Lansări orbitale 2016

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2016, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
CN 22 21 1
US 22 22 0
RU 17 16 1
EU 11 11 0
IN 7 7 0
JP 4 4 0
IL 1 1 0
KP 1 1 0

Lista celor 85 tentative de lansări orbitale din 2016 (din care 2 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 15.01 16:57 CZ-3B BelinterSat-1 GEO/S CN Xichang LC3 S
2 17.01 18:42 Falcon-9 Jason-3 LEO/I US SVAFB SLC4E S
3 20.01 04:01 PSLV-XL IRNSS-R1E (IRNSS-1E) GEO/NS IN SHAR SLP S
4 27.01 23:20 Ariane 5ECA Intelsat IS-29e GTO EU Kourou ELA3 S
5 29.01 22:20 Proton-M/Briz-M EUTELSAT 9B GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
6 01.02 07:29 CZ-3C/YZ-1 Beidou DW 21 MEO CN Xichang LC2? S
7 05.02 13:38 Atlas V 401 GPS IIF-12 (GPS SVN 70) MEO US CC SLC41 S
8 07.02 00:21 Soyuz-2.1b Kosmos-2514 (Uragan-M No. 751) MEO RU Plesetsk LC43/4 S
9 07.02 00:30 Kwangmyongsong Kwangmyongsong-4-ho LLEO/S KP SOHAE LC1 S
10 10.02 11:40 Delta 4M+(5,2) USA 267 (TOPAZ 4?) LEO/R US SVAFB SLC6 S
11 16.02 17:57 Rokot Sentinel-3A LEO/S RU Plesetsk LC133/3 S
12 17.02 08:45 H-IIA 202 Hitomi (ASTRO-H) LLEO/I JP TNSC Y S
13 04.03 23:35 Falcon-9 SES-9 GEO/NS US CC LC40 S
14 09.03 05:20 Ariane 5ECA EUTELSAT 65 WEST A GEO/D EU Kourou ELA3 S
15 10.03 10:31 PSLV-XL IRNSS-R1F (IRNSS-1F) GEO/ID IN SHAR SLP S
16 13.03 18:56 Soyuz-2.1b Resurs-P No. 3 LLEO/S RU Baikonur LC31 S
17 14.03 09:31 Proton-M/Briz-M ExoMars Trace Gas Orbiter EEO RU Baikonur LC200/39 S
18 18.03 21:26 Soyuz-FG Soyuz TMA-20M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
19 23.03 03:05 Atlas V 401 SS Rick Husband (Cygnus PCM-6) LLEO/I US CC SLC41 S
20 24.03 09:42 Soyuz-2.1a Kosmos-2515 (Bars-M No. 2L) LLEO/S RU Plesetsk LC43/4 S
21 29.03 20:11 CZ-3A Beidou DW 22 GEO/T CN Xichang LC2 S
22 31.03 16:23 Soyuz-2.1a Progress MS-02 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
23 05.04 17:38 CZ-2D Shi Jian 10 RV (SJ-10) LLEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
24 08.04 20:43 Falcon-9 Dragon CRS-8 (Dragon C110) LLEO/I US CC LC40 S
25 25.04 21:02 Soyuz-ST-A Sentinel-1B LEO/S EU Kourou ELS S
26 28.04 02:01 Soyuz-2.1a Mikhailo Lomonosov-300 LLEO/S RU Vostochny PU1S S
27 28.04 07:20 PSLV-XL IRNSS-R1G (IRNSS-1G) GEO/ID IN SHAR FLP S
28 06.05 05:21 Falcon-9 JCSAT 2B (JCSAT 14) GEO/D US CC LC40 S
29 15.05 02:43 CZ-2D Yaogan Weixing 30 LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
30 24.05 08:48 Soyuz-ST-B GalileoSat-14 (Galileo FOC FM11) MEO EU Kourou ELS S
31 27.05 21:39 Falcon-9 Thaicom 8 VHEO US CC LC40 S
32 29.05 08:44 Soyuz-2.1b Kosmos-2516 (Uragan-M No. 753) MEO RU Plesetsk LC43/4 S
33 30.05 03:17 CZ-4B Zi Yuan 3 02 xing LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
34 04.06 14:00 Rokot Kosmos-2517 (Musson-2 No. 12L) LEO/S RU Plesetsk LC133/3 S
35 09.06 07:10 Proton-M/Briz-M Intelsat IS-31 (Intelsat ISDLA-2) GEO/S RU Baikonur LC81/24 S
36 11.06 17:51 Delta 4H USA 268 (ORION 9?) GEO/I US CC SLC37B S
37 12.06 15:30 CZ-3C Beidou DW 23 GEO/S CN Xichang LC3 S
38 15.06 14:29 Falcon-9 ABS-2A HEO US CC LC40 S
39 18.06 21:38 Ariane 5ECA BRISat GEO/S EU Kourou ELA3 S
40 22.06 03:55 PSLV-XL Cartosat-2 Series Satellite LLEO/S IN SHAR SLP S
41 24.06 14:30 Atlas V 551 MUOS 5 (MUOS SV 3) MEO US CC SLC41 S
42 25.06 12:00 CZ-7/YZ-1A Aoxiang zhixing LLEO/I CN Wenchang LC201 S
43 29.06 03:21 CZ-4B Shi Jian 16 02 xing LEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
44 07.07 01:36 Soyuz-FG Soyuz MS-01 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
45 16.07 21:41 Soyuz-U-PVB Progress MS-03 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
46 18.07 04:45 Falcon-9 Dragon CRS-9 (Dragon C111) LLEO/I US CC LC40 S
47 28.07 12:37 Atlas V 421 USA 269 (QUASAR 19?) GEO/I US CC SLC41 S
48 05.08 16:22 CZ-3B Tiantong-1 01 xing GEO/I CN Xichang LC3 S
49 09.08 22:55 CZ-4C Gao Fen 3 LEO/S CN Taiyuan LC9 S
50 14.08 05:26 Falcon-9 JCSAT 16 GEO/S US CC LC40 S
51 15.08 17:40 CZ-2D Mozi hao (QUESS) LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
52 19.08 04:52 Delta 4M+(4,2) USA 270 (Hornet 3) GEO/S US CC SLC37B S
53 24.08 22:16 Ariane 5ECA Intelsat IS-36 GEO/D EU Kourou ELA3 S
54 31.08 18:55 CZ-4C Gao Fen 10 CN Taiyuan LC9 F
55 08.09 11:20 GSLV Mk II Insat 3DR GEO/D IN SHAR SLP S
56 08.09 23:05 Atlas V 411 OSIRIS-REx EEO US CC SLC41 S
57 13.09 14:38 Shaviyt ‘Ofeq-11 LLEO/R IL Palmachim S
58 15.09 14:04 CZ-2F Tiangong 2 LLEO/I CN Jiuquan Pad 921 S
59 16.09 01:43 Vega PeruSat-1 (Peru Recon) LEO/S EU Kourou ZLV S
60 26.09 03:42 PSLV Pratham LEO/S IN SHAR FLP S
61 05.10 20:30 Ariane 5ECA GSAT-18 GEO/S EU Kourou ELA3 S
62 16.10 23:30 CZ-2F Shenzhou 11 LLEO/I CN Jiuquan Pad 921 S
63 17.10 23:45 Antares 230 SS Alan Poindexter LLEO/I US Wallops Pad 0A S
64 19.10 08:05 Soyuz-FG Soyuz MS-02 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
65 02.11 06:20 H-IIA 202 Himawari-9 (Himawari 9) GEO/S JP TNSC Y S
66 03.11 12:43 CZ-5/YZ-2 Shi Jian 17 (SJ-17) GEO/S CN Wenchang LC101 S
67 09.11 23:42 CZ-11 Maichong Xing Shiyan Weixing LLEO/S CN Jiuquan LC43/95 S
68 11.11 18:30 Atlas V 401 WorldView-4 LEO/S US SVAFB SLC3E S
69 11.11 23:14 CZ-2D Yunhai 1-01 (Yunhai-1 01 xing) LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
70 17.11 13:06 Ariane 5ES GalileoSat-15 (Galileo FOC FM07) MEO EU Kourou ELA3 S
71 17.11 20:20 Soyuz-FG Soyuz MS-03 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
72 19.11 23:42 Atlas V 541 GOES 16 (GOES R) GEO/S US CC SLC41 S
73 22.11 15:24 CZ-3C Tian Lian 1-04 GEO/I CN Xichang LC2 S
74 01.12 14:51 Soyuz-U-PVB Progress MS-04 RU Baikonur LC1 F
75 05.12 13:51 Vega Gokturk-1 LEO/S EU Kourou ZLV S
76 07.12 04:54 PSLV-XL Resourcesat-2A LEO/S IN SHAR FLP S
77 07.12 23:52 Delta 4M+(5,4) WGS SV-8 GEO/NS US CC SLC37B S
78 09.12 13:26 H-IIB Kounotori 6 gouki LLEO/I JP TNSC Y2 S
79 10.12 16:11 CZ-3B Feng Yun 4A GEO/S CN Xichang LC3 S
80 15.12 13:37 Pegasus XL CYGNSS FM05 (CYGNSS E) LLEO/I US CCRW13 L-1011 S
81 18.12 19:13 Atlas V 431 Echostar 19 (Jupiter 2) VHEO US CC SLC41 S
82 20.12 11:00 Epsilon Arase (ERG) HEO JP USC EP S
83 21.12 19:22 CZ-2D Tan weixing (TanSat) LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
84 21.12 20:30 Ariane 5ECA JCSAT 15 GEO/D EU Kourou ELA3 S
85 28.12 03:23 CZ-2D GaoJing yi hao 01 xing LLEO/S CN Taiyuan LC9 S