Lansări orbitale 2008

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2008, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 31 30 1
US 15 14 1
CN 11 11 0
EU 6 6 0
IN 3 3 0
IR 1 0 1
JP 1 1 0
SU 1 1 0

Lista celor 69 tentative de lansări orbitale din 2008 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 15.01 11:48 Zenit-3SL Thuraya 3 GEO/I RU ODYSSEY,K LA S
2 21.01 03:45 PSLV ‘Ofeq-8 (TecSAR-1) LLEO/I IN SHAR FLP S
3 28.01 00:18 Proton-M/Briz-M Ekspress AM-33 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
4 05.02 13:02 Soyuz-U-PVB Progress M-63 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
5 07.02 19:45 Space Shuttle Atlantis (STS-122) LLEO/I US KSC LC39A S
6 11.02 11:34 Proton-M/Briz-M Thor 2R (Thor 5) GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
7 23.02 08:55 H-IIA 2024 Kizuna (WINDS) GEO/D JP TNSC Y S
8 09.03 04:03 Ariane 5ES/ATV Jules Verne (ATV 1) LLEO/I EU Kourou ELA3 S
9 11.03 06:28 Space Shuttle Endeavour (STS-123) LLEO/I US KSC LC39A S
10 13.03 10:02 Atlas V 411 USA 200 (RAVEN 5?/HEO-2) GTO US SVAFB SLC3E S
11 14.03 23:18 Proton-M/Briz-M AMC 14 (Americom 14) GEO/I RU Baikonur LC200/39 F
12 15.03 06:10 Delta 7925-9.5 GPS IIR-19(M) MEO US CC SLC17A S
13 19.03 22:47 Zenit-3SL DirecTV 11 (DirecTV-11) GEO/NS RU ODYSSEY,K LA S
14 27.03 17:16 Kosmos 11K65M SAR-Lupe 4 LLEO/S RU Plesetsk LC132/1 S
15 08.04 11:16 Soyuz-FG Soyuz TMA-12 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
16 14.04 20:12 Atlas V 421 ICO G1 GEO/I US CC SLC41 S
17 16.04 17:02 Pegasus XL C/NOFS LEO/E US KMR L-1011 S
18 18.04 22:17 Ariane 5ECA Vinasat GEO/S EU Kourou ELA3 S
19 25.04 15:35 CZ-3C Tian Lian 1A GEO/S CN Xichang LC2? S
20 26.04 22:16 Soyuz-FG Giove-B MEO RU Baikonur LC31 S
21 28.04 03:53 PSLV Cartosat 2A (Cartosat-2A) LEO/S IN SHAR SLP S
22 28.04 05:00 Zenit-3SLB Amos 3 GEO/D RU Baikonur LC45/1 S
23 14.05 20:22 Soyuz-U-PVB Progress M-64 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
24 21.05 09:43 Zenit-3SL Galaxy 18 GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
25 23.05 15:20 Rokot Yubileyniy LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
26 27.05 03:02 CZ-4C Feng Yun 3A LEO/S CN Taiyuan LC7 S
27 31.05 21:02 Space Shuttle Discovery (STS-124) LLEO/I US KSC LC39A S
28 09.06 12:15 CZ-3B Zhongxing 9 (zhongxing jiuhao) GEO/S CN Xichang LC2? S
29 11.06 16:05 Delta 7920H Fermi Gamma-ray Space Tel. LLEO/I US CC SLC17B S
30 12.06 22:05 Ariane 5ECA Skynet 5C GEO/D EU Kourou ELA3 S
31 19.06 06:36 Kosmos 11K65M Orbcomm Q2 (Orbcomm FM38) LEO/I SU Kapustin LC107 S
32 20.06 07:46 Delta 7320-10C Jason-2 LEO/I US VAFB SLC2W S
33 26.06 23:59 Proton-K/DM-2 Kosmos-2440 (Oko-1 No. 7127) GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
34 07.07 21:47 Ariane 5ECA Protostar 1 GEO/D EU Kourou ELA3 S
35 16.07 05:20 Zenit-3SL Echostar XI (Echostar 11) GEO/D RU ODYSSEY,K LA S
36 22.07 02:40 Kosmos 11K65M SAR-Lupe 5 LLEO/S RU Plesetsk LC132/1 S
37 26.07 18:31 Soyuz-2.1b Kosmos-2441 (Persona No. 1) LEO/S RU Plesetsk LC43/4 S
38 03.08 03:34 Falcon-1 Trailblazer (ORS Trailblazer) US KMR OM F
39 14.08 20:44 Ariane 5ECA Superbird C2 (Superbird 7) GEO/D EU Kourou ELA3 S
40 16.08 19:32 Safir IRSA Test Payload IR SEM SAF F
41 18.08 22:43 Proton-M/Briz-M Inmarsat 4 F3 (INMARSAT 4 F3) GEO/ID RU Baikonur LC200/39 S
42 29.08 07:15 Dnepr Mati (RapidEye 2) LEO/S RU Baikonur LC109/95 S
43 06.09 03:25 CZ-2C Huan Jing 1A LEO/S CN Taiyuan LC7 S
44 06.09 18:50 Delta 7420-10C GeoEye-1 LEO/S US VAFB SLC2W S
45 10.09 19:50 Soyuz-U-PVB Progress M-65 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
46 19.09 21:48 Proton-M/Briz-M Nimiq 4 GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
47 24.09 09:27 Zenit-3SL Galaxy 19 GEO/D RU ODYSSEY,K LA S
48 25.09 08:49 Proton-M/DM-2 Kosmos-2442 (Uragan-M No. 724) MEO RU Baikonur LC81/23 S
49 25.09 13:10 CZ-2F Shenzhou 7 LLEO/I CN Jiuquan Pad 921 S
50 28.09 23:15 Falcon-1 Ratsat (Mass simulator) LEO/E US KMR OM S
51 01.10 06:37 Dnepr Thaichote (THEOS) LEO/S RU YAS Sh370/13? S
52 12.10 07:01 Soyuz-FG Soyuz TMA-13 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
53 19.10 17:47 Pegasus XL IBEX DSO US KMR L-1011 S
54 22.10 00:52 PSLV-XL Chandrayaan-1 DSO IN SHAR SLP S
55 25.10 01:15 CZ-4B Shi Jian 6/3B LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
56 25.10 02:28 Delta 7420-10C COSMO 3 (COSMO-Skymed 3) LEO/S US VAFB SLC2W S
57 29.10 16:53 CZ-3B Simon Bolivar (Venesat) GEO/S CN Xichang LC2 S
58 05.11 00:15 CZ-2D Shiyan Weixing 3 LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
59 05.11 20:44 Proton-M/Briz-M Astra 1M GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
60 14.11 15:50 Soyuz-U-PVB Kosmos-2445 LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
61 15.11 00:55 Space Shuttle Endeavour (STS-126) LLEO/I US KSC LC39A S
62 26.11 12:38 Soyuz-U-PVB Progress M-01M LLEO/I RU Baikonur LC1 S
63 01.12 04:42 CZ-2D Yaogan Weixing 4 LEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
64 02.12 04:59 Molniya 8K78M Kosmos-2446 (Oko No. 6070) HEO/M RU Plesetsk LC16/2 S
65 10.12 13:43 Proton-M/Briz-M Ciel 2 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
66 15.12 03:22 CZ-4B Yaogan Weixing 5 LLEO/S CN Taiyuan LC9 S
67 20.12 22:35 Ariane 5ECA Hot Bird 9 GEO/S EU Kourou ELA3 S
68 23.12 00:54 CZ-3A Feng Yun 2E GEO/S CN Xichang LC3? S
69 25.12 10:43 Proton-M/DM-2 Kosmos-2447 (Uragan-M No. 727) MEO RU Baikonur LC81/24 S