Lansări orbitale 2018

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2018, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
CN 39 38 1
US 34 34 0
RU 17 16 1
EU 11 11 0
IN 7 7 0
JP 6 6 0

Lista celor 114 tentative de lansări orbitale din 2018 (din care 2 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 08.01 01:00 Falcon-9 USA 280 (ZUMA) LEO/I US CC LC40 S
2 09.01 03:24 CZ-2D GaoJing yi hao 03 xing LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
3 11.01 23:18 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW 26 MEO CN Xichang LC3 S
4 12.01 03:59 PSLV-XL Cartosat-2 Series Satellite LLEO/S IN SHAR FLP S
5 12.01 22:11 Delta 4M+(5,2) USA 281 (TOPAZ 5?) LEO/R US SVAFB SLC6 S
6 13.01 07:10 CZ-2D Ludi Kancha Weixing san hao LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
7 17.01 21:06 Epsilon ASNARO-2 (ASNARO 2) LLEO/S JP USC EP S
8 19.01 04:12 CZ-11 Hunan xiangjian xinqu hao LLEO/S CN Jiuquan LC43/95 S
9 20.01 00:48 Atlas V 411 SBIRS GEO-3 (SBIRS GEO SV3) GEO/I US CC SLC41 S
10 21.01 01:43 Electron Dove Pioneer (Dove 0F1C) LLEO/I US Mahia LC1 S
11 25.01 05:39 CZ-2C Weina-1 01 weixing LLEO/I CN Xichang LC3 S
12 25.01 22:20 Ariane 5ECA Al Yah 3 GEO/NS EU Kourou ELA3 S
13 31.01 21:25 Falcon-9 GovSat-1 (SES-16) GEO/S US CC LC40 S
14 01.02 02:07 Soyuz-2.1a Kanopus-V No. 3 (Kanopus-V) LLEO/S RU Vostochny PU1S S
15 02.02 07:51 CZ-2D FengMaNiu 1 (FMN 1) LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
16 03.02 05:03 SS-520 Tasuki (TRICOM-1R) LEO/I JP USC K S
17 06.02 20:45 Falcon Heavy Tesla Roadster MEO US KSC LC39A S
18 12.02 05:03 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW 28 MEO CN Xichang LC2 S
19 13.02 08:13 Soyuz-2.1a Progress MS-08 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
20 22.02 14:17 Falcon-9 Paz LLEO/S US SVAFB SLC4E S
21 27.02 04:34 H-IIA 202 JSE kougaku 6 gouki LLEO/S JP TNSC Y S
22 01.03 22:02 Atlas V 541 GOES 17 (GOES S) GEO/S US CC SLC41 S
23 06.03 05:33 Falcon-9 Hispasat 30W-6 GEO/S US CC LC40 S
24 09.03 17:10 Soyuz-ST-B O3b FM15 (O3b 15) MEO EU Kourou ELS S
25 17.03 07:10 CZ-2D Ludi Kancha Weixing si hao LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
26 21.03 17:44 Soyuz-FG Soyuz MS-08 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
27 29.03 11:26 GSLV Mk II GSAT-6A (GSAT 6A) MEO IN SHAR SLP S
28 29.03 17:38 Soyuz-2.1v Kosmos-2525 (EMKA No. 1) LLEO/S RU Plesetsk LC43/4 S
29 29.03 17:56 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW 30 MEO CN Xichang LC2 S
30 30.03 14:13 Falcon-9 Iridium Next SV144 LEO/P US SVAFB SLC4E S
31 31.03 03:22 CZ-4C Gao Fen 1 02 xing LEO/S CN Taiyuan LC9 S
32 02.04 20:30 Falcon-9 Dragon CRS-14 (Dragon C110) LLEO/I US CC LC40 S
33 05.04 21:34 Ariane 5ECA Kirameki 1 GEO/S EU Kourou ELA3 S
34 10.04 04:25 CZ-4C Yaogan 31 hao 01 zu 01 xing LEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
35 11.04 22:34 PSLV-XL IRNSS-R1I (IRNSS-1I) GEO/T IN SHAR FLP S
36 14.04 23:13 Atlas V 551 CBAS-SATCOM (CBAS SATCOM) GEO/S US CC SLC41 S
37 18.04 22:12 Proton-M/Briz-M Kosmos-2526 GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
38 18.04 22:51 Falcon-9 TESS DSO US CC LC40 S
39 25.04 17:57 Rokot Sentinel-3B LEO/S RU Plesetsk LC133/3 S
40 26.04 04:42 CZ-11 Qingkeda 1 (OHS-01) LLEO/S CN Jiuquan LC43/95 S
41 03.05 16:06 CZ-3B Apstar 6C GEO/S CN Xichang LC2? S
42 05.05 11:05 Atlas V 401 Mars InSight Lander EEO US SVAFB SLC3E S
43 08.05 18:28 CZ-4C Gao Fen 5 LEO/S CN Taiyuan LC9 S
44 11.05 20:14 Falcon-9 Bangabandhu 1 GEO/S US KSC LC39A S
45 20.05 21:28 CZ-4C Queqiao (Chang’e-4 Relay) CLO CN Xichang LC3 S
46 21.05 08:44 Antares 230 SS J.R. Thompson (Cygnus PCM-9) LLEO/I US Wallops Pad 0A S
47 22.05 19:47 Falcon-9 GRACE-FO 1 LLEO/P US SVAFB SLC4E S
48 02.06 04:13 CZ-2D Gao Fen 6 (gao fen 6) LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
49 04.06 04:45 Falcon-9 SES-12 VHEO US CC LC40 S
50 05.06 13:07 CZ-3A Feng Yun 2H GEO/S CN Xichang LC2 S
51 06.06 11:12 Soyuz-FG Soyuz MS-09 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
52 12.06 04:20 H-IIA 202 JSE reda-6 gouki (IGS Radar-6) LLEO/S JP TNSC Y S
53 16.06 21:46 Soyuz-2.1b Kosmos-2527 (Uragan-M No. 756) MEO RU Plesetsk LC43/4 S
54 27.06 03:30 CZ-2C Xin jishu shiyan A xing LLEO/I CN Xichang LC2 S
55 29.06 09:42 Falcon-9 Dragon CRS-15 (Dragon C111) LLEO/I US CC LC40 S
56 09.07 03:56 CZ-2C PRSS-1 LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
57 09.07 20:58 CZ-3A Beidou DW 32 (sanshier ke BDW) GEO/T CN Xichang LC2? S
58 09.07 21:51 Soyuz-2.1a Progress MS-09 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
59 22.07 05:50 Falcon-9 Telstar 19 Vantage GEO/S US CC LC40 S
60 25.07 11:25 Ariane 5ES GalileoSat-25 (Galileo FOC FM21) MEO EU Kourou ELA3 S
61 25.07 11:39 Falcon-9 Iridium Next SV160 LEO/P US SVAFB SLC4E S
62 29.07 01:48 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW 33 MEO CN Xichang LC3 S
63 31.07 03:00 CZ-4B Gao Fen 11 (GF-11) LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
64 07.08 05:18 Falcon-9 Merah Putih (Telkom 4) GEO/S US CC LC40 S
65 12.08 07:31 Delta 4H Parker Solar Probe EEO US CC SLC37B S
66 22.08 21:20 Vega Aeolus (ADM-Aeolus) LLEO/S EU Kourou ZLV S
67 24.08 23:52 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW 35 MEO CN Xichang LC3 S
68 07.09 03:15 CZ-2C Hai Yang 1C (haiyang yihao C) LEO/S CN Taiyuan LC9? S
69 10.09 04:45 Falcon-9 Telstar 18 Vantage GEO/S US CC LC40 S
70 12.09 13:02 Delta 7420-10C ICESAT 2 (ICESAT-2) LLEO/P US VAFB SLC2W S
71 16.09 16:38 PSLV S1-4 (SSTL S1-4) LLEO/S IN SHAR FLP S
72 19.09 14:07 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW 37 (Beidou-3 M13) MEO CN Xichang LC2 S
73 22.09 17:52 H-IIB Kounotori 7 gouki LLEO/I JP TNSC Y2 S
74 25.09 22:38 Ariane 5ECA Azerspace-2 (Intelsat IS-38) MEO EU Kourou ELA3 S
75 29.09 04:13 Kuaizhou-1A Xiangrikui 1 (Centispace-1-1S) LEO/S CN Jiuquan LC43/95 S
76 08.10 02:21 Falcon-9 SAOCOM 1A LEO/S US SVAFB SLC4E S
77 08.10 02:43 CZ-2C/YZ-1S Yaogan 32 hao 01 zu 01 xing LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
78 11.10 08:40 Soyuz-FG Soyuz MS-10 RU Baikonur LC1 F
79 15.10 04:23 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW 39 (Beidou-3 M15) MEO CN Xichang LC3 S
80 17.10 04:15 Atlas V 551 AEHF SV-4 MEO US CC SLC41 S
81 20.10 01:45 Ariane 5ECA BepiColombo MPO EEO EU Kourou ELA3 S
82 24.10 22:57 CZ-4B Hai Yang 2 02 xing LEO/S CN Taiyuan LC9 S
83 25.10 00:15 Soyuz-2.1b Kosmos-2528 LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
84 27.10 08:00 Zhuque-1 Weilai CN Jiuquan LC43/95? F
85 29.10 00:43 CZ-2C Zhongfa Haiyang Weixing LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
86 29.10 04:08 H-IIA 202 Ibuki 2 (GOSAT 2) LLEO/S JP TNSC Y S
87 01.11 15:57 CZ-3B Beidou DW 41 (Beidou-3 G1Q) GEO/I CN Xichang LC2 S
88 03.11 20:17 Soyuz-2.1b Kosmos-2529 (Uragan-M No. 757) MEO RU Plesetsk LC43/4 S
89 07.11 00:47 Soyuz-ST-B METOP C LEO/S EU Kourou ELS S
90 11.11 03:50 Electron CICERO-10 (TYVAK-0086) LLEO/P US Mahia LC1 S
91 14.11 11:38 GSLV Mk III GSAT-29 GEO/D IN SHAR SLP S
92 15.11 20:46 Falcon-9 Es’hailsat-2 GEO/S US KSC LC39A S
93 16.11 18:14 Soyuz-FG Progress MS-10 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
94 17.11 09:01 Antares 230 SS John Young (Cygnus PCM-10) LLEO/I US Wallops Pad 0A S
95 18.11 18:07 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW 42 (Beidou-3 M17) MEO CN Xichang LC3 S
96 19.11 23:40 CZ-2D Tianzhi-1 LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
97 21.11 01:42 Vega Mohammed VI-B (MN35B) LEO/S EU Kourou ZLV S
98 29.11 04:27 PSLV HySIS LEO/S IN SHAR FLP S
99 30.11 02:27 Rokot Kosmos-2530 (Rodnik-S No. 26L) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
100 03.12 11:31 Soyuz-FG Soyuz MS-11 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
101 03.12 18:34 Falcon-9 MinXSS 2 LLEO/S US SVAFB SLC4E S
102 04.12 20:37 Ariane 5ECA Geo-Kompsat-2A GEO/S EU Kourou ELA3 S
103 05.12 18:16 Falcon-9 Dragon CRS-16 (Dragon C112) LLEO/I US CC LC40 S
104 07.12 04:12 CZ-2D Saudisat-5A (Saudisat 5A) LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
105 07.12 18:23 CZ-3B Chang’e-4 CLO CN Xichang LC2 S
106 16.12 06:33 Electron TOMSAT R3 (Aerocube 11B) LLEO/P US Mahia LC1 S
107 19.12 10:40 GSLV Mk II GSAT-7A (GSAT 7A) VHEO IN SHAR SLP S
108 19.12 16:37 Soyuz-ST-A CSO-1 LEO/S EU Kourou ELS S
109 21.12 00:20 Proton-M/Briz-M Kosmos-2533 GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
110 21.12 23:51 CZ-11 Hongyun Gongcheng JYW LEO/S CN Jiuquan LC43/95 S
111 23.12 13:51 Falcon-9 GPS III SV01 (GPS SVN 74) MEO US CC LC40 S
112 24.12 16:53 CZ-3C Tongxin Jishu Shiyan 3 GEO/S CN Xichang S
113 27.12 02:07 Soyuz-2.1a Kanopus-V No. 5 (Kanopus-V) LLEO/S RU Vostochny PU1S S
114 29.12 08:00 CZ-2D/YZ-3 Yunhai-2 01 xing LLEO/I CN Jiuquan Pad 603 S