Lansări orbitale 2015

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2015, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 26 23 3
US 20 18 2
CN 19 19 0
EU 12 12 0
IN 5 5 0
JP 4 4 0
IR 1 1 0

Lista celor 87 tentative de lansări orbitale din 2015 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 10.01 09:47 Falcon-9 Dragon CRS-5 (Dragon C107) LLEO/I US CC LC40 S
2 21.01 01:04 Atlas V 551 MUOS 3 (MUOS SV 4) GTO US CC SLC41 S
3 31.01 14:22 Delta 7320-10C SMAP LEO/S US VAFB SLC2W S
4 01.02 01:21 H-IIA 202 JSE reda yobi-ki (IGS Radar Spare) LLEO/S JP TNSC Y S
5 01.02 12:31 Proton-M/Briz-M Inmarsat 5F2 HEO RU Baikonur LC200/39 S
6 02.02 08:52 Safir Fajr LLEO/I IR SEM SAF S
7 11.02 13:40 Vega IXV LLEO/I EU Kourou ZLV S
8 11.02 23:03 Falcon-9 DSCOVR CLO US CC LC40 S
9 17.02 11:00 Soyuz-U-PVB Progress M-26M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
10 27.02 11:01 Soyuz-2.1a Kosmos-2503 (Bars-M No. 1L) LLEO/S RU Plesetsk LC43/4 S
11 02.03 03:50 Falcon-9 ABS-3A HEO US CC LC40 S
12 13.03 02:44 Atlas V 421 MMS 1 GEO/NS US CC SLC41 S
13 18.03 22:05 Proton-M/Briz-M Ekspress AM-7 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
14 25.03 18:36 Delta 4M+(4,2) GPS IIF-9 (GPS SVN 71) MEO US CC SLC37B S
15 25.03 22:08 Dnepr Arirang-3A (KOMPSAT-3A) LLEO/S RU YAS Sh370/13 S
16 26.03 01:21 H-IIA 202 JSE kougaku 5 gouki LLEO/S JP TNSC Y S
17 27.03 19:42 Soyuz-FG Soyuz TMA-16M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
18 27.03 21:46 Soyuz-ST-B GalileoSat-7 (Galileo FOC FM03) MEO EU Kourou ELS S
19 28.03 11:49 PSLV-XL IRNSS-R1D (IRNSS-1D) GEO/NS IN SHAR FLP S
20 30.03 13:52 CZ-3C/YZ-1 Beidou DW 17 GEO/NS CN Xichang LC2 S
21 31.03 13:47 Rokot Gonets-M No. 21 LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
22 14.04 20:10 Falcon-9 Dragon CRS-6 (Dragon C108) LLEO/I US CC LC40 S
23 26.04 20:00 Ariane 5ECA Thor 7 GEO/D EU Kourou ELA3 S
24 27.04 23:03 Falcon-9 TurkmenAlem52E/MonacoSAT GEO/D US CC LC40 S
25 28.04 07:09 Soyuz-2.1a Progress M-27M LLEO/I RU Baikonur LC31 F
26 16.05 05:47 Proton-M/Briz-M Mexsat-1 Centenario RU Baikonur LC200/39 F
27 20.05 15:05 Atlas V 501 X-37B OTV-4 (X-37B No. 2 F2) LLEO/I US CC SLC41 S
28 27.05 21:16 Ariane 5ECA DirecTV-15 GEO/D EU Kourou ELA3 S
29 05.06 15:23 Soyuz-2.1a Kosmos-2505 LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
30 23.06 01:51 Vega Sentinel-2A (Sentinel-2) LEO/S EU Kourou ZLV S
31 23.06 16:44 Soyuz-2.1b Kosmos-2506 (Persona-1 No. 3) LEO/S RU Plesetsk LC43/4 S
32 26.06 06:22 CZ-4B Gao Fen 8 LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
33 28.06 14:21 Falcon-9 Dragon CRS-7 (Dragon C109) US CC LC40 F
34 03.07 04:55 Soyuz-U-PVB Progress M-28M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
35 10.07 16:28 PSLV-XL DMC3-1 LEO/S IN SHAR FLP S
36 15.07 15:36 Atlas V 401 GPS IIF-10 (GPS SVN 72) MEO US CC SLC41 S
37 15.07 21:42 Ariane 5ECA Meteosat 11 (MSG 4) GTO EU Kourou ELA3 S
38 22.07 21:02 Soyuz-FG Soyuz TMA-17M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
39 24.07 00:07 Delta 4M+(5,4) WGS SV-7 VHEO US CC SLC37B S
40 25.07 12:29 CZ-3B/YZ-1 Beidou DW 19 MEO CN Xichang LC2 S
41 19.08 11:50 H-IIB Kounotori 5 gouki LLEO/I JP TNSC Y2 S
42 20.08 20:34 Ariane 5ECA Intelsat IS-34 GEO/D EU Kourou ELA3 S
43 27.08 02:31 CZ-4C Yaogan Weixing 27 LEO/S CN Taiyuan LC9 S
44 27.08 11:22 GSLV Mk II GSAT-6 GEO/S IN SHAR SLP S
45 28.08 11:44 Proton-M/Briz-M Inmarsat 5F3 VHEO RU Baikonur LC200/39 S
46 02.09 04:37 Soyuz-FG Soyuz TMA-18M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
47 02.09 10:18 Atlas V 551 MUOS 4 (MUOS SV 5) GEO/I US CC SLC41 S
48 11.09 02:08 Soyuz-ST-B GalileoSat-9 (Galileo FOC FM05) MEO EU Kourou ELS S
49 12.09 15:42 CZ-3B Tongxin Jishu Shiyan 1 GEO/S CN Xichang LC2 S
50 14.09 04:42 CZ-2D Gao Fen 9 (gao fen 9) LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
51 14.09 19:00 Proton-M/DM-3 Ekspress AM-8 GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
52 19.09 23:01 CZ-6 Luliang-1 (Tiantuo-3) LLEO/S CN Taiyuan LC16 S
53 23.09 21:59 Rokot Kosmos-2507 (Rodnik-S No. 23L) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
54 25.09 01:41 CZ-11 Pujiang-1 (PJ-1) LLEO/S CN Jiuquan LC43/95 S
55 28.09 04:30 PSLV-XL ASTROSAT LEO/E IN SHAR FLP S
56 29.09 23:13 CZ-3B Beidou DW 20 GEO/T CN Xichang LC3 S
57 30.09 20:30 Ariane 5ECA Sky Muster (NBN Co. 1) GEO/D EU Kourou ELA3 S
58 01.10 16:49 Soyuz-U-PVB Progress M-29M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
59 02.10 10:28 Atlas V 421 Morelos 3 (Mexsat-2) GEO/I US CC SLC41 S
60 07.10 04:13 CZ-2D Jilin-1 Jishu Yanzheng LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
61 08.10 12:49 Atlas V 401 USA 264 ([INTRUDER 13]) LEO/I US SVAFB SLC3E S
62 16.10 16:16 CZ-3B Apstar 9 GEO/S CN Xichang LC2 S
63 16.10 20:40 Proton-M/Briz-M Turksat 4B GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
64 26.10 07:10 CZ-2D Tianhui 1-03 LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
65 31.10 16:13 Atlas V 401 GPS IIF-11 (GPS SVN 73) MEO US CC SLC41 S
66 03.11 16:25 CZ-3B Zhongxing 2C (Shentong-2?) GEO/S CN Xichang LC3 S
67 04.11 03:45 Super Strypi HiakaSat US KAU KP F
68 08.11 07:06 CZ-4B Yaogan Weixing 28 LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
69 10.11 21:34 Ariane 5ECA GSAT-15 GEO/D EU Kourou ELA3 S
70 17.11 06:33 Soyuz-2.1b Kosmos-2510 (Tundra-V No. 1L) HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
71 20.11 16:07 CZ-3B LaoSat 1 GEO/S CN Xichang LC2 S
72 24.11 06:50 H-IIA 204 Telstar 12 Vantage GEO/D JP TNSC Y S
73 26.11 21:24 CZ-4C Yaogan Weixing 29 LEO/S CN Taiyuan LC9 S
74 03.12 04:04 Vega LISA Pathfinder (LISA) LEO/E EU Kourou ZLV S
75 05.12 14:08 Soyuz-2.1v Kosmos-2511 (Kanopus-ST No. 1) LEO/S RU Plesetsk LC43/4 F
76 06.12 21:44 Atlas V 401 SS Deke Slayton II LLEO/I US CC SLC41 S
77 09.12 16:46 CZ-3B Zhongxing 1C (Fenghuo-2?) GEO/S CN Xichang LC3 S
78 11.12 13:45 Zenit-3SLBF Elektro-L No. 2 GEO/D RU Baikonur LC45/1 S
79 13.12 00:19 Proton-M/Briz-M Kosmos-2513 (Garpun No. 12L) GTO RU Baikonur LC81/24 S
80 15.12 11:03 Soyuz-FG Soyuz TMA-19M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
81 16.12 12:30 PSLV VELOX-C1 LLEO/E IN SHAR FLP S
82 17.12 00:12 CZ-2D Wukong (DAMPE) LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
83 17.12 11:51 Soyuz-ST-B GalileoSat-12 (Galileo FOC FM09) MEO EU Kourou ELS S
84 21.12 08:44 Soyuz-2.1a Progress MS-01 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
85 22.12 01:29 Falcon-9 Orbcomm FM114 (Orbcomm OG2 SV14) LEO/I US CC LC40 S
86 24.12 21:31 Proton-M/Briz-M Ekspress AMU-1 GTO RU Baikonur LC200/39 S
87 28.12 16:04 CZ-3B Gao Fen 4 GEO/S CN Xichang LC2 S