Lansări orbitale 2014

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2014, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 33 32 1
US 23 22 1
CN 16 16 0
EU 11 11 0
IN 4 4 0
JP 4 4 0
IL 1 1 0

Lista celor 92 tentative de lansări orbitale din 2014 (din care 2 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 05.01 10:48 GSLV Mk II GSAT-14 IN Satish SLP S
2 06.01 22:06 Falcon 9 Thaicom 6 US CC LC40 S
3 09.01 18:07 Antares 120 S.S. C. Gordon Fullerton / Cygnus Orb-1 US Wallops Pad 0A S
4 24.01 02:33 Atlas V 401 TDRS 12 / TDRS L US CC SLC41 S
5 05.02 16:23 Soyuz-U-PVB Progress M-22M / Progress 7K-TGM No. 422 RU Baikonur LC1 S
6 06.02 21:30 Ariane 5ECA ABS-2/Athena-Fidus EU Kourou ELA3 S
7 14.02 21:09 Proton-M/Briz-M Turksat 4A RU Baikonur LC81/24 S
8 21.02 01:59 Delta 4M+(4,2) GPS IIF SV-4 / GPS SVN 64 US CC SLC37B S
9 27.02 18:37 H-IIA 202 GPM-C JP Tanegashima Y S
10 15.03 23:08 Proton-M/Briz-M Ekspress AT1/AT2 / Ekspress AT1/Exp. AT2 RU Baikonur LC81/24 S
11 22.03 22:04 Ariane 5ECA Astra 5B/Amazonas 4A EU Kourou ELA3 S
12 23.03 22:54 Soyuz-2.1b Glonass-M54 / Uragan-M No. 754 RU Plesetsk LC43/4 S
13 25.03 21:17 Soyuz-FG Soyuz TMA-12M / Soyuz 11F732A47 No. 712 RU Baikonur LC1 S
14 31.03 02:58 CZ-2C SJ-11-06 CN Jiuquan Pad 603? S
15 03.04 14:46 Atlas V 401 DMSP 5D-13 F19 US SVAFB SLC3E S
16 03.04 21:02 Soyuz-ST-A Sentinel 1A EU Kourou ELS S
17 04.04 11:44 PSLV-XL IRNSS-1B IN Satish FLP S
18 09.04 15:26 Soyuz-U-PVB Progress M-23M / Progress 7K-TGM No. 427 RU Baikonur LC1 S
19 09.04 19:06 Shavit 2 ‘Ofeq-10 IL Palmachim - S
20 10.04 17:45 Atlas V 541 USA 250 / ORION 9? US CC SLC41 S
21 16.04 16:20 Soyuz-U-PVB Egyptsat-2 RU Baikonur LC31 S
22 18.04 19:25 Falcon 9 Dragon CRS-3 / Dragon C105 US CC LC40 S
23 28.04 04:25 Proton-M/Briz-M Luch-5V/Kazsat-3 RU Baikonur LC81/24 S
24 30.04 01:35 Vega DZZ-HR / KazEOSat-1 EU Kourou ZLV S
25 06.05 13:49 Soyuz-2.1a Kosmos-2495 / Kobal’t-M No. 564 RU Plesetsk LC43/4 S
26 15.05 21:42 Proton-M/Briz-M Ekspress AM-4R RU Baikonur LC200/39 F
27 17.05 00:03 Delta 4M+(4,2) GPS IIF-6 / GPS SVN 67 US CC SLC37B S
28 22.05 13:09 Atlas V 401 USA 252 / QUASAR 18? US CC SLC41 S
29 23.05 05:27 Rokot Kosmos-2496/97/98/99 / Rodnik RU Plesetsk LC133/3 S
30 24.05 03:05 H-IIA 202 ALOS-2 JP Tanegashima Y S
31 26.05 21:09 Zenit-3SL Eutelsat 3B / EUTELSAT 3B RU KLA - S
32 28.05 19:57 Soyuz-FG Soyuz TMA-13M / Soyuz 11F732A47 No. 713 RU Baikonur LC1 S
33 14.06 17:16 Soyuz-2.1b Glonass-M55 / Uragan-M No. 755 RU Plesetsk LC43/4 S
34 19.06 19:11 Dnepr Deimos-2 / Deimos-2 Cluster RU YAS Sh370/13 S
35 30.06 04:22 PSLV SPOT-7 IN Satish FLP S
36 02.07 09:56 Delta 7320-10C OCO-2 US VAFB SLC2W S
37 03.07 12:43 Rokot Gonets-M / Gonets-M No.18/19/20 RU Plesetsk LC133/3 S
38 08.07 15:58 Soyuz-2.1b Meteor-M No. 2 RU Baikonur LC31 S
39 10.07 18:55 Soyuz-ST-B O3b Mission 2 / O3b SV3/SV6/SV7/SV8 EU Kourou ELS S
40 13.07 16:52 Antares 120 S.S. Janice Voss / Cygnus Orb-2 US Wallops Pad 0A S
41 14.07 15:15 Falcon 9 Orbcomm OG2 Mission 1 / Orbcomm OG2 US CC LC40 S
42 18.07 20:50 Soyuz-2.1a Foton-M No. 4 RU Baikonur LC31 S
43 23.07 21:44 Soyuz-U-PVB Progress M-24M / Progress 7K-TGM No. 423 RU Baikonur LC1 S
44 28.07 23:28 Delta 4M+(4,2) AFSPC-4 / GSSAP-1/2/ANGELS US CC SLC37B S
45 29.07 23:47 Ariane 5ES/ATV ATV 5 EU Kourou ELA3 S
46 02.08 03:23 Atlas V 401 GPS II F-7 / GPS SVN 68 US CC SLC41 S
47 05.08 08:00 Falcon 9 Asiasat 8 US CC LC40 S
48 09.08 05:45 CZ-4C Yaogan 20 / YW20 CN Jiuquan Pad 603 S
49 13.08 18:30 Atlas V 401 Worldview-3 US SVAFB SLC3E S
50 19.08 03:15 CZ-4B Gaofen 2 / GF-2 CN Taiyuan LC9 S
51 22.08 12:27 Soyuz-ST-B Galileo FOC 12 / GalileoSat 5-6 EU Kourou ELS S
52 04.09 00:15 CZ-2D CX-1-04/LQ CN Jiuquan Pad 603 S
53 07.09 05:00 Falcon 9 Asiasat 6 / Asiasat 6/Thaicom US CC LC40 S
54 08.09 03:22 CZ-4B Yaogan 21 / YG-21/TT-1 No. 2 CN Taiyuan LC9 S
55 11.09 22:05 Ariane 5ECA Measat 3B/Optus 10 EU Kourou ELA3 S
56 17.09 00:10 Atlas V 401 CLIO US CC SLC41 S
57 21.09 05:52 Falcon 9 Dragon CRS-4 / Dragon C106 US CC LC40 S
58 25.09 20:25 Soyuz-FG Soyuz TMA-14M / Soyuz 11F732A47 No. 714 RU Baikonur LC1 S
59 27.09 20:23 Proton-M/Briz-M Luch / Olymp-K RU Baikonur LC81/24 S
60 28.09 05:13 CZ-2C SJ-11-07 CN Jiuquan Pad 603? S
61 07.10 05:16 H-IIA 202 Himawari 8 JP Tanegashima Y S
62 15.10 20:02 PSLV-XL IRNSS-1C IN Satish FLP S
63 16.10 21:43 Ariane 5ECA IS-30/Arsat-1 / IS-30/Arsat 1 EU Kourou ELA3 S
64 20.10 06:31 CZ-4C Yaogan 22 / YG-22 CN Taiyuan LC9 S
65 21.10 15:09 Proton-M/Briz-M Ekspress AM-6 RU Baikonur LC81/24 S
66 23.10 18:00 CZ-3C CE-5T1 / CE5-T1 CN Xichang LC2 S
67 27.10 06:59 CZ-2C SJ-11-08 CN Jiuquan Pad 603? S
68 28.10 22:22 Antares 130 S.S. Deke Slayton / Cygnus Orb-3 US Wallops Pad 0A F
69 29.10 07:09 Soyuz-2.1a Progress M-25M / Progress 7K-TGM No. 424 RU Baikonur LC1 S
70 29.10 17:21 Atlas V 401 GPS II F-8 / GPS SVN 69 US CC SLC41 S
71 30.10 01:42 Soyuz-2.1a Meridian No. 17L RU Plesetsk LC43/4 S
72 06.11 07:35 Dnepr ASNARO-1 / ANSARO-1 RU YAS Sh370/13 S
73 14.11 18:53 CZ-2C Yaogan 23 / YG-23 CN Taiyuan LC9 S
74 20.11 07:12 CZ-2D Yaogan 24 / YG-24 CN Jiuquan Pad 603? S
75 21.11 06:37 Kuaizhou Kuaizhou-2 CN Jiuquan LC43/95 S
76 23.11 21:01 Soyuz-FG Soyuz TMA-15M / Soyuz 11F732A47 No. 715 RU Baikonur LC31 S
77 30.11 21:52 Soyuz-2.1b Kosmos-2501 / Glonass-K No. 2 RU Plesetsk LC43/4 S
78 03.12 04:22 H-IIA 202 Hayabusa-2 JP Tanegashima Y S
79 05.12 12:05 Delta 4H Orion EFT-1 US CC SLC37B S
80 06.12 20:40 Ariane 5ECA DirectTV-14/GSAT-16 EU Kourou ELA3 S
81 07.12 03:26 CZ-4B CBERS 4 / ZY1-4 CN Taiyuan LC9 S
82 10.12 19:33 CZ-4C Yaogan 25 / YG-25 CN Jiuquan Pad 603 S
83 13.12 03:19 Atlas V 541 USA 259 / Adv TRUMPET 3? US SVAFB SLC3E S
84 15.12 00:16 Proton-M/Briz-M Yamal-401 RU Baikonur LC81/24 S
85 18.12 18:37 Soyuz-ST-B O3b Mission 3 / O3b SV9/SV10/SV11/SV12 EU Kourou ELS S
86 19.12 04:43 Strela Kondor-E No. 2 RU Baikonur LC175/59 S
87 23.12 05:57 Angara A5 IPM / 5A4PP RU Plesetsk LC35/1 S
88 25.12 03:01 Soyuz-2.1b Kosmos-2502 / Lotos-S2 No. 802 RU Plesetsk LC43/4 S
89 26.12 18:55 Soyuz-2.1b Resurs-P No. 2 RU Baikonur LC31 S
90 27.12 03:22 CZ-4B Yaogan 26 / YG-26 CN Taiyuan LC9 S
91 27.12 21:37 Proton-M/Briz-M Astra 2G RU Baikonur LC200/39 S
92 31.12 01:02 CZ-3A FY-2-08 CN Xichang LC2? S