Lansări orbitale 2018

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2018, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
CN 39 38 1
US 34 34 0
RU 17 16 1
EU 11 11 0
IN 7 7 0
JP 6 6 0

Lista celor 114 tentative de lansări orbitale din 2018 (din care 2 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 08.01 01:00 Falcon 9 Zuma US CC LC40 S
2 09.01 03:24 CZ-2D Gaojing-1 34 / Superview 34 CN Taiyuan LC9 S
3 11.01 23:18 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW26/27 / Beidou-3 CN Xichang LC3 S
4 12.01 03:59 PSLV-XL Cartosat-2(S)/Cubesats / Cartosat-2ER IN Satish FLP S
5 12.01 22:11 Delta 4M+(5,2) USA 281 / TOPAZ 5? US SVAFB SLC6 S
6 13.01 07:10 CZ-2D Ludi Kancha Weixing 3 / LKW-3 CN Jiuquan Pad 603 S
7 17.01 21:06 Epsilon ASNARO 2 JP Kagoshima EP S
8 19.01 04:12 CZ-11 Jilin-1 07,08 / Jilin-1 Shipin 07-08 CN Jiuquan LC43/95 S
9 20.01 00:48 Atlas V 411 SBIRS GEO-4 US CC SLC41 S
10 21.01 01:43 Electron Still Testing / Dove/Lemurs US Mahia LC1A S
11 25.01 05:39 CZ-2C Yaogan 30 04 zu / YG-30-04 CN Xichang LC3 S
12 25.01 22:20 Ariane 5ECA SES-14/Al Yah 3 EU Kourou ELA3 S
13 31.01 21:25 Falcon 9 GovSat-1 US CC LC40 S
14 01.02 02:07 Soyuz-2.1a Kanopus-V-3,4 / Kanopus-V 3,4 RU Vostochny PU1S S
15 02.02 07:51 CZ-2D Zhang Heng 1 / CSES CN Jiuquan Pad 603 S
16 03.02 05:03 SS-520 Tasuki / TRICOM-1R JP Kagoshima K S
17 06.02 20:45 Falcon Heavy Tesla Roadster US KSC LC39A S
18 12.02 05:03 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW28/29 / Beidou-3 CN Xichang LC2 S
19 13.02 08:13 Soyuz-2.1a Progress MS-08 / Progress 7K-TGM No. 438 RU Baikonur LC31 S
20 22.02 14:17 Falcon 9 PAZ / PAZ/SpaceX Demo US SVAFB SLC4E S
21 27.02 04:34 H-IIA 202 IGS O-6 JP Tanegashima Y S
22 01.03 22:02 Atlas V 541 GOES S US CC SLC41 S
23 06.03 05:33 Falcon 9 Hispasat 30W-6 US CC LC40 S
24 09.03 17:10 Soyuz-ST-B O3b Mission 4 / O3b FM13/14/15/16 EU Kourou ELS S
25 17.03 07:10 CZ-2D Ludi Kancha Weixing 4 / LKW-4 CN Jiuquan Pad 603 S
26 21.03 17:44 Soyuz-FG Soyuz MS-08 / Soyuz 11F732A48 No. 738 RU Baikonur LC1 S
27 29.03 11:26 GSLV Mk II GSAT-6A IN Satish SLP S
28 29.03 17:38 Soyuz-2-1V Kosmos-2525 / EMKA RU Plesetsk LC43/4 S
29 29.03 17:56 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW30/31 / Beidou-3 CN Xichang LC2 S
30 30.03 14:13 Falcon 9 Iridium-5 / Iridium Next SV41-50 US SVAFB SLC4E S
31 31.03 03:22 CZ-4C Gao Fen 1-02/03/04 / GF-1 02,03,04 CN Taiyuan LC9 S
32 02.04 20:30 Falcon 9 Dragon CRS-14 / Dragon C110.2 US CC LC40 S
33 05.04 21:34 Ariane 5ECA Superbird 8-DSN1/Hylas 4 / Superbird 8/Hylas 4 EU Kourou ELA3 S
34 10.04 04:25 CZ-4C Yaogan 31 01 zu / YG-31-01 CN Jiuquan Pad 603 S
35 11.04 22:34 PSLV-XL IRNSS-1I IN Satish FLP S
36 14.04 23:13 Atlas V 551 CBAS/EAGLE US CC SLC41 S
37 18.04 22:12 Proton-M/Briz-M Kosmos-2526 / Blagovest 12L RU Baikonur LC81/24 S
38 18.04 22:51 Falcon 9 TESS US CC LC40 S
39 25.04 17:57 Rokot Sentinel-3B RU Plesetsk LC133/3 S
40 26.04 04:42 CZ-11 Zhuhai-1 02 zu / OVS-2, OHS-1A/B/C/D CN Jiuquan LC43/95 S
41 03.05 16:06 CZ-3B Apstar 6C CN Xichang LC2? S
42 05.05 11:05 Atlas V 401 Mars Insight US SVAFB SLC3E S
43 08.05 18:28 CZ-4C Gao Fen 5 CN Taiyuan LC9 S
44 11.05 20:14 Falcon 9 Bangabandhu 1 / Bangabadhu 1 US KSC LC39A S
45 20.05 21:28 CZ-4C Queqiao / Chang’e-4 Relay CN Xichang LC3 S
46 21.05 08:44 Antares 230 S.S. J.R. Thompson / Cygnus OA-9 US Wallops Pad 0A S
47 22.05 19:47 Falcon 9 Iridium-6/GRACE-FO US SVAFB SLC4E S
48 02.06 04:13 CZ-2D Gao Fen 6 / Gao Fen 6/LJ-1 CN Jiuquan Pad 603 S
49 04.06 04:45 Falcon 9 SES-12 US CC LC40 S
50 05.06 13:07 CZ-3A Fengyun 2H / FY-2-09 CN Xichang LC2 S
51 06.06 11:12 Soyuz-FG Soyuz MS-09 / Soyuz 11F732A48 No. 739 RU Baikonur LC1 S
52 12.06 04:20 H-IIA 202 IGS R-6 JP Tanegashima Y S
53 16.06 21:46 Soyuz-2.1b Kosmos-2527 / Uragan-M No. 756 RU Plesetsk LC43/4 S
54 27.06 03:30 CZ-2C Xin Jishu Shiyan Shuan / XJSS CN Xichang LC2 S
55 29.06 09:42 Falcon 9 Dragon CRS-15 / Dragon C111.2 US CC LC40 S
56 09.07 03:56 CZ-2C PRSS-1/PakTes-1 / PRSS-1 CN Jiuquan Pad 603 S
57 09.07 20:58 CZ-3A Beidou DW32 / Beidou-2 CN Xichang LC2? S
58 09.07 21:51 Soyuz-2.1a Progress MS-09 / Progress 7K-TGM No. 439 RU Baikonur LC31 S
59 22.07 05:50 Falcon 9 Telstar 19V US CC LC40 S
60 25.07 11:25 Ariane 5ES Galileo FOC-M8 / Galileosat 23-26 EU Kourou ELA3 S
61 25.07 11:39 Falcon 9 Iridium-7 US SVAFB SLC4E S
62 29.07 01:48 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW33/34 / Beidou-3 CN Xichang LC3 S
63 31.07 03:00 CZ-4B Gao Fen 11 CN Taiyuan LC9 S
64 07.08 05:18 Falcon 9 Merah Putih / Telkom 4 US CC LC40 S
65 12.08 07:31 Delta 4H/Star 48BV Parker Solar Probe / Solar Probe Plus US CC SLC37B S
66 22.08 21:20 Vega Aeolus / ADM-Aeolus EU Kourou ZLV S
67 24.08 23:52 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW35/36 / Beidou-3 CN Xichang LC3 S
68 07.09 03:15 CZ-2C Haiyang 1C CN Taiyuan LC9? S
69 10.09 04:45 Falcon 9 Telstar 18V US CC LC40 S
70 12.09 13:02 Delta 7420-10C ICESAT-2 US VAFB SLC2W S
71 16.09 16:38 PSLV NovaSAR-S/S1-4 / NovaSar-S/S1-4 IN Satish FLP S
72 19.09 14:07 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW37/38 / Beidou-3 CN Xichang LC2 S
73 22.09 17:52 H-IIB HTV-7 / HTV 7 JP Tanegashima Y2 S
74 25.09 22:38 Ariane 5ECA Horizons-3e/Azerspace-2 EU Kourou ELA3 S
75 29.09 04:13 Kuaizhou-1A Centispace-1-1S CN Jiuquan LC43/95 S
76 08.10 02:21 Falcon 9 SAOCOM-1A US SVAFB SLC4E S
77 08.10 02:43 CZ-2C/YZ-1S Yaogan 32 01 zu / YG-32-01 CN Jiuquan Pad 603 S
78 11.10 08:40 Soyuz-FG Soyuz MS-10 / Soyuz 11F732A48 No. 740 RU Baikonur LC1 F
79 15.10 04:23 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW39/40 / Beidou-3 CN Xichang LC3 S
80 17.10 04:15 Atlas V 551 AEHF-4 / AEHF 4 US CC SLC41 S
81 20.10 01:45 Ariane 5ECA BepiColombo EU Kourou ELA3 S
82 24.10 22:57 CZ-4B Haiyang 2B CN Taiyuan LC9 S
83 25.10 00:15 Soyuz-2.1b Kosmos-2528 / Lotos-S2 No. 804 RU Plesetsk LC43/4 S
84 27.10 08:00 Zhuque-1 Weilai CN Jiuquan LC43/95? F
85 29.10 00:43 CZ-2C Zhongfa Haiyang / CFOSat CN Jiuquan Pad 603 S
86 29.10 04:08 H-IIA 202 GOSAT-2/Khalifasat JP Tanegashima Y S
87 01.11 15:57 CZ-3B Beidou DW41 / Beidou-3 G1Q CN Xichang LC2 S
88 03.11 20:17 Soyuz-2.1b Kosmos-2529 / Uragan-M No. 757 RU Plesetsk LC43/4 S
89 07.11 00:47 Soyuz-ST-B MetOp-C EU Kourou ELS S
90 11.11 03:50 Electron It’s Business Time / CICERO 10/Lemurs US Mahia LC1A S
91 14.11 11:38 GSLV Mk III GSAT-29 IN Satish SLP S
92 15.11 20:46 Falcon 9 Es’hail 2 US KSC LC39A S
93 16.11 18:14 Soyuz-FG Progress MS-10 / Progress 7K-TGM No. 440 RU Baikonur LC1 S
94 17.11 09:01 Antares 230 S.S. John Young / Cygnus NG-10 US Wallops Pad 0A S
95 18.11 18:07 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW42/43 / Beidou-3 CN Xichang LC3 S
96 19.11 23:40 CZ-2D Shiyan 6 CN Jiuquan Pad 603 S
97 21.11 01:42 Vega Mohammed VI-B EU Kourou ZLV S
98 29.11 04:27 PSLV HySIS/Cubesats / HySIS IN Satish FLP S
99 30.11 02:27 Rokot Kosmos-2530/31/32 / Rodnik RU Plesetsk LC133/3 S
100 03.12 11:31 Soyuz-FG Soyuz MS-11 / Soyuz 11F732A48 No. 741 RU Baikonur LC1 S
101 03.12 18:34 Falcon 9 SSO-A US SVAFB SLC4E S
102 04.12 20:37 Ariane 5ECA GSAT-11/GEO-Kompsat 2A EU Kourou ELA3 S
103 05.12 18:16 Falcon 9 Dragon CRS-16 / Dragon C112.2 US CC LC40 S
104 07.12 04:12 CZ-2D Saudisat-5A/5B CN Jiuquan Pad 603 S
105 07.12 18:23 CZ-3B Chang’e-4 CN Xichang LC2 S
106 16.12 06:33 Electron This One’s For Pickering / Elana XIX US Mahia LC1A S
107 19.12 10:40 GSLV Mk II GSAT-7A IN Satish SLP S
108 19.12 16:37 Soyuz-ST-A CSO 1 EU Kourou ELS S
109 21.12 00:20 Proton-M/Briz-M Kosmos-2533 / Blagovest 13L RU Baikonur LC81/24 S
110 21.12 23:51 CZ-11 Hongyun Gongcheng / Hongyun GJYW CN Jiuquan LC43/95 S
111 23.12 13:51 Falcon 9 GPS III SV01 US CC LC40 S
112 24.12 16:53 CZ-3C TJS 3 CN Xichang - S
113 27.12 02:07 Soyuz-2.1a Kanopus-V-5,6 RU Vostochny PU1S S
114 29.12 08:00 CZ-2D/YZ-3 Hongyan-1 CN Jiuquan Pad 603 S