Lansări orbitale 2009

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2009, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 33 33 0
US 24 23 1
EU 7 7 0
CN 6 6 0
JP 3 3 0
IN 2 2 0
KP 1 0 1
KR 1 0 1
IR 1 1 0

Lista celor 78 tentative de lansări orbitale din 2009 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 18.01 02:47 Delta 4H USA 202 [RH10] / ORION 6 US CC SLC37B S
2 23.01 03:54 H-IIA 202 GOSAT JP Tanegashima Y S
3 30.01 13:30 Tsiklon-3 Koronas-Foton RU Plesetsk LC32/2 S
4 02.02 18:34 Safir Omid/Safir-2 IR Semnan SAF S
5 06.02 10:22 Delta 7320-10C NOAA N’ US VAFB SLC2W S
6 10.02 05:49 Soyuz-U-PVB Progress M-66 / Progress 7K-TGM No.366 RU Baikonur LC31 S
7 11.02 00:03 Proton-M/Briz-M Ekspress AM44/MD1 / Ekspress AM-44 RU Baikonur LC200/39 S
8 12.02 22:09 Ariane 5ECA Hot Bird 10/NSS 9 / NSS 9 EU Kourou ELA3 S
9 24.02 09:55 Taurus 3110 OCO / Orbiting Carbon Observat US VAFB 576E F
10 26.02 18:29 Zenit-3SLB Telstar 11N RU Baikonur LC45/1 S
11 28.02 04:10 Proton-K/DM-2 Raduga-1 / Globus No. 18L RU Baikonur LC81/24 S
12 07.03 03:49 Delta 7925-10L Kepler US CC SLC17B S
13 15.03 23:43 Space Shuttle ISS 15A / OV-103 ISS US KSC LC39A S
14 17.03 14:21 Rokot GOCE RU Plesetsk LC133/3 S
15 24.03 08:34 Delta 7925-9.5 USA 203 (GPS IIRM-7) / Navstar GPS SVN 49 US CC SLC17A S
16 26.03 11:49 Soyuz-FG Soyuz TMA-14 / Soyuz 11F732A17 No. 224 RU Baikonur LC1 S
17 03.04 16:24 Proton-M/Briz-M Eutelsat W2A RU Baikonur LC200/39 S
18 04.04 00:31 Atlas V 421 USA (WGS SV-2) / Wideband Global Satcom 2 US CC SLC41 S
19 05.04 02:30 Unha-2 Kwangmyongsong-2 KP TONGH - F
20 14.04 16:16 CZ-3C Beidou DW2 / er ke beidou daohang wei CN Xichang LC2? S
21 20.04 01:15 PSLV RISAT-2/Anusat / TecSAR-2 IN Satish SLP S
22 20.04 08:15 Zenit-3SL SL42 SICRAL 1B / SICRAL 1B RU KLA - S
23 22.04 02:55 CZ-2C Yaogan 6 / yaogan weixing liuhao CN Taiyuan LC7? S
24 29.04 16:58 Soyuz-U-PVB Kosmos-2450 / Kobal’t-M RU Plesetsk LC16/2 S
25 05.05 20:24 Delta 7920-10C USA 205 / STSS Adv Tech Risk Reduc US VAFB SLC2W S
26 07.05 18:37 Soyuz-U-PVB Progress M-02M / Progress 7K-TGM No.402 RU Baikonur LC1 S
27 11.05 18:01 Space Shuttle HST SM-4 / OV-104 HST mission US KSC LC39A S
28 14.05 13:12 Ariane 5ECA Herschel/Planck / Herschel EU Kourou ELA3 S
29 16.05 00:57 Proton-M/Briz-M Protostar 2 / Indostar II/Protostar II RU Baikonur LC200/39 S
30 19.05 23:55 Minotaur 1 Tacsat 3 US Wallops Pad 0B S
31 21.05 21:53 Soyuz-2.1a Meridian No. 12 RU Plesetsk LC43/4 S
32 27.05 10:34 Soyuz-FG Soyuz TMA-15 / Soyuz 11F732A17 No. 225 RU Baikonur LC1 S
33 18.06 21:32 Atlas V 401 LRO/LCROSS / LRO US CC SLC41 S
34 21.06 21:50 Zenit-3SLB Measat-3A / Measat 3A RU Baikonur LC45/1 S
35 27.06 22:51 Delta 4M+(4,2) GOES O US CC SLC37B S
36 30.06 19:10 Proton-M/Briz-M Sirius FM5 / Sirius CD Radio 5 RU Baikonur LC200/39 S
37 01.07 17:52 Ariane 5ECA Terrestar 1 EU Kourou ELA3 S
38 06.07 01:26 Rokot Kosmos-2451-2453 / Strela-3 RU Plesetsk LC133/3 S
39 14.07 03:36 Falcon 1 Razaksat / MACSat US KMR OM S
40 15.07 22:03 Space Shuttle ISS 2J/A / OV-105 ISS US KSC LC39A S
41 21.07 03:57 Kosmos 11K65M Kosmos-2454/Sterkh / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
42 24.07 10:56 Soyuz-U-PVB Progress M-67 / Progress 7K-TGM No.367 RU Baikonur LC1 S
43 29.07 18:46 Dnepr Dubaisat/ / Deimos-1 DMC RU Baikonur LC109/95 S
44 11.08 19:47 Proton-M/Briz-M Asiasat 5 RU Baikonur LC200/39 S
45 17.08 10:35 Delta 7925-9.5 USA 206 (GPS IIRM8) / Navstar GPS SVN 50 US CC SLC17A S
46 21.08 22:09 Ariane 5ECA JCSAT 12/Optus D3 / JCSAT 12 EU Kourou ELA3 S
47 25.08 08:00 Naro-1 STSAT-2A / STSat-2 KR NARO - F
48 29.08 03:59 Space Shuttle ISS 17A / OV-103 ISS US KSC LC39A S
49 31.08 09:28 CZ-3B Palapa D CN Xichang LC2? S
50 08.09 21:35 Atlas V 401 PAN / NEMESIS 1 US CC SLC41 S
51 10.09 17:01 H-IIB HTV-1 / HTV 1 Gijutso jissho-ki JP Tanegashima Y2 S
52 17.09 15:55 Soyuz-2.1b Meteor-M / Meteor-M No. 1 RU Baikonur LC31 S
53 17.09 19:19 Proton-M/Briz-M Nimiq 5 RU Baikonur LC200/39 S
54 23.09 06:21 PSLV Oceansat-2 / IRS Oceansat-2 IN Satish FLP S
55 25.09 12:20 Delta 7920-10C USA 208/USA 209 / STSS 1 US CC SLC17B S
56 30.09 07:14 Soyuz-FG Soyuz TMA-16 / Soyuz 11F732A17 No. 226 RU Baikonur LC1 S
57 01.10 21:59 Ariane 5ECA Amazonas 2/COMSATBw1 / Amazonas 2 EU Kourou ELA3 S
58 08.10 18:51 Delta 7920-10C WorldView-2 US VAFB SLC2W S
59 15.10 01:14 Soyuz-U-PVB Progress M-03M / Progress 7K-TGM No.403 RU Baikonur LC1 S
60 18.10 16:12 Atlas V 401 DMSP 5D-3 F18 / DMSP Block 5D-3 S-18 US SVAFB SLC3E S
61 29.10 20:00 Ariane 5ECA NSS 12/Thor 6 / NSS 12 EU Kourou ELA3 S
62 02.11 01:50 Rokot SMOS/Proba-2 / SMOS RU Plesetsk LC133/3 S
63 10.11 14:22 Soyuz-U-PVB Poisk / Maliy Issled. Modul-2 RU Baikonur LC1 S
64 12.11 02:45 CZ-2C SJ-11-01 / shijian shi yihao 01 xin CN Jiuquan Pad 603 S
65 16.11 19:28 Space Shuttle ISS ULF-3 / OV-104 ISS US KSC LC39A S
66 20.11 10:44 Soyuz-U-PVB Kosmos-2455 / Lotos-S No. 801 RU Plesetsk LC16/2 S
67 23.11 06:55 Atlas V 431 Intelsat IS-14 / IS-14 US CC SLC41 S
68 24.11 14:19 Proton-M/Briz-M Eutelsat W7 RU Baikonur LC200/39 S
69 28.11 01:21 H-IIA 202 IGS O-3 / IGS Optical-3 JP Tanegashima Y S
70 30.11 21:00 Zenit-3SLB Intelsat IS-15 / IS-15 RU Baikonur LC45/1 S
71 06.12 01:47 Delta 4M+(5,4) WGS 3 / Wideband Global Satcom 3 US CC SLC37B S
72 09.12 08:42 CZ-2D Yaogan 7 / yaogan weixing qihao CN Jiuquan Pad 603 S
73 14.12 10:38 Proton-M/DM-2 Kosmos-24562458 / Uragan-M No. 730 RU Baikonur LC81/24 S
74 14.12 14:09 Delta 7320-10C WISE / Wide Field IR Explorer US VAFB SLC2W S
75 15.12 02:31 CZ-4C Yaogan 8 / yaogan weixing bahao CN Taiyuan LC9? S
76 18.12 16:26 Ariane 5GS Helios IIB / Helios 2B EU Kourou ELA3 S
77 20.12 21:52 Soyuz-FG Soyuz TMA-17 / Soyuz 11F732A17 No. 227 RU Baikonur LC1 S
78 29.12 00:22 Proton-M/Briz-M DirecTV 12 / DirecTV-12 RU Baikonur LC200/39 S