Lansări orbitale 2015

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2015, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 26 25 1
US 20 18 2
CN 19 19 0
EU 11 11 0
IN 5 5 0
JP 4 4 0
IR 1 1 0

Lista celor 86 tentative de lansări orbitale din 2015 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 10.01 09:47 Falcon 9 Dragon CRS-5 / Dragon C107 US CC LC40 S
2 21.01 01:04 Atlas V 551 MUOS 3 US CC SLC41 S
3 31.01 14:22 Delta 7320-10C SMAP US VAFB SLC2W S
4 01.02 01:21 H-IIA 202 IGS R-Spare / IGS Radar-Spare JP Tanegashima Y S
5 01.02 12:31 Proton-M/Briz-M Inmarsat 5F2 RU Baikonur LC200/39 S
6 02.02 08:52 Safir Fajr IR Semnan SAF S
7 11.02 23:03 Falcon 9 DSCOVR US CC LC40 S
8 17.02 11:00 Soyuz-U-PVB Progress M-26M / Progress 7K-TGM No. 425 RU Baikonur LC1 S
9 27.02 11:01 Soyuz-2.1a Kosmos-2503 / Bars-M No. 1L RU Plesetsk LC43/4 S
10 02.03 03:50 Falcon 9 ABS-3A/Eutelsat115WB US CC LC40 S
11 13.03 02:44 Atlas V 421 MMS / MMS 1-4 US CC SLC41 S
12 18.03 22:05 Proton-M/Briz-M Ekspress AM-7 RU Baikonur LC200/39 S
13 25.03 18:36 Delta 4M+(4,2) GPS IIF-7 / GPS SVN 71 US CC SLC37B S
14 25.03 22:08 Dnepr Arirang-3A / Kompsat-3A RU YAS Sh370/13 S
15 26.03 01:21 H-IIA 202 IGS O-5 / IGS Optical-5 JP Tanegashima Y S
16 27.03 19:42 Soyuz-FG Soyuz TMA-16M / Soyuz 11F732A47 No.716 RU Baikonur LC1 S
17 27.03 21:46 Soyuz-ST-B Galileo FOC 34 / GalileoSat 7-8 EU Kourou ELS S
18 28.03 11:49 PSLV-XL IRNSS-1D IN Satish FLP S
19 30.03 13:52 CZ-3C/YZ-1 Beidou DW17 / Beidou I1-S CN Xichang LC2 S
20 31.03 13:47 Rokot Gonets-M/ Kosmos-2504 / Gonets-M RU Plesetsk LC133/3 S
21 14.04 20:10 Falcon 9 Dragon CRS-6 / Dragon C108 US CC LC40 S
22 26.04 20:00 Ariane 5ECA Sicral 2/Thor 7 EU Kourou ELA3 S
23 27.04 23:03 Falcon 9 TurkmenAlem52E/MonacoSat / Turkmensat US CC LC40 S
24 28.04 07:09 Soyuz-2.1a Progress M-27M / Progress 7K-TGM No. 426 RU Baikonur LC31 S
25 16.05 05:47 Proton-M/Briz-M Mexsat-1 RU Baikonur LC200/39 F
26 20.05 15:05 Atlas V 501 X-37B OTV FLT-4 / X-37B No. 2? US CC SLC41 S
27 27.05 21:16 Ariane 5ECA DirecTV-15/SKYM-1 EU Kourou ELA3 S
28 05.06 15:23 Soyuz-2.1a Kosmos-2505 / Kobal’t-M No. 565 (91L) RU Plesetsk LC43/4 S
29 23.06 01:51 Vega Sentinel-2A EU Kourou ZLV S
30 23.06 16:44 Soyuz-2.1b Kosmos-2506 / Persona No. 3 RU Plesetsk LC43/4 S
31 26.06 06:22 CZ-4B Gaofen 8 / GF-8 CN Taiyuan LC9 S
32 28.06 14:21 Falcon 9 Dragon CRS-7 / Dragon C109 US CC LC40 F
33 03.07 04:55 Soyuz-U-PVB Progress M-28M / Progress 7K-TGM No. 428 RU Baikonur LC1 S
34 10.07 16:28 PSLV-XL DMC3 IN Satish FLP S
35 15.07 15:36 Atlas V 401 GPS II F-10 / GPS SVN 72 US CC SLC41 S
36 15.07 21:42 Ariane 5ECA Star One C4/MSG 4 EU Kourou ELA3 S
37 22.07 21:02 Soyuz-FG Soyuz TMA-17M / Soyuz 11F732A47 No. 717 RU Baikonur LC1 S
38 24.07 00:07 Delta 4M+(5,4) WGS 7 / Wideband Global Satcom 7 US CC SLC37B S
39 25.07 12:29 CZ-3B/YZ-1 Beidou 1819 / Beidou M1S?M2S CN Xichang LC2 S
40 19.08 11:50 H-IIB HTV-5 / HTV 5 JP Tanegashima Y2 S
41 20.08 20:34 Ariane 5ECA Eutelsat 8WB/IS-34 EU Kourou ELA3 S
42 27.08 02:31 CZ-4C Yaogan 27 / YG-27 CN Taiyuan LC9 S
43 27.08 11:22 GSLV Mk II GSAT-6 IN Satish SLP S
44 28.08 11:44 Proton-M/Briz-M Inmarsat 5F3 RU Baikonur LC200/39 S
45 02.09 04:37 Soyuz-FG Soyuz TMA-18M / Soyuz 11F732A47 No. 718 RU Baikonur LC1 S
46 02.09 10:18 Atlas V 551 MUOS 4 US CC SLC41 S
47 11.09 02:08 Soyuz-ST-B Galileo FOC 56 / GalileoSat 9-10 EU Kourou ELS S
48 12.09 15:42 CZ-3B Tongxing Jisshu Shiyan 1 / TXJSSY-1 CN Xichang LC2 S
49 14.09 04:42 CZ-2D Gaofen 9 / GF-9 CN Jiuquan Pad 603 S
50 14.09 19:00 Proton-M/DM-3 Ekspress AM-8 RU Baikonur LC81/24 S
51 19.09 23:01 CZ-6 Cluster CN Taiyuan LC16 S
52 23.09 21:59 Rokot Kosmos-2507/08/09 / Rodnik RU Plesetsk LC133/3 S
53 25.09 01:41 CZ-11 TW-1? CN Jiuquan LC43/95 S
54 28.09 04:30 PSLV-XL ASTROSAT IN Satish FLP S
55 29.09 23:13 CZ-3B Beidou DW20 / Beidou I2-S CN Xichang LC3 S
56 30.09 20:30 Ariane 5ECA Sky Muster/ARSAT-2 / NBN Co.1/ARSAT 2 EU Kourou ELA3 S
57 01.10 16:49 Soyuz-U-PVB Progress M-29M / Progress 7K-TGM No. 429 RU Baikonur LC1 S
58 02.10 10:28 Atlas V 421 Morelos 3 US CC SLC41 S
59 07.10 04:13 CZ-2D Jilin-1 CN Jiuquan Pad 603 S
60 08.10 12:49 Atlas V 401 NROL-55 / INTRUDER US SVAFB SLC3E S
61 16.10 16:16 CZ-3B Apstar-9 CN Xichang LC2 S
62 16.10 20:40 Proton-M/Briz-M Turksat 4B RU Baikonur LC200/39 S
63 26.10 07:10 CZ-2D Tianhui 1-03 / tianhui yi hao 03 xing CN Jiuquan Pad 603 S
64 31.10 16:13 Atlas V 401 GPS II F-11 / GPS SVN 73 US CC SLC41 S
65 03.11 16:25 CZ-3B Zhongxing 2C / zhongxing er hao C xing CN Xichang LC3 S
66 04.11 03:45 Super Strypi ORS-4 / Hiakasat US KAU KP F
67 08.11 07:06 CZ-4B Yaogan 28 / YG-28 CN Taiyuan LC9 S
68 10.11 21:34 Ariane 5ECA Arabsat 6B/GSAT 15 / Badr 7/GSAT 15 EU Kourou ELA3 S
69 17.11 06:33 Soyuz-2.1b Kosmos-2510 / EKS No. 1L RU Plesetsk LC43/4 S
70 20.11 16:07 CZ-3B Laosat 1 CN Xichang LC2 S
71 24.11 06:50 H-IIA 204 Telstar 12V JP Tanegashima Y S
72 26.11 21:24 CZ-4C Yaogan 29 / YG-29 CN Taiyuan LC9 S
73 03.12 04:04 Vega LISA Pathfinder / LPF EU Kourou ZLV S
74 05.12 14:08 Soyuz-2-1V Kosmos-25112512 / Kanopus-ST/KYuA-1 RU Plesetsk LC43/4 S
75 06.12 21:44 Atlas V 401 S.S. Deke Slayton II / Cygnus OA-4 US CC SLC41 S
76 09.12 16:46 CZ-3B Zhongxing 1C / zhongxing yi hao C xing CN Xichang LC3 S
77 11.12 13:45 Zenit-3SLBF Elektro-L No. 2 RU Baikonur LC45/1 S
78 13.12 00:19 Proton-M/Briz-M Kosmos-2513 / Garpun No. 12L RU Baikonur LC81/24 S
79 15.12 11:03 Soyuz-FG Soyuz TMA-19M / Soyuz 11F732A47 No. 719 RU Baikonur LC1 S
80 16.12 12:30 PSLV TeLEOS-1 IN Satish FLP S
81 17.12 00:12 CZ-2D Wukong / DAMPE CN Jiuquan Pad 603 S
82 17.12 11:51 Soyuz-ST-B Galileo FOC 89 / GalileoSat 11-12 EU Kourou ELS S
83 21.12 08:44 Soyuz-2.1a Progress MS-01 / Progress 7K-TGM No. 431 RU Baikonur LC31 S
84 22.12 01:29 Falcon 9 Orbcomm OG2 Mission 2 / Orbcomm OG2 US CC LC40 S
85 24.12 21:31 Proton-M/Briz-M Ekspress-AMU1 RU Baikonur LC200/39 S
86 28.12 16:04 CZ-3B Gaofen 4 / gaofen si yao weixing CN Xichang LC2 S