Lansări orbitale 2009

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2009, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 33 32 1
US 24 23 1
EU 7 7 0
CN 6 5 1
JP 3 3 0
IN 2 2 0
KP 1 0 1
KR 1 0 1
IR 1 1 0

Lista celor 78 tentative de lansări orbitale din 2009 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 18.01 02:47 Delta 4H USA 202 (ORION 6) GEO/S US CC SLC37B S
2 23.01 03:54 H-IIA 202 Ibuki (GOSAT) LEO/S JP TNSC Y S
3 30.01 13:30 Tsiklon-3 Koronas-Foton LLEO/I RU Plesetsk LC32/2 S
4 02.02 18:34 Safir Omid (-) LLEO/I IR SEM SAF S
5 06.02 10:22 Delta 7320-10C NOAA 19 (NOAA N’) LEO/S US VAFB SLC2W S
6 10.02 05:49 Soyuz-U-PVB Progress M-66 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
7 11.02 00:03 Proton-M/Briz-M Ekspress AM-44 GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
8 12.02 22:09 Ariane 5ECA NSS 9 GEO/D EU Kourou ELA3 S
9 24.02 09:55 Taurus 3110 OCO US VAFB 576E F
10 26.02 18:29 Zenit-3SLB Telstar 11N GEO/S RU Baikonur LC45/1 S
11 28.02 04:10 Proton-K/DM-2 Raduga-1 (Globus-1 No. 18L) GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
12 07.03 03:49 Delta 7925-10L Kepler EEO US CC SLC17B S
13 15.03 23:43 Space Shuttle Discovery (STS-119) LLEO/I US KSC LC39A S
14 17.03 14:21 Rokot GOCE LLEO/S RU Plesetsk LC133/3 S
15 24.03 08:34 Delta 7925-9.5 GPS IIR-20(M) MEO US CC SLC17A S
16 26.03 11:49 Soyuz-FG Soyuz TMA-14 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
17 03.04 16:24 Proton-M/Briz-M Eutelsat W2A GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
18 04.04 00:31 Atlas V 421 WGS SV-2 GEO/S US CC SLC41 S
19 05.04 02:30 Unha-2 Kwangmyongsong-2 (-) KP TONGH F
20 14.04 16:16 CZ-3C Beidou DW 2 GEO/S CN Xichang LC2? S
21 20.04 01:15 PSLV RISAT-2 (TecSAR-2) LLEO/I IN SHAR SLP S
22 20.04 08:15 Zenit-3SL SICRAL 1B GEO/D RU ODYSSEY,K LA S
23 22.04 02:55 CZ-2C Yaogan Weixing 6 LLEO/S CN Taiyuan LC7? S
24 29.04 16:58 Soyuz-U-PVB Kosmos-2450 LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
25 05.05 20:24 Delta 7920-10C STSS-ATRR LEO/S US VAFB SLC2W S
26 07.05 18:37 Soyuz-U-PVB Progress M-02M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
27 11.05 18:01 Space Shuttle Atlantis (STS-125) LLEO/I US KSC LC39A S
28 14.05 13:12 Ariane 5ECA Herschel CLO EU Kourou ELA3 S
29 16.05 00:57 Proton-M/Briz-M Protostar 2 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
30 19.05 23:55 Minotaur 1 Tacsat 3 LLEO/I US Wallops Pad 0B S
31 21.05 21:53 Soyuz-2.1a Meridian No. 12L (Meridian No. 12) GTO RU Plesetsk LC43/4 F
32 27.05 10:34 Soyuz-FG Soyuz TMA-15 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
33 18.06 21:32 Atlas V 401 Lunar Reconnaissance Orbiter CLO US CC SLC41 S
34 21.06 21:50 Zenit-3SLB Measat 3A GEO/S RU Baikonur LC45/1 S
35 27.06 22:51 Delta 4M+(4,2) GOES 14 (GOES O) GEO/S US CC SLC37B S
36 30.06 19:10 Proton-M/Briz-M Sirius FM-5 GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
37 01.07 17:52 Ariane 5ECA Terrestar 1 GEO/I EU Kourou ELA3 S
38 06.07 01:26 Rokot Kosmos-2451 LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
39 14.07 03:36 Falcon-1 RazakSat (MACSat) LEO/E US KMR OM S
40 15.07 22:03 Space Shuttle Endeavour (STS-127) LLEO/I US KSC LC39A S
41 21.07 03:57 Kosmos 11K65M Kosmos-2454 (Parus No. 206) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
42 24.07 10:56 Soyuz-U-PVB Progress M-67 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
43 29.07 18:46 Dnepr Deimos-1 (Deimos-1 DMC) LEO/S RU Baikonur LC109/95 S
44 11.08 19:47 Proton-M/Briz-M Asiasat 5 GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
45 17.08 10:35 Delta 7925-9.5 GPS IIR-21(M) MEO US CC SLC17A S
46 21.08 22:09 Ariane 5ECA JCSAT RA (JCSAT 12) GEO/S EU Kourou ELA3 S
47 25.08 08:00 Naro-1 STSat-2A (STSat-2) KR NARO F
48 29.08 03:59 Space Shuttle Discovery (STS-128) LLEO/I US KSC LC39A S
49 31.08 09:28 CZ-3B Palapa D GEO/S CN Xichang LC2? F
50 08.09 21:35 Atlas V 401 NEMESIS 1 (P360/PAN) GEO/S US CC SLC41 S
51 10.09 17:01 H-IIB HTV 1 LLEO/I JP TNSC Y2 S
52 17.09 15:55 Soyuz-2.1b Meteor-M No. 1 LEO/S RU Baikonur LC31 S
53 17.09 19:19 Proton-M/Briz-M Nimiq 5 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
54 23.09 06:21 PSLV Oceansat-2 (IRS Oceansat-2) LEO/S IN SHAR FLP S
55 25.09 12:20 Delta 7920-10C STSS 1 (STSS-Demo 1) LEO/I US CC SLC17B S
56 30.09 07:14 Soyuz-FG Soyuz TMA-16 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
57 01.10 21:59 Ariane 5ECA Amazonas-2 (Amazonas 2) GEO/D EU Kourou ELA3 S
58 08.10 18:51 Delta 7920-10C WorldView-2 LEO/S US VAFB SLC2W S
59 15.10 01:14 Soyuz-U-PVB Progress M-03M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
60 18.10 16:12 Atlas V 401 DMSP F-18 LEO/S US SVAFB SLC3E S
61 29.10 20:00 Ariane 5ECA NSS 12 GEO/D EU Kourou ELA3 S
62 02.11 01:50 Rokot SMOS LEO/S RU Plesetsk LC133/3 S
63 10.11 14:22 Soyuz-U-PVB Poisk (ISS MIM-2) LLEO/I RU Baikonur LC1 S
64 12.11 02:45 CZ-2C Shi Jian 11-01 LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
65 16.11 19:28 Space Shuttle Atlantis (STS-129) LLEO/I US KSC LC39A S
66 20.11 10:44 Soyuz-U-PVB Kosmos-2455 LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
67 23.11 06:55 Atlas V 431 Intelsat IS-14 (IS-14) GEO/D US CC SLC41 S
68 24.11 14:19 Proton-M/Briz-M Eutelsat W7 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
69 28.11 01:21 H-IIA 202 JSE kougaku-3 gouki LLEO/S JP TNSC Y S
70 30.11 21:00 Zenit-3SLB Intelsat IS-15 (IS-15) GEO/D RU Baikonur LC45/1 S
71 06.12 01:47 Delta 4M+(5,4) WGS SV-3 GEO/S US CC SLC37B S
72 09.12 08:42 CZ-2D Yaogan Weixing 7 LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
73 14.12 10:38 Proton-M/DM-2 Kosmos-2456 (Uragan-M No. 730) MEO RU Baikonur LC81/24 S
74 14.12 14:09 Delta 7320-10C WISE LLEO/S US VAFB SLC2W S
75 15.12 02:31 CZ-4C Yaogan Weixing 8 LEO/S CN Taiyuan LC9? S
76 18.12 16:26 Ariane 5GS Helios IIB (Helios 2B) LEO/S EU Kourou ELA3 S
77 20.12 21:52 Soyuz-FG Soyuz TMA-17 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
78 29.12 00:22 Proton-M/Briz-M DirecTV 12 (DirecTV-12) GEO/NS RU Baikonur LC200/39 S