Lansări orbitale 2012

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2012, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 27 25 2
CN 19 19 0
US 13 13 0
EU 10 10 0
IR 3 1 2
JP 2 2 0
KP 2 1 1
IN 2 2 0

Lista celor 78 tentative de lansări orbitale din 2012 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 09.01 03:17 CZ-4B Zi Yuan 3 (ziyuan san hao) LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
2 13.01 00:56 CZ-3A Feng Yun 2F GEO/S CN Xichang LC3 S
3 20.01 00:38 Delta 4M+(5,4) WGS SV-4 GEO/S US CC SLC37B S
4 25.01 23:06 Soyuz-U-PVB Progress M-14M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
5 03.02 00:04 Safir Navid-e Elm-o Sanat LLEO/I IR SEM SAF S
6 13.02 10:00 Vega LARES LEO/I EU Kourou ZLV S
7 14.02 19:36 Proton-M/Briz-M SES-4 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
8 24.02 16:12 CZ-3C Beidou DW 11 GEO/S CN Xichang LC2? S
9 24.02 22:15 Atlas V 551 MUOS 1 (MUOS SV 1) GEO/S US CC SLC41 S
10 23.03 04:34 Ariane 5ES/ATV Edoardo Amaldi (ATV 3) LLEO/I EU Kourou ELA3 S
11 25.03 12:10 Proton-M/Briz-M Intelsat IS-22 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
12 30.03 05:49 Proton-K/DM-2 Kosmos-2479 (Oko-1 No. 7128) GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
13 31.03 10:27 CZ-3B Apstar 7 (Apstar7) GEO/S CN Xichang LC2 S
14 03.04 23:12 Delta 4M+(5,2) USA 234 (TOPAZ 2?) LEO/R US SVAFB SLC6 S
15 12.04 22:38 Unha-3 Kwangmyongsong-3 (-) KP SOHAE LC1 F
16 20.04 12:50 Soyuz-U-PVB Progress M-15M LLEO/I RU Baikonur LC31 S
17 23.04 22:18 Proton-M/Briz-M Al Yah 2 (Yahsat 1B) GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
18 26.04 00:17 PSLV-XL RISAT-1 LLEO/S IN SHAR FLP S
19 29.04 20:50 CZ-3B Beidou DW 12 MEO CN Xichang LC2 S
20 04.05 18:42 Atlas V 531 AEHF SV-2 GEO/S US CC SLC41 S
21 06.05 07:10 CZ-2D Tianhui 1-02 LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
22 10.05 07:06 CZ-4B Yaogan Weixing 14 LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
23 15.05 03:01 Soyuz-FG Soyuz TMA-04M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
24 15.05 22:13 Ariane 5ECA JCSAT 4B (JCSAT 13) GEO/S EU Kourou ELA3 S
25 17.05 14:05 Soyuz-U-PVB Kosmos-2480 LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
26 17.05 16:39 H-IIA 202 Shizuku (GCOM-W1) LEO/S JP TNSC Y S
27 17.05 19:12 Proton-M/Briz-M Nimiq 6 GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
28 22.05 07:44 Falcon-9 Dragon C2 (Dragon C102) LLEO/I US CC LC40 S
29 23.05 00:00 Safir Fajr IR SEM SAF F
30 26.05 15:56 CZ-3B Zhongxing 2A (Shentong-2?) GEO/S CN Xichang LC2 S
31 29.05 07:31 CZ-4C Yaogan Weixing 15 LEO/S CN Taiyuan LC9 S
32 01.06 05:22 Zenit-3SL Intelsat IS-19 GEO/D RU ODYSSEY,K LA S
33 13.06 16:00 Pegasus XL NuSTAR LEO/E US KMR L-1011 S
34 16.06 10:37 CZ-2F Shenzhou 9 LLEO/I CN Jiuquan Pad 921 S
35 20.06 12:28 Atlas V 401 USA 236 (QUASAR 17?) GEO/I US CC SLC41 S
36 29.06 13:15 Delta 4H USA 237 (ORION 8) GEO/ID US CC SLC37B S
37 05.07 21:36 Ariane 5ECA Echostar 17 (Jupiter 1) GEO/D EU Kourou ELA3 S
38 09.07 18:38 Proton-M/Briz-M SES-5 (Astra 4B) GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
39 15.07 02:40 Soyuz-FG Soyuz TMA-05M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
40 21.07 02:06 H-IIB Kounotori 3 gouki LLEO/I JP TNSC Y2 S
41 22.07 06:41 Soyuz-FG Kanopus-V LLEO/S RU Baikonur LC31 S
42 25.07 15:43 CZ-3C Tian Lian 1-03 GEO/S CN Xichang LC2 S
43 28.07 01:35 Rokot Kosmos-2481 LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
44 01.08 19:35 Soyuz-U-PVB Progress M-16M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
45 02.08 20:54 Ariane 5ECA Intelsat IS-20 GEO/D EU Kourou ELA3 S
46 06.08 19:31 Proton-M/Briz-M Telkom-3 (Telkom 3) MEO RU Baikonur LC81/24 F
47 19.08 06:54 Zenit-3SL Intelsat IS-21 GEO/D RU ODYSSEY,K LA S
48 30.08 08:05 Atlas V 401 Radiation Belt Storm Probe A HEO US CC SLC41 S
49 09.09 04:23 PSLV SPOT 6 LEO/S IN SHAR FLP S
50 13.09 21:39 Atlas V 401 USA 238 (INTRUDER 11) LEO/I US SVAFB SLC3E S
51 17.09 16:28 Soyuz-2.1a METOP B LEO/S RU Baikonur LC31 S
52 18.09 19:10 CZ-3B Beidou DW 14 MEO CN Xichang LC2 S
53 22.09 00:00 Safir Fajr? (Fajr) IR SEM SAF F
54 28.09 21:18 Ariane 5ECA Astra 2F GEO/S EU Kourou ELA3 S
55 29.09 04:12 CZ-2D Miranda (VRSS-1) LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
56 04.10 12:10 Delta 4M+(4,2) GPS IIF-3 (GPS SVN 65) MEO US CC SLC37B S
57 08.10 00:35 Falcon-9 Dragon CRS-1 (Dragon C103) LLEO/I US CC LC40 S
58 12.10 18:15 Soyuz-ST-B GalileoSat-3 (Galileo IOV FM3) MEO EU Kourou ELS S
59 14.10 03:25 CZ-2C Shi Jian 9A LEO/S CN Taiyuan LC9 S
60 14.10 08:37 Proton-M/Briz-M Intelsat IS-23 GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
61 23.10 10:51 Soyuz-FG Soyuz TMA-06M LLEO/I RU Baikonur LC31 S
62 25.10 15:33 CZ-3C Beidou DW 16 GEO/S CN Xichang LC2 S
63 31.10 07:41 Soyuz-U-PVB Progress M-17M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
64 02.11 21:04 Proton-M/Briz-M Luch-5B (Luch-5B N001) GEO/S RU Baikonur LC81/24 S
65 10.11 21:05 Ariane 5ECA Star One C3 GEO/S EU Kourou ELA3 S
66 14.11 11:42 Soyuz-2.1a Meridian No. 16L HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
67 18.11 22:53 CZ-2C Huan Jing 1C LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
68 20.11 18:31 Proton-M/Briz-M Echostar XVI (Echostar 16) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
69 25.11 04:06 CZ-4C Yaogan Weixing 16 LEO/I CN Jiuquan Pad 603? S
70 27.11 10:13 CZ-3B Zhongxing 12 GEO/S CN Xichang LC2 S
71 02.12 02:02 Soyuz-ST-A Pleiades 1B (Pleiades HR-2) LEO/S EU Kourou ELS S
72 03.12 20:43 Zenit-3SL EUTELSAT 70B GEO/D RU ODYSSEY,K LA S
73 08.12 13:13 Proton-M/Briz-M Yamal-402 (Yamal 402) GEO/D RU Baikonur LC200/39 F
74 11.12 18:03 Atlas V 501 X-37B OTV-3 (X-37B No. 1 F2) LLEO/I US CC SLC41 S
75 12.12 00:49 Unha-3 Kwangmyongsong-3-ho 2-hogi LLEO/S KP SOHAE LC1 S
76 18.12 16:13 CZ-2D Gokturk-2 (GK-2) LEO/S CN Jiuquan Pad 603? S
77 19.12 12:12 Soyuz-FG Soyuz TMA-07M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
78 19.12 21:49 Ariane 5ECA Skynet 5D GEO/D EU Kourou ELA3 S