Lansări orbitale 2010

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2010, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 31 30 1
CN 15 15 0
US 15 15 0
EU 6 6 0
IN 3 1 2
JP 2 2 0
KR 1 0 1
IL 1 1 0

Lista celor 74 tentative de lansări orbitale din 2010 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 16.01 16:12 CZ-3C Beidou DW 3 / di san ke beidou daohang CN Xichang LC2 S
2 28.01 00:18 Proton-M/Briz-M Raduga-1M / Globus-1M No. 12L? RU Baikonur LC81/24 S
3 03.02 03:45 Soyuz-U-PVB Progress M-04M / Progress 7K-TGM No.404 RU Baikonur LC1 S
4 08.02 09:14 Space Shuttle ISS 20A / OV-105 ISS US KSC LC39A S
5 11.02 15:23 Atlas V 401 SDO US CC SLC41 S
6 12.02 00:39 Proton-M/Briz-M Intelsat IS-16 / IS-16 RU Baikonur LC200/39 S
7 01.03 21:19 Proton-M/DM-2 Kosmos-24592461 / Uragan-M No. 731 RU Baikonur LC81/24 S
8 04.03 23:57 Delta 4M+(4,2) GOES P US CC SLC37B S
9 05.03 04:55 CZ-4C Yaogan 9 / yaogan weixing jiuhao CN Jiuquan Pad 603 S
10 20.03 18:26 Proton-M/Briz-M Echostar XIV / Echostar 14 RU Baikonur LC200/39 S
11 02.04 04:04 Soyuz-FG Soyuz TMA-18 / Soyuz 11F732A17 No. 228 RU Baikonur LC1 S
12 05.04 10:21 Space Shuttle ISS 19A / OV-103 ISS US KSC LC39A S
13 08.04 13:57 Dnepr CryoSat-2 / Cryosat 2 RU Baikonur LC109/95 S
14 15.04 10:57 GSLV Mk II GSAT-4 IN Satish SLP F
15 16.04 15:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-2462 / Kobal’t-M No 561 RU Plesetsk LC16/2 S
16 22.04 23:52 Atlas V 501 X-37B OTV FLT-1 / X-37B No. 1 US CC SLC41 S
17 24.04 11:19 Proton-M/Briz-M SES-1 RU Baikonur LC200/39 S
18 27.04 01:05 Kosmos 11K65M Kosmos-2463 / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
19 28.04 17:15 Soyuz-U-PVB Progress M-05M / Progress 7K-TGM No.405 RU Baikonur LC1 S
20 14.05 18:20 Space Shuttle ISS ULF-4 / OV-104 ISS US KSC LC39A S
21 20.05 21:58 H-IIA 202 PLANET-C / K-SAT JP Tanegashima Y S
22 21.05 22:01 Ariane 5ECA Astra 3B/COMSATBw-2 / Astra 3B EU Kourou ELA3 S
23 28.05 03:00 Delta 4M+(4,2) GPS IIF SV-1 / GPS SVN 62 US CC SLC37B S
24 02.06 01:59 Rokot SERVIS-2 RU Plesetsk LC133/3 S
25 02.06 15:53 CZ-3C Beidou DW4 / di si ke beidou daohang CN Xichang LC2 S
26 03.06 22:00 Proton-M/Briz-M Arabsat 5B RU Baikonur LC200/39 S
27 04.06 18:45 Falcon 9 Dragon Qual Unit / Dragon Spacecraft US CC LC40 S
28 10.06 08:01 Naro-1 STSAT-2B / STSat-2B KR NARO - F
29 15.06 01:39 CZ-2D SJ-12 / shijian shi erhao weixin CN Jiuquan Pad 603 S
30 15.06 14:42 Dnepr PRISMA/Picard / Picard RU YAS Sh370/13 S
31 15.06 21:35 Soyuz-FG Soyuz TMA-19 / Soyuz 11F732A17 No. 229 RU Baikonur LC1 S
32 21.06 02:14 Dnepr Tandem-X / TDX RU Baikonur LC109/95 S
33 22.06 19:00 Shavit 2 ‘Ofeq-9 IL Palmachim - S
34 26.06 21:41 Ariane 5ECA Arabsat5A/COMS-1 / COMS-1 EU Kourou ELA3 S
35 30.06 15:35 Soyuz-U-PVB Progress M-06M / Progress 7K-TGM No.406 RU Baikonur LC1 S
36 10.07 18:40 Proton-M/Briz-M Echostar XV RU Baikonur LC200/39 S
37 12.07 03:52 PSLV Cartosat-2B IN Satish FLP S
38 31.07 21:30 CZ-3A Beidou DW5 / diwu ke beidou daohang w CN Xichang LC3 S
39 04.08 20:59 Ariane 5ECA Nilesat 201/Rascom / Nilesat 201 EU Kourou ELA3 S
40 09.08 22:49 CZ-4C Yaogan 10 / yaogan weixing shihao CN Taiyuan LC9 S
41 14.08 11:07 Atlas V 531 AEHF 1 / AEHF SV-1 US CC SLC41 S
42 24.08 07:10 CZ-2D Tianhui 1-01 / tianhui yi hao weixing CN Jiuquan Pad 603 S
43 02.09 00:53 Proton-M/DM-2 Kosmos-24642466 / Uragan-M No. 736 RU Baikonur LC81/24 S
44 04.09 16:14 CZ-3B Zhongxing 6A / zhongxing liu A weixing CN Xichang LC2 S
45 08.09 03:30 Rokot Gonets-M/Kosmos / Gonets-M No. 12 RU Plesetsk LC133/3 S
46 10.09 10:22 Soyuz-U-PVB Progress M-07M / Progress 7K-TGM No.407 RU Baikonur LC31 S
47 11.09 11:17 H-IIA 202 QZSS JP Tanegashima Y S
48 21.09 04:03 Atlas V 501 USA 215 (FIAR-1) / TOPAZ 1 US SVAFB SLC3E S
49 22.09 02:42 CZ-2D Yaogan 11 / yaogan weixing shi yihao CN Jiuquan Pad 603 S
50 26.09 04:41 Minotaur IV SBSS / SBSS Block 10 US SVAFB SLC8 S
51 30.09 17:01 Molniya 8K78M Kosmos-2469 / Oko TP 6071 RU Plesetsk LC16/2 S
52 01.10 10:59 CZ-3C Chang’e-2 / chang’e erhao weixing CN Xichang LC2 S
53 06.10 00:49 CZ-4B SJ-6-4A/B / shijian liuhao 4 zu B xi CN Taiyuan LC9 S
54 07.10 23:10 Soyuz-FG Soyuz TMA-01M / Soyuz 11F732A47 No. 701 RU Baikonur LC1 S
55 14.10 18:53 Proton-M/Briz-M Sirius XM-5 RU Baikonur LC81/24 S
56 19.10 17:10 Soyuz-2.1a Globalstar / Globalstar-2 FM8? RU Baikonur LC31 S
57 27.10 15:11 Soyuz-U-PVB Progress M-08M / Progress 7K-TGM No.408 RU Baikonur LC1 S
58 28.10 21:51 Ariane 5ECA Eutelsat W3B/BSAT 3B / Eutelsat W3B EU Kourou ELA3 S
59 31.10 16:26 CZ-3C Beidou DW6 / di liu ke beidou daohang CN Xichang LC2 S
60 02.11 00:58 Soyuz-2.1a Meridian No. 13 / Meridian No. 13L RU Plesetsk LC43/4 S
61 04.11 18:37 CZ-4C FY-3B / fengyun sanhao 01 B xing CN Taiyuan LC9 S
62 06.11 02:20 Delta 7420-10C COSMO 4 / COSMO-Skymed 4 US VAFB SLC2W S
63 14.11 17:29 Proton-M/Briz-M SkyTerra 1 / MSV 1 RU Baikonur LC200/39 S
64 20.11 01:25 Minotaur IV STP S26 / STP-SIV US Kodiak LP1 S
65 21.11 22:58 Delta 4H USA 223 [RH11] / ORION 7 US CC SLC37B S
66 24.11 16:09 CZ-3A Zhongxing 20A / Shentong yi hao 02 xing CN Xichang LC3 S
67 26.11 18:39 Ariane 5ECA IS-17/Hylas 1 / Hylas EU Kourou ELA3 S
68 05.12 10:25 Proton-M/DM-3 Glonass-M / Uragan-M No. 739 RU Baikonur LC81/24 F
69 08.12 15:43 Falcon 9 Dragon C1 / Dragon C101 US CC LC40 S
70 15.12 19:09 Soyuz-FG Soyuz TMA-20 / Soyuz 11F732A17 No. 230 RU Baikonur LC1 S
71 17.12 20:20 CZ-3A Beidou DW7 / diqi ke beidou daohang w CN Xichang LC3 S
72 25.12 10:34 GSLV Mk I GSAT-5P / GSAT-5 Prime IN Satish SLP F
73 26.12 21:51 Proton-M/Briz-M KA-Sat RU Baikonur LC200/39 S
74 29.12 21:27 Ariane 5ECA Hisp 1E/Koreasat 6 / Hispasat 1E EU Kourou ELA3 S