Lansări orbitale 2013

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2013, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 33 31 2
US 19 19 0
CN 15 14 1
EU 7 7 0
JP 3 3 0
IN 3 3 0
KR 1 1 0

Lista celor 81 tentative de lansări orbitale din 2013 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 15.01 16:24 Rokot Kosmos-2482/3/4 / Strela-3M RU Plesetsk LC133/3 S
2 27.01 04:40 H-IIA 202 IGS R-4/Demo / IGS Radar-4 JP Tanegashima Y S
3 30.01 07:00 Naro-1 STSAT-2C / STSat-2C KR NARO - S
4 31.01 01:48 Atlas V 401 TDRS 11 / TDRS K US CC SLC41 S
5 01.02 06:56 Zenit-3SL SL48 Intelsat IS-27 / Intelsat IS-27 RU KLA - F
6 06.02 16:04 Soyuz-2.1a Globalstar / Globalstar-2 RU Baikonur LC31 S
7 07.02 21:36 Ariane 5ECA Amazonas 3/Azerspace EU Kourou ELA3 S
8 11.02 14:41 Soyuz-U-PVB Progress M-18M / Progress 7K-TGM No. 418 RU Baikonur LC1 S
9 11.02 18:02 Atlas V 401 Landsat 8 / Landsat LDCM US SVAFB SLC3E S
10 25.02 12:31 PSLV SARAL/Sapphire IN Satish FLP S
11 01.03 15:10 Falcon 9 Dragon CRS-2 / Dragon C104 US CC LC40 S
12 19.03 21:21 Atlas V 401 SBIRS GEO-2 US CC SLC41 S
13 26.03 19:06 Proton-M/Briz-M Satmex 8 RU Baikonur LC200/39 S
14 28.03 20:43 Soyuz-FG Soyuz TMA-08M / Soyuz 11F732A47 No. 708 RU Baikonur LC1 S
15 15.04 18:36 Proton-M/Briz-M Anik G-1 / Anik G1 RU Baikonur LC200/39 S
16 19.04 10:00 Soyuz-2.1a Bion-M No. 1 / Bion-M 12KSM No. 1 RU Baikonur LC31 S
17 21.04 21:00 Antares 110 Cygnus Mass Sim / A-ONE US Wallops Pad 0A S
18 24.04 10:12 Soyuz-U-PVB Progress M-19M / Progress 7K-TGM No. 419 RU Baikonur LC1 S
19 26.04 04:13 CZ-2D GaoFen 1 / GF-1 CN Jiuquan Pad 603? S
20 26.04 05:23 Soyuz-2.1b Glonass-M47 / Uragan-M No. 747 RU Plesetsk LC43/4 S
21 01.05 16:06 CZ-3B Zhongxing-11 / ZX-11 CN Xichang LC2 S
22 07.05 02:06 Vega PROBA-V/VRNREDSAT / PROBA-V EU Kourou ZLV S
23 14.05 16:02 Proton-M/Briz-M Eutelsat 3D RU Baikonur LC200/39 S
24 15.05 21:38 Atlas V 401 GPS II F-4 / GPS SVN 66 US CC SLC41 S
25 25.05 00:27 Delta 4M+(5,4) WGS 5 / Wideband Global Satcom 5 US CC SLC37B S
26 28.05 20:31 Soyuz-FG Soyuz TMA-09M / Soyuz 11F732A47 No. 709? RU Baikonur LC1 S
27 03.06 09:18 Proton-M/Briz-M SES-6 RU Baikonur LC200/39 S
28 05.06 21:52 Ariane 5ES/ATV ATV 4 EU Kourou ELA3 S
29 07.06 18:37 Soyuz-2.1b Kosmos-2486 / Persona No. 2 RU Plesetsk LC43/4 S
30 11.06 09:38 CZ-2F Shenzhou 10 CN Jiuquan Pad 921 S
31 25.06 17:28 Soyuz-2.1b Resurs-P No. 1 RU Baikonur LC31 S
32 25.06 19:27 Soyuz-ST-B O3b Mission 1 / O3b SV1/SV2/SV4/SV5 EU Kourou ELS S
33 27.06 16:53 Strela Kosmos-2487 / Kondor No. 202 RU Baikonur LC175/59 S
34 28.06 02:27 Pegasus XL IRIS US VAFB RW30/12 S
35 01.07 18:11 PSLV-XL IRNSS-1A IN Satish FLP S
36 02.07 02:38 Proton-M/DM-3 Glonass-M / Glonass-M 48,49,50 RU Baikonur LC81/24 F
37 15.07 09:27 CZ-2C SJ-11-05 / SJ11-05 CN Jiuquan Pad 603? S
38 19.07 13:00 Atlas V 551 MUOS 2 US CC SLC41 S
39 19.07 23:37 CZ-4C SJ-15/CX-3/SY-7 CN Taiyuan LC9 S
40 25.07 19:54 Ariane 5ECA Alphasat/Insat-3D EU Kourou ELA3 S
41 27.07 20:45 Soyuz-U-PVB Progress M-20M / Progress 7K-TGM No. 420 RU Baikonur LC31 S
42 03.08 19:48 H-IIB HTV-4 / HTV 4 JP Tanegashima Y2 S
43 08.08 00:29 Delta 4M+(5,4) WGS 6 / Wideband Global Satcom 6 US CC SLC37B S
44 22.08 14:39 Dnepr Arirang-5 / Kompsat-5 RU YAS Sh370/13 S
45 28.08 18:03 Delta 4H USA 245 [IC] / EIS CRYSTAL US SVAFB SLC6 S
46 29.08 20:30 Ariane 5ECA Eutelsat 25B/GSAT-7 / Es’hail/GSAT-7 EU Kourou ELA3 S
47 31.08 20:05 Zenit-3SLB Amos 4 RU Baikonur LC45/1 S
48 01.09 19:16 CZ-4C Yaogan 17 / YW-17 CN Jiuquan Pad 603 S
49 07.09 03:27 Minotaur V LADEE US Wallops Pad 0B S
50 11.09 23:23 Rokot Gonets-M Blok 12 / Gonets-M No. 14/16/17 RU Plesetsk LC133/3 S
51 14.09 05:00 Epsilon SPRINT-A JP Kagoshima EP S
52 18.09 08:10 Atlas V 531 AEHF 3 US CC SLC41 S
53 18.09 14:58 Antares 110 S.S. G. David Low / Cygnus Orb-D US Wallops Pad 0A S
54 23.09 03:07 CZ-4C Fengyun 3-3 / san ke fengyun san hao CN Taiyuan LC9 S
55 25.09 04:37 Kuaizhou Kuaizhou-1 CN Jiuquan LC43/95 S
56 25.09 20:58 Soyuz-FG Soyuz TMA-10M / Soyuz 11F732A47 No. 710 RU Baikonur LC1 S
57 29.09 16:00 Falcon 9 Cassiope/Demo / Cassiope US SVAFB SLC4E S
58 29.09 21:38 Proton-M/Briz-M Astra 2E RU Baikonur LC200/39 S
59 25.10 03:50 CZ-4B SJ-16 CN Jiuquan Pad 603 S
60 25.10 18:08 Proton-M/Briz-M Sirius FM6 RU Baikonur LC200/39 S
61 29.10 02:50 CZ-2C Yaogan 18 / YW18 CN Taiyuan LC9 S
62 05.11 09:08 PSLV-XL MOM / Mars Orbiter Spacecraft IN Satish FLP S
63 07.11 04:14 Soyuz-FG Soyuz TMA-11M / Soyuz 11F732A47 No. 711 RU Baikonur LC1 S
64 11.11 23:46 Proton-M/Briz-M Raduga-1M / Globus-1M No. 13L RU Baikonur LC81/24 S
65 18.11 18:28 Atlas V 401 MAVEN US CC SLC41 S
66 20.11 01:15 Minotaur 1 ORS-3/STPSAT-3 / ORS-3 US Wallops Pad 0B S
67 20.11 03:31 CZ-4C Yaogan 19 / yaogan weixing 19 CN Taiyuan LC9 S
68 21.11 07:10 Dnepr Dubaisat-2 / Dubiasat-2/Cubesats RU YAS Sh370/13 S
69 22.11 12:02 Rokot SWARM / SWARM 1,2,3 RU Plesetsk LC133/3 S
70 25.11 02:12 CZ-2D Shiyan 5 / SW5 CN Jiuquan Pad 603 S
71 25.11 20:53 Soyuz-U-PVB Progress M-21M / Progress 7K-TGM No. 421 RU Baikonur LC31 S
72 01.12 17:30 CZ-3B Chang’e 3 / CE-3 CN Xichang LC2 S
73 03.12 22:41 Falcon 9 SES-8 US CC LC40 S
74 06.12 07:14 Atlas V 501 USA 247 / TOPAZ 3 US SVAFB SLC3E S
75 08.12 12:12 Proton-M/Briz-M Inmarsat 5F1 RU Baikonur LC200/39 S
76 09.12 03:26 CZ-4B CBERS 3 CN Taiyuan LC9 F
77 19.12 09:12 Soyuz-ST-B Gaia EU Kourou ELS S
78 20.12 16:42 CZ-3B Tupac Katari / TKSat-1 CN Xichang LC2 S
79 25.12 00:31 Rokot Kosmos-2488/89/90/91 / Rodnik RU Plesetsk LC133/3 S
80 26.12 10:49 Proton-M/Briz-M Ekspress AM-5 RU Baikonur LC81/24 S
81 28.12 12:30 Soyuz-2-1V Aist-1/SKRL-756 / Aist-1 RU Plesetsk LC43/4 S