Lansări orbitale 2002

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2002, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 26 25 1
US 17 17 0
EU 12 11 1
CN 5 4 1
JP 3 3 0
IN 1 1 0
IL 1 1 0

Lista celor 65 tentative de lansări orbitale din 2002 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 16.01 00:30 Titan 401B/Centaur USA 164 (Milstar 5) / Milstar DFS-5 US CC SLC40 S
2 23.01 23:46 Ariane 42L Insat 3C EU Kourou ELA2 S
3 04.02 02:45 H-IIA 2024 VEP-3/MDS-1/DASH / MDS-1 JP Tanegashima Y S
4 05.02 20:58 Pegasus XL HESSI US CC RW30/12 S
5 11.02 17:43 Delta 7920-10C Iridium IS-1 / Iridium SV091 US VAFB SLC2W S
6 21.02 12:43 Atlas 3B Echostar 7 US CC SLC36B S
7 23.02 06:59 Ariane 44L Intelsat 904 / INTELSAT 904 EU Kourou ELA2 S
8 25.02 17:26 Soyuz-U-PVB Kosmos-2387 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/3 S
9 01.03 01:07 Ariane 5G Envisat / Envisat PPF EU Kourou ELA3 S
10 01.03 11:22 Space Shuttle HST SM-3B / OV-102 HST mission US KSC LC39A S
11 08.03 22:59 Atlas IIA TDRS 9 / TDRS I US CC SLC36A S
12 17.03 09:21 Rokot GRACE 12 / GRACE 1 RU Plesetsk LC133/3 S
13 21.03 20:13 Soyuz-U-PVB Progress M1-8 / Progress M1 No. 257 RU Baikonur LC1 S
14 25.03 14:15 CZ-2F Shenzhou 3 / Shenzhou 3 Fanhui Cang CN Jiuquan Pad 921 S
15 29.03 01:29 Ariane 44L Astra 3A/JCSAT-8 / JCSAT-8 EU Kourou ELA2 S
16 30.03 17:25 Proton-K/DM-2M Intelsat 903 / INTELSAT 903 RU Baikonur LC81/23 S
17 01.04 22:06 Molniya 8K78M Kosmos-2388 / Oko US-KS RU Plesetsk LC16/2 S
18 08.04 20:44 Space Shuttle ISS 8A / OV-104 ISS US KSC LC39B S
19 16.04 23:02 Ariane 44L NSS 7 EU Kourou ELA2 S
20 25.04 06:26 Soyuz-U-PVB Soyuz TM-34 / Soyuz TM No. 208 RU Baikonur LC1 S
21 04.05 01:31 Ariane 42P SPOT 5 EU Kourou ELA2 S
22 04.05 09:54 Delta 7920-10L Aqua / EOS PM-1 US VAFB SLC2W S
23 07.05 17:00 Proton-K/DM-2M DirecTV-5 RU Baikonur LC81/24 S
24 15.05 01:50 CZ-4B FY-1D/HY-1 / haiyang yihao A CN Taiyuan LC7 S
25 28.05 15:25 Shavit 1 ‘Ofeq-5 IL Palmachim - S
26 28.05 18:14 Kosmos 11K65M Kosmos-2389 / Parus? RU Plesetsk LC132/1 S
27 05.06 06:44 Ariane 44L Intelsat 905 / INTELSAT 905 EU Kourou ELA2 S
28 05.06 21:22 Space Shuttle ISS UF-2 / OV-105 ISS US KSC LC39A S
29 10.06 01:14 Proton-K/DM-2M Ekspress A No. 4 / Ekspress-A No. 4 RU Baikonur LC200/39 S
30 15.06 22:39 Zenit-3SL SL8 Galaxy 3C / Galaxy III-C RU KLA - S
31 20.06 09:33 Rokot Iridium 9798 / Iridium SV097 RU Plesetsk LC133/3 S
32 24.06 18:23 Titan II SLV NOAA 17 / NOAA M US SVAFB SLC4W S
33 26.06 05:36 Soyuz-U-PVB Progress M-46 / Progress M No. 246 RU Baikonur LC1 S
34 03.07 06:47 Delta 7425-9.5 CONTOUR / Contour US CC SLC17A S
35 05.07 23:22 Ariane 5G Stellat/NStar c / Stellat 5 EU Kourou ELA3 S
36 08.07 06:35 Kosmos 11K65M Kosmos-23902391 / Strela-3 RU Plesetsk LC132/1 S
37 25.07 15:13 Proton-K/17S40 Kosmos-2392 / Arkon 11F664 No. 2? RU Baikonur LC81/24 S
38 21.08 22:05 Atlas V 401 Hot Bird 6 / Eutelsat HB6 US CC SLC41 S
39 22.08 05:15 Proton-K/DM-2M Echostar VIII / Echostar 8 RU Baikonur LC81/23 S
40 28.08 22:45 Ariane 5G Atl. Bird 1/MSG 1 / Atlantic Bird 1 EU Kourou ELA3 S
41 06.09 06:44 Ariane 44L Intelsat 906 / INTELSAT 906 EU Kourou ELA2 S
42 10.09 08:20 H-IIA 2024 USERS/DRTS / USERS SEM JP Tanegashima Y S
43 12.09 10:23 PSLV METSAT / METSAT-1 IN Satish FLP S
44 15.09 10:30 KT-1 PS-1 / HTSTL-1 CN Taiyuan - F
45 18.09 22:04 Atlas IIAS Hispasat 1D US CC SLC36A S
46 25.09 16:58 Soyuz-FG Progress M1-9 / Progress M1 No. 258 RU Baikonur LC1 S
47 26.09 14:27 Kosmos 11K65M Nadezhda-M / Nadezhda-M 17F118M No. 4 RU Plesetsk LC132/1 S
48 07.10 19:45 Space Shuttle ISS 9A / OV-104 ISS US KSC LC39B S
49 15.10 18:20 Soyuz-U-PVB Foton-M No. 1 RU Plesetsk LC43/3 F
50 17.10 04:41 Proton-K/17S40 Integral RU Baikonur LC200/39 S
51 27.10 03:17 CZ-4B ZY-2 / ziyuan erhao 02 xing CN Taiyuan LC7 S
52 30.10 03:11 Soyuz-FG Soyuz TMA-1 / Soyuz 11F732 No. 211 RU Baikonur LC1 S
53 20.11 22:39 Delta 4M+(4,2) Eutelsat W5 US CC SLC37B S
54 24.11 00:49 Space Shuttle ISS 11A / OV-105 ISS US KSC LC39A S
55 25.11 23:04 Proton-K/DM-2M Astra 1K RU Baikonur LC81/23 S
56 28.11 06:07 Kosmos 11K65M DMC-1/Mozhaets / DMC Alsat-1 RU Plesetsk LC132/1 S
57 05.12 02:42 Atlas IIA TDRS 10 / TDRS J US CC SLC36A S
58 11.12 22:22 Ariane 5ECA Hot Bird 7/Stentor / Hot Bird 7 EU Kourou ELA3 F
59 14.12 01:31 H-IIA 202 ADEOS-2 JP Tanegashima Y S
60 17.12 23:04 Ariane 44L NSS 6 EU Kourou ELA2 S
61 20.12 17:00 Dnepr TB/Latinsat/ / Rubin-2/GCh 15F183 RU Baikonur LC109/95 S
62 24.12 12:20 Molniya 8K78M Kosmos-2393 / Oko US-KS RU Plesetsk LC16/2 S
63 25.12 07:37 Proton-K/DM-2M Kosmos-23942396 / Uragan No. 791 RU Baikonur LC81/23 S
64 29.12 16:40 CZ-2F Shenzhou 4 / Shenzhou 4 Fanhui Cang CN Jiuquan Pad 921 S
65 29.12 23:16 Proton-M/Briz-M Nimiq 2 RU Baikonur LC81/24 S