Lansări orbitale 1999

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 19991, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 31
RU 29
EU 10
CN 4
JP 1
IN 1
BR 1
SU 1

Lista celor 78 tentative de lansări orbitale din 1999 (din care 8 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 03.01 20:21 Delta 7425-9.5 Mars Polar Lander EEO US CC SLC17B S
2 27.01 00:34 Athena-1 Formosat-1 (ROCSAT-1) LLEO/I US SPFL SLC46 S
3 07.02 21:04 Delta 7426-9.5 Stardust EEO US CC SLC17A S
4 09.02 03:53 Soyuz-U-PVB Globalstar FM23 LEO/I RU Baikonur LC1 S
5 15.02 05:12 Proton-K/DM-2M Telstar 6 GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
6 16.02 01:45 Atlas IIAS JCSAT 4A (JCSAT 6) GEO/D US CC SLC36A S
7 20.02 04:18 Soyuz-U Soyuz TM-29 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
8 23.02 10:29 Delta 7920-10 ARGOS (P91-1) LEO/S US VAFB SLC2W S
9 26.02 22:44 Ariane 44L Arabsat 3A GEO/S EU Kourou ELA2 S
10 28.02 04:00 Proton-K/DM-2 Raduga-1 (Globus No. 15L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
11 05.03 02:56 Pegasus XL WIRE LLEO/S US VAFB L-1011 S
12 15.03 03:06 Soyuz-U-PVB Globalstar FM22 LEO/I RU Baikonur LC1 S
13 21.03 00:09 Proton-K/DM-2M Asiasat 3S GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
14 28.03 01:29 Zenit-3SL DemoSat GTO RU ODYSSEY,K LA S
15 02.04 11:28 Soyuz-U-PVB Progress M-41 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
16 02.04 22:03 Ariane 42P Insat 2E GEO/S EU Kourou ELA2 S
17 09.04 17:01 Titan 402B/IUS DSP F19 (DSP 19?) GTO US CC LC41 F
18 12.04 22:50 Atlas IIAS Eutelsat W3 GEO/D US CC SLC36A S
19 15.04 00:46 Soyuz-U-PVB Globalstar FM45 LEO/I RU Baikonur LC1 S
20 15.04 18:32 Delta 7920-10 Landsat 7 LEO/S US VAFB SLC2W S
21 21.04 04:59 Dnepr UOSAT-OSCAR-36 (UoSAT-12) LEO/I RU Baikonur LC109/95 S
22 27.04 18:22 Athena-2 Ikonos 1 US SVAFB SLC6 F
23 28.04 20:30 Kosmos 11K65M ABRIXAS LLEO/I SU Kapustin LC107 S
24 30.04 16:30 Titan 401B/Centaur Milstar 3 (Milstar DFS-3) MEO US CC LC40 F
25 05.05 01:00 Delta 8930 Orion 3 LEO/I US CC SLC17B F
26 10.05 01:33 CZ-4B Feng Yun 1C (Feng Yun Yi Beng) LEO/S CN Taiyuan LC7 S
27 18.05 05:09 Pegasus XL/HAPS TERRIERS LLEO/S US VAFB L-1011 S
28 20.05 22:30 Proton-K/DM-2M Nimiq 1 (Telesat DTH-1) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
29 22.05 09:36 Titan 404B USA 144 (MISTY 2?) MEO US SVAFB SLC4E S
30 26.05 06:22 PSLV Uribyol-3 (KITSAT-3) LEO/S IN SHAR FLP S
31 27.05 10:49 Space Shuttle Discovery (STS-96) LLEO/I US KSC LC39B S
32 10.06 13:48 Delta 7420-10C Globalstar M025 LEO/I US CC SLC17B S
33 11.06 17:15 CZ-2C-III/SD Iridium 14A (Iridium SV092) LEO/P CN Taiyuan LC7 S
34 18.06 01:49 Proton-K/DM-2M Astra 1H GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
35 20.06 02:15 Titan II SLV QuikScat LEO/S US SVAFB SLC4W S
36 24.06 15:44 Delta 7320-10 FUSE LEO/E US CC SLC17A S
37 05.07 13:32 Proton-K/Briz-M Raduga (Gran’ No. 45L) RU Baikonur LC81/24 F
38 08.07 08:45 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S
39 10.07 08:45 Delta 7420-10C Globalstar M035 LEO/I US CC SLC17B S
40 16.07 16:37 Soyuz-U-PVB Progress M-42 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
41 17.07 05:38 Zenit-2 Okean-O (Okean-O No. 1) LEO/S RU Baikonur LC45/1 S
42 23.07 04:31 Space Shuttle Columbia (STS-93) LLEO/I US KSC LC39B S
43 25.07 07:46 Delta 7420-10C Globalstar M048 LEO/I US CC SLC17A S
44 12.08 22:52 Ariane 42P Telkom 1 GEO/S EU Kourou ELA2 S
45 17.08 04:37 Delta 7420-10C Globalstar M024 LEO/I US CC SLC17B S
46 18.08 18:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-2365 (Kobal’t No. 553) LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
47 26.08 12:02 Kosmos 11K65M Kosmos-2366 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
48 04.09 22:34 Ariane 42P Mugunghwa 3 (Koreasat 3) GEO/S EU Kourou ELA2 S
49 06.09 16:36 Proton-K/DM-2M Yamal-101 (Yamal-100 No. 1) GEO/D RU Baikonur LC81/23 S
50 09.09 18:00 Soyuz-U-PVB Foton LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
51 22.09 14:33 Soyuz-U-PVB Globalstar M058 (Globalstar FM58) LEO/I RU Baikonur LC1 S
52 23.09 06:02 Atlas IIAS Echostar V (Echostar 5) GEO/S US CC SLC36A S
53 24.09 18:21 Athena-2 Ikonos (Ikonos 2) LEO/S US SVAFB SLC6 S
54 25.09 06:29 Ariane 44LP Telstar 7 GEO/S EU Kourou ELA2 S
55 26.09 22:30 Proton-K/DM-2M LMI 1 GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
56 28.09 11:00 Soyuz-U-PVB Resurs F-1M LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
57 07.10 12:51 Delta 7925-9.5 GPS IIR-3 MEO US CC SLC17A S
58 10.10 03:28 Zenit-3SL DirecTV-1R GEO/S RU ODYSSEY,K LA S
59 14.10 03:15 CZ-4B Zi Yuan 1-1 (ZY-1/CBERS 1) LEO/S CN Taiyuan LC7 S
60 18.10 13:32 Soyuz-U-PVB Globalstar M057 LEO/I RU Baikonur LC1 S
61 19.10 06:22 Ariane 44LP Orion 2 GEO/S EU Kourou ELA2 S
62 27.10 16:16 Proton-K/DM-2 Ekspress-A No. 1 RU Baikonur LC200/39 F
63 13.11 22:54 Ariane 44LP GE 4 GEO/D EU Kourou ELA2 S
64 15.11 07:29 H-II MTSAT JP TNSC Y F
65 19.11 22:30 CZ-2F Shenzhou LLEO/I CN Jiuquan Pad 921 S
66 22.11 16:20 Soyuz-U-PVB Globalstar M039 LEO/I RU Baikonur LC1 S
67 23.11 04:06 Atlas IIA UHF F/O F10 (UFO 10) GEO/I US CC SLC36B S
68 03.12 16:22 Ariane 40 Helios 1B LEO/S EU Kourou ELA2 S
69 04.12 18:53 Pegasus XL/HAPS Orbcomm D2 (Orbcomm FM30) LEO/I US WIMB L-1011 S
70 10.12 14:32 Ariane 5G XMM-Newton (XMM) VHEO EU Kourou ELA3 S
71 11.12 18:25 VLS-1 SACI-2 BR ALCA VLS F
72 12.12 17:38 Titan II SLV DMSP F-15 LEO/S US SVAFB SLC4W S
73 18.12 18:57 Atlas IIAS Terra (EOS AM-1) LEO/S US SVAFB SLC3E S
74 20.12 00:50 Space Shuttle Discovery (STS-103) LLEO/I US KSC LC39B S
75 21.12 07:13 Taurus 2110 Arirang-1 (KOMPSAT) LEO/S US VAFB 576E S
76 22.12 00:50 Ariane 44L Galaxy 11 GEO/NS EU Kourou ELA2 S
77 26.12 08:00 Tsiklon-2 Kosmos-2367 LLEO/I RU Baikonur LC90/20 S
78 27.12 19:12 Molniya 8K78M Kosmos-2368 (Oko No. 6053) HEO/M RU Plesetsk LC16/2 S