Lansări orbitale 2005

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2005, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 30 27 3
US 12 12 0
CN 6 5 1
EU 5 5 0
JP 2 2 0
IN 1 1 0

Lista celor 56 tentative de lansări orbitale din 2005 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 12.01 18:47 Delta 7925-9.5 DIF EEO US CC SLC17B S
2 20.01 03:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2414 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
3 03.02 02:27 Proton-M/Briz-M AMC 12 (Americom 12) GEO/S RU Baikonur LC81/24 S
4 03.02 07:41 Atlas 3B USA 181 (INTRUDER 5) LEO/I US CC SLC36B S
5 12.02 21:03 Ariane 5ECA XTAR-EUR GEO/S EU Kourou ELA3 S
6 26.02 09:25 H-IIA 2022 Himawari-6 (MTSAT-1R) GEO/D JP TNSC Y S
7 28.02 19:09 Soyuz-U-PVB TNS-0 Nanosputnik LLEO/I RU Baikonur LC1 S
8 01.03 03:50 Zenit-3SL XM-3 (XM Radio-3) GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
9 11.03 21:42 Atlas V 431 INMARSAT 4 F1 GEO/D US CC SLC41 S
10 29.03 21:31 Proton-K/DM-2M Ekspress AM-2 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
11 11.04 13:35 Minotaur 1 XSS-11 LEO/S US SVAFB SLC8 S
12 12.04 12:00 CZ-3B Apstar 6 GEO/S CN Xichang LC2 S
13 15.04 00:46 Soyuz-FG Soyuz TMA-6 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
14 15.04 17:26 Pegasus XL/HAPS DART (DART/HAPS) LEO/S US VRW30/12 L-1011 S
15 26.04 07:31 Zenit-3SL Spaceway 1 GEO/NS RU ODYSSEY,K LA S
16 30.04 00:50 Titan 405B USA 182 (ONYX 5) LEO/I US CC SLC40 S
17 05.05 04:45 PSLV Cartosat-1 LEO/S IN SHAR SLP S
18 20.05 10:22 Delta 7320-10C NOAA 18 (NOAA N) LEO/S US VAFB SLC2W S
19 22.05 17:59 Proton-M/Briz-M DirecTV-8 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
20 31.05 12:00 Soyuz-U-PVB Foton-M No. 2 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
21 09.06 00:00 KT-1 KT-1 satellite? ([UNCONFIRMED]) CN Taiyuan F
22 16.06 23:09 Soyuz-U-PVB Progress M-53 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
23 21.06 00:48 Molniya 8K78M Molniya-3K RU Plesetsk LC16/2 F
24 21.06 19:46 Volna Cosmos-1 (TPS Solar Sail) RU K-496,BLA F
25 23.06 14:03 Zenit-3SL Intelsat IA-8 (IA-8) GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
26 24.06 19:41 Proton-K/DM-2 Ekspress AM-3 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
27 05.07 22:40 CZ-2D Shi Jian 7 (Tansuo-2) LLEO/S CN Jiuquan Pad 603 S
28 10.07 03:30 M-V Suzaku (ASTRO-E2) LLEO/I JP Kagoshima M-V S
29 26.07 14:39 Space Shuttle Discovery (STS-114) LLEO/I US KSC LC39B S
30 02.08 07:30 CZ-2C Fanhui Shi Weixing (21) LLEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
31 11.08 08:20 Ariane 5GS Thaicom 4 (iPSTAR 1) GEO/S EU Kourou ELA3 S
32 12.08 11:43 Atlas V 401 Mars Reconnaissance Orbiter EEO US CC SLC41 S
33 13.08 23:28 Soyuz-FG Galaxy 14 GEO/S RU Baikonur LC31 S
34 23.08 21:09 Dnepr Kirari (OICETS) LEO/S RU Baikonur LC109/95 S
35 26.08 18:34 Rokot Monitor-E No. 1 (98M No. 26701) LLEO/S RU Plesetsk LC133/3 S
36 29.08 08:45 CZ-2D Fanhui Shi Weixing (22) LLEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
37 02.09 09:50 Soyuz-U-PVB Kosmos-2415 (Kometa No. 21L) LLEO/I RU Baikonur LC31 S
38 08.09 13:07 Soyuz-U-PVB Progress M-54 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
39 08.09 21:53 Proton-M/Briz-M Anik F1R GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
40 23.09 02:24 Minotaur 1 STP-R1 (Streak) LLEO/S US SVAFB SLC8 S
41 26.09 03:37 Delta 7925-9.5 GPS IIR-14(M) MEO US CC SLC17A S
42 01.10 03:54 Soyuz-FG Soyuz TMA-7 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
43 08.10 15:02 Rokot CRYOSAT (Cryosat) RU Plesetsk LC133/3 F
44 12.10 01:00 CZ-2F Shenzhou 6 LLEO/I CN Jiuquan Pad 921 S
45 13.10 22:32 Ariane 5GS Galaxy 15 GEO/S EU Kourou ELA3 S
46 19.10 18:05 Titan 404B USA 186 LEO/S US SVAFB SLC4E S
47 27.10 06:52 Kosmos 11K65M Beijing-1 (China-DMC) LEO/S RU Plesetsk LC132/1 S
48 08.11 14:06 Zenit-3SL INMARSAT 4 F2 GEO/D RU ODYSSEY,K LA S
49 09.11 03:33 Soyuz-FG Venus Express EEO RU Baikonur LC31 S
50 16.11 23:46 Ariane 5ECA Telkom 2 GEO/S EU Kourou ELA3 S
51 21.12 18:38 Soyuz-U-PVB Progress M-55 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
52 21.12 19:34 Kosmos 11K65M Kosmos-2416 (Rodnik No. 11L) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
53 21.12 22:33 Ariane 5GS Insat 4A GEO/S EU Kourou ELA3 S
54 25.12 05:07 Proton-K/DM-2 Kosmos-2419 (Uragan No. 798) MEO RU Baikonur LC81/24 S
55 28.12 05:19 Soyuz-FG Giove A MEO RU Baikonur LC31 S
56 29.12 02:28 Proton-M/Briz-M AMC 23 (Americom 23) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S