Lansări orbitale 2011

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2011, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 33 29 4
CN 19 18 1
US 18 17 1
EU 7 7 0
IN 3 3 0
JP 3 3 0
IR 1 1 0

Lista celor 84 tentative de lansări orbitale din 2011 (din care 6 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 20.01 12:29 Zenit-3SLBF Elektro-L No. 1 (Elektro-L) GEO/D RU Baikonur LC45/1 S
2 20.01 21:10 Delta 4H USA 224 LEO/S US SVAFB SLC6 S
3 22.01 05:37 H-IIB Kounotori 2 gouki LLEO/I JP TNSC Y2 S
4 28.01 01:31 Soyuz-U-PVB Progress M-09M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
5 01.02 14:00 Rokot Geo-IK-2 No. 11 (Musson-2 No. 11) LEO/S RU Plesetsk LC133/3 F
6 06.02 12:26 Minotaur 1 USA 225 (RPP Aquila) LEO/P US SVAFB SLC8 S
7 16.02 21:51 Ariane 5ES/ATV Johannes Kepler (ATV 2) LLEO/I EU Kourou ELA3 S
8 24.02 21:53 Space Shuttle Discovery (STS-133) LLEO/I US KSC LC39A S
9 26.02 03:07 Soyuz-2.1b Glonass-K1 No. 701K MEO RU Plesetsk LC43/4 S
10 04.03 10:09 Taurus 3110 Glory US VAFB 576E F
11 05.03 22:46 Atlas V 501 X-37B OTV-2 (X-37B No. 2 F1) LLEO/I US CC SLC41 S
12 11.03 23:38 Delta 4M+(4,2) USA 227 (QUASAR 16?) GEO/S US CC SLC37B S
13 04.04 22:18 Soyuz-FG Soyuz TMA-21 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
14 09.04 20:47 CZ-3A Beidou DW 8 GEO/T CN Xichang LC3 S
15 15.04 04:24 Atlas V 411 USA 229 (INTRUDER 9) LEO/I US SVAFB SLC3E S
16 20.04 04:42 PSLV Resourcesat-2 LEO/S IN SHAR FLP S
17 22.04 21:37 Ariane 5ECA Intelsat New Dawn GEO/S EU Kourou ELA3 S
18 27.04 13:05 Soyuz-U-PVB Progress M-10M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
19 04.05 17:41 Soyuz-2.1a Meridian No. 14L HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
20 07.05 18:10 Atlas V 401 SBIRS GEO-1 (SBIRS GEO SV1) GEO/I US CC SLC41 S
21 16.05 12:56 Space Shuttle Endeavour (STS-134) LLEO/I US KSC LC39A S
22 20.05 19:15 Proton-M/Briz-M Estrela do Sul 2 (Telstar 14R) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
23 20.05 20:38 Ariane 5ECA GSAT-8 (INSAT-4G) GEO/S EU Kourou ELA3 S
24 07.06 20:12 Soyuz-FG Soyuz TMA-02M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
25 10.06 14:20 Delta 7320-10C SAC-D/Aquarius (SAC-D) LEO/S US VAFB SLC2W S
26 15.06 09:15 Safir Rasad (-) LLEO/I IR SEM SAF S
27 20.06 16:13 CZ-3B Zhongxing 10 GEO/S CN Xichang LC2 S
28 21.06 14:38 Soyuz-U-PVB Progress M-11M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
29 27.06 16:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-2472 LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
30 30.06 03:09 Minotaur 1 USA 231 (ORS-1) LLEO/I US Wallops Pad 0B S
31 06.07 04:28 CZ-2C Shi Jian 11-03 LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
32 08.07 15:29 Space Shuttle Atlantis (STS-135) LLEO/I US KSC LC39A S
33 11.07 15:41 CZ-3C Tian Lian 1B GEO/S CN Xichang LC2 S
34 13.07 02:27 Soyuz-2.1a Globalstar M083 LEO/I RU Baikonur LC31 S
35 15.07 11:18 PSLV-XL GSAT-12 GEO/D IN SHAR SLP S
36 15.07 23:16 Proton-M/Briz-M SES-3 GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
37 16.07 06:41 Delta 4M+(4,2) GPS IIF-2 (GPS SVN 63) MEO US CC SLC37B S
38 18.07 02:31 Zenit-3SLBF Spektr-R (RadioAstron) CLO RU Baikonur LC45/1 S
39 26.07 21:44 CZ-3A Beidou DW 9 GEO/T CN Xichang LC3 S
40 29.07 07:42 CZ-2C Shi Jian 11-02 LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
41 05.08 16:25 Atlas V 551 Juno EEO US CC SLC41 S
42 06.08 22:52 Ariane 5ECA Astra 1N GEO/S EU Kourou ELA3 S
43 11.08 16:15 CZ-3B Paksat 1R GEO/D CN Xichang LC2 S
44 15.08 22:57 CZ-4B Hai Yang 2 (Haiyang er hao) LEO/S CN Taiyuan LC9 S
45 17.08 07:12 Dnepr Edusat (Edusat-ASI) LEO/S RU YAS Sh370/13 S
46 17.08 21:25 Proton-M/Briz-M Ekspress AM-4 HEO RU Baikonur LC200/39 F
47 18.08 09:28 CZ-2C Shi Jian 11-04 CN Jiuquan Pad 603 F
48 24.08 13:00 Soyuz-U-PVB Progress M-12M RU Baikonur LC1 F
49 10.09 13:08 Delta 7920H Ebb (GRAIL A) CLO US CC SLC17B S
50 18.09 16:33 CZ-3B Zhongxing 1A (Fenghuo 2) GEO/S CN Xichang LC2 S
51 20.09 22:47 Proton-M/Briz-M Kosmos-2473 (Garpun No. 11) GEO/S RU Baikonur LC81/24 S
52 21.09 21:38 Ariane 5ECA SES-2 GEO/S EU Kourou ELA3 S
53 23.09 04:36 H-IIA 202 JSE kougaku 4 gouki LLEO/S JP TNSC Y S
54 24.09 20:17 Zenit-3SL Atlantic Bird 7 GEO/D RU ODYSSEY,K LA S
55 27.09 15:49 Minotaur IV+ TacSat-4 MEO US KLC LP1 S
56 29.09 13:16 CZ-2FT1 Tiangong 1 LLEO/I CN Jiuquan Pad 921 S
57 29.09 18:32 Proton-M/Briz-M QuetzSat-1 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
58 02.10 20:15 Soyuz-2.1b Glonass-M No. 42 (Uragan-M No. 742) MEO RU Plesetsk LC43/4 S
59 05.10 21:00 Zenit-3SLB Intelsat IS-18 GEO/S RU Baikonur LC45/1 S
60 07.10 08:21 CZ-3B Eutelsat W3C GEO/D CN Xichang LC2 S
61 12.10 05:31 PSLV Megha-Tropiques LEO/E IN SHAR FLP S
62 19.10 18:48 Proton-M/Briz-M ViaSat-1 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
63 21.10 10:30 Soyuz-ST-B GalileoSat-1 (Galileo IOV PFM) MEO EU Kourou ELS S
64 28.10 09:48 Delta 7920-10C Suomi NPP LEO/S US VAFB SLC2W S
65 30.10 10:11 Soyuz-U-PVB Progress M-13M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
66 31.10 21:58 CZ-2F Shenzhou 8 LLEO/I CN Jiuquan Pad 921 S
67 04.11 12:51 Proton-M/Briz-M Glonass-M No. 43 (Uragan-M No. 743) MEO RU Baikonur LC81/24 S
68 08.11 20:16 Zenit-2SB Fobos-Grunt LLEO/I RU Baikonur LC45/1 S
69 09.11 03:21 CZ-4B Tianxun-1 (tianxun yihao) LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
70 14.11 04:14 Soyuz-FG Soyuz TMA-22 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
71 20.11 00:15 CZ-2D Chuangxin-1 03 LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
72 25.11 19:10 Proton-M/Briz-M Asiasat 7 GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
73 26.11 15:02 Atlas V 541 Curiosity EEO US CC SLC41 S
74 28.11 08:25 Soyuz-2.1b Glonass-M No. 46 (Uragan-M No. 746) MEO RU Plesetsk LC43/4 S
75 29.11 18:50 CZ-2C Yaogan Weixing 13 LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
76 01.12 21:07 CZ-3A Beidou DW 10 GEO/T CN Xichang LC3 S
77 11.12 11:17 Proton-M/Briz-M Amos 5 (Amos 5 No. A002) GEO/S RU Baikonur LC81/24 S
78 12.12 01:21 H-IIA 202 JSE reda-3 gouki (IGS Radar-3) LLEO/S JP TNSC Y S
79 17.12 02:03 Soyuz-ST-A Elisa W11 (Elisa 1) LEO/S EU Kourou ELS S
80 19.12 16:41 CZ-3B Nigcomsat 1R GEO/S CN Xichang LC2 S
81 21.12 13:16 Soyuz-FG Soyuz TMA-03M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
82 22.12 03:26 CZ-4B Zi Yuan 1-2C LEO/S CN Taiyuan LC9 S
83 23.12 12:08 Soyuz-2.1b Meridian No. 15L? RU Plesetsk LC43/4 F
84 28.12 17:09 Soyuz-2.1a Globalstar M084 LEO/I RU Baikonur LC31 S