Lansări orbitale 2017

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2017, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
US 30 29 1
RU 19 18 1
CN 18 16 2
EU 11 11 0
JP 7 6 1
IN 5 4 1
IR 1 0 1

Lista celor 91 tentative de lansări orbitale din 2017 (din care 7 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 05.01 15:18 CZ-3B Tongxin Jishu Shiyan 2 GEO/S CN Xichang LC2 S
2 09.01 04:11 Kuaizhou-1A Xingyun Shiyan-1 LLEO/S CN Jiuquan LC43/95 S
3 14.01 17:54 Falcon-9 Iridium Next SV106 LEO/P US SVAFB SLC4E S
4 14.01 23:33 SS-520 TRICOM-1 JP USC K F
5 21.01 00:42 Atlas V 401 SBIRS GEO-4 (SBIRS GEO SV4) GEO/S US CC SLC41 S
6 24.01 07:44 H-IIA 204 Kirameki 2 (DSN 2) GTO JP TNSC Y S
7 28.01 01:03 Soyuz-ST-B Hispasat 36W-1 (Hispasat AG1) GEO/S EU Kourou ELS S
8 14.02 21:39 Ariane 5ECA Telkom-3S (Telkom 3S) GEO/D EU Kourou ELA3 S
9 15.02 03:58 PSLV-XL Cartosat-2 Series Satellite LLEO/S IN SHAR FLP S
10 19.02 14:39 Falcon-9 Dragon CRS-10 (Dragon C112) LLEO/I US KSC LC39A S
11 22.02 05:58 Soyuz-U-PVB Progress MS-05 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
12 01.03 17:49 Atlas V 401 USA 274 ([INTRUDER 15]) LEO/I US SVAFB SLC3E S
13 02.03 23:53 KT-2 Tiankun-1 LLEO/S CN Jiuquan S
14 07.03 01:49 Vega Sentinel-2B LEO/S EU Kourou ZLV S
15 16.03 06:00 Falcon-9 Echostar 23 GTO US KSC LC39A S
16 17.03 01:20 H-IIA 202 JSE reda-5 gouki (IGS Radar-5) LLEO/S JP TNSC Y S
17 19.03 00:18 Delta 4M+(5,4) WGS SV-9 HEO US CC SLC37B S
18 30.03 22:27 Falcon-9 SES-10 MEO US KSC LC39A S
19 12.04 11:04 CZ-3B Shi Jian 13 (Zhongxing 16) GEO/S CN Xichang LC2 S
20 18.04 15:11 Atlas V 401 SS John Glenn (Cygnus PCM-7) LLEO/I US CC SLC41 S
21 20.04 07:13 Soyuz-FG Soyuz MS-04 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
22 20.04 11:41 CZ-7 Tianzhou-1 LLEO/I CN Wenchang LC201 S
23 01.05 11:15 Falcon-9 USA 276 (NROL-76) LLEO/I US KSC LC39A S
24 04.05 21:50 Ariane 5ECA Koreasat 7 GEO/D EU Kourou ELA3 S
25 05.05 11:27 GSLV Mk II South Asia Satellite GEO/D IN SHAR SLP S
26 15.05 23:21 Falcon-9 Inmarsat 5F4 GEO/NS US KSC LC39A S
27 18.05 11:54 Soyuz-ST-A SES-15 HEO EU Kourou ELS S
28 25.05 04:20 Electron It’s A Test US Mahia LC1 F
29 25.05 06:33 Soyuz-2.1b Kosmos-2518 (Tundra-V No. 2L) HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
30 01.06 00:17 H-IIA 202 Michibiki-2 (QZSS 2) GEO/NS JP TNSC Y S
31 01.06 23:45 Ariane 5ECA ViaSat-2 HEO EU Kourou ELA3 S
32 03.06 21:07 Falcon-9 Dragon CRS-11 (Dragon C106) LLEO/I US KSC LC39A S
33 05.06 11:58 GSLV Mk III GSAT-19E GTO IN SHAR SLP S
34 08.06 03:45 Proton-M/Briz-M Echostar 21 (Terrestar 2) MEO RU Baikonur LC81/24 S
35 14.06 09:20 Soyuz-2.1a Progress MS-06 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
36 15.06 03:00 CZ-4B Huiyan (HXMT) LLEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
37 18.06 16:11 CZ-3B Zhongxing 9A (zhongxing 9A) HEO CN Xichang LC2 F
38 23.06 03:59 PSLV-XL UCLSat (QB50-GB03) LLEO/S IN SHAR FLP S
39 23.06 18:04 Soyuz-2.1v Kosmos-2519 (Nivelir-L No. 1?) LEO/S RU Plesetsk LC43/4 S
40 23.06 19:10 Falcon-9 BulgariaSat-1 HEO US KSC LC39A S
41 25.06 20:25 Falcon-9 Iridium Next SV113 LEO/P US SVAFB SLC4E S
42 28.06 21:15 Ariane 5ECA Hellas Sat 3-Inmarsat S EAN GEO/D EU Kourou ELA3 S
43 02.07 11:23 CZ-5 Shi Jian 18 (SJ-18) CN Wenchang LC101 F
44 05.07 23:38 Falcon-9 Intelsat IS-35e GEO/D US KSC LC39A S
45 14.07 06:36 Soyuz-2.1a Kanopus-V-IK No. 2 LLEO/S RU Baikonur LC31 S
46 27.07 09:30 Simorgh Simorgh Test payload IR SEM F
47 28.07 15:41 Soyuz-FG Soyuz MS-05 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
48 02.08 01:58 Vega Optsat 3000 LLEO/S EU Kourou ZLV S
49 14.08 16:31 Falcon-9 Dragon CRS-12 (Dragon C113) LLEO/I US KSC LC39A S
50 16.08 22:07 Proton-M/Briz-M Kosmos-2520 GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
51 18.08 12:29 Atlas V 401 TDRS 13 (TDRS M) GEO/I US CC SLC41 S
52 19.08 05:29 H-IIA 204 Michibiki-3 (QZSS 3) GEO/S JP TNSC Y S
53 24.08 18:51 Falcon-9 FORMOSAT 5 (Formosat 5) LEO/S US SVAFB SLC4E S
54 26.08 06:04 Minotaur IV ORS-5 LEO/E US SPFL SLC46 S
55 31.08 13:30 PSLV-XL IRNSS-R1H (IRNSS-1H) MEO IN SHAR SLP F
56 07.09 14:00 Falcon-9 X-37B OTV-5 (X-37B No. 2 F3) LLEO/I US KSC LC39A S
57 11.09 19:23 Proton-M/Briz-M Amazonas 5 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
58 12.09 21:17 Soyuz-FG Soyuz MS-06 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
59 22.09 00:02 Soyuz-2.1b Kosmos-2522 (Uragan-M No. 752) MEO RU Plesetsk LC43/4 S
60 24.09 05:49 Atlas V 541 USA 278 (RAVEN-7?/HEO-4) HEO/M US SVAFB SLC3E S
61 28.09 18:52 Proton-M/Briz-M Asiasat 9 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
62 29.09 04:21 CZ-2C Yaogan 30 hao 01 zu 01 xing LLEO/I CN Xichang LC3 S
63 29.09 21:56 Ariane 5ECA Intelsat IS-37e GEO/S EU Kourou ELA3 S
64 09.10 04:13 CZ-2D Antonio Jose de Sucre LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
65 09.10 12:37 Falcon-9 Iridium Next SV133 LEO/P US SVAFB SLC4E S
66 09.10 22:01 H-IIA 202 Michibiki-4 (QZSS 4) GEO/T JP TNSC Y S
67 11.10 22:53 Falcon-9 SES-11 GEO/S US KSC LC39A S
68 13.10 09:27 Rokot Sentinel-5P LEO/S RU Plesetsk LC133/3 S
69 14.10 08:46 Soyuz-2.1a Progress MS-07 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
70 15.10 07:28 Atlas V 421 USA 279 (QUASAR 20?) MEO US CC SLC41 S
71 30.10 19:34 Falcon-9 Mugunghwa 5A (Koreasat 5A) GEO/NS US KSC LC39A S
72 31.10 21:37 Minotaur-C 3210 SkySat C11 LLEO/S US VAFB 576E S
73 05.11 11:45 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW 24 MEO CN Xichang LC3 S
74 08.11 01:42 Vega Mohammed VI-A (MN35-13A) LEO/S EU Kourou ZLV S
75 12.11 12:19 Antares 230 SS Gene Cernan (Cygnus PCM-8) LLEO/I US Wallops Pad 0A S
76 14.11 18:35 CZ-4C Feng Yun 3D LEO/S CN Taiyuan LC9 S
77 18.11 09:47 Delta 7290-10C NOAA-20 (JPSS-1) LEO/S US VAFB SLC2W S
78 21.11 04:50 CZ-6 Jilin-1 Shipin 4 LLEO/S CN Taiyuan LC16 S
79 24.11 18:10 CZ-2C Yaogan 30 hao 02 zu 01 xing LLEO/I CN Xichang LC3 S
80 28.11 05:41 Soyuz-2.1b Meteor-M No. 2-1 RU Vostochny PU1S F
81 02.12 10:43 Soyuz-2.1b Kosmos-2524 LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
82 03.12 04:11 CZ-2D Ludi Kancha Weixing yi hao LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
83 10.12 16:40 CZ-3B Alcomsat 1 GEO/S CN Xichang LC2 S
84 12.12 18:36 Ariane 5ES GalileoSat-19 (Galileo FOC FM15) MEO EU Kourou ELA3 S
85 15.12 15:36 Falcon-9 Dragon CRS-13 (Dragon C108) LLEO/I US CC LC40 S
86 17.12 07:21 Soyuz-FG Soyuz MS-07 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
87 23.12 01:26 H-IIA 202 Shikisai (GCOM-C) LEO/S JP TNSC Y S
88 23.12 01:27 Falcon-9 Iridium Next SV135 LEO/P US SVAFB SLC4E S
89 23.12 04:14 CZ-2D Ludi Kancha Weixing er hao LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
90 25.12 19:44 CZ-2C Yaogan 30 hao 03 zu 01 xing LLEO/I CN Xichang LC3 S
91 26.12 19:00 Zenit-3SLBF Angosat 1 (Angosat No. 1L) GEO/D RU Baikonur LC45/1 S