Lansări orbitale 2002

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2002, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 26 24 2
US 17 17 0
EU 12 11 1
CN 5 4 1
JP 3 3 0
IN 1 1 0
IL 1 1 0

Lista celor 65 tentative de lansări orbitale din 2002 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 16.01 00:30 Titan 401B/Centaur Milstar 5 (Milstar DFS-5) GEO/S US CC SLC40 S
2 23.01 23:46 Ariane 42L Insat 3C GEO/S EU Kourou ELA2 S
3 04.02 02:45 H-IIA 2024 Tsubasa (MDS-1) GTO JP TNSC Y S
4 05.02 20:58 Pegasus XL RHESSI (HESSI) LLEO/I US CC L-1011 S
5 11.02 17:43 Delta 7920-10C Iridium 91 (Iridium SV091) LEO/P US VAFB SLC2W S
6 21.02 12:43 Atlas 3B Echostar VII (Echostar 7) GEO/S US CC SLC36B S
7 23.02 06:59 Ariane 44L INTELSAT 904 GEO/S EU Kourou ELA2 S
8 25.02 17:26 Soyuz-U-PVB Kosmos-2387 (Kobal’t No. 555) LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
9 01.03 01:07 Ariane 5G Envisat (Envisat PPF) LEO/S EU Kourou ELA3 S
10 01.03 11:22 Space Shuttle Columbia (STS-109) LLEO/I US KSC LC39A S
11 08.03 22:59 Atlas IIA TDRS 9 (TDRS I) GEO/I US CC SLC36A S
12 17.03 09:21 Rokot GRACE 1 LLEO/P RU Plesetsk LC133/3 S
13 21.03 20:13 Soyuz-U-PVB Progress M1-8 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
14 25.03 14:15 CZ-2F Shenzhou 3 LLEO/I CN Jiuquan Pad 921 S
15 29.03 01:29 Ariane 44L JCSAT 2A (JCSAT-8) GEO/S EU Kourou ELA2 S
16 30.03 17:25 Proton-K/DM-2M INTELSAT 903 GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
17 01.04 22:06 Molniya 8K78M Kosmos-2388 (Oko No. 6064) HEO/M RU Plesetsk LC16/2 S
18 08.04 20:44 Space Shuttle Atlantis (STS-110) LLEO/I US KSC LC39B S
19 16.04 23:02 Ariane 44L NSS 7 GEO/S EU Kourou ELA2 S
20 25.04 06:26 Soyuz-U-PVB Soyuz TM-34 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
21 04.05 01:31 Ariane 42P SPOT 5 LEO/S EU Kourou ELA2 S
22 04.05 09:54 Delta 7920-10L Aqua (EOS PM-1) LEO/S US VAFB SLC2W S
23 07.05 17:00 Proton-K/DM-2M DirecTV-5 GEO/S RU Baikonur LC81/24 S
24 15.05 01:50 CZ-4B Hai Yang 1 (haiyang yihao A) LEO/S CN Taiyuan LC7 S
25 28.05 15:25 Shaviyt ‘Ofeq-5 LLEO/R IL Palmachim S
26 28.05 18:14 Kosmos 11K65M Kosmos-2389 (Parus?) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
27 05.06 06:44 Ariane 44L INTELSAT 905 GEO/S EU Kourou ELA2 S
28 05.06 21:22 Space Shuttle Endeavour (STS-111) LLEO/I US KSC LC39A S
29 10.06 01:14 Proton-K/DM-2M Ekspress A1R (Ekspress-A No. 4) GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
30 15.06 22:39 Zenit-3SL Galaxy 3C (Galaxy III-C) GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
31 20.06 09:33 Rokot Iridium 97 (Iridium SV097) LEO/P RU Plesetsk LC133/3 S
32 24.06 18:23 Titan II SLV NOAA 17 (NOAA M) LEO/S US SVAFB SLC4W S
33 26.06 05:36 Soyuz-U-PVB Progress M-46 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
34 03.07 06:47 Delta 7425-9.5 Contour VHEO US CC SLC17A S
35 05.07 23:22 Ariane 5G Stellat 5 GEO/S EU Kourou ELA3 S
36 08.07 06:35 Kosmos 11K65M Kosmos-2390 LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
37 25.07 15:13 Proton-K/17S40 Kosmos-2392 LEO/I RU Baikonur LC81/24 S
38 21.08 22:05 Atlas V 401 Hot Bird 6 (Eutelsat HB6) GEO/S US CC SLC41 S
39 22.08 05:15 Proton-K/DM-2M Echostar VIII (Echostar 8) GEO/D RU Baikonur LC81/23 S
40 28.08 22:45 Ariane 5G Atlantic Bird 1 GEO/S EU Kourou ELA3 S
41 06.09 06:44 Ariane 44L INTELSAT 906 GEO/S EU Kourou ELA2 S
42 10.09 08:20 H-IIA 2024 USERS (USERS SEM) LLEO/I JP TNSC Y S
43 12.09 10:23 PSLV KALPANA-1 (METSAT-1) GEO/S IN SHAR FLP S
44 15.09 10:30 KT-1 Hangtian Tsinghua 1-01 CN Taiyuan F
45 18.09 22:04 Atlas IIAS Hispasat 1D GEO/S US CC SLC36A S
46 25.09 16:58 Soyuz-FG Progress M1-9 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
47 26.09 14:27 Kosmos 11K65M Nadezhda-M LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
48 07.10 19:45 Space Shuttle Atlantis (STS-112) LLEO/I US KSC LC39B S
49 15.10 18:20 Soyuz-U-PVB Foton-M No. 1 RU Plesetsk LC43/3 F
50 17.10 04:41 Proton-K/17S40 Integral DSO RU Baikonur LC200/39 S
51 27.10 03:17 CZ-4B Zi Yuan-2 02 xing LLEO/S CN Taiyuan LC7 S
52 30.10 03:11 Soyuz-FG Soyuz TMA-1 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
53 20.11 22:39 Delta 4M+(4,2) Eutelsat W5 GEO/S US CC SLC37B S
54 24.11 00:49 Space Shuttle Endeavour (STS-113) LLEO/I US KSC LC39A S
55 25.11 23:04 Proton-K/DM-2M Astra 1K LLEO/I RU Baikonur LC81/23 F
56 28.11 06:07 Kosmos 11K65M AlSat-1 (DMC Alsat-1) LEO/S RU Plesetsk LC132/1 S
57 05.12 02:42 Atlas IIA TDRS 10 (TDRS J) GEO/I US CC SLC36A S
58 11.12 22:22 Ariane 5ECA Hot Bird 7 EU Kourou ELA3 F
59 14.12 01:31 H-IIA 202 Midori-2 (ADEOS-2) LEO/S JP TNSC Y S
60 17.12 23:04 Ariane 44L NSS 6 GEO/D EU Kourou ELA2 S
61 20.12 17:00 Dnepr AATiS-OSCAR-49 (Rubin-2) LEO/I RU Baikonur LC109/95 S
62 24.12 12:20 Molniya 8K78M Kosmos-2393 (Oko No. 6039) HEO/M RU Plesetsk LC16/2 S
63 25.12 07:37 Proton-K/DM-2M Kosmos-2394 (Uragan No. 791) MEO RU Baikonur LC81/23 S
64 29.12 16:40 CZ-2F Shenzhou 4 LLEO/I CN Jiuquan Pad 921 S
65 29.12 23:16 Proton-M/Briz-M Nimiq 2 GEO/S RU Baikonur LC81/24 S