Lansări orbitale 2004

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2004, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 26 25 1
US 16 15 1
CN 8 8 0
EU 3 3 0
IL 1 0 1
IN 1 1 0

Lista celor 55 tentative de lansări orbitale din 2004 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 11.01 04:12 Zenit-3SL Estrela do Sul 1 (Telstar 14) GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
2 29.01 11:58 Soyuz-U-PVB Progress M1-11 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
3 05.02 23:46 Atlas IIAS AMC 10 (AMC-10) GEO/S US CC SLC36A S
4 14.02 18:50 Titan 402B/IUS DSP F22 GEO/D US CC SLC40 S
5 18.02 07:05 Molniya 8K78M Molniya-1T HEO/M RU Plesetsk LC16/2 S
6 02.03 07:17 Ariane 5G+ Rosetta EEO EU Kourou ELA3 S
7 13.03 05:40 Atlas 3A MBSAT GEO/S US CC SLC36B S
8 15.03 23:06 Proton-M/Briz-M Eutelsat W3A GEO/S RU Baikonur LC81/24 S
9 20.03 17:53 Delta 7925-9.5 GPS IIR-11 MEO US CC SLC17B S
10 27.03 03:30 Proton-K/DM-2 Raduga-1 (Globus No. 17L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
11 16.04 00:45 Atlas IIAS Superbird A2 (Superbird 6) GEO/ID US CC SLC36A S
12 18.04 15:59 CZ-2C Shiyan Weixing 1 (Tansuo 1) LEO/S CN Xichang LC S
13 19.04 03:19 Soyuz-FG Soyuz TMA-4 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
14 20.04 16:57 Delta 7920-10C Gravity Probe B (GP-B) LEO/P US VAFB SLC2W S
15 26.04 20:37 Proton-K/DM-2M Ekspress AM-11 GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
16 04.05 12:42 Zenit-3SL DirecTV 7S GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
17 19.05 22:22 Atlas IIAS AMC 11 (Americom 11) GEO/S US CC SLC36B S
18 20.05 17:47 Taurus 3210 Formosat-2 (ROCSAT-2) LEO/S US VAFB 576E S
19 25.05 12:34 Soyuz-U-PVB Progress M-49 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
20 28.05 06:00 Tsiklon-2 Kosmos-2405 (US-PU No. 10L) LLEO/I RU Baikonur LC90/20 S
21 10.06 01:28 Zenit-2 Kosmos-2406 (Tselina-2) LEO/I RU Baikonur LC45/1 S
22 16.06 22:27 Proton-M/Briz-M INTELSAT 10-02 GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
23 23.06 22:54 Delta 7925-9.5 GPS IIR-12 MEO US CC SLC17B S
24 29.06 03:58 Zenit-3SL Telstar 18 (Apstar 5) GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
25 29.06 06:30 Dnepr Aprizesat-2 (Latinsat D) LEO/S RU Baikonur LC109/95 S
26 15.07 10:01 Delta 7920-10L Aura (EOS Chem-1) LEO/S US VAFB SLC2W S
27 18.07 00:44 Ariane 5G+ Anik F2 GEO/S EU Kourou ELA3 S
28 22.07 17:46 Kosmos 11K65M Kosmos-2407 (Parus No. 203) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
29 25.07 07:05 CZ-2C Tan Ce 2 GTO CN Taiyuan LC7 S
30 03.08 06:15 Delta 7925H Messenger (MESSENGER) EEO US CC SLC17B S
31 04.08 22:32 Proton-M/Briz-M Amazonas-1 (Amazonas) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
32 11.08 05:03 Soyuz-U Progress M-50 LEO/I RU Baikonur LC1 S
33 29.08 07:50 CZ-2C Fanhui Shi Weixing (19) LLEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
34 31.08 23:17 Atlas IIAS USA 179 (QUASAR 14?) HEO/M US CC SLC36A S
35 06.09 10:53 Shaviyt ‘Ofeq-6 IL Palmachim F
36 08.09 23:14 CZ-4B Shi Jian 6/1B LLEO/S CN Taiyuan LC7 S
37 20.09 10:31 GSLV Mk I EDUSAT (GSAT-3) GEO/S IN SHAR FLP S
38 23.09 15:07 Kosmos 11K65M Kosmos-2408 LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
39 24.09 16:50 Soyuz-U-PVB Kosmos-2410 LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
40 27.09 08:00 CZ-2D Fanhui Shi Weixing (20) LLEO/I CN Jiuquan Pad 603 S
41 14.10 03:06 Soyuz-FG Soyuz TMA-5 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
42 14.10 21:23 Proton-M/Briz-M AMC 15 (AMC-15) GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
43 19.10 01:20 CZ-3A Feng Yun 2C (FY-2 O4) GEO/S CN Xichang LC2 S
44 29.10 22:11 Proton-K/DM-2M Ekspress AM-1 GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
45 06.11 03:10 CZ-4B Zi Yuan 2-3 LLEO/S CN Taiyuan LC7 S
46 06.11 05:39 Delta 7925-9.5 GPS IIR-13 MEO US CC SLC17B S
47 08.11 18:29 Soyuz-2.1a GVM Oblik DSO RU Plesetsk LC43/4 S
48 18.11 10:45 CZ-2C Shiyan Weixing 2 (Qianshao 1) LEO/S CN Xichang LC S
49 20.11 17:16 Delta 7320-10C Swift LLEO/E US CC SLC17A S
50 17.12 12:07 Atlas V 521 AMC 16 GEO/S US CC SLC41 S
51 18.12 16:26 Ariane 5G+ Helios IIA (Helios 2A) LEO/S EU Kourou ELA3 S
52 21.12 21:50 Delta 4H Demosat (HLV-OLDSP) MEO US CC SLC37B F
53 23.12 22:19 Soyuz-U-PVB Progress M-51 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
54 24.12 11:20 Tsiklon-3 Sich-1M (Okean-O1 No. 9) LLEO/I RU Plesetsk LC32/2 F
55 26.12 13:53 Proton-K/DM-2 Kosmos-2411 (Uragan No. 796) MEO RU Baikonur LC200/39 S