Lansări orbitale 2006

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2006, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 29 27 2
US 19 18 1
CN 6 6 0
JP 6 6 0
EU 5 5 0
IN 1 0 1

Lista celor 66 tentative de lansări orbitale din 2006 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 19.01 19:00 Atlas V 551 New Horizons EEO US CC SLC41 S
2 24.01 01:33 H-IIA 2022 Daichi (ALOS) LEO/S JP TNSC Y S
3 15.02 23:34 Zenit-3SL Echostar X (Echostar 10) GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
4 18.02 06:27 H-IIA 2024 Himawari-7 (MTSAT-2) GEO/S JP TNSC Y S
5 21.02 21:28 M-V Akari (ASTRO-F) LEO/S JP Kagoshima M-V S
6 28.02 20:10 Proton-M/Briz-M Arabsat 4A HEO RU Baikonur LC200/39 F
7 11.03 22:33 Ariane 5ECA Spainsat GEO/S EU Kourou ELA3 S
8 22.03 14:03 Pegasus XL ST-5 FWD MEO US VRW30/12 L-1011 S
9 24.03 22:30 Falcon-1 Falconsat 2 US KMR OM F
10 30.03 02:30 Soyuz-FG Soyuz TMA-8 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
11 12.04 23:29 Zenit-3SL JCSAT 5A (JCSAT 9) GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
12 15.04 01:40 Minotaur 1 COSMIC 1-6 (FORMOSAT 3 FM6) LLEO/I US SVAFB SLC8 S
13 20.04 20:27 Atlas V 411 Astra 1KR GEO/S US CC SLC41 S
14 24.04 16:03 Soyuz-U-PVB Progress M-56 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
15 25.04 16:47 Start-1 EROS B LLEO/S RU GIK-2 LC5 S
16 26.04 22:48 CZ-4C Yaogan Weixing 1 LEO/S CN Taiyuan LC7 S
17 28.04 10:02 Delta 7420-10C Cloudsat LEO/S US VAFB SLC2W S
18 03.05 17:38 Soyuz-U-PVB Kosmos-2420 LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
19 24.05 22:11 Delta 4M+(4,2) GOES 13 (GOES N) GEO/S US CC SLC37B S
20 26.05 18:50 Shtil’-1 COMPASS-2 (Vulkan-Kompas-2) LLEO/I US K-84,BLA S
21 27.05 21:09 Ariane 5ECA Satmex 6 GEO/S EU Kourou ELA3 S
22 15.06 08:00 Soyuz-U-PVB Resurs-DK (Resurs-DK No. 1) LLEO/I RU Baikonur LC1 S
23 17.06 22:44 Proton-K/DM-2M Kazsat GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
24 18.06 07:50 Zenit-3SL Galaxy 16 GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
25 21.06 22:15 Delta 7925-9.5 USA 187 GEO/S US CC SLC17A S
26 24.06 15:08 Soyuz-U-PVB Progress M-57 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
27 25.06 04:00 Tsiklon-2 Kosmos-2421 (US-PU No. 11L) LLEO/I RU Baikonur LC90/20 S
28 28.06 03:33 Delta 4M+(4,2) USA 184 (RAVEN 4?/HEO-1) HEO/M US SVAFB SLC6 S
29 04.07 18:37 Space Shuttle Discovery (STS-121) LLEO/I US KSC LC39B S
30 10.07 12:08 GSLV Mk I Insat 4C IN SHAR SLP F
31 12.07 14:53 Dnepr Genesis-1 LLEO/I RU YAS Sh370/11 S
32 21.07 04:20 Molniya 8K78M Kosmos-2422 (Oko No. 6068) HEO/M RU Plesetsk LC16/2 S
33 26.07 19:43 Dnepr BelKA RU Baikonur LC109/95 F
34 28.07 07:05 Rokot Arirang-2 (KOMPSAT-2) LEO/S RU Plesetsk LC133/3 S
35 04.08 21:48 Proton-M/Briz-M Hot Bird 8 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
36 11.08 22:15 Ariane 5ECA JCSAT 3A (JCSAT 10) GEO/S EU Kourou ELA3 S
37 22.08 03:27 Zenit-3SL Mugunghwa 5 (Koreasat 5) GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
38 09.09 07:00 CZ-2C Shi Jian 8 LLEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
39 09.09 15:14 Space Shuttle Atlantis (STS-115) LLEO/I US KSC LC39B S
40 11.09 04:35 H-IIA 202 JSE kougaku-2 gouki LLEO/S JP TNSC Y S
41 12.09 16:02 CZ-3A Zhongxing 22A (Feng Huo 2?) GEO/S CN Xichang LC2 S
42 14.09 13:41 Soyuz-U-PVB Kosmos-2423 (Don) LLEO/I RU Baikonur LC31 S
43 18.09 04:08 Soyuz-FG Soyuz TMA-9 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
44 22.09 21:36 M-V Hinode (SOLAR-B) LLEO/S JP Kagoshima M-V S
45 25.09 18:50 Delta 7925-9.5 GPS IIR-15(M) MEO US CC SLC17A S
46 13.10 20:56 Ariane 5ECA DirecTV 9S GEO/D EU Kourou ELA3 S
47 19.10 16:28 Soyuz-2.1a METOP A LEO/S RU Baikonur LC31 S
48 23.10 13:40 Soyuz-U-PVB Progress M-58 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
49 23.10 23:34 CZ-4B Shi Jian 6/2B LLEO/S CN Taiyuan LC7 S
50 26.10 00:52 Delta 7925-10L STEREO A (STEREO Ahead) CLO US CC SLC17B S
51 28.10 16:20 CZ-3B Xinnuo 2 (xinnuo erhao) GEO/S CN Xichang LC2 S
52 30.10 23:48 Zenit-3SL XM-4 (XM Radio-4) GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
53 04.11 13:53 Delta 4M DMSP F-17 LEO/S US SVAFB SLC6 S
54 08.11 20:01 Proton-M/Briz-M Badr 4 (Arabsat 4B) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
55 17.11 19:12 Delta 7925-9.5 GPS IIR-16(M) MEO US CC SLC17A S
56 08.12 00:53 CZ-3A Feng Yun 2D GEO/S CN Xichang LC2 S
57 08.12 22:08 Ariane 5ECA WildBlue 1 GEO/S EU Kourou ELA3 S
58 10.12 01:47 Space Shuttle Discovery (STS-116) LLEO/I US KSC LC39B S
59 11.12 23:28 Proton-M/Briz-M Measat 3 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
60 14.12 21:00 Delta 7920-10C USA 193 (NROL-21) LLEO/I US VAFB SLC2W S
61 16.12 12:00 Minotaur 1 Tacsat 2 LLEO/I US Wallops Pad 0B S
62 18.12 06:32 H-IIA 204 Kiku-8 (ETS-8) GEO/S JP TNSC Y S
63 19.12 14:00 Kosmos 11K65M SAR-Lupe 1 LLEO/S RU Plesetsk LC132/1 S
64 24.12 08:34 Soyuz-2.1a Meridian No. 11L HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
65 25.12 20:18 Proton-K/DM-2 Kosmos-2424 (Uragan-M No. 715) MEO RU Baikonur LC81/24 S
66 27.12 14:23 Soyuz-2.1b COROT LEO/P RU Baikonur LC31 S