Lansări orbitale 2016

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2016, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
CN 22 21 1
US 22 22 0
RU 17 16 1
EU 11 11 0
IN 7 7 0
JP 4 4 0
IL 1 1 0
KP 1 1 0

Lista celor 85 tentative de lansări orbitale din 2016 (din care 2 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 15.01 16:57 CZ-3B Belintersat-1 CN Xichang LC3 S
2 17.01 18:42 Falcon 9 Jason-3 US SVAFB SLC4E S
3 20.01 04:01 PSLV-XL IRNSS-1E IN Satish SLP S
4 27.01 23:20 Ariane 5ECA Intelsat 29e EU Kourou ELA3 S
5 29.01 22:20 Proton-M/Briz-M Eutelsat 9B RU Baikonur LC200/39 S
6 01.02 07:29 CZ-3C/YZ-1 Beidou DW21 / Beidou M3-S CN Xichang LC2? S
7 05.02 13:38 Atlas V 401 GPS II F-12 / GPS SVN 70 US CC SLC41 S
8 07.02 00:21 Soyuz-2.1b Kosmos-2513 / Uragan-M RU Plesetsk LC43/4 S
9 07.02 00:30 Kwangmyongsong Kwangmyongsong-4 / KMS-4 Unit 1 KP SOHAE LC1 S
10 10.02 11:40 Delta 4M+(5,2) USA 267 / TOPAZ 4 US SVAFB SLC6 S
11 16.02 17:57 Rokot Sentinel-3A RU Plesetsk LC133/3 S
12 17.02 08:45 H-IIA 202 Hitomi / ASTRO-H JP Tanegashima Y S
13 04.03 23:35 Falcon 9 SES-9 US CC LC40 S
14 09.03 05:20 Ariane 5ECA Eutelsat 65 West A EU Kourou ELA3 S
15 10.03 10:31 PSLV-XL IRNSS-1F IN Satish SLP S
16 13.03 18:56 Soyuz-2.1b Resurs-P No. 3 RU Baikonur LC31 S
17 14.03 09:31 Proton-M/Briz-M ExoMars TGO/EDM RU Baikonur LC200/39 S
18 18.03 21:26 Soyuz-FG Soyuz TMA-20M / Soyuz 11F732A47 No. 720 RU Baikonur LC1 S
19 23.03 03:05 Atlas V 401 S.S. Rick Husband / Cygnus OA-6 US CC SLC41 S
20 24.03 09:42 Soyuz-2.1a Kosmos-2515 / Bars-M No. 2 RU Plesetsk LC43/4 S
21 29.03 20:11 CZ-3A Beidou DW22 / Beidou I3-S CN Xichang LC2 S
22 31.03 16:23 Soyuz-2.1a Progress MS-02 / Progress 7K-TGM No. 432 RU Baikonur LC31 S
23 05.04 17:38 CZ-2D Shi Jian 10 / SJ-10 CN Jiuquan Pad 603 S
24 08.04 20:43 Falcon 9 Dragon CRS-8 / Dragon C110 US CC LC40 S
25 25.04 21:02 Soyuz-ST-A Sentinel 1B / Sentinel 1B/Microscope EU Kourou ELS S
26 28.04 02:01 Soyuz-2.1a Lomonosov / Lomonosov/Aist-2D RU Vostochny PU1S S
27 28.04 07:20 PSLV-XL IRNSS-1G IN Satish FLP S
28 06.05 05:21 Falcon 9 JCSAT 2B / JCSAT 14 US CC LC40 S
29 15.05 02:43 CZ-2D Yaogan 30 / YG30 CN Jiuquan Pad 603 S
30 24.05 08:48 Soyuz-ST-B Galileo FOC 1011 / GalileoSat 13-14 EU Kourou ELS S
31 27.05 21:39 Falcon 9 Thaicom 8 US CC LC40 S
32 29.05 08:44 Soyuz-2.1b Kosmos-2516 / Uragan-M No. 753 RU Plesetsk LC43/4 S
33 30.05 03:17 CZ-4B Ziyuan-3 02 / ZY-3-02/Nusat-1,2 CN Taiyuan LC9 S
34 04.06 14:00 Rokot Geo-IK-2 No. 12 / Musson-2 No. 12 RU Plesetsk LC133/3 S
35 09.06 07:10 Proton-M/Briz-M Intelsat IS-31 / Intelsat IS-31/DLA-2 RU Baikonur LC81/24 S
36 11.06 17:51 Delta 4H USA 268 / ORION 10 US CC SLC37B S
37 12.06 15:30 CZ-3C Beidou DW23 / Beidou G7 CN Xichang LC3 S
38 15.06 14:29 Falcon 9 ABS-2/Eutelsat 117WB US CC LC40 S
39 18.06 21:38 Ariane 5ECA Echostar 18/BRISAT EU Kourou ELA3 S
40 22.06 03:55 PSLV-XL Cartosat-2(S) / Cartosat-2C IN Satish SLP S
41 24.06 14:30 Atlas V 551 MUOS 5 US CC SLC41 S
42 25.06 12:00 CZ-7/YZ-1A Fanhui Cang / FC/Aoxiang CN Wenchang LC201 S
43 29.06 03:21 CZ-4B SJ-16-02 CN Jiuquan Pad 603 S
44 07.07 01:36 Soyuz-FG Soyuz MS-01 / Soyuz 11F732A48 No. 731 RU Baikonur LC1 S
45 16.07 21:41 Soyuz-U-PVB Progress MS-03 / Progress 7K-TGM No. 433 RU Baikonur LC31 S
46 18.07 04:45 Falcon 9 Dragon CRS-9 / Dragon C111 US CC LC40 S
47 28.07 12:37 Atlas V 421 USA 269 / QUASAR 19? US CC SLC41 S
48 05.08 16:22 CZ-3B Tiantong-1 CN Xichang LC3 S
49 09.08 22:55 CZ-4C Gaofen 3 CN Taiyuan LC9 S
50 14.08 05:26 Falcon 9 JCSAT 16 US CC LC40 S
51 15.08 17:40 CZ-2D Mozi hao / QUESS CN Jiuquan Pad 603 S
52 19.08 04:52 Delta 4M+(4,2) AFSPC-6 / GSSAP 34 US CC SLC37B S
53 24.08 22:16 Ariane 5ECA IS-33e/IS-36 EU Kourou ELA3 S
54 31.08 18:55 CZ-4C Gaofen 10 CN Taiyuan LC9 F
55 08.09 11:20 GSLV Mk II Insat-3DR IN Satish SLP S
56 08.09 23:05 Atlas V 411 OSIRIS-REx US CC SLC41 S
57 13.09 14:38 Shavit 2 ‘Ofeq-11 IL Palmachim - S
58 15.09 14:04 CZ-2F Tiangong 2 CN Jiuquan Pad 921 S
59 16.09 01:43 Vega Skysat 4-7/PeruSat / PeruSAT-1/Skysat 4-7 EU Kourou ZLV S
60 26.09 03:42 PSLV Scatsat-1 IN Satish FLP S
61 05.10 20:30 Ariane 5ECA Sky Muster 2/GSAT-18 / Sky Muster/GSAT EU Kourou ELA3 S
62 16.10 23:30 CZ-2F Shenzhou 11 CN Jiuquan Pad 921 S
63 17.10 23:45 Antares 230 S.S. Alan Poindexter / Cygnus OA-5 US Wallops Pad 0A S
64 19.10 08:05 Soyuz-FG Soyuz MS-02 / Soyuz 11F732A48 No. 732 RU Baikonur LC31 S
65 02.11 06:20 H-IIA 202 Himawari 9 JP Tanegashima Y S
66 03.11 12:43 CZ-5/YZ-2 Shi Jian 17 / SJ-17 CN Wenchang LC101 S
67 09.11 23:42 CZ-11 MXSW CN Jiuquan LC43/95 S
68 11.11 18:30 Atlas V 401 WorldView-4 US SVAFB SLC3E S
69 11.11 23:14 CZ-2D Yunhai-1 01 CN Jiuquan Pad 603 S
70 17.11 13:06 Ariane 5ES Galileo FOC-M6 / GalileoSat 15-18 EU Kourou ELA3 S
71 17.11 20:20 Soyuz-FG Soyuz MS-03 / Soyuz 11F732A48 No. 733 RU Baikonur LC1 S
72 19.11 23:42 Atlas V 541 GOES R US CC SLC41 S
73 22.11 15:24 CZ-3C Tian Lian-1 04 / tianlian yihao 04 xing CN Xichang LC2 S
74 01.12 14:51 Soyuz-U-PVB Progress MS-04 / Progress 7K-TGM No. 434 RU Baikonur LC1 F
75 05.12 13:51 Vega Gokturk-1 EU Kourou ZLV S
76 07.12 04:54 PSLV-XL Resourcesat-2A IN Satish FLP S
77 07.12 23:52 Delta 4M+(5,4) WGS 8 / Wideband Global Satcom 8 US CC SLC37B S
78 09.12 13:26 H-IIB HTV-6 / HTV 6 JP Tanegashima Y2 S
79 10.12 16:11 CZ-3B Fengyun 4-01 / fengyun 4 01 xing CN Xichang LC3 S
80 15.12 13:37 Pegasus XL CYGNSS US CC RW13 S
81 18.12 19:13 Atlas V 431 Echostar 19 / Echostar 19 (Jupiter 2) US CC SLC41 S
82 20.12 11:00 Epsilon ERG JP Kagoshima EP S
83 21.12 19:22 CZ-2D Tan Weixing / TanSat CN Jiuquan Pad 603 S
84 21.12 20:30 Ariane 5ECA JCSAT-15/Star One D1 EU Kourou ELA3 S
85 28.12 03:23 CZ-2D Gaojing-1 12 / Superview 12 CN Taiyuan LC9 S