Xichang LC3? S
79 11.11 14:56 Falcon 9 Starlink 1.0-L1 US CC LC40 S
80 13.11 03:40 Kuaizhou-1A Jilin-1 Gaofen 02A CN Jiuquan LC43/95 S
81 13.11 06:35 CZ-6 Ningxia-1 CN Taiyuan - S
82 17.11 10:00 Kuaizhou-1A KL-Alpha-A/B CN Jiuquan LC43/95 S
83 23.11 00:55 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW50/51 / Beidou-3 M21/M22 CN Xichang LC3 S
84 25.11 17:52 Soyuz-2-1V Kosmos-2542 / Nivelir? RU Plesetsk LC43/4 S
85 26.11 21:23 Ariane 5ECA TIBA-1/Inmarsat GX5 EU Kourou ELA3 S
86 27.11 03:58 PSLV-XL Cartosat-3 IN Satish SLP S
87 27.11 23:52 CZ-4C GaoFen 12 CN Taiyuan - S
88 05.12 17:29 Falcon 9 Dragon CRS-19 / Dragon C106.3 US CC LC40 S
89 06.12 08:18 Electron Running out of Fingers / ALE-2 US Mahia LC1A S
90 06.12 09:34 Soyuz-2.1a Progress MS-13 / Progress 7K-TGM No. 443 RU Baikonur LC31 S
91 07.12 02:55 Kuaizhou-1A Jilin-1 Gaofen 02B CN Taiyuan - S
92 07.12 08:52 Kuaizhou-1A HEAD/Tianqi CN Taiyuan - S
93 11.12 08:54 Soyuz-2.1b Kosmos-2544 / Uragan-M No. 759 RU Plesetsk LC43/3 S
94 11.12 09:55 PSLV-QL RISAT-2BR1 IN Satish FLP S
95 16.12 07:22 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW52/53 / Beidou-3 M19/M20 CN Xichang LC3 S
96 17.12 00:10 Falcon 9 JCSAT-18-Kacific-1 US CC LC40 S
97 18.12 08:54 Soyuz-ST-A CSG-1/CHEOPS EU Kourou ELS S
98 20.12 03:22 CZ-4B CBERS-4A CN Taiyuan - S
99 20.12 11:36 Atlas V N22 Starliner OFT / Starliner SV3 US CC SLC41 S
100 24.12 12:03 Proton-M/DM-3 Elektro-L No. 3 RU Baikonur LC81/24 S
101 26.12 23:11 Rokot Gonets-M RU Plesetsk LC133/3 S
102 27.12 12:45 CZ-5 Shi Jian 20 / SJ-20 CN Wenchang LC101 S