Lansări orbitale 2017

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2017, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
US 30 29 1
RU 19 18 1
CN 18 17 1
EU 11 11 0
JP 7 6 1
IN 5 5 0
IR 1 0 1

Lista celor 91 tentative de lansări orbitale din 2017 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 05.01 15:18 CZ-3B TJS 2 CN Xichang LC2 S
2 09.01 04:11 Kuaizhou-1A Jilin-1 Shipin 03 / Jilin-1 CN Jiuquan LC43/95 S
3 14.01 17:54 Falcon 9 Iridium-1 / Iridium Next SV1-10 US SVAFB SLC4E S
4 14.01 23:33 SS-520 TRICOM 1 / TRICOM-1 JP Kagoshima K F
5 21.01 00:42 Atlas V 401 SBIRS GEO-3 US CC SLC41 S
6 24.01 07:44 H-IIA 204 DSN 2 JP Tanegashima Y S
7 28.01 01:03 Soyuz-ST-B Hispasat 36W-1 EU Kourou ELS S
8 14.02 21:39 Ariane 5ECA SkyBrasil-1/Telkom-3S EU Kourou ELA3 S
9 15.02 03:58 PSLV-XL Cartosat-2(S)/Flock-3p / Cartosat-2D IN Satish FLP S
10 19.02 14:39 Falcon 9 Dragon CRS-10 / Dragon C112 US KSC LC39A S
11 22.02 05:58 Soyuz-U-PVB Progress MS-05 / Progress 7K-TGM No. 435 RU Baikonur LC1 S
12 01.03 17:49 Atlas V 401 USA 274 / INTRUDER US SVAFB SLC3E S
13 02.03 23:53 KT-2 Tiankun-1 CN Jiuquan - S
14 07.03 01:49 Vega Sentinel-2B EU Kourou ZLV S
15 16.03 06:00 Falcon 9 Echostar 23 US KSC LC39A S
16 17.03 01:20 H-IIA 202 IGS R-5 JP Tanegashima Y S
17 19.03 00:18 Delta 4M+(5,4) WGS 9 / Wideband Global Satcom 9 US CC SLC37B S
18 30.03 22:27 Falcon 9 SES-10 US KSC LC39A S
19 12.04 11:04 CZ-3B SJ-13 / Shi Jian 13 CN Xichang LC2 S
20 18.04 15:11 Atlas V 401 S.S. John Glenn / Cygnus OA-7 US CC SLC41 S
21 20.04 07:13 Soyuz-FG Soyuz MS-04 / Soyuz 11F732A48 No. 735 RU Baikonur LC1 S
22 20.04 11:41 CZ-7 Tianzhou 1 CN Wenchang LC201 S
23 01.05 11:15 Falcon 9 USA 276 / NROL-76 US KSC LC39A S
24 04.05 21:50 Ariane 5ECA SDGC/Koreasat 7 EU Kourou ELA3 S
25 05.05 11:27 GSLV Mk II GSAT-9 IN Satish SLP S
26 15.05 23:21 Falcon 9 Inmarsat 5F4 US KSC LC39A S
27 18.05 11:54 Soyuz-ST-A SES-15 EU Kourou ELS S
28 25.05 04:20 Electron It’s A Test US Mahia LC1A F
29 25.05 06:33 Soyuz-2.1b Kosmos-2518 / EKS No. 2L RU Plesetsk LC43/4 S
30 01.06 00:17 H-IIA 202 Michibiki 2 / QZSS 2 JP Tanegashima Y S
31 01.06 23:45 Ariane 5ECA Viasat 2/Eutelsat 172B EU Kourou ELA3 S
32 03.06 21:07 Falcon 9 Dragon CRS-11 / Dragon C106.2 US KSC LC39A S
33 05.06 11:58 GSLV Mk III GSAT-19 IN Satish SLP S
34 08.06 03:45 Proton-M/Briz-M Echostar 21 RU Baikonur LC81/24 S
35 14.06 09:20 Soyuz-2.1a Progress MS-06 / Progress 7K-TGM No. 436 RU Baikonur LC31 S
36 15.06 03:00 CZ-4B Huiyan / HXMT CN Jiuquan Pad 603 S
37 18.06 16:11 CZ-3B Zhongxing-9A CN Xichang LC2 S
38 23.06 03:59 PSLV-XL Cartosat-2(S)/Cubesats / Cartosat-2E IN Satish FLP S
39 23.06 18:04 Soyuz-2-1V Kosmos-2519 / Nivelir No. 1? RU Plesetsk LC43/4 S
40 23.06 19:10 Falcon 9 BulgariaSat-1 US KSC LC39A S
41 25.06 20:25 Falcon 9 Iridium-2 / Iridium Next SV11-20 US SVAFB SLC4E S
42 28.06 21:15 Ariane 5ECA HellasSat 3/GSAT 17 EU Kourou ELA3 S
43 02.07 11:23 CZ-5 Shi Jian 18 / SJ-18 CN Wenchang LC101 F
44 05.07 23:38 Falcon 9 Intelsat IS-35e US KSC LC39A S
45 14.07 06:36 Soyuz-2.1a Kanopus-V-IK/Cubesats RU Baikonur LC31 S
46 27.07 09:30 Simorgh Test satellite IR Semnan - F
47 28.07 15:41 Soyuz-FG Soyuz MS-05 / Soyuz 11F732A48 No. 736 RU Baikonur LC1 S
48 02.08 01:58 Vega Optsat-3000/Venmus EU Kourou ZLV S
49 14.08 16:31 Falcon 9 Dragon CRS-12 / Dragon C113 US KSC LC39A S
50 16.08 22:07 Proton-M/Briz-M Kosmos-2520 / Blagovest 11L RU Baikonur LC81/24 S
51 18.08 12:29 Atlas V 401 TDRS 13 / TDRS M US CC SLC41 S
52 19.08 05:29 H-IIA 204 Michibiki 3 / QZSS 3 JP Tanegashima Y S
53 24.08 18:51 Falcon 9 Formosat-5 US SVAFB SLC4E S
54 26.08 06:04 Minotaur IV ORS-5 US SPFL SLC46 S
55 31.08 13:30 PSLV-XL IRNSS-1H IN Satish SLP S
56 07.09 14:00 Falcon 9 X-37B OTV-5 / OTV-5 US KSC LC39A S
57 11.09 19:23 Proton-M/Briz-M Amazonas 5 RU Baikonur LC200/39 S
58 12.09 21:17 Soyuz-FG Soyuz MS-06 / Soyuz 11F732A48 No. 734 RU Baikonur LC1 S
59 22.09 00:02 Soyuz-2.1b Kosmos-2522 / Uragan-M No. 752 RU Plesetsk LC43/4 S
60 24.09 05:49 Atlas V 541 USA 278 / Adv TRUMPET 4? US SVAFB SLC3E S
61 28.09 18:52 Proton-M/Briz-M Asiasat 9 RU Baikonur LC200/39 S
62 29.09 04:21 CZ-2C Yaogan 30 01 zu / YG-30-01 CN Xichang LC3 S
63 29.09 21:56 Ariane 5ECA IS-37e/BSAT-4a EU Kourou ELA3 S
64 09.10 04:13 CZ-2D VRSS-2 CN Jiuquan Pad 603 S
65 09.10 12:37 Falcon 9 Iridium-3 / Iridium Next SV21-30 US SVAFB SLC4E S
66 09.10 22:01 H-IIA 202 Michibiki 4 / QZSS 4 JP Tanegashima Y S
67 11.10 22:53 Falcon 9 SES-11 / SES-11/Echostar-105 US KSC LC39A S
68 13.10 09:27 Rokot Sentinel-5P RU Plesetsk LC133/3 S
69 14.10 08:46 Soyuz-2.1a Progress MS-07 / Progress 7K-TGM No. 437 RU Baikonur LC31 S
70 15.10 07:28 Atlas V 421 USA 279 / QUASAR 20? US CC SLC41 S
71 30.10 19:34 Falcon 9 Koreasat-5A US KSC LC39A S
72 31.10 21:37 Minotaur-C 3210 Skysat-8-13/Flock 3m / Planet Express US VAFB 576E S
73 05.11 11:45 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW24/25 / Beidou-3 CN Xichang LC3 S
74 08.11 01:42 Vega Mohammed VI-A EU Kourou ZLV S
75 12.11 12:19 Antares 230 S.S. Gene Cernan / Cygnus OA-8 US Wallops Pad 0A S
76 14.11 18:35 CZ-4C Fengyun 3 04 CN Taiyuan LC9 S
77 18.11 09:47 Delta 7290-10C NOAA-20 / JPSS-1 US VAFB SLC2W S
78 21.11 04:50 CZ-6 Jilin-1 04-06 CN Taiyuan LC16 S
79 24.11 18:10 CZ-2C Yaogan 30 02 zu / YG-30-02 CN Xichang LC3 S
80 28.11 05:41 Soyuz-2.1b Meteor-M No. 2-1 RU Vostochny PU1S F
81 02.12 10:43 Soyuz-2.1b Kosmos-2524 / Lotos-S2 No. 803 RU Plesetsk LC43/4 S
82 03.12 04:11 CZ-2D Ludi Kancha Weixing 1 / LKW-1 CN Jiuquan Pad 603 S
83 10.12 16:40 CZ-3B Alcomsat 1 / AlComSat 1 CN Xichang LC2 S
84 12.12 18:36 Ariane 5ES Galileo FOC-M7 / Galileosat 19-22 EU Kourou ELA3 S
85 15.12 15:36 Falcon 9 Dragon CRS-13 / Dragon C108.2 US CC LC40 S
86 17.12 07:21 Soyuz-FG Soyuz MS-07 / Soyuz 11F732A48 No. 737 RU Baikonur LC1 S
87 23.12 01:26 H-IIA 202 Shikisai/Tsubame / GCOM-C/SLATGS JP Tanegashima Y S
88 23.12 01:27 Falcon 9 Iridium-4 / Iridium Next SV31-40 US SVAFB SLC4E S
89 23.12 04:14 CZ-2D Ludi Kancha Weixing 2 / LKW-2 CN Jiuquan Pad 603 S
90 25.12 19:44 CZ-2C Yaogan 30 03 zu / YG-30-03 CN Xichang LC3 S
91 26.12 19:00 Zenit-3SLBF Angosat RU Baikonur LC45/1 S