Lansări orbitale 2001

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2001, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 25 25 0
US 22 21 1
EU 8 7 1
IN 2 2 0
CN 1 1 0
JP 1 1 0

Lista celor 59 tentative de lansări orbitale din 2001 (din care 2 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 09.01 17:00 CZ-2F Shenzhou 2 LLEO/I CN Jiuquan Pad 921 S
2 10.01 22:09 Ariane 44P Turksat 2A (Eurasiasat 1) GEO/S EU Kourou ELA2 S
3 24.01 04:28 Soyuz-U-PVB Progress M1-5 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
4 30.01 07:55 Delta 7925-9.5 GPS IIR-7 MEO US CC SLC17A S
5 07.02 23:05 Ariane 44L SICRAL 1 (SICRAL 1A) GEO/D EU Kourou ELA2 S
6 07.02 23:13 Space Shuttle Atlantis (STS-98) LLEO/I US KSC LC39A S
7 20.02 08:48 Start-1 Odin LEO/S RU GIK-2 LC5 S
8 26.02 08:09 Soyuz-U-PVB Progress M-44 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
9 27.02 21:20 Titan 401B/Centaur Milstar 4 (Milstar DFS-4) GEO/ID US CC SLC40 S
10 08.03 11:42 Space Shuttle Discovery (STS-102) LLEO/I US KSC LC39B S
11 08.03 22:51 Ariane 5G Eurobird 1 (Eurobird) GEO/S EU Kourou ELA3 S
12 18.03 22:33 Zenit-3SL XM-2 (XM Radio-2) GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
13 07.04 03:47 Proton-M/Briz-M Ekran-M (Ekran-M No. 18L) GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
14 07.04 15:02 Delta 7925-9.5 Mars Odyssey EEO US CC SLC17A S
15 18.04 10:13 GSLV Mk I GSAT-1 GEO/D IN SHAR FLP S
16 19.04 18:40 Space Shuttle Endeavour (STS-100) LLEO/I US KSC LC39A S
17 28.04 07:37 Soyuz-U-PVB Soyuz TM-32 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
18 08.05 22:10 Zenit-3SL XM-1 (XM Radio-1) GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
19 15.05 01:11 Proton-K/DM-2M PAS 10 GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
20 18.05 17:45 Delta 7925-9.5 GeoLITE GEO/S US CC SLC17B S
21 20.05 22:32 Soyuz-FG Progress M1-6 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
22 29.05 17:55 Soyuz-U-PVB Kosmos-2377 (Kobal’t No. 554) LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
23 08.06 15:08 Kosmos 11K65M Kosmos-2378 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
24 09.06 06:45 Ariane 44L INTELSAT 901 (IS-901) GEO/S EU Kourou ELA2 S
25 16.06 01:49 Proton-K/DM-2M Astra 2C GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
26 19.06 04:41 Atlas IIAS ICO F2 (ICO 2) MEO US CC SLC36B S
27 30.06 19:46 Delta 7425-10 WMAP CLO US CC SLC17B S
28 12.07 09:03 Space Shuttle Atlantis (STS-104) LLEO/I US KSC LC39B S
29 12.07 21:58 Ariane 5G Artemis GEO/S EU Kourou ELA3 F
30 20.07 00:17 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
31 23.07 07:23 Atlas IIA GOES 12 (GOES M) GEO/S US CC SLC36A S
32 31.07 08:00 Tsiklon-3 Koronas F (AUOS-SM-KF) LLEO/I RU Plesetsk LC32/2 S
33 06.08 07:28 Titan 402B/IUS DSP F21 (DSP) GEO/S US CC SLC40 S
34 08.08 16:13 Delta 7326-9.5 Genesis CLO US CC SLC17A S
35 10.08 21:10 Space Shuttle Discovery (STS-105) LLEO/I US KSC LC39A S
36 21.08 09:23 Soyuz-U-PVB Progress M-45 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
37 24.08 20:34 Proton-K/DM-2 Kosmos-2379 (Oko-1 No. 7124) GEO/S RU Baikonur LC81/24 S
38 29.08 07:00 H-IIA 202 LRE GTO JP TNSC Y S
39 30.08 06:46 Ariane 44L INTELSAT 902 GEO/S EU Kourou ELA2 S
40 08.09 15:25 Atlas IIAS USA 160 (INTRUDER 1) LEO/I US SVAFB SLC3E S
41 14.09 23:34 Soyuz-U-PVB Progress M-SO1 (Progress No. 301) LLEO/I RU Baikonur LC1 S
42 21.09 18:49 Taurus 2110 OrbView-4 (Warfighter-1) US VAFB 576E F
43 25.09 23:21 Ariane 44P Atlantic Bird 2 GEO/S EU Kourou ELA2 S
44 30.09 02:40 Athena-1 Starshine-OSCAR-43 LLEO/I US KLC LP1 S
45 05.10 21:21 Titan 404B USA 161 LEO/S US SVAFB SLC4E S
46 06.10 16:45 Proton-K/DM-2 Raduga-1 (Globus No. 14L) GEO/S RU Baikonur LC81/24 S
47 11.10 02:32 Atlas IIAS USA 162 (QUASAR 13?) GEO/S US CC SLC36B S
48 18.10 18:51 Delta 7320-10 QuickBird 2 (QuickBird) LLEO/S US VAFB SLC2W S
49 21.10 08:59 Soyuz-U-PVB Soyuz TM-33 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
50 22.10 04:53 PSLV TES LLEO/S IN SHAR FLP S
51 25.10 11:34 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S
52 26.11 18:24 Soyuz-FG Progress M1-7 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
53 27.11 00:35 Ariane 44LP DirecTV-4S GEO/S EU Kourou ELA2 S
54 01.12 18:04 Proton-K/DM-2 Kosmos-2382 (Uragan-M No. 711) MEO RU Baikonur LC81/24 S
55 05.12 22:19 Space Shuttle Endeavour (STS-108) LLEO/I US KSC LC39B S
56 07.12 15:07 Delta 7920-10 Jason LEO/I US VAFB SLC2W S
57 10.12 17:18 Zenit-2 Meteor-3M No. 1 LEO/S RU Baikonur LC45/1 S
58 21.12 04:00 Tsiklon-2 Kosmos-2383 (US-PU No. 9L) LLEO/I RU Baikonur LC90/20 S
59 28.12 03:24 Tsiklon-3 Kosmos-2384 LEO/I RU Plesetsk LC32/1 S