Lansări orbitale 2013

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2013, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 33 30 3
US 19 19 0
CN 16 15 1
EU 7 7 0
JP 3 3 0
IN 3 3 0
KR 1 1 0

Lista celor 82 tentative de lansări orbitale din 2013 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 15.01 16:24 Rokot Kosmos-2482 (Rodnik-S No. 14L) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 F
2 27.01 04:40 H-IIA 202 JSE reda-4 gouki (IGS Radar-4) LLEO/S JP TNSC Y S
3 30.01 07:00 Naro-1 Naro Scientific Satellite LEO/I KR NARO S
4 31.01 01:48 Atlas V 401 TDRS 11 (TDRS K) GEO/I US CC SLC41 S
5 01.02 06:56 Zenit-3SL Intelsat IS-27 RU ODYSSEY,K LA F
6 06.02 16:04 Soyuz-2.1a Globalstar M078 LEO/I RU Baikonur LC31 S
7 07.02 21:36 Ariane 5ECA Amazonas 3 GEO/D EU Kourou ELA3 S
8 11.02 14:41 Soyuz-U-PVB Progress M-18M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
9 11.02 18:02 Atlas V 401 Landsat Data Cont. Mission LEO/S US SVAFB SLC3E S
10 25.02 12:31 PSLV SARAL LEO/S IN SHAR FLP S
11 01.03 15:10 Falcon-9 Dragon CRS-2 (Dragon C104) LLEO/I US CC LC40 S
12 19.03 21:21 Atlas V 401 SBIRS GEO-2 (SBIRS GEO SV2) GEO/S US CC SLC41 S
13 26.03 19:06 Proton-M/Briz-M Satmex 8 (-) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
14 28.03 20:43 Soyuz-FG Soyuz TMA-08M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
15 15.04 18:36 Proton-M/Briz-M Anik G-1 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
16 19.04 10:00 Soyuz-2.1a Bion-M No. 1 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
17 21.04 21:00 Antares 110 Bell LLEO/I US Wallops Pad 0A S
18 24.04 10:12 Soyuz-U-PVB Progress M-19M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
19 26.04 04:13 CZ-2D Gao Fen 1 01 xing LEO/S CN Jiuquan Pad 603? S
20 26.04 05:23 Soyuz-2.1b Glonass-M No. 47 (Uragan-M No. 747) MEO RU Plesetsk LC43/4 S
21 01.05 16:06 CZ-3B Zhongxing 11 GEO/S CN Xichang LC2 S
22 07.05 02:06 Vega PROBA-V (Proba-V) LEO/S EU Kourou ZLV S
23 13.05 12:58 DF-21 Kunpeng-7 LLEO/I CN Xichang S
24 14.05 16:02 Proton-M/Briz-M EUTELSAT 3D GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
25 15.05 21:38 Atlas V 401 GPS IIF-4 (GPS SVN 66) MEO US CC SLC41 S
26 25.05 00:27 Delta 4M+(5,4) WGS SV-5 HEO US CC SLC37B S
27 28.05 20:31 Soyuz-FG Soyuz TMA-09M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
28 03.06 09:18 Proton-M/Briz-M SES-6 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
29 05.06 21:52 Ariane 5ES/ATV Albert Einstein (ATV 4) LLEO/I EU Kourou ELA3 S
30 07.06 18:37 Soyuz-2.1b Kosmos-2486 (Persona No. 2L) LEO/S RU Plesetsk LC43/4 S
31 11.06 09:38 CZ-2F Shenzhou 10 (shenzhou shi hao) LLEO/I CN Jiuquan Pad 921 S
32 25.06 17:28 Soyuz-2.1b Resurs-P No. 1 LLEO/S RU Baikonur LC31 S
33 25.06 19:27 Soyuz-ST-B O3b FM5 (O3b 5) MEO EU Kourou ELS S
34 27.06 16:53 Strela Kosmos-2487 (Kondor No. 202) LLEO/I RU Baikonur LC175/59 S
35 28.06 02:27 Pegasus XL IRIS LEO/S US VRW30/12 L-1011 S
36 01.07 18:11 PSLV-XL IRNSS-R1A (IRNSS-1A) GEO/NS IN SHAR FLP S
37 02.07 02:38 Proton-M/DM-3 Glonass-M No. 48 (Uragan-M No. 748) RU Baikonur LC81/24 F
38 15.07 09:27 CZ-2C Shi Jian 11-05 LEO/S CN Jiuquan Pad 603? S
39 19.07 13:00 Atlas V 551 MUOS 2 (MUOS SV 2) GTO US CC SLC41 S
40 19.07 23:37 CZ-4C Shiyan Weixing 7 (Tansuo 4A) LEO/S CN Taiyuan LC9 S
41 25.07 19:54 Ariane 5ECA Inmarsat 4A F4 (Alphasat) GEO/D EU Kourou ELA3 S
42 27.07 20:45 Soyuz-U-PVB Progress M-20M LLEO/I RU Baikonur LC31 S
43 03.08 19:48 H-IIB Kounotori 4 gouki LLEO/I JP TNSC Y2 S
44 08.08 00:29 Delta 4M+(5,4) WGS SV-6 GEO/D US CC SLC37B S
45 22.08 14:39 Dnepr Arirang-5 (KOMPSAT-5) LLEO/S RU YAS Sh370/13 S
46 28.08 18:03 Delta 4H USA 245 LEO/S US SVAFB SLC6 S
47 29.08 20:30 Ariane 5ECA Es’hail (EUTELSAT 25B) GTO EU Kourou ELA3 S
48 31.08 20:05 Zenit-3SLB Amos 4 GTO RU Baikonur LC45/1 S
49 01.09 19:16 CZ-4C Yaogan Weixing 17 LEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
50 07.09 03:27 Minotaur V LADEE DSO US Wallops Pad 0B S
51 11.09 23:23 Rokot Gonets-M No. 14 (Gonets-M No. 14L) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
52 14.09 05:00 Epsilon Hisaki (SPRINT-A) LEO/I JP USC EP S
53 18.09 08:10 Atlas V 531 AEHF SV-3 HEO US CC SLC41 S
54 18.09 14:58 Antares 110 SS G. David Low (Cygnus PCM-0) LLEO/I US Wallops Pad 0A S
55 23.09 03:07 CZ-4C Feng Yun 3C LEO/S CN Taiyuan LC9 S
56 25.09 04:37 Kuaizhou Kuaizhou-1 (kuai zhou yi hao) LLEO/S CN Jiuquan LC43/95 S
57 25.09 20:58 Soyuz-FG Soyuz TMA-10M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
58 29.09 16:00 Falcon-9 CASSIOPE LEO/I US SVAFB SLC4E S
59 29.09 21:38 Proton-M/Briz-M Astra 2E GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
60 25.10 03:50 CZ-4B Shi Jian 16 LEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
61 25.10 18:08 Proton-M/Briz-M Sirius FM-6 GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
62 29.10 02:50 CZ-2C Yaogan Weixing 18 LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
63 05.11 09:08 PSLV-XL Mars Orbiter Mission DSO IN SHAR FLP S
64 07.11 04:14 Soyuz-FG Soyuz TMA-11M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
65 11.11 23:46 Proton-M/Briz-M Raduga-1M GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
66 18.11 18:28 Atlas V 401 MAVEN EEO US CC SLC41 S
67 20.11 01:15 Minotaur 1 STPSat-3 (STP-SIV 2) LLEO/I US Wallops Pad 0B S
68 20.11 03:31 CZ-4C Yaogan Weixing 19 LEO/S CN Taiyuan LC9 S
69 21.11 07:10 Dnepr AprizeSat-7 LEO/S RU YAS Sh370/13 S
70 22.11 12:02 Rokot Swarm B (Swarm 2) LLEO/P RU Plesetsk LC133/3 S
71 25.11 02:12 CZ-2D Shiyan Weixing 5 (Qianshao 2) LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
72 25.11 20:53 Soyuz-U-PVB Progress M-21M LLEO/I RU Baikonur LC31 S
73 01.12 17:30 CZ-3B Chang’e-3 CLO CN Xichang LC2 S
74 03.12 22:41 Falcon-9 SES-8 VHEO US CC LC40 S
75 06.12 07:14 Atlas V 501 USA 247 (TOPAZ 3?) LEO/R US SVAFB SLC3E S
76 08.12 12:12 Proton-M/Briz-M Inmarsat 5F1 VHEO RU Baikonur LC200/39 S
77 09.12 03:26 CZ-4B Zi Yuan 1-3 CN Taiyuan LC9 F
78 19.12 09:12 Soyuz-ST-B Gaia CLO EU Kourou ELS S
79 20.12 16:42 CZ-3B Tupac Katari GEO/S CN Xichang LC2 S
80 25.12 00:31 Rokot Kosmos-2488 (Rodnik-S No. 17L) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
81 26.12 10:49 Proton-M/Briz-M Ekspress-AM5 (Ekspress AM-5) GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
82 28.12 12:30 Soyuz-2.1v Kosmos-2493 LEO/I RU Plesetsk LC43/4 S