Lansări orbitale 2012

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2012, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 27 27 0
CN 19 19 0
US 13 13 0
EU 10 10 0
IR 3 1 2
JP 2 2 0
KP 2 1 1
IN 2 2 0

Lista celor 78 tentative de lansări orbitale din 2012 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 09.01 03:17 CZ-4B ZY-3 / ziyuan san hao CN Taiyuan LC9 S
2 13.01 00:56 CZ-3A FY-2F / fengyun erhao 07 xing CN Xichang LC3 S
3 20.01 00:38 Delta 4M+(5,4) WGS 4 / Wideband Global Satcom 4 US CC SLC37B S
4 25.01 23:06 Soyuz-U-PVB Progress M-14M / Progress 7K-TGM No.414 RU Baikonur LC1 S
5 03.02 00:04 Safir Navid IR Semnan SAF S
6 13.02 10:00 Vega LARES/AlmaSat / LARES EU Kourou ZLV S
7 14.02 19:36 Proton-M/Briz-M SES-4 RU Baikonur LC200/39 S
8 24.02 16:12 CZ-3C Beidou DW11 / di shiyi ke beidou d.w. CN Xichang LC2? S
9 24.02 22:15 Atlas V 551 MUOS 1 US CC SLC41 S
10 23.03 04:34 Ariane 5ES/ATV ATV 3 EU Kourou ELA3 S
11 25.03 12:10 Proton-M/Briz-M Intelsat IS-22 RU Baikonur LC200/39 S
12 30.03 05:49 Proton-K/DM-2 Kosmos-2479 / Oko-1 No. 7128 RU Baikonur LC81/24 S
13 31.03 10:27 CZ-3B Apstar 7 / Apstar7 CN Xichang LC2 S
14 03.04 23:12 Delta 4M+(5,2) USA 234 / TOPAZ 2? US SVAFB SLC6 S
15 12.04 22:38 Unha-3 Kwangmyongsong-3 KP SOHAE LC1 F
16 20.04 12:50 Soyuz-U-PVB Progress M-15M / Progress 7K-TGM No.415 RU Baikonur LC31 S
17 23.04 22:18 Proton-M/Briz-M Yahsat-1B / Yahsat 1B RU Baikonur LC200/39 S
18 26.04 00:17 PSLV-XL RISAT-1 IN Satish FLP S
19 29.04 20:50 CZ-3B Beidou DW12/13 / di shier ke beidou-2 w. CN Xichang LC2 S
20 04.05 18:42 Atlas V 531 AEHF 2 / AEHF SV-2 US CC SLC41 S
21 06.05 07:10 CZ-2D Tianhui 1-02 / tianhui yi hao 02 xing CN Jiuquan Pad 603 S
22 10.05 07:06 CZ-4B Yaogan 14 / yaogan weixing shisi hao CN Taiyuan LC9 S
23 15.05 03:01 Soyuz-FG Soyuz TMA-04M / Soyuz 11F732A47 No. 705 RU Baikonur LC1 S
24 15.05 22:13 Ariane 5ECA JCSAT 13/Vinasat 2 / JCSAT 13 EU Kourou ELA3 S
25 17.05 14:05 Soyuz-U-PVB Kosmos-2480 / Kobal’t-M RU Plesetsk LC16/2 S
26 17.05 16:39 H-IIA 202 GCOM-W1/KOMPSAT-3 / GCOM-W1 JP Tanegashima Y S
27 17.05 19:12 Proton-M/Briz-M Nimiq 6 RU Baikonur LC81/24 S
28 22.05 07:44 Falcon 9 Dragon C2 / Dragon C102 US CC LC40 S
29 23.05 00:00 Safir Fajr IR Semnan SAF F
30 26.05 15:56 CZ-3B Zhongxing 2A / Shentong-2? CN Xichang LC2 S
31 29.05 07:31 CZ-4C Yaogan 15 / yaogan weixing shiwuhao CN Taiyuan LC9 S
32 01.06 05:22 Zenit-3SL SL45 Intelsat IS-19 / Intelsat IS-19 RU KLA - S
33 13.06 16:00 Pegasus XL NuSTAR US KMR RW06/24 S
34 16.06 10:37 CZ-2F Shenzhou 9 / shenzhou jiu fanhui cang CN Jiuquan Pad 921 S
35 20.06 12:28 Atlas V 401 USA 236 / QUASAR 17? US CC SLC41 S
36 29.06 13:15 Delta 4H USA 237 [RH12] / ORION 8 US CC SLC37B S
37 05.07 21:36 Ariane 5ECA Echostar 17/MSG 3 / Jupiter 1 EU Kourou ELA3 S
38 09.07 18:38 Proton-M/Briz-M SES-5 / Astra 4B ? RU Baikonur LC81/24 S
39 15.07 02:40 Soyuz-FG Soyuz TMA-05M / Soyuz 11F732A47 No. 706 RU Baikonur LC1 S
40 21.07 02:06 H-IIB HTV-3 / HTV 3 JP Tanegashima Y2 S
41 22.07 06:41 Soyuz-FG Kanopus/BelKA / Kanopus-V RU Baikonur LC31 S
42 25.07 15:43 CZ-3C Tian Lian-1-03 / tianlian yihao 03 xing CN Xichang LC2 S
43 28.07 01:35 Rokot Gonets-M/Kosmos / Strela-3M RU Plesetsk LC133/3 S
44 01.08 19:35 Soyuz-U-PVB Progress M-16M / Progress 7K-TGM No.416 RU Baikonur LC1 S
45 02.08 20:54 Ariane 5ECA IS-20/Hylas 2 / Intelsat IS-20 EU Kourou ELA3 S
46 06.08 19:31 Proton-M/Briz-M Telkom-3/EkspressMD2 / Telkom-3 RU Baikonur LC81/24 S
47 19.08 06:54 Zenit-3SL SL49 Intelsat IS-21 / Intelsat IS-21 RU KLA - S
48 30.08 08:05 Atlas V 401 RBSP A/B / RBSP-A US CC SLC41 S
49 09.09 04:23 PSLV SPOT-6 / SPOT 6 IN Satish FLP S
50 13.09 21:39 Atlas V 401 USA 238/OUTSAT / INTRUDER 10 US SVAFB SLC3E S
51 17.09 16:28 Soyuz-2.1a Metop B / METOP B RU Baikonur LC31 S
52 18.09 19:10 CZ-3B Beidou DW14/15 / 14 ke beidou daohang wei CN Xichang LC2 S
53 22.09 00:00 Safir Fajr IR Semnan SAF F
54 28.09 21:18 Ariane 5ECA Astra 2F/GSAT-10 / Astra 2F EU Kourou ELA3 S
55 29.09 04:12 CZ-2D VRSS-1 CN Jiuquan Pad 603 S
56 04.10 12:10 Delta 4M+(4,2) GPS IIF SV-3 / GPS SVN 65 US CC SLC37B S
57 08.10 00:35 Falcon 9 Dragon CRS-1 / Dragon C103 US CC LC40 S
58 12.10 18:15 Soyuz-ST-B Galileo IOV-34 / Galileo FM3 EU Kourou ELS S
59 14.10 03:25 CZ-2C SJ-9A/B / shi jian liuhao A weixin CN Taiyuan LC9 S
60 14.10 08:37 Proton-M/Briz-M Intelsat IS-23 / IS-23 RU Baikonur LC81/24 S
61 23.10 10:51 Soyuz-FG Soyuz TMA-06M / Soyuz 11F732A47 No. 707 RU Baikonur LC31 S
62 25.10 15:33 CZ-3C Beidou DW16 / di 16 ke beidou d.weixin CN Xichang LC2 S
63 31.10 07:41 Soyuz-U-PVB Progress M-17M / Progress 7K-TGM No. 417 RU Baikonur LC1 S
64 02.11 21:04 Proton-M/Briz-M Luch-5B/Yamal-300K / Luch-5B RU Baikonur LC81/24 S
65 10.11 21:05 Ariane 5ECA Star One C3/Eut21B / Star One C3 EU Kourou ELA3 S
66 14.11 11:42 Soyuz-2.1a Meridian No. 16L RU Plesetsk LC43/4 S
67 18.11 22:53 CZ-2C HJ-1C / huan jing yihao C weixin CN Taiyuan LC9 S
68 20.11 18:31 Proton-M/Briz-M Echostar 16 RU Baikonur LC200/39 S
69 25.11 04:06 CZ-4C Yaogan 16 / yaogan weixing shiliu ha CN Jiuquan Pad 603? S
70 27.11 10:13 CZ-3B Zhongxing 12 / zhongxing shier hao weix CN Xichang LC2 S
71 02.12 02:02 Soyuz-ST-A Pleiades 1B / Pleiades HR-2 EU Kourou ELS S
72 03.12 20:43 Zenit-3SL SL50 Eutelsat 70B / EUTELSAT 70B RU KLA - S
73 08.12 13:13 Proton-M/Briz-M Yamal 402 RU Baikonur LC200/39 S
74 11.12 18:03 Atlas V 501 X-37B OTV FLT-3 / X-37B No. 1 US CC SLC41 S
75 12.12 00:49 Unha-3 Kwangmyongsong-3/F2 / KMS-3 Unit 2 KP SOHAE LC1 S
76 18.12 16:13 CZ-2D Gokturk-2 / GK-2 CN Jiuquan Pad 603? S
77 19.12 12:12 Soyuz-FG Soyuz TMA-07M / Soyuz 11F732A47 No. 704A RU Baikonur LC1 S
78 19.12 21:49 Ariane 5ECA Skynet 5D/Mexsat-B / Skynet 5D EU Kourou ELA3 S