Lansări orbitale 2008

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2008, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 32 32 0
US 15 14 1
CN 11 11 0
EU 6 6 0
IN 3 3 0
IR 1 0 1
JP 1 1 0

Lista celor 69 tentative de lansări orbitale din 2008 (din care 2 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 15.01 11:48 Zenit-3SL SL36 Thuraya 3 / Thuraya 3 RU KLA - S
2 21.01 03:45 PSLV Tecsar / TecSAR-1 IN Satish FLP S
3 28.01 00:18 Proton-M/Briz-M Ekspress AM-33 RU Baikonur LC200/39 S
4 05.02 13:02 Soyuz-U-PVB Progress M-63 / Progress 7K-TGM No.363 RU Baikonur LC1 S
5 07.02 19:45 Space Shuttle ISS 1E / OV-104 ISS US KSC LC39A S
6 11.02 11:34 Proton-M/Briz-M Thor 5 RU Baikonur LC200/39 S
7 23.02 08:55 H-IIA 2024 WINDS JP Tanegashima Y S
8 09.03 04:03 Ariane 5ES/ATV ATV 1 EU Kourou ELA3 S
9 11.03 06:28 Space Shuttle ISS 1J/A / OV-105 ISS US KSC LC39A S
10 13.03 10:02 Atlas V 411 USA 200 [JS12] / Adv TRUMPET 2 US SVAFB SLC3E S
11 14.03 23:18 Proton-M/Briz-M AMC 14 / Americom 14 RU Baikonur LC200/39 S
12 15.03 06:10 Delta 7925-9.5 USA 201 (GPS IIRM-6) / Navstar GPS SVN 48 US CC SLC17A S
13 19.03 22:47 Zenit-3SL SL32 DirecTV 11 / DirecTV-11 RU KLA - S
14 27.03 17:16 Kosmos 11K65M SAR-Lupe 4 RU Plesetsk LC132/1 S
15 08.04 11:16 Soyuz-FG Soyuz TMA-12 / Soyuz 11F732 No. 222 RU Baikonur LC1 S
16 14.04 20:12 Atlas V 421 ICO G1 US CC SLC41 S
17 16.04 17:02 Pegasus XL C/NOFS US KMR RW06/24 S
18 18.04 22:17 Ariane 5ECA Star One C2/Vinasat / Vinasat EU Kourou ELA3 S
19 25.04 15:35 CZ-3C Tian Lian 1 / tianlian yihao 01 xing CN Xichang LC2? S
20 26.04 22:16 Soyuz-FG GIOVE B / Giove B RU Baikonur LC31 S
21 28.04 03:53 PSLV Cartosat-2A/IMS-1 / Cartosat-2A IN Satish SLP S
22 28.04 05:00 Zenit-3SLB AMOS 3 / Amos 3 RU Baikonur LC45/1 S
23 14.05 20:22 Soyuz-U-PVB Progress M-64 / Progress 7K-TGM No.364 RU Baikonur LC1 S
24 21.05 09:43 Zenit-3SL SL30 Galaxy 18 / Galaxy 18 RU KLA - S
25 23.05 15:20 Rokot Kosmos-2437-2439/Yub / Yubileyniy RU Plesetsk LC133/3 S
26 27.05 03:02 CZ-4C FY-3A / fengyun sanhao 01 xing CN Taiyuan LC7 S
27 31.05 21:02 Space Shuttle ISS IJ / OV-103 ISS US KSC LC39A S
28 09.06 12:15 CZ-3B Zhongxing-9 / zhongxing jiuhao CN Xichang LC2? S
29 11.06 16:05 Delta 7920H GLAST US CC SLC17B S
30 12.06 22:05 Ariane 5ECA Skynet 5C/Turksat 3A / Skynet 5C EU Kourou ELA3 S
31 19.06 06:36 Kosmos 11K65M Orbcomm CDS/R1-R5 / Orbcomm FM38 RU Kapustin LC107 S
32 20.06 07:46 Delta 7320-10C Jason-2 US VAFB SLC2W S
33 26.06 23:59 Proton-K/DM-2 Kosmos-2440 / Oko-1 No. 7127 RU Baikonur LC81/24 S
34 07.07 21:47 Ariane 5ECA Protostar 1/Badr 6 / Protostar 1 EU Kourou ELA3 S
35 16.07 05:20 Zenit-3SL SL34 Echostar 11 / Echostar 11 RU KLA - S
36 22.07 02:40 Kosmos 11K65M SAR-Lupe 5 RU Plesetsk LC132/1 S
37 26.07 18:31 Soyuz-2.1b Kosmos-2441 / Persona No. 1 RU Plesetsk LC43/4 S
38 03.08 03:34 Falcon 1 Trailblazer / ORS Trailblazer US KMR OM F
39 14.08 20:44 Ariane 5ECA Superbird 7/AMC 21 / Superbird 7 EU Kourou ELA3 S
40 16.08 19:32 Safir Omid? IR Semnan SAF F
41 18.08 22:43 Proton-M/Briz-M Inmarsat 4 F3 / INMARSAT 4 F3 RU Baikonur LC200/39 S
42 29.08 07:15 Dnepr RapidEye 1-5 / RapidEye 2 RU Baikonur LC109/95 S
43 06.09 03:25 CZ-2C HJ-1A/HJ-1B / huanjing jian zai A xing CN Taiyuan LC7 S
44 06.09 18:50 Delta 7420-10C GeoEye-1 US VAFB SLC2W S
45 10.09 19:50 Soyuz-U-PVB Progress M-65 / Progress 7K-TGM No.365 RU Baikonur LC1 S
46 19.09 21:48 Proton-M/Briz-M Nimiq 4 RU Baikonur LC200/39 S
47 24.09 09:27 Zenit-3SL SL35 Galaxy 19 / Galaxy 19 RU KLA - S
48 25.09 08:49 Proton-M/DM-2 Kosmos-24422444 / Uragan-M No. 724 RU Baikonur LC81/23 S
49 25.09 13:10 CZ-2F Shenzhou 7 / shenzhou qihao fanhui ca CN Jiuquan Pad 921 S
50 28.09 23:15 Falcon 1 Ratsat / Mass simulator US KMR OM S
51 01.10 06:37 Dnepr THEOS RU YAS Sh370/13? S
52 12.10 07:01 Soyuz-FG Soyuz TMA-13 / Soyuz 11F732A17 No. 223 RU Baikonur LC1 S
53 19.10 17:47 Pegasus XL IBEX US KMR RW06/24 S
54 22.10 00:52 PSLV-XL Chandraayan-1 / Chandrayaan-1 IN Satish SLP S
55 25.10 01:15 CZ-4B SJ-6-3A/SJ-6-3B / shijian liuhao san zu B CN Taiyuan LC9 S
56 25.10 02:28 Delta 7420-10C COSMO 3 / COSMO-Skymed 3 US VAFB SLC2W S
57 29.10 16:53 CZ-3B Venesat-1 / Venesat CN Xichang LC2 S
58 05.11 00:15 CZ-2D SW-3/CX-1-02 / shiyan weixing sanhao CN Jiuquan Pad 603 S
59 05.11 20:44 Proton-M/Briz-M Astra 1M RU Baikonur LC200/39 S
60 14.11 15:50 Soyuz-U-PVB Kosmos-2445 / Kobal’t-M RU Plesetsk LC16/2 S
61 15.11 00:55 Space Shuttle ISS ULF-2 / OV-105 ISS US KSC LC39A S
62 26.11 12:38 Soyuz-U-PVB Progress M-01M / Progress 7K-TGM No.401 RU Baikonur LC1 S
63 01.12 04:42 CZ-2D Yaogan 4 / yaogan weixing sihao CN Jiuquan Pad 603 S
64 02.12 04:59 Molniya 8K78M Kosmos-2446 / Oko TP 6070 RU Plesetsk LC16/2 S
65 10.12 13:43 Proton-M/Briz-M Ciel 2 RU Baikonur LC200/39 S
66 15.12 03:22 CZ-4B Yaogan 5 / yaogan weixing wuhao CN Taiyuan LC9 S
67 20.12 22:35 Ariane 5ECA Hot Bird 9/Eut. W2M / Hot Bird 9 EU Kourou ELA3 S
68 23.12 00:54 CZ-3A FY-2-06 / fengyun erhao 06 xing CN Xichang LC3? S
69 25.12 10:43 Proton-M/DM-2 Kosmos-24472449 / Uragan-M No. 727 RU Baikonur LC81/24 S