Lansări orbitale 2005

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2005, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 30 27 3
US 12 12 0
CN 6 5 1
EU 5 5 0
JP 2 2 0
IN 1 1 0

Lista celor 56 tentative de lansări orbitale din 2005 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 12.01 18:47 Delta 7925-9.5 Deep Impact US CC SLC17B S
2 20.01 03:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2414 / Parus? RU Plesetsk LC132/1 S
3 03.02 02:27 Proton-M/Briz-M AMC-12 / Americom 12 RU Baikonur LC81/24 S
4 03.02 07:41 Atlas 3B USA 181 [NOSS16] / INTRUDER 7 US CC SLC36B S
5 12.02 21:03 Ariane 5ECA XTAR-EUR/Maqsat-B2 / XTAR-EUR EU Kourou ELA3 S
6 26.02 09:25 H-IIA 2022 MTSAT-1R JP Tanegashima Y S
7 28.02 19:09 Soyuz-U-PVB Progress M-52 / TEKh-42 RU Baikonur LC1 S
8 01.03 03:50 Zenit-3SL SL18 XM Radio-3 / XM Radio-3 RU KLA - S
9 11.03 21:42 Atlas V 431 Inmarsat 4 F-1 / INMARSAT 4 F1 US CC SLC41 S
10 29.03 21:31 Proton-K/DM-2M Ekspress AM-2 RU Baikonur LC200/39 S
11 11.04 13:35 Minotaur 1 XSS-11 / USA 165 (XSS-11) US SVAFB SLC8 S
12 12.04 12:00 CZ-3B Apstar 6 CN Xichang LC2 S
13 15.04 00:46 Soyuz-FG Soyuz TMA-6 / Soyuz 11F732 No. 216 RU Baikonur LC1 S
14 15.04 17:26 Pegasus XL/HAPS DART / DART/HAPS US VAFB RW30/12 S
15 26.04 07:31 Zenit-3SL SL15 Spaceway 1 / Spaceway 1 RU KLA - S
16 30.04 00:50 Titan 405B USA 182 [LAC5] / ONYX 5 US CC SLC40 S
17 05.05 04:45 PSLV Cartosat / Cartosat-1 IN Satish SLP S
18 20.05 10:22 Delta 7320-10C NOAA N US VAFB SLC2W S
19 22.05 17:59 Proton-M/Briz-M DirecTV-8 RU Baikonur LC200/39 S
20 31.05 12:00 Soyuz-U-PVB Foton-M No. 2 RU Baikonur LC1 S
21 09.06 00:00 KT-1 MS-1? CN Taiyuan - F
22 16.06 23:09 Soyuz-U-PVB Progress M-53 / Progress 7K-TGM No. 353/ RU Baikonur LC1 S
23 21.06 00:48 Molniya 8K78M Molniya-3K / Molniya-3K No. 12L RU Plesetsk LC16/2 F
24 21.06 19:46 Volna Cosmos-1/Dem-2R / TPS Solar Sail RU BLA - F
25 23.06 14:03 Zenit-3SL SL14 IA-8 / Intelsat Americas 8 RU KLA - S
26 24.06 19:41 Proton-K/DM-2 Ekspress AM-3 RU Baikonur LC200/39 S
27 05.07 22:40 CZ-2D SJ-7 / Tansuo-2 CN Jiuquan Pad 603 S
28 10.07 03:30 M-V ASTRO E2 / ASTRO-E2 JP Kagoshima M-V S
29 26.07 14:39 Space Shuttle ISS LF-1 / OV-103 ISS US KSC LC39B S
30 02.08 07:30 CZ-2C FSW 21 / FSW-3? CN Jiuquan Pad 603 S
31 11.08 08:20 Ariane 5GS Thaicom 4 / iPSTAR 1 EU Kourou ELA3 S
32 12.08 11:43 Atlas V 401 MRO US CC SLC41 S
33 13.08 23:28 Soyuz-FG Galaxy 14 RU Baikonur LC31 S
34 23.08 21:09 Dnepr OICETS/INDEX / OICETS RU Baikonur LC109/95 S
35 26.08 18:34 Rokot Monitor-E / 98M RU Plesetsk LC133/3 S
36 29.08 08:45 CZ-2D FSW 22 / FSW-3? CN Jiuquan Pad 603 S
37 02.09 09:50 Soyuz-U-PVB Kosmos-2415 / Kometa No. 21L RU Baikonur LC31 S
38 08.09 13:07 Soyuz-U-PVB Progress M-54 / Progress 7K-TGM No. 354/ RU Baikonur LC1 S
39 08.09 21:53 Proton-M/Briz-M Anik F1R RU Baikonur LC200/39 S
40 23.09 02:24 Minotaur 1 Streak / Streak (STP-R1) US SVAFB SLC8 S
41 26.09 03:37 Delta 7925-9.5 USA 183 (GPS IIRM-1) / Navstar GPS SVN 53 US CC SLC17A S
42 01.10 03:54 Soyuz-FG Soyuz TMA-7 / Soyuz 11F732 No. 217 RU Baikonur LC1 S
43 08.10 15:02 Rokot Cryosat RU Plesetsk LC133/3 F
44 12.10 01:00 CZ-2F Shenzhou 6 / Shenzhou 6 Fanhui Cang CN Jiuquan Pad 921 S
45 13.10 22:32 Ariane 5GS Syracuse 3A/Gal. 15 / Galaxy 15 EU Kourou ELA3 S
46 19.10 18:05 Titan 404B USA 186 [IC8] / Improved CRYSTAL 2108? US SVAFB SLC4E S
47 27.10 06:52 Kosmos 11K65M Topsat/DMC-3/Mozh. / China-DMC RU Plesetsk LC132/1 S
48 08.11 14:06 Zenit-3SL SL23 Inmarsat 4F2 / INMARSAT 4 F2 RU KLA - S
49 09.11 03:33 Soyuz-FG Venus Express RU Baikonur LC31 S
50 16.11 23:46 Ariane 5ECA Spaceway 2/Telkom 2 / Telkom 2 EU Kourou ELA3 S
51 21.12 18:38 Soyuz-U-PVB Progress M-55 / Progress 7K-TGM No. 355/ RU Baikonur LC1 S
52 21.12 19:34 Kosmos 11K65M Gonets/Kosmos-2416 / Rodnik RU Plesetsk LC132/1 S
53 21.12 22:33 Ariane 5GS Insat 4A/MSG 2 / Insat 4A EU Kourou ELA3 S
54 25.12 05:07 Proton-K/DM-2 Kosmos-24172419 / Uragan No. 798 RU Baikonur LC81/24 S
55 28.12 05:19 Soyuz-FG GIOVE A / GSTB-v2/A RU Baikonur LC31 S
56 29.12 02:28 Proton-M/Briz-M AMC-23 / Americom 23 RU Baikonur LC200/39 S