Lansări orbitale 2007

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2007, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 27 25 2
US 19 18 1
CN 10 10 0
EU 6 6 0
IN 3 3 0
JP 2 2 0
IL 1 1 0

Lista celor 68 tentative de lansări orbitale din 2007 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 10.01 03:54 PSLV Cartosat-2/SRE / LAPAN-TUBSAT IN Satish FLP S
2 18.01 02:12 Soyuz-U-PVB Progress M-59 / Progress 7K-TGM No. 359 RU Baikonur LC1 S
3 30.01 23:22 Zenit-3SL SL16 NSS 8 / NSS 8 RU KLA - F
4 02.02 16:28 CZ-3A Beidou 4 / di si ke beidou daohang CN Xichang LC2 S
5 17.02 23:01 Delta 7925-10C THEMIS / THEMIS P5 US CC SLC17B S
6 24.02 04:41 H-IIA 2024 IGS R-2/O-3V / IGS Radar-2 JP Tanegashima Y S
7 09.03 03:10 Atlas V 401 STP-1 / Orbital Express US CC SLC41 S
8 11.03 22:03 Ariane 5ECA Skynet 5A/Insat 4B / Insat 4B EU Kourou ELA3 S
9 21.03 01:10 Falcon 1 Demosat / AFSS/LCT2 US KMR OM F
10 07.04 17:31 Soyuz-FG Soyuz TMA-10 / Soyuz 11F732 No. 220 RU Baikonur LC1 S
11 09.04 22:54 Proton-M/Briz-M Anik F3 RU Baikonur LC200/39 S
12 11.04 03:27 CZ-2C HY-1B / haiyang yihao B CN Taiyuan LC7 S
13 13.04 20:11 CZ-3A Beidou 2A / yi ke beidou daohang wei CN Xichang LC3 S
14 17.04 06:46 Dnepr Misr/Saudisat-3/ / Egyptsat 1 RU Baikonur LC109/95 S
15 23.04 10:00 PSLV AGILE/AAM / AGILE IN Satish SLP S
16 24.04 06:48 Minotaur 1 NFIRE US Wallops Pad 0B S
17 25.04 20:26 Pegasus XL AIM US VAFB RW30/12 S
18 04.05 22:29 Ariane 5ECA Astra 1L/Galaxy 17 / Astra 1L EU Kourou ELA3 S
19 12.05 03:25 Soyuz-U-PVB Progress M-60 / Progress 7K-TGM No. 360 RU Baikonur LC1 S
20 13.05 16:01 CZ-3B Nigcomsat 1 CN Xichang LC2? S
21 25.05 07:12 CZ-2D Yaogan 2 / yaogan weixing erhao CN Jiuquan Pad 603 S
22 29.05 20:31 Soyuz-FG Globalstar RU Baikonur LC31 S
23 31.05 16:08 CZ-3A Xinnuo 3 / xinnuo sanhao CN Xichang LC3? S
24 07.06 18:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-2427 / Kobal’t-M RU Plesetsk LC16/2 S
25 08.06 02:34 Delta 7420-10C COSMO 1 / COSMO-Skymed US VAFB SLC2W S
26 08.06 23:38 Space Shuttle ISS 13A / OV-104 ISS US KSC LC39A S
27 10.06 23:40 Shavit 2 ‘Ofeq-7 IL Palmachim - S
28 15.06 02:14 Dnepr TerraSAR-X RU Baikonur LC109/95 S
29 15.06 15:12 Atlas V 401 USA 194 [NOSS17] / INTRUDER 8? US CC SLC41 S
30 28.06 15:02 Dnepr Genesis-2 / Bigelow Genesis-2 RU YAS Sh370/11 S
31 29.06 10:00 Zenit-2M Kosmos-2428 / Tselina-2 No. 17L RU Baikonur LC45/1 S
32 02.07 19:38 Kosmos 11K65M SAR-Lupe 2 RU Plesetsk LC132/1 S
33 05.07 12:08 CZ-3B Zhongxing 6B / zhongxing liu B weixing CN Xichang LC2 S
34 07.07 01:16 Proton-M/Briz-M DirecTV-10 / DirecTV 10 RU Baikonur LC200/39 S
35 02.08 17:33 Soyuz-U-PVB Progress M-61 / Progress 7K-TGM No. 361 RU Baikonur LC1 S
36 04.08 09:26 Delta 7925-9.5 Mars Phoenix / Phoenix Lander US CC SLC17A S
37 08.08 22:36 Space Shuttle ISS 13A.1 / OV-105 ISS US KSC LC39A S
38 14.08 23:44 Ariane 5ECA Spaceway 3/BSat 3A / Spaceway 3 EU Kourou ELA3 S
39 02.09 12:51 GSLV Mk I Insat 4CR / INSAT 4CR IN Satish SLP S
40 05.09 22:43 Proton-M/Briz-M JCSAT 11 RU Baikonur LC200/39 F
41 11.09 13:05 Kosmos 11K65M Kosmos-2429 / Parus? RU Plesetsk LC132/1 S
42 14.09 01:31 H-IIA 2022 SELENE JP Tanegashima Y S
43 14.09 11:00 Soyuz-U-PVB Foton-M No. 3 RU Baikonur LC1 S
44 18.09 18:35 Delta 7920-10C WorldView-1 US VAFB SLC2W S
45 19.09 03:26 CZ-4B CBERS-2B / ziyuan yihao 02B weixing CN Taiyuan LC7 S
46 27.09 11:34 Delta 7925H Dawn US CC SLC17B S
47 05.10 22:02 Ariane 5GS IS-11/Optus D2 / Optus D2 EU Kourou ELA3 S
48 10.10 13:22 Soyuz-FG Soyuz TMA-11 / Soyuz 11F732 No. 221 RU Baikonur LC1 S
49 11.10 00:22 Atlas V 421 USA 195 (WGS SV-1) / Wideband Global Satcom 1 US CC SLC41 S
50 17.10 12:23 Delta 7925-9.5 USA 196 (GPS IIRM-4) / Navstar GPS SVN 55 US CC SLC17A S
51 20.10 20:12 Soyuz-FG Globalstar RU Baikonur LC31 S
52 23.10 04:39 Molniya 8K78M Kosmos-2430 / Oko US-KS RU Plesetsk LC16/2 S
53 23.10 15:38 Space Shuttle ISS 10A / OV-103 ISS US KSC LC39A S
54 24.10 10:05 CZ-3A Chang’e-1 / chang’e yihao weixing CN Xichang LC3 S
55 26.10 07:35 Proton-K/DM-2 Kosmos-24312433 / Uragan-M No. 718 RU Baikonur LC81/24 S
56 01.11 00:51 Kosmos 11K65M SAR-Lupe 3 RU Plesetsk LC132/1 S
57 11.11 01:50 Delta 4H USA 197 (DSP 23) / DSP F23 US CC SLC37B S
58 11.11 22:48 CZ-4C Yaogan 3 / yaogan weixing sanhao CN Taiyuan LC7 S
59 14.11 22:06 Ariane 5ECA Skynet 5B/StarOne C1 / Star One C1 EU Kourou ELA3 S
60 17.11 22:39 Proton-M/Briz-M Sirius 4 RU Baikonur LC200/39 S
61 09.12 00:16 Proton-M/Briz-M Raduga-1M (Globus) / Globus-1M No. 11L RU Baikonur LC81/24 S
62 09.12 02:31 Delta 7420-10C COSMO 2 / COSMO-Skymed 2 US VAFB SLC2W S
63 10.12 22:05 Atlas V 401 USA 198 [SDS16] / QUASAR 15? US CC SLC41 S
64 14.12 13:17 Soyuz-FG Radarsat-2 RU Baikonur LC31 S
65 20.12 20:04 Delta 7925-9.5 USA 199 (GPS IIRM-5) / Navstar GPS SVN 57 US CC SLC17A S
66 21.12 21:41 Ariane 5GS Rascom 1/Horizons 2 / Rascom 1 EU Kourou ELA3 S
67 23.12 07:12 Soyuz-U-PVB Progress M-62 / Progress 7K-TGM No.362 RU Baikonur LC1 S
68 25.12 19:32 Proton-M/DM-2 Kosmos-24342436 / Uragan-M No. 721 RU Baikonur LC81/24 S