Lansări orbitale 2010

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2010, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 31 30 1
CN 15 15 0
US 15 15 0
EU 6 6 0
IN 3 1 2
JP 2 2 0
KR 1 0 1
IL 1 1 0

Lista celor 74 tentative de lansări orbitale din 2010 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 16.01 16:12 CZ-3C Beidou DW 3 GEO/S CN Xichang LC2 S
2 28.01 00:18 Proton-M/Briz-M Raduga-1M GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
3 03.02 03:45 Soyuz-U-PVB Progress M-04M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
4 08.02 09:14 Space Shuttle Endeavour (STS-130) LLEO/I US KSC LC39A S
5 11.02 15:23 Atlas V 401 Solar Dynamics Observatory GEO/T US CC SLC41 S
6 12.02 00:39 Proton-M/Briz-M Intelsat IS-16 GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
7 01.03 21:19 Proton-M/DM-2 Kosmos-2459 (Uragan-M No. 731) MEO RU Baikonur LC81/24 S
8 04.03 23:57 Delta 4M+(4,2) GOES 15 (GOES P) GEO/S US CC SLC37B S
9 05.03 04:55 CZ-4C Yaogan Weixing 9 LEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
10 20.03 18:26 Proton-M/Briz-M Echostar XIV (Echostar 14) GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
11 02.04 04:04 Soyuz-FG Soyuz TMA-18 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
12 05.04 10:21 Space Shuttle Discovery (STS-131) LLEO/I US KSC LC39A S
13 08.04 13:57 Dnepr CRYOSAT 2 (Cryosat 2) LEO/P RU Baikonur LC109/95 S
14 15.04 10:57 GSLV Mk II GSAT-4 IN SHAR SLP F
15 16.04 15:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-2462 LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
16 22.04 23:52 Atlas V 501 X-37B OTV-1 (X-37B No. 1 F1) LLEO/I US CC SLC41 S
17 24.04 11:19 Proton-M/Briz-M SES-1 GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
18 27.04 01:05 Kosmos 11K65M Kosmos-2463 (Parus No. 207) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
19 28.04 17:15 Soyuz-U-PVB Progress M-05M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
20 14.05 18:20 Space Shuttle Atlantis (STS-132) LLEO/I US KSC LC39A S
21 20.05 21:58 H-IIA 202 Hayato (K-SAT) LLEO/I JP TNSC Y S
22 21.05 22:01 Ariane 5ECA Astra 3B GEO/S EU Kourou ELA3 S
23 28.05 03:00 Delta 4M+(4,2) GPS IIF-1 (GPS SVN 62) MEO US CC SLC37B S
24 02.06 01:59 Rokot SERVIS-2 LEO/S RU Plesetsk LC133/3 S
25 02.06 15:53 CZ-3C Beidou DW 4 GEO/S CN Xichang LC2 S
26 03.06 22:00 Proton-M/Briz-M Badr 5 (Arabsat 5B) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
27 04.06 18:45 Falcon-9 Dragon Qual Unit LLEO/I US CC LC40 S
28 10.06 08:01 Naro-1 STSat-2B KR NARO F
29 15.06 01:39 CZ-2D Shi Jian 12 LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
30 15.06 14:42 Dnepr Picard LEO/S RU YAS Sh370/13 S
31 15.06 21:35 Soyuz-FG Soyuz TMA-19 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
32 21.06 02:14 Dnepr Tandem-X (TDX) LLEO/S RU Baikonur LC109/95 S
33 22.06 19:00 Shaviyt ‘Ofeq-9 LLEO/R IL Palmachim S
34 26.06 21:41 Ariane 5ECA Chollian (COMS-1) GEO/S EU Kourou ELA3 S
35 30.06 15:35 Soyuz-U-PVB Progress M-06M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
36 10.07 18:40 Proton-M/Briz-M Echostar XV (-) GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
37 12.07 03:52 PSLV Cartosat 2B (Cartosat-2B) LEO/S IN SHAR FLP S
38 31.07 21:30 CZ-3A Beidou DW 5 GEO/T CN Xichang LC3 S
39 04.08 20:59 Ariane 5ECA Nilesat 201 GEO/S EU Kourou ELA3 S
40 09.08 22:49 CZ-4C Yaogan Weixing 10 LEO/S CN Taiyuan LC9 S
41 14.08 11:07 Atlas V 531 AEHF SV-1 GEO/I US CC SLC41 S
42 24.08 07:10 CZ-2D Tianhui 1-01 LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
43 02.09 00:53 Proton-M/DM-2 Kosmos-2464 (Uragan-M No. 736) MEO RU Baikonur LC81/24 S
44 04.09 16:14 CZ-3B Zhongxing 6A GEO/S CN Xichang LC2 S
45 08.09 03:30 Rokot Gonets-M No. 12 LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
46 10.09 10:22 Soyuz-U-PVB Progress M-07M LLEO/I RU Baikonur LC31 S
47 11.09 11:17 H-IIA 202 Michibiki (QZSS) GEO/T JP TNSC Y S
48 21.09 04:03 Atlas V 501 USA 215 (TOPAZ 1?) LEO/R US SVAFB SLC3E S
49 22.09 02:42 CZ-2D Yaogan Weixing 11 LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
50 26.09 04:41 Minotaur IV SBSS 1 (SBSS Block 10) LEO/S US SVAFB SLC8 S
51 30.09 17:01 Molniya 8K78M Kosmos-2469 (Oko No. 6071) HEO/M RU Plesetsk LC16/2 S
52 01.10 10:59 CZ-3C Chang’e-2 CLO CN Xichang LC2 S
53 06.10 00:49 CZ-4B Shi Jian 6/4B LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
54 07.10 23:10 Soyuz-FG Soyuz TMA-01M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
55 14.10 18:53 Proton-M/Briz-M Sirius XM-5 (-) GEO/S RU Baikonur LC81/24 S
56 19.10 17:10 Soyuz-2.1a Globalstar M079 LEO/I RU Baikonur LC31 S
57 27.10 15:11 Soyuz-U-PVB Progress M-08M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
58 28.10 21:51 Ariane 5ECA Eutelsat W3B GTO EU Kourou ELA3 S
59 31.10 16:26 CZ-3C Beidou DW 6 GEO/S CN Xichang LC2 S
60 02.11 00:58 Soyuz-2.1a Meridian No. 13L HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
61 04.11 18:37 CZ-4C Feng Yun 3B LEO/S CN Taiyuan LC9 S
62 06.11 02:20 Delta 7420-10C COSMO 4 (COSMO-Skymed 4) LEO/S US VAFB SLC2W S
63 14.11 17:29 Proton-M/Briz-M SkyTerra 1 (MSV 1) GEO/I RU Baikonur LC200/39 S
64 20.11 01:25 Minotaur IV STPSat-2 (STP-SIV) LEO/I US KLC LP1 S
65 21.11 22:58 Delta 4H USA 223 (ORION 7) GEO/ID US CC SLC37B S
66 24.11 16:09 CZ-3A Zhongxing 20A GEO/S CN Xichang LC3 S
67 26.11 18:39 Ariane 5ECA Hylas GEO/S EU Kourou ELA3 S
68 05.12 10:25 Proton-M/DM-3 Glonass-M (Uragan-M No. 739) RU Baikonur LC81/24 F
69 08.12 15:43 Falcon-9 Dragon C1 (Dragon C101) LLEO/I US CC LC40 S
70 15.12 19:09 Soyuz-FG Soyuz TMA-20 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
71 17.12 20:20 CZ-3A Beidou DW 7 GEO/T CN Xichang LC3 S
72 25.12 10:34 GSLV Mk I GSAT-5P (GSAT-5 Prime) IN SHAR SLP F
73 26.12 21:51 Proton-M/Briz-M KA-Sat GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
74 29.12 21:27 Ariane 5ECA Hispasat 1E GEO/S EU Kourou ELA3 S