Lansări orbitale 2014

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2014, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 33 32 1
US 23 22 1
CN 16 16 0
EU 11 10 1
IN 4 4 0
JP 4 4 0
IL 1 1 0

Lista celor 92 tentative de lansări orbitale din 2014 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 05.01 10:48 GSLV Mk II GSAT-14 GEO/D IN SHAR SLP S
2 06.01 22:06 Falcon-9 Thaicom 6 VHEO US CC LC40 S
3 09.01 18:07 Antares 120 SS C. Gordon Fullerton LLEO/I US Wallops Pad 0A S
4 24.01 02:33 Atlas V 401 TDRS 12 (TDRS L) GEO/I US CC SLC41 S
5 05.02 16:23 Soyuz-U-PVB Progress M-22M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
6 06.02 21:30 Ariane 5ECA ABS-2 GEO/S EU Kourou ELA3 S
7 14.02 21:09 Proton-M/Briz-M Turksat 4A MEO RU Baikonur LC81/24 S
8 21.02 01:59 Delta 4M+(4,2) GPS IIF-5 (GPS SVN 64) MEO US CC SLC37B S
9 27.02 18:37 H-IIA 202 Ginrei (ShindaiSat) LLEO/I JP TNSC Y S
10 15.03 23:08 Proton-M/Briz-M Ekspress-AT1 GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
11 22.03 22:04 Ariane 5ECA Amazonas 4A GEO/S EU Kourou ELA3 S
12 23.03 22:54 Soyuz-2.1b Kosmos-2492 (Uragan-M No. 754) MEO RU Plesetsk LC43/4 S
13 25.03 21:17 Soyuz-FG Soyuz TMA-12M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
14 31.03 02:58 CZ-2C Shi Jian 11-06 LEO/S CN Jiuquan Pad 603? S
15 03.04 14:46 Atlas V 401 DMSP 5D-3 F-19 (DMSP 5D-3 S-19?) LEO/S US SVAFB SLC3E S
16 03.04 21:02 Soyuz-ST-A Sentinel-1A LEO/S EU Kourou ELS S
17 04.04 11:44 PSLV-XL IRNSS-R1B (IRNSS-1B) GEO/NS IN SHAR FLP S
18 09.04 15:26 Soyuz-U-PVB Progress M-23M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
19 09.04 19:06 Shaviyt ‘Ofeq-10 (TecSAR-3) LLEO/R IL Palmachim S
20 10.04 17:45 Atlas V 541 USA 250 (SHARP 1?) GEO/ID US CC SLC41 S
21 16.04 16:20 Soyuz-U-PVB MisrSat-2 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
22 18.04 19:25 Falcon-9 Dragon CRS-3 (Dragon C105) LLEO/I US CC LC40 S
23 28.04 04:25 Proton-M/Briz-M Luch-5V (Luch-5V P001) GEO/ID RU Baikonur LC81/24 S
24 30.04 01:35 Vega KazEOSat-1 (DZZ-HR) LEO/S EU Kourou ZLV S
25 06.05 13:49 Soyuz-2.1a Kosmos-2495 LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
26 15.05 21:42 Proton-M/Briz-M Ekspress-AM4R (Ekspress AM-4R) RU Baikonur LC200/39 F
27 17.05 00:03 Delta 4M+(4,2) GPS IIF-6 (GPS SVN 67) MEO US CC SLC37B S
28 22.05 13:09 Atlas V 401 USA 252 (QUASAR 18?) GEO/I US CC SLC41 S
29 23.05 05:27 Rokot Kosmos-2496 (Rodnik-S No. 20L) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
30 24.05 03:05 H-IIA 202 Daichi-2 (ALOS-2) LEO/S JP TNSC Y S
31 26.05 21:09 Zenit-3SL EUTELSAT 3B MEO RU ODYSSEY,K LA S
32 28.05 19:57 Soyuz-FG Soyuz TMA-13M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
33 14.06 17:16 Soyuz-2.1b Kosmos-2500 (Uragan-M No. 755) MEO RU Plesetsk LC43/4 S
34 19.06 19:11 Dnepr KazEOSat-2 (Kazakh MRES) LEO/S RU YAS Sh370/13 S
35 30.06 04:22 PSLV SPOT 7 LEO/S IN SHAR FLP S
36 02.07 09:56 Delta 7320-10C OCO-2 LEO/S US VAFB SLC2W S
37 03.07 12:43 Rokot Gonets-M No. 18 LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
38 08.07 15:58 Soyuz-2.1b Meteor-M No. 2 LEO/S RU Baikonur LC31 S
39 10.07 18:55 Soyuz-ST-B O3b FM3 (O3b 3) MEO EU Kourou ELS S
40 13.07 16:52 Antares 120 SS Janice Voss (Cygnus PCM-2) LLEO/I US Wallops Pad 0A S
41 14.07 15:15 Falcon-9 Orbcomm FM109 (Orbcomm OG2 SV9) LEO/I US CC LC40 S
42 18.07 20:50 Soyuz-2.1a Foton-M No. 4 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
43 23.07 21:44 Soyuz-U-PVB Progress M-24M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
44 28.07 23:28 Delta 4M+(4,2) USA 253 (Hornet 1) GEO/D US CC SLC37B S
45 29.07 23:47 Ariane 5ES/ATV Georges Lemaitre (ATV 5) LLEO/I EU Kourou ELA3 S
46 02.08 03:23 Atlas V 401 GPS IIF-7 (GPS SVN 68) MEO US CC SLC41 S
47 05.08 08:00 Falcon-9 Asiasat 8 GEO/D US CC LC40 S
48 09.08 05:45 CZ-4C Yaogan Weixing 20 LEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
49 13.08 18:30 Atlas V 401 WorldView-3 LEO/S US SVAFB SLC3E S
50 19.08 03:15 CZ-4B Gao Fen 2 (gao fen 2) LEO/S CN Taiyuan LC9 S
51 22.08 12:27 Soyuz-ST-B GalileoSat-5 (Galileo FOC FM01) MEO EU Kourou ELS F
52 04.09 00:15 CZ-2D Lingqiao Tongxin Shiyan W. LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
53 07.09 05:00 Falcon-9 Asiasat 6 MEO US CC LC40 S
54 08.09 03:22 CZ-4B Yaogan Weixing 21 LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
55 11.09 22:05 Ariane 5ECA Optus 10 MEO EU Kourou ELA3 S
56 17.09 00:10 Atlas V 401 USA 257 (NEMESIS 2) MEO US CC SLC41 S
57 21.09 05:52 Falcon-9 Dragon CRS-4 (Dragon C106) LLEO/I US CC LC40 S
58 25.09 20:25 Soyuz-FG Soyuz TMA-14M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
59 27.09 20:23 Proton-M/Briz-M Luch (Olimp-K No. 11L) GEO/S RU Baikonur LC81/24 S
60 28.09 05:13 CZ-2C Shi Jian 11-07 LEO/S CN Jiuquan Pad 603? S
61 07.10 05:16 H-IIA 202 Himawari-8 (Himawari 8) GEO/S JP TNSC Y S
62 15.10 20:02 PSLV-XL IRNSS-R1C (IRNSS-1C) GEO/ID IN SHAR FLP S
63 16.10 21:43 Ariane 5ECA Intelsat IS-30 (Intelsat ISDLA-1) GEO/D EU Kourou ELA3 S
64 20.10 06:31 CZ-4C Yaogan Weixing 22 LEO/S CN Taiyuan LC9 S
65 21.10 15:09 Proton-M/Briz-M Ekspress-AM6 MEO RU Baikonur LC81/24 S
66 23.10 18:00 CZ-3C Chang’e-5 FTD CLO CN Xichang LC2 S
67 27.10 06:59 CZ-2C Shi Jian 11-08 LEO/S CN Jiuquan Pad 603? S
68 28.10 22:22 Antares 130 SS Deke Slayton (Cygnus PCM-3) US Wallops Pad 0A F
69 29.10 07:09 Soyuz-2.1a Progress M-25M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
70 29.10 17:21 Atlas V 401 GPS IIF-8 (GPS SVN 69) MEO US CC SLC41 S
71 30.10 01:42 Soyuz-2.1a Meridian No. 17L HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
72 06.11 07:35 Dnepr ASNARO-1 (ASNARO 1) LLEO/S RU YAS Sh370/13 S
73 14.11 18:53 CZ-2C Yaogan Weixing 23 LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
74 20.11 07:12 CZ-2D Yaogan Weixing 24 LEO/S CN Jiuquan Pad 603? S
75 21.11 06:37 Kuaizhou Kuaizhou-2 (kuai zhou er hao) LLEO/S CN Jiuquan LC43/95 S
76 23.11 21:01 Soyuz-FG Soyuz TMA-15M LLEO/I RU Baikonur LC31 S
77 30.11 21:52 Soyuz-2.1b Kosmos-2501 MEO RU Plesetsk LC43/4 S
78 03.12 04:22 H-IIA 202 Hayabusa 2 (Hayabusa-2) EEO JP TNSC Y S
79 05.12 12:05 Delta 4H Orion EFT-1 SO US CC SLC37B S
80 06.12 20:40 Ariane 5ECA GSAT 16 GEO/D EU Kourou ELA3 S
81 07.12 03:26 CZ-4B CBERS 4 LEO/S CN Taiyuan LC9 S
82 10.12 19:33 CZ-4C Yaogan Weixing 25 LEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
83 13.12 03:19 Atlas V 541 USA 259 (RAVEN 6?/HEO-3) HEO/M US SVAFB SLC3E S
84 15.12 00:16 Proton-M/Briz-M Yamal-401 GEO/S RU Baikonur LC81/24 S
85 18.12 18:37 Soyuz-ST-B O3b FM10 (O3b 10) MEO EU Kourou ELS S
86 19.12 04:43 Strela Kondor-E No. 0004 LLEO/I RU Baikonur LC175/59 S
87 23.12 05:57 Angara A5 GVM 5A4PP No. 85501 VHEO RU Plesetsk LC35/1 S
88 25.12 03:01 Soyuz-2.1b Kosmos-2502 LEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
89 26.12 18:55 Soyuz-2.1b Resurs-P No. 2 LLEO/S RU Baikonur LC31 S
90 27.12 03:22 CZ-4B Yaogan Weixing 26 LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
91 27.12 21:37 Proton-M/Briz-M Astra 2G GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
92 31.12 01:02 CZ-3A Feng Yun 2G GEO/S CN Xichang LC2? S