Lansări orbitale 2000

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2000, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 39 36 3
US 28 28 0
EU 12 12 0
CN 5 5 0
JP 1 0 1

Lista celor 85 tentative de lansări orbitale din 2000 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 21.01 01:03 Atlas IIA USA 148 (DSCS III B-8) GEO/S US CC SLC36A S
2 25.01 01:04 Ariane 42L Galaxy 10R (Galaxy XR) GEO/D EU Kourou ELA2 S
3 25.01 16:45 CZ-3A Zhongxing 22 (Feng Huo 1) GEO/S CN Xichang LC2 S
4 27.01 03:03 Minotaur 1 Weber-OSCAR-39 (JAWSAT) LEO/S US SVAFB SLC8 S
5 01.02 06:47 Soyuz-U-PVB Progress M1-1 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
6 03.02 09:26 Zenit-2 Kosmos-2369 (Tselina-2) LEO/I RU Baikonur LC45/1 S
7 03.02 23:30 Atlas IIAS Hispasat 1C GEO/S US CC SLC36B S
8 08.02 21:24 Delta 7420-10C Globalstar M063 (Globalstar 63) LEO/I US CC SLC17B S
9 08.02 23:20 Soyuz-U-PVB Gruzovoy Maket (GVM No. 910) LLEO/I RU Baikonur LC31 S
10 10.02 01:30 M-V ASTRO E JP Kagoshima M-V F
11 11.02 17:43 Space Shuttle Endeavour (STS-99) LLEO/I US KSC LC39A S
12 12.02 09:10 Proton-K/DM-2M Garuda 1 GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
13 18.02 01:04 Ariane 44LP Superbird B2 (Superbird 4) GEO/S EU Kourou ELA2 S
14 12.03 04:07 Proton-K/DM-2M Ekspress 6A (Ekspress A No. 2) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
15 12.03 09:29 Taurus 1110 MTI LLEO/S US VAFB 576E S
16 12.03 14:49 Zenit-3SL ICO F1 RU ODYSSEY,K LA F
17 20.03 18:28 Soyuz-U-PVB Dumsat HEO RU Baikonur LC31 S
18 21.03 23:28 Ariane 5G Asiastar GEO/S EU Kourou ELA3 S
19 25.03 20:34 Delta 7326-9.5 IMAGE HEO US VAFB SLC2W S
20 04.04 05:01 Soyuz-U-PVB Soyuz TM-30 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
21 17.04 21:06 Proton-K/DM-2M Sesat (SESAT) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
22 19.04 00:29 Ariane 42L Galaxy 4R (Galaxy IVR) GEO/D EU Kourou ELA2 S
23 25.04 20:08 Soyuz-U-PVB Progress M1-2 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
24 03.05 07:07 Atlas IIA GOES 11 (GOES L) GEO/S US CC SLC36A S
25 03.05 13:25 Soyuz-U-PVB Kosmos-2370 (Neman No. 15L) LLEO/I RU Baikonur LC1 S
26 08.05 16:01 Titan 402B/IUS DSP F20 (DSP 18?) GEO/D US CC LC40 S
27 11.05 01:48 Delta 7925-9.5 GPS IIR-4 MEO US CC SLC17A S
28 16.05 08:27 Rokot IKA-1 LLEO/P RU Plesetsk LC133/3 S
29 19.05 10:11 Space Shuttle Atlantis (STS-101) LLEO/I US KSC LC39A S
30 24.05 23:10 Atlas 3A Eutelsat W4 GEO/S US CC SLC36B S
31 06.06 02:59 Proton-K/Briz-M Gorizont (Gorizont No. 45L) GEO/S RU Baikonur LC81/24 S
32 07.06 13:19 Pegasus XL TSX-5 LEO/I US VAFB L-1011 S
33 24.06 00:28 Proton-K/DM-2M Ekspress 3A (Ekspress-A No. 3) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
34 25.06 11:50 CZ-3 Feng Yun 2B (Feng Yun Er Yi) GEO/D CN Xichang LC3? S
35 28.06 10:37 Kosmos 11K65M Nadezhda LEO/S RU Plesetsk LC132/1 S
36 30.06 12:56 Atlas IIA TDRS 8 (TDRS H) GEO/I US CC SLC36A S
37 30.06 22:08 Proton-K/DM-2M Sirius FM-1 GEO/NS RU Baikonur LC81/24 S
38 04.07 23:44 Proton-K/DM-2 Kosmos-2371 (Geizer No. 22L) GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
39 12.07 04:56 Proton-K Zvezda (77KSM No. 128-01) LLEO/I RU Baikonur LC81/23 S
40 14.07 05:21 Atlas IIAS Echostar VI (Echostar 6) GEO/D US CC SLC36B S
41 15.07 12:00 Kosmos 11K65M MITA (MITA-NINA) LLEO/P RU Plesetsk LC132/1 S
42 16.07 09:17 Delta 7925-9.5 GPS IIR-5 MEO US CC SLC17A S
43 16.07 12:39 Soyuz-U-PVB Cluster Salsa (Cluster FM6 (C2)) VHEO RU Baikonur LC31 S
44 19.07 20:09 Minotaur 1 Sindri (Mightysat 2.1) LLEO/S US SVAFB SLC8 S
45 28.07 22:42 Zenit-3SL PAS 9 GEO/D RU ODYSSEY,K LA S
46 06.08 18:26 Soyuz-U-PVB Progress M1-3 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
47 09.08 11:13 Soyuz-U-PVB Cluster Samba (Cluster FM7 (C3)) VHEO RU Baikonur LC31 S
48 17.08 23:16 Ariane 44LP Brasilsat B4 GEO/S EU Kourou ELA2 S
49 17.08 23:45 Titan 403B USA 152 (ONYX 4) LEO/I US SVAFB SLC4E S
50 23.08 11:05 Delta 8930 DM-F3 HEO US CC SLC17B S
51 28.08 20:08 Proton-K/DM-2 Raduga-1 (Globus No. 16L) GEO/D RU Baikonur LC81/24 S
52 01.09 03:25 CZ-4B Zi Yuan-2 01 xing LLEO/S CN Taiyuan LC7 S
53 05.09 09:43 Proton-K/DM-2M Sirius FM-2 GEO/T RU Baikonur LC81/23 S
54 06.09 22:33 Ariane 44P Eutelsat W1 GEO/S EU Kourou ELA2 S
55 08.09 12:45 Space Shuttle Atlantis (STS-106) LLEO/I US KSC LC39B S
56 14.09 22:54 Ariane 5G Astra 2B GEO/S EU Kourou ELA3 S
57 21.09 10:22 Titan II SLV NOAA 16 (NOAA L) LEO/S US SVAFB SLC4W S
58 25.09 10:10 Zenit-2 Kosmos-2372 (Yenisey) LLEO/I RU Baikonur LC45/1 S
59 26.09 10:05 Dnepr Malaysia-OSCAR-46 LEO/I RU Baikonur LC109/95 S
60 29.09 09:30 Soyuz-U-PVB Kosmos-2373 (Kometa No. 20?) LLEO/I RU Baikonur LC31 S
61 01.10 22:00 Proton-K/DM-2M GE-1A GEO/D RU Baikonur LC81/23 S
62 06.10 23:00 Ariane 42L N-SAT-110 (Superbird 5) GEO/S EU Kourou ELA2 S
63 09.10 05:38 Pegasus H HETE 2 LEO/E US KMR L-1011 S
64 11.10 23:17 Space Shuttle Discovery (STS-92) LLEO/I US KSC LC39A S
65 13.10 14:12 Proton-K/DM-2 Kosmos-2374 (Uragan No. 83L) MEO RU Baikonur LC81/24 S
66 16.10 21:27 Soyuz-U-PVB Progress M-43 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
67 20.10 00:40 Atlas IIA USA 153 (DSCS III B-11) GEO/S US CC SLC36A S
68 21.10 05:52 Zenit-3SL Thuraya 1 GEO/I RU ODYSSEY,K LA S
69 21.10 22:00 Proton-K/DM-2M GE 6 GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
70 29.10 05:59 Ariane 44LP Europe*Star 1 (EuropeStar FM1) GEO/S EU Kourou ELA2 S
71 30.10 16:02 CZ-3A Beidou Daohang Shiyan Wei. GEO/S CN Xichang LC2 S
72 31.10 07:52 Soyuz-U-PVB Soyuz TM-31 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
73 10.11 17:14 Delta 7925-9.5 GPS IIR-6 MEO US CC SLC17A S
74 16.11 01:07 Ariane 5G PAS 1R GEO/S EU Kourou ELA3 S
75 16.11 01:32 Soyuz-U-PVB Progress M1-4 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
76 20.11 23:00 Kosmos 11K65M QuickBird 1 LLEO/I RU Plesetsk LC132/1 F
77 21.11 18:24 Delta 7320-10 EO-1 (Earth Orbiter 1) LEO/S US VAFB SLC2W S
78 21.11 23:56 Ariane 44L Anik F1 GEO/S EU Kourou ELA2 S
79 30.11 19:59 Proton-K/DM-2M Sirius FM-3 GEO/T RU Baikonur LC81/23 S
80 01.12 03:06 Space Shuttle Endeavour (STS-97) LLEO/I US KSC LC39B S
81 05.12 12:32 Start-1 EROS A1 LLEO/S RU GIK-2 LC5 S
82 06.12 02:47 Atlas IIAS USA 155 (QUASAR 12?) GEO/S US CC SLC36A S
83 20.12 00:26 Ariane 5G Astra 2D GEO/D EU Kourou ELA3 S
84 20.12 16:20 CZ-3A Beidou Daohang Shiyan Wei. 2 GEO/S CN Xichang LC2 S
85 27.12 09:56 Tsiklon-3 Gonets-D1 No. 7 RU Plesetsk LC32/1 F