Lansări orbitale 2001

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2001, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 25 25 0
US 21 21 0
EU 8 8 0
IN 2 2 0
CN 1 1 0
JP 1 1 0

Lista celor 58 tentative de lansări orbitale din 2001 (din care == eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 09.01 17:00 CZ-2F Shenzhou 2 / Shenzhou 2 Fanhui Cang CN Jiuquan Pad 921 S
2 10.01 22:09 Ariane 44P Turksat 2A / Eurasiasat 1 EU Kourou ELA2 S
3 24.01 04:28 Soyuz-U-PVB Progress M1-5 / Progress M1 No. 254 RU Baikonur LC1 S
4 30.01 07:55 Delta 7925-9.5 USA 156 (GPS IIR-7) / Navstar GPS SVN 54 US CC SLC17A S
5 07.02 23:05 Ariane 44L Sicral/Skynet 4F / SICRAL 1A EU Kourou ELA2 S
6 07.02 23:13 Space Shuttle ISS 5A / OV-104 ISS US KSC LC39A S
7 20.02 08:48 Start-1 Odin RU GIK-2 LC5 S
8 26.02 08:09 Soyuz-U-PVB Progress M-44 / Progress 7K-TGM No. 244 RU Baikonur LC1 S
9 27.02 21:20 Titan 401B/Centaur USA 157 (Milstar 4) / Milstar DFS-4 US CC SLC40 S
10 08.03 11:42 Space Shuttle ISS 5A.1 / OV-103 ISS US KSC LC39B S
11 08.03 22:51 Ariane 5G Eurobird/BSAT-2a / Eurobird EU Kourou ELA3 S
12 18.03 22:33 Zenit-3SL SL7 XM Radio-2 / XM Radio-2 RU KLA - S
13 07.04 03:47 Proton-M/Briz-M Ekran-M No. 18 / Ekran-M No. 18L RU Baikonur LC81/24 S
14 07.04 15:02 Delta 7925-9.5 2001 Mars Odyssey US CC SLC17A S
15 18.04 10:13 GSLV Mk I GSAT-1 IN Satish FLP S
16 19.04 18:40 Space Shuttle ISS 6A / OV-105 ISS US KSC LC39A S
17 28.04 07:37 Soyuz-U-PVB Soyuz TM-32 / Soyuz 7K-STM No. 206 RU Baikonur LC1 S
18 08.05 22:10 Zenit-3SL SL6 XM Radio-1 / XM Radio-1 RU KLA - S
19 15.05 01:11 Proton-K/DM-2M PAS 10 RU Baikonur LC81/23 S
20 18.05 17:45 Delta 7925-9.5 USA 158 (GeoLITE) / GeoLITE US CC SLC17B S
21 20.05 22:32 Soyuz-FG Progress M1-6 / Progress M1 No. 255 RU Baikonur LC1 S
22 29.05 17:55 Soyuz-U-PVB Kosmos-2377 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/4 S
23 08.06 15:08 Kosmos 11K65M Kosmos-2378 / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
24 09.06 06:45 Ariane 44L Intelsat 901 / IS-901 EU Kourou ELA2 S
25 16.06 01:49 Proton-K/DM-2M Astra 2C RU Baikonur LC81/23 S
26 19.06 04:41 Atlas IIAS ICO 2 US CC SLC36B S
27 30.06 19:46 Delta 7425-10 MAP / Microwave Anisotropy Pro US CC SLC17B S
28 12.07 09:03 Space Shuttle ISS 7A / OV-104 ISS US KSC LC39B S
29 12.07 21:58 Ariane 5G Artemis/BSAT-2b / Artemis EU Kourou ELA3 S
30 20.07 00:17 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3K No. 11? RU Plesetsk LC43/4 S
31 23.07 07:23 Atlas IIA GOES M US CC SLC36A S
32 31.07 08:00 Tsiklon-3 Koronas-F / AUOS-SM-KF RU Plesetsk LC32/2 S
33 06.08 07:28 Titan 402B/IUS USA 159 [DSP21] / DSP US CC SLC40 S
34 08.08 16:13 Delta 7326-9.5 Genesis US CC SLC17A S
35 10.08 21:10 Space Shuttle ISS 7A.1 / OV-103 ISS US KSC LC39A S
36 21.08 09:23 Soyuz-U-PVB Progress M-45 / Progress M No. 245 RU Baikonur LC1 S
37 24.08 20:34 Proton-K/DM-2 Kosmos-2379 / Oko-1 No. 7124 RU Baikonur LC81/24 S
38 29.08 07:00 H-IIA 202 VEP-2/LRE / LRE JP Tanegashima Y S
39 30.08 06:46 Ariane 44L Intelsat 902 / INTELSAT 902 EU Kourou ELA2 S
40 08.09 15:25 Atlas IIAS USA 160 [NOSS14] / INTRUDER 5? US SVAFB SLC3E S
41 14.09 23:34 Soyuz-U-PVB Pirs / Progress No. 301 RU Baikonur LC1 S
42 25.09 23:21 Ariane 44P Atlantic Bird 2 EU Kourou ELA2 S
43 30.09 02:40 Athena-1 Kodiak Star / Starshine 3 US Kodiak LP1 S
44 05.10 21:21 Titan 404B USA 161 [IC7] / Improved CRYSTAL 2107? US SVAFB SLC4E S
45 06.10 16:45 Proton-K/DM-2 Raduga-1 / Globus No. 14L RU Baikonur LC81/24 S
46 11.10 02:32 Atlas IIAS USA 162 [SDS14] / QUASAR 14? US CC SLC36B S
47 18.10 18:51 Delta 7320-10 QuickBird 2 / QuickBird US VAFB SLC2W S
48 21.10 08:59 Soyuz-U-PVB Soyuz TM-33 / Soyuz TM No. 207 RU Baikonur LC1 S
49 22.10 04:53 PSLV TES IN Satish FLP S
50 25.10 11:34 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 64 RU Plesetsk LC43/3 S
51 26.11 18:24 Soyuz-FG Progress M1-7 / Progress M1 No. 256 RU Baikonur LC1 S
52 27.11 00:35 Ariane 44LP DirecTV-4S EU Kourou ELA2 S
53 01.12 18:04 Proton-K/DM-2 Kosmos-23802382 / Uragan-M No. 711 RU Baikonur LC81/24 S
54 05.12 22:19 Space Shuttle ISS UF-1 / OV-105 ISS US KSC LC39B S
55 07.12 15:07 Delta 7920-10 Jason/TIMED / Jason US VAFB SLC2W S
56 10.12 17:18 Zenit-2 Meteor-3M / Meteor-3M 17F45 No. 101 RU Baikonur LC45/1 S
57 21.12 04:00 Tsiklon-2 Kosmos-2383 / US-PU No. 9L RU Baikonur LC90/20 S
58 28.12 03:24 Tsiklon-3 Gonets/Kosmos / Strela-3 RU Plesetsk LC32/1 S