Lansări orbitale 2003

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2003, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 24 24 0
US 23 23 0
CN 6 6 0
EU 4 4 0
JP 3 2 1
IN 2 2 0

Lista celor 62 tentative de lansări orbitale din 2003 (din care 1 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 06.01 14:19 Titan II SLV Coriolis / P98-2 Coriolis US SVAFB SLC4W S
2 13.01 00:45 Delta 7320-10 ICESAT/Chipsat / Icesat US VAFB SLC2W S
3 16.01 15:39 Space Shuttle Spacehab / OV-102 Research US KSC LC39A S
4 25.01 20:13 Pegasus XL SORCE US CC RW30/12 S
5 29.01 18:06 Delta 7925-9.5 USA 166 (GPS IIR-8) / Navstar GPS SVN 56 US CC SLC17B S
6 02.02 12:59 Soyuz-U-PVB Progress M-47 / Progress M No. 247 RU Baikonur LC1 S
7 15.02 07:00 Ariane 44L Intelsat 907 / INTELSAT 907 EU Kourou ELA2 S
8 11.03 00:59 Delta 4M USA 167 (DSCS 3A-3) / DSCS III A-3/IABS US CC SLC37B S
9 28.03 01:27 H-IIA 2024 IGS O-1/IGS R-1 / IGS Optical-1 JP Tanegashima Y S
10 31.03 22:09 Delta 7925-9.5 USA 168 (GPS IIR-9) / Navstar GPS SVN 45 US CC SLC17A S
11 02.04 01:53 Molniya 8K78M Molniya-1T / Molniya-1T No. 101 RU Plesetsk LC16/2 S
12 08.04 13:43 Titan 401B/Centaur USA 169 (Milstar 6) / Milstar DFS-6 US CC SLC40 S
13 09.04 22:52 Ariane 5G Galaxy 12/Insat 3A / Insat 3A EU Kourou ELA3 S
14 12.04 00:47 Atlas 3B Asiasat 4 US CC SLC36B S
15 24.04 04:23 Proton-K/DM-2 Kosmos-2397 / Oko-1 No. 7126 RU Baikonur LC81/24 S
16 26.04 03:53 Soyuz-FG Soyuz TMA-2 / Soyuz 11F732 No. 212 RU Baikonur LC1 S
17 28.04 11:59 Pegasus XL GALEX US CC RW30/12 S
18 08.05 11:28 GSLV Mk I GSAT-2 IN Satish FLP S
19 09.05 04:29 M-V MUSES C/KM / MUSES C JP Kagoshima M-V S
20 13.05 22:10 Atlas V 401 Hellas Sat 2 US CC SLC41 S
21 24.05 16:34 CZ-3A Beidou / san ke beidou daohang s. CN Xichang LC2 S
22 02.06 17:45 Soyuz-FG Mars Express RU Baikonur LC31 S
23 04.06 19:23 Kosmos 11K65M Kosmos-2398 / Parus? RU Plesetsk LC132/1 S
24 06.06 22:15 Proton-K/Briz-M AMC-9 / Americom 9 RU Baikonur LC200/39 S
25 08.06 10:34 Soyuz-U-PVB Progress M1-10 / Progress M1 No. 259 RU Baikonur LC1 S
26 10.06 13:55 Zenit-3SL SL9 Thuraya 2 / Thuraya 2 RU KLA - S
27 10.06 17:58 Delta 7925-9.5 MER-A / Mars Exploration Rover 2 US CC SLC17A S
28 11.06 22:38 Ariane 5G Optus C1-D/BSAT-2c / BSAT-2c EU Kourou ELA3 S
29 19.06 20:00 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 65L RU Plesetsk LC16/2 S
30 26.06 18:53 Pegasus XL Orbview-3 US VAFB RW30/12 S
31 30.06 14:15 Rokot MOM / Mimosa RU Plesetsk LC133/3 S
32 08.07 03:18 Delta 7925H MER-B / Mars Exploration Rover 1 US CC SLC17B S
33 17.07 23:45 Atlas V 521 Rainbow 1 US CC SLC41 S
34 08.08 03:30 Zenit-3SL SL10 Echostar IX / Echostar IX RU KLA - S
35 12.08 14:20 Soyuz-U-PVB Kosmos-2399 / Don RU Baikonur LC31 S
36 13.08 02:09 Pegasus XL Scisat-1 / SCISAT-1 US VAFB RW30/12 S
37 19.08 10:50 Kosmos 11K65M Kosmos-24002401 / Strela-3 RU Plesetsk LC132/1 S
38 25.08 05:35 Delta 7920H SIRTF US CC SLC17B S
39 29.08 01:47 Soyuz-U-PVB Progress M-48 / Progress M No. 248 RU Baikonur LC1 S
40 29.08 23:13 Delta 4M USA 170 (DSCS 3B-6) / DSCS III B-6/IABS US CC SLC37B S
41 09.09 04:29 Titan 401B/Centaur USA 171 [RH9] / ORION 5 US CC SLC40 S
42 27.09 06:11 Kosmos 11K65M STSat-1/DMC-2/Mozh. / Mozhaets 4 RU Plesetsk LC132/1 S
43 27.09 23:14 Ariane 5G Insat 3E/e-Bird / e-Bird EU Kourou ELA3 S
44 01.10 04:02 Zenit-3SL SL11 Galaxy 13/Hor.1 / Galaxy XIII/Horizons 1 RU KLA - S
45 15.10 01:00 CZ-2F Shenzhou 5 / Shenzhou 5 Fanhui Cang CN Jiuquan Pad 921 S
46 17.10 04:52 PSLV IRS-P6 IN Satish FLP S
47 18.10 05:38 Soyuz-FG Soyuz TMA-3 / Soyuz 11F732 No. 213 RU Baikonur LC1 S
48 18.10 16:17 Titan II SLV USA 172 (DMSP F16) / DMSP Block 5D-3 S-20 US SVAFB SLC4W S
49 21.10 03:16 CZ-4B CBERS-2 / ZY-1-2 CN Taiyuan LC7 S
50 30.10 13:43 Rokot SERVIS-1 RU Plesetsk LC133/3 S
51 03.11 07:20 CZ-2D JB-4? / FSW Service Module CN Jiuquan Pad 603 S
52 14.11 16:01 CZ-3A Zhongxing-20 / Shentong yi hao 01 xing CN Xichang LC2 S
53 24.11 06:22 Proton-K/DM-2M Yamal-200 / Yamal-201202 RU Baikonur LC81/23 S
54 29.11 04:33 H-IIA 2024 IGS O-2a/IGS R-2a / IGS Optical-2 JP Tanegashima Y F
55 02.12 10:04 Atlas IIAS USA 173 [NOSS15] / INTRUDER 6? US SVAFB SLC3E S
56 05.12 06:00 Strela Gruzomaket / Kondor-E GVM 14S135 RU Baikonur LC175/59 S
57 10.12 17:42 Proton-K/Briz-M Kosmos-24022404 / Uragan 794 RU Baikonur LC81/24 S
58 18.12 02:30 Atlas 3B USA 174 (UHF F11) / UHF F/O F11 US CC SLC36B S
59 21.12 08:05 Delta 7925-9.5 USA 175 (GPS IIR-10) / Navstar GPS SVN 47 US CC SLC17A S
60 27.12 21:30 Soyuz-FG Amos-2 RU Baikonur LC31 S
61 28.12 23:00 Proton-K/DM-2M Ekspress AM-22 / Sesat-2 RU Baikonur LC200/39 S
62 29.12 19:06 CZ-2C TC-1 / Double Star DSP-E CN Xichang LC S