Lansări orbitale 2011

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2011, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 33 31 2
CN 19 18 1
US 18 17 1
EU 7 7 0
IN 3 3 0
JP 3 3 0
IR 1 1 0

Lista celor 84 tentative de lansări orbitale din 2011 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 20.01 12:29 Zenit-3SLBF Elektro-L RU Baikonur LC45/1 S
2 20.01 21:10 Delta 4H USA 224 [IC] / Improved CRYSTAL 2109? US SVAFB SLC6 S
3 22.01 05:37 H-IIB HTV-2 / HTV 2 JP Tanegashima Y2 S
4 28.01 01:31 Soyuz-U-PVB Progress M-09M / Progress 7K-TGM No.409 RU Baikonur LC1 S
5 01.02 14:00 Rokot Geo-IK-2 / Musson-2 No. 11 RU Plesetsk LC133/3 S
6 06.02 12:26 Minotaur 1 RPP / USA 225 US SVAFB SLC8 S
7 16.02 21:51 Ariane 5ES/ATV ATV 2 EU Kourou ELA3 S
8 24.02 21:53 Space Shuttle ISS ULF-5 / OV-103 ISS US KSC LC39A S
9 26.02 03:07 Soyuz-2.1b Glonass-K1 / Uragan-K1 No. 11L RU Plesetsk LC43/4 S
10 04.03 10:09 Taurus 3110 Glory US VAFB 576E F
11 05.03 22:46 Atlas V 501 X-37B OTV FLT-2 / X-37B No. 2 US CC SLC41 S
12 11.03 23:38 Delta 4M+(4,2) USA 227 [SDS17] / QUASAR 17? US CC SLC37B S
13 04.04 22:18 Soyuz-FG Soyuz TMA-21 / Soyuz 11F732A17 No. 231 RU Baikonur LC1 S
14 09.04 20:47 CZ-3A Beidou DW8 / diba ke beidou daohang w CN Xichang LC3 S
15 15.04 04:24 Atlas V 411 USA 229 / INTRUDER 9 US SVAFB SLC3E S
16 20.04 04:42 PSLV Resourcesat-2 IN Satish FLP S
17 22.04 21:37 Ariane 5ECA Yahsat 1A/New Dawn / Intelsat New Dawn EU Kourou ELA3 S
18 27.04 13:05 Soyuz-U-PVB Progress M-10M / Progress 7K-TGM No.410 RU Baikonur LC1 S
19 04.05 17:41 Soyuz-2.1a Meridian No. 14 / Meridian No. 14L RU Plesetsk LC43/4 S
20 07.05 18:10 Atlas V 401 SBIRS GEO-1 US CC SLC41 S
21 16.05 12:56 Space Shuttle ISS ULF-6 / OV-105 ISS US KSC LC39A S
22 20.05 19:15 Proton-M/Briz-M Telstar 14R RU Baikonur LC200/39 S
23 20.05 20:38 Ariane 5ECA ST-2/GSAT-8 / INSAT-4G EU Kourou ELA3 S
24 07.06 20:12 Soyuz-FG Soyuz TMA-02M / Soyuz 11F732A47 No. 702 RU Baikonur LC1 S
25 10.06 14:20 Delta 7320-10C SAC-D US VAFB SLC2W S
26 15.06 09:15 Safir Rasad ? IR Semnan SAF S
27 20.06 16:13 CZ-3B Zhongxing 10 / zhongxing shi hao weixin CN Xichang LC2 S
28 21.06 14:38 Soyuz-U-PVB Progress M-11M / Progress 7K-TGM No.411 RU Baikonur LC1 S
29 27.06 16:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-2472 / Kobal’t-M RU Plesetsk LC16/2 S
30 30.06 03:09 Minotaur 1 ORS-1 US Wallops Pad 0B S
31 06.07 04:28 CZ-2C SJ-11-03 / shijian shi yihao 03 xin CN Jiuquan Pad 603 S
32 08.07 15:29 Space Shuttle ISS ULF-7 / OV-104 ISS US KSC LC39A S
33 11.07 15:41 CZ-3C Tian Lian 1-02 / tianlian yihao 02 xing CN Xichang LC2 S
34 13.07 02:27 Soyuz-2.1a Globalstar / Globalstar-2 FM7? RU Baikonur LC31 S
35 15.07 11:18 PSLV-XL GSAT-12 IN Satish SLP S
36 15.07 23:16 Proton-M/Briz-M SES-3/Kazsat-2 / SES-3 RU Baikonur LC200/39 S
37 16.07 06:41 Delta 4M+(4,2) GPS IIF SV-2 / GPS SVN 63 US CC SLC37B S
38 18.07 02:31 Zenit-3SLBF Spektr-R / RadioAstron RU Baikonur LC45/1 S
39 26.07 21:44 CZ-3A Beidou DW9 / di jiu ke beidou daohang CN Xichang LC3 S
40 29.07 07:42 CZ-2C SJ-11-02 / shijian shi yihao 02 xin CN Jiuquan Pad 603 S
41 05.08 16:25 Atlas V 551 Juno US CC SLC41 S
42 06.08 22:52 Ariane 5ECA Astra 1N/BSAT-3c / Astra 1N EU Kourou ELA3 S
43 11.08 16:15 CZ-3B Paksat-1R / Paksat 1R CN Xichang LC2 S
44 15.08 22:57 CZ-4B Haiyang-2 / Haiyang er hao CN Taiyuan LC9 S
45 17.08 07:12 Dnepr Sich-2/ / Edusat-ASI RU YAS Sh370/13 S
46 17.08 21:25 Proton-M/Briz-M Ekspress AM-4 RU Baikonur LC200/39 S
47 18.08 09:28 CZ-2C SJ-11-04 / shijian shi yihao 04 xin CN Jiuquan Pad 603 F
48 24.08 13:00 Soyuz-U-PVB Progress M-12M / Progress 7K-TGM No.412 RU Baikonur LC1 F
49 10.09 13:08 Delta 7920H GRAIL-A/GRAIL-B / GRAIL A US CC SLC17B S
50 18.09 16:33 CZ-3B Zhongxing 1A / Fenghuo 2 CN Xichang LC2 S
51 20.09 22:47 Proton-M/Briz-M Kosmos-2473 / Garpun No. 1 RU Baikonur LC81/24 S
52 21.09 21:38 Ariane 5ECA Arabsat 5C/SES-2 / SES-2 EU Kourou ELA3 S
53 23.09 04:36 H-IIA 202 IGS O-4 / IGS Optical-4 JP Tanegashima Y S
54 24.09 20:17 Zenit-3SL SL39 Atlantic Bird 7 / Atlantic Bird 7 RU KLA - S
55 27.09 15:49 Minotaur IV+ Tacsat-4 / TacSat-4 US Kodiak LP1 S
56 29.09 13:16 CZ-2FT1 Tiangong 1 CN Jiuquan Pad 921 S
57 29.09 18:32 Proton-M/Briz-M QuetzSat-1 RU Baikonur LC200/39 S
58 02.10 20:15 Soyuz-2.1b Glonass-M42 / Uragan-M No. 742 RU Plesetsk LC43/4 S
59 05.10 21:00 Zenit-3SLB Intelsat IS-18 / IS-18 RU Baikonur LC45/1 S
60 07.10 08:21 CZ-3B Eutelsat W3C CN Xichang LC2 S
61 12.10 05:31 PSLV Megha-Tropiques IN Satish FLP S
62 19.10 18:48 Proton-M/Briz-M ViaSat-1 RU Baikonur LC200/39 S
63 21.10 10:30 Soyuz-ST-B Galileo IOV-12 / Galileo PFM EU Kourou ELS S
64 28.10 09:48 Delta 7920-10C NPP / NPOESS Prep Project US VAFB SLC2W S
65 30.10 10:11 Soyuz-U-PVB Progress M-13M / Progress 7K-TGM No.413 RU Baikonur LC1 S
66 31.10 21:58 CZ-2F Shenzhou 8 / shenzhou ba fanhui cang CN Jiuquan Pad 921 S
67 04.11 12:51 Proton-M/Briz-M Kosmos-24752477 / Uragan-M No. 743 RU Baikonur LC81/24 S
68 08.11 20:16 Zenit-2SB Fobos-Grunt / Pereletniy modul’ FG RU Baikonur LC45/1 S
69 09.11 03:21 CZ-4B Yaogan 12 / tianxun yihao CN Taiyuan LC9 S
70 14.11 04:14 Soyuz-FG Soyuz TMA-22 / Soyuz 11F732A17 No. 232 RU Baikonur LC1 S
71 20.11 00:15 CZ-2D SW-4/CX-1-03 / chuangxin yihao 03 xing CN Jiuquan Pad 603 S
72 25.11 19:10 Proton-M/Briz-M Asiasat-7 / Asiasat 7 RU Baikonur LC200/39 S
73 26.11 15:02 Atlas V 541 MSL / Mars Science Lab Rover US CC SLC41 S
74 28.11 08:25 Soyuz-2.1b Glonass-M46 / Uragan-M No. 746 RU Plesetsk LC43/4 S
75 29.11 18:50 CZ-2C Yaogan 13 / yaogan weixing shisan ha CN Taiyuan LC9 S
76 01.12 21:07 CZ-3A Beidou DW10 / di shi ke beidou daohang CN Xichang LC3 S
77 11.12 11:17 Proton-M/Briz-M Luch-5A/Amos-5 / Amos 5 RU Baikonur LC81/24 S
78 12.12 01:21 H-IIA 202 IGS R-3 / IGS Radar-3 JP Tanegashima Y S
79 17.12 02:03 Soyuz-ST-A Pleiades/Elisa / Elisa 1 EU Kourou ELS S
80 19.12 16:41 CZ-3B Nigcomsat 1R CN Xichang LC2 S
81 21.12 13:16 Soyuz-FG Soyuz TMA-03M / Soyuz 11F732A47 No. 703 RU Baikonur LC1 S
82 22.12 03:26 CZ-4B ZY-1 02C / ziyuan yihao 02C weixing CN Taiyuan LC9 S
83 23.12 12:08 Soyuz-2.1b Meridian No. 15? / Meridian No. 15L? RU Plesetsk LC43/4 F
84 28.12 17:09 Soyuz-2.1a Globalstar / Globalstar-2 FM13? RU Baikonur LC31 S