Lansări orbitale 2000

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 2000, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Lansări Eșecuri
RU 39 37 2
US 28 28 0
EU 12 12 0
CN 5 5 0

Lista celor 84 tentative de lansări orbitale din 2000 (din care 2 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 21.01 01:03 Atlas IIA USA 148 (DSCS 3B-8) / DSCS III B-8 US CC SLC36A S
2 25.01 01:04 Ariane 42L Galaxy 10R / Galaxy XR EU Kourou ELA2 S
3 25.01 16:45 CZ-3A Zhongxing-22 / Feng Huo 1 CN Xichang LC2 S
4 27.01 03:03 Minotaur 1 P98-1 JAWSAT / JAWSAT US SVAFB SLC8 S
5 01.02 06:47 Soyuz-U-PVB Progress M1-1 / Progress 7K-TGM No. 250 RU Baikonur LC1 S
6 03.02 09:26 Zenit-2 Kosmos-2369 / Tselina-2 No. 15L RU Baikonur LC45/1 S
7 03.02 23:30 Atlas IIAS Hispasat 1C US CC SLC36B S
8 08.02 21:24 Delta 7420-10C Globalstar-7 / Globalstar 63 US CC SLC17B S
9 08.02 23:20 Soyuz-U-PVB IRDT/GVM / Dummy satellite RU Baikonur LC31 S
10 11.02 17:43 Space Shuttle SRTM (SRL-3) / OV-105 Spacelab US KSC LC39A S
11 12.02 09:10 Proton-K/DM-2M Garuda 1 RU Baikonur LC81/23 S
12 18.02 01:04 Ariane 44LP Superbird 4 EU Kourou ELA2 S
13 12.03 04:07 Proton-K/DM-2M Ekspress A No. 2 RU Baikonur LC200/39 S
14 12.03 09:29 Taurus 1110 MTI US VAFB 576E S
15 12.03 14:49 Zenit-3SL SL3 ICO F-1 / ICO F1 RU KLA - F
16 20.03 18:28 Soyuz-U-PVB Dumsat RU Baikonur LC31 S
17 21.03 23:28 Ariane 5G Asiastar/Insat 3B / Asiastar EU Kourou ELA3 S
18 25.03 20:34 Delta 7326-9.5 IMAGE US VAFB SLC2W S
19 04.04 05:01 Soyuz-U-PVB Soyuz TM-30 / Soyuz 7K-STM No. 204 RU Baikonur LC1 S
20 17.04 21:06 Proton-K/DM-2M Sesat / SESAT RU Baikonur LC200/39 S
21 19.04 00:29 Ariane 42L Galaxy 4R / Galaxy IVR EU Kourou ELA2 S
22 25.04 20:08 Soyuz-U-PVB Progress M1-2 / Progress M1 No. 252 RU Baikonur LC1 S
23 03.05 07:07 Atlas IIA GOES L US CC SLC36A S
24 03.05 13:25 Soyuz-U-PVB Kosmos-2370 / Neman RU Baikonur LC1 S
25 08.05 16:01 Titan 402B/IUS USA 149 [DSP20] / DSP 18? US CC LC40 S
26 11.05 01:48 Delta 7925-9.5 USA 150 (GPS IIR-4) / Navstar GPS SVN 51 US CC SLC17A S
27 16.05 08:27 Rokot Simsat-12 / EPN 813IP/003 (Iridium) RU Plesetsk LC133/3 S
28 19.05 10:11 Space Shuttle ISS 2A.2a / OV-104 ISS US KSC LC39A S
29 24.05 23:10 Atlas 3A Eutelsat W4 US CC SLC36B S
30 06.06 02:59 Proton-K/Briz-M Gorizont No. 45 / Gorizont No. 45L RU Baikonur LC81/24 S
31 07.06 13:19 Pegasus XL TSX-5 US VAFB RW30/12 S
32 24.06 00:28 Proton-K/DM-2M Ekspress A No. 3 / Ekspress-A No. 3 RU Baikonur LC200/39 S
33 25.06 11:50 CZ-3 Feng Yun 2 / Feng Yun Er Yi CN Xichang LC3? S
34 28.06 10:37 Kosmos 11K65M Nadezhda/Tsinghua / Nadezhda 17F118 No. 701 RU Plesetsk LC132/1 S
35 30.06 12:56 Atlas IIA TDRS 8 / TDRS H US CC SLC36A S
36 30.06 22:08 Proton-K/DM-2M Sirius CD Radio 1 RU Baikonur LC81/24 S
37 04.07 23:44 Proton-K/DM-2 Kosmos-2371 / Geizer No. 22L RU Baikonur LC200/39 S
38 12.07 04:56 Proton-K Zvezda / 77KSM No. 128-01 RU Baikonur LC81/23 S
39 14.07 05:21 Atlas IIAS Echostar VI US CC SLC36B S
40 15.07 12:00 Kosmos 11K65M CHAMP/BIRD/MITA / MITA-NINA RU Plesetsk LC132/1 S
41 16.07 09:17 Delta 7925-9.5 USA 151 (GPS IIR-5) / Navstar GPS SVN 44 US CC SLC17A S
42 16.07 12:39 Soyuz-U-PVB Cluster FM6/FM7 / Cluster FM7 (C3) RU Baikonur LC31 S
43 19.07 20:09 Minotaur 1 Mightysat 2.1 US SVAFB SLC8 S
44 28.07 22:42 Zenit-3SL SL4 PAS 9 / PAS 9 RU KLA - S
45 06.08 18:26 Soyuz-U-PVB Progress M1-3 / Progress M1 No. 251 RU Baikonur LC1 S
46 09.08 11:13 Soyuz-U-PVB Cluster FM5/FM8 / Cluster FM5 (C1) RU Baikonur LC31 S
47 17.08 23:16 Ariane 44LP Brasil B4/Nilest 102 / Brasilsat B4 EU Kourou ELA2 S
48 17.08 23:45 Titan 403B USA 152 [LAC4] / ONYX 4 US SVAFB SLC4E S
49 23.08 11:05 Delta 8930 DM-F3 US CC SLC17B S
50 28.08 20:08 Proton-K/DM-2 Raduga-1 / Globus No. 16L RU Baikonur LC81/24 S
51 01.09 03:25 CZ-4B ZY-2 / ziyuan erhao 01 xing CN Taiyuan LC7 S
52 05.09 09:43 Proton-K/DM-2M Sirius CD Radio 2 RU Baikonur LC81/23 S
53 06.09 22:33 Ariane 44P Eutelsat W1 EU Kourou ELA2 S
54 08.09 12:45 Space Shuttle ISS 2A.2b / OV-104 ISS US KSC LC39B S
55 14.09 22:54 Ariane 5G Astra 2B/GE 7 / Astra 2B EU Kourou ELA3 S
56 21.09 10:22 Titan II SLV NOAA 16 / NOAA L US SVAFB SLC4W S
57 25.09 10:10 Zenit-2 Kosmos-2372 / Yenisey RU Baikonur LC45/1 S
58 26.09 10:05 Dnepr Tiungsat/Megsat-1/ / GCh 15F183 RU Baikonur LC109/95 S
59 29.09 09:30 Soyuz-U-PVB Kosmos-2373 / Kometa No. 20? RU Baikonur LC31 S
60 01.10 22:00 Proton-K/DM-2M GE-1A RU Baikonur LC81/23 S
61 06.10 23:00 Ariane 42L N-SAT-110 / Superbird 5 EU Kourou ELA2 S
62 09.10 05:38 Pegasus H HETE 2 US KMR RW06/24 S
63 11.10 23:17 Space Shuttle ISS 3A / OV-103 ISS US KSC LC39A S
64 13.10 14:12 Proton-K/DM-2 Kosmos-23742376 / Uragan No. 83L RU Baikonur LC81/24 S
65 16.10 21:27 Soyuz-U-PVB Progress M-43 / Progress 7K-TGM No. 243 RU Baikonur LC1 S
66 20.10 00:40 Atlas IIA USA 153 (DSCS3B-11) / DSCS III B-11 US CC SLC36A S
67 21.10 05:52 Zenit-3SL SL5 Thuraya / Thuraya 1 RU KLA - S
68 21.10 22:00 Proton-K/DM-2M GE-6 / GE 6 RU Baikonur LC81/23 S
69 29.10 05:59 Ariane 44LP Europe*Star F1 / EuropeStar FM1 EU Kourou ELA2 S
70 30.10 16:02 CZ-3A Beidou / yi ke beidou daohang s.w CN Xichang LC2 S
71 31.10 07:52 Soyuz-U-PVB Soyuz TM-31 / Soyuz 7K-STM No. 205 RU Baikonur LC1 S
72 10.11 17:14 Delta 7925-9.5 USA 154 (GPS IIR-6) / Navstar GPS SVN 41 US CC SLC17A S
73 16.11 01:07 Ariane 5G PAS 1R/AMSAT P3D / PAS 1R EU Kourou ELA3 S
74 16.11 01:32 Soyuz-U-PVB Progress M1-4 / Progress M1 No. 253 RU Baikonur LC1 S
75 20.11 23:00 Kosmos 11K65M QuickBird 1 RU Plesetsk LC132/1 S
76 21.11 18:24 Delta 7320-10 EO-1/SAC-C / Earth Orbiter 1 US VAFB SLC2W S
77 21.11 23:56 Ariane 44L Anik F1 EU Kourou ELA2 S
78 30.11 19:59 Proton-K/DM-2M Sirius CD Radio 3 RU Baikonur LC81/23 S
79 01.12 03:06 Space Shuttle ISS 4A / OV-105 ISS US KSC LC39B S
80 05.12 12:32 Start-1 EROS A1 RU GIK-2 LC5 S
81 06.12 02:47 Atlas IIAS USA 155 [SDS13] / QUASAR 13? US CC SLC36A S
82 20.12 00:26 Ariane 5G Astra 2D/GE 8/LDREX / Astra 2D EU Kourou ELA3 S
83 20.12 16:20 CZ-3A Beidou / er ke beidou daohang s.w CN Xichang LC2 S
84 27.12 09:56 Tsiklon-3 Gonets/Kosmos / Gonets-D1 No. 7 RU Plesetsk LC32/1 F