Lansări orbitale 1999

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1999, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Tentative Reușite Eșecuri
US 31 30 1
RU 30 28 2
EU 10 10 0
CN 4 4 0
JP 1 0 1
IN 1 1 0
BR 1 0 1

Lista celor 78 tentative de lansări orbitale din 1999 (din care 5 eșecuri). Detalii cu privire la informațiile prezente în coloane pot fi găsite în secțiunea Legendă tabele.

Nr. Data Racheta Satelit T. Centru Rampă R.
1 1999-01-03 Delta 7425-9.5 Mars Polar Lander / MPL US CC SLC17B S
2 1999-01-27 Athena-1 ROCSAT / ROCSAT-1 US SPFL SLC46 S
3 1999-02-07 Delta 7426-9.5 Stardust US CC SLC17A S
4 1999-02-09 Soiuz-U-PVB Globalstar S-1 / Globalstar FM23 RU Baikonur LC1 S
5 1999-02-15 Proton-K/DM-2M Telstar 6 RU Baikonur LC81/23 S
6 1999-02-16 Atlas IIAS JCSAT 6 US CC SLC36A S
7 1999-02-20 Soiuz-U Soiuz TM-29 / Soiuz 7K-STM No. 78 RU Baikonur LC1 S
8 1999-02-23 Delta 7920-10 ARGOS / P91-1 US VAFB SLC2W S
9 1999-02-26 Ariane 44L Arabsat 3A/Skynet 4E / Arabsat 3A EU Kourou ELA2 S
10 1999-02-28 Proton-K/DM-2 Raduga-1 / Globus No. 15L RU Baikonur LC81/23 S
11 1999-03-05 Pegasus XL WIRE US VAFB RW30/12 S
12 1999-03-15 Soiuz-U-PVB Globalstar S-2 / Globalstar FM22 RU Baikonur LC1 S
13 1999-03-21 Proton-K/DM-2M Asiasat 3S RU Baikonur LC81/23 S
14 1999-03-28 Zenit-3SL SL1 DemoSat / DemoSat RU KLA - S
15 1999-04-02 Soiuz-U-PVB Progress M-41 / Progress 7K-TGM No 241 RU Baikonur LC1 S
16 1999-04-02 Ariane 42P Insat 2E EU Kourou ELA2 S
17 1999-04-09 Titan 402B/IUS USA 142 [DSP19] / DSP 19? US CC LC41 S
18 1999-04-12 Atlas IIAS Eutelsat W3 US CC SLC36A S
19 1999-04-15 Soiuz-U-PVB Globalstar S-3 / Globalstar FM45 RU Baikonur LC1 S
20 1999-04-15 Delta 7920-10 Landsat 7 US VAFB SLC2W S
21 1999-04-21 Dnepr UoSAT-12 RU Baikonur LC109/95 S
22 1999-04-27 Athena-2 Ikonos-1 / Ikonos 1 US Vandenberg SLC6 F
23 1999-04-28 Kosmos 11K65M ABRIXAS/Megsat-0 / ABRIXAS RU Kapustin LC107 S
24 1999-04-30 Titan 401B/Centaur USA 143 (Milstar 3) / Milstar DFS-3 US CC LC40 S
25 1999-05-05 Delta 8930 Orion 3 US CC SLC17B S
26 1999-05-10 Chang Zheng 4B FY-1C/SJ-5 / Feng Yun Yi Beng CN Taiyuan LC7 S
27 1999-05-18 Pegasus XL TERRIERS/MUBLCOM / TERRIERS US VAFB RW30/12 S
28 1999-05-20 Proton-K/DM-2M Nimiq / Telesat DTH-1 RU Baikonur LC81/23 S
29 1999-05-22 Titan 404B USA 144 [MIST2] / MISTY 2? US Vandenberg SLC4E S
30 1999-05-26 PSLV IRS-P4 / KITSAT-3 IN Satish FLP S
31 1999-05-27 Space Shuttle ISS 2A.1 (Spacehab) / OV-103 ISS US KSC LC39B S
32 1999-06-10 Delta 7420-10C Globalstar-3 / Globalstar M025 US CC SLC17B S
33 1999-06-11 Chang Zheng 2C Iridium 14A/21A / Iridium SV092 CN Taiyuan LC7 S
34 1999-06-18 Proton-K/DM-2M Astra 1H RU Baikonur LC81/23 S
35 1999-06-20 Titan II SLV Quikscat / QuikScat US Vandenberg SLC4W S
36 1999-06-24 Delta 7320-10 FUSE / Far UV Spec. Explorer US CC SLC17A S
37 1999-07-05 Proton-K/Briz-M Raduga / Gran’ No. 45 RU Baikonur LC81/24 F
38 1999-07-08 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 63? RU Plesetsk LC43/3 S
39 1999-07-10 Delta 7420-10C Globalstar-4 / Globalstar M035 US CC SLC17B S
40 1999-07-16 Soiuz-U-PVB Progress M-42 / Progress 7K-TGM No 242 RU Baikonur LC1 S
41 1999-07-17 Zenit-2 Okean-O No. 1L / Okean-O No. 1 RU Baikonur LC45/1 S
42 1999-07-23 Space Shuttle Chandra / OV-102 IUS deploy US KSC LC39B S
43 1999-07-25 Delta 7420-10C Globalstar-5 / Globalstar M048 US CC SLC17A S
44 1999-08-12 Ariane 42P Telkom 1 EU Kourou ELA2 S
45 1999-08-17 Delta 7420-10C Globalstar-6 / Globalstar M024 US CC SLC17B S
46 1999-08-18 Soiuz-U-PVB Kosmos-2365 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/3 S
47 1999-08-26 Kosmos 11K65M Kosmos-2366 / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
48 1999-09-04 Ariane 42P Koreasat 3 EU Kourou ELA2 S
49 1999-09-06 Proton-K/DM-2M Yamal-100 No. ½ / Yamal-100 No. 2 RU Baikonur LC81/23 S
50 1999-09-09 Soiuz-U-PVB Foton No. 12 RU Plesetsk LC43/4 S
51 1999-09-22 Soiuz-U-PVB Globalstar S-4 / Globalstar FM58 RU Baikonur LC1 S
52 1999-09-23 Atlas IIAS Echostar V / Echostar 5 US CC SLC36A S
53 1999-09-24 Athena-2 Ikonos-2 / Ikonos 2 US Vandenberg SLC6 S
54 1999-09-25 Ariane 44LP Telstar 7 EU Kourou ELA2 S
55 1999-09-26 Proton-K/DM-2M LMI-1 / LMI 1 RU Baikonur LC81/23 S
56 1999-09-28 Soiuz-U-PVB Resurs F-1M RU Plesetsk LC43/4 S
57 1999-10-07 Delta 7925-9.5 USA 145 (GPS IIR-3) / Navstar GPS SVN 46 US CC SLC17A S
58 1999-10-10 Zenit-3SL SL2 DirecTV 1-R / DirecTV-1R RU KLA - S
59 1999-10-14 Chang Zheng 4B ZY-1/SACI-1 / ZY-1/CBERS 1 CN Taiyuan LC7 S
60 1999-10-18 Soiuz-U-PVB Globalstar S-5 / Globalstar M057 RU Baikonur LC1 S
61 1999-10-19 Ariane 44LP Orion 2 EU Kourou ELA2 S
62 1999-10-27 Proton-K/DM-2 Ekspress A No. 1 / Ekspress-A No. R 001 RU Baikonur LC200/39 F
63 1999-11-13 Ariane 44LP GE 4 EU Kourou ELA2 S
64 1999-11-15 H-II MTSAT JP Tanegashima Y F
65 1999-11-19 Chang Zheng 2F Shenzhou / Shenzhou 1 Fanhui Cang CN Jiuquan Pad 921 S
66 1999-11-22 Soiuz-U-PVB Globalstar S-6 / Globalstar M039 RU Baikonur LC1 S
67 1999-11-23 Atlas IIA USA 146 (UHF F10) / UFO 10 US CC SLC36B S
68 1999-12-03 Ariane 40 Helios 1B/Clementine / Helios 1B EU Kourou ELA2 S
69 1999-12-04 Pegasus XL Orbcomm D1-D7 / Orbcomm FM30 US Wallops RW22 S
70 1999-12-10 Ariane 5G XMM EU Kourou ELA3 S
71 1999-12-11 VLS-1 SACI-2 BR ALCA VLS F
72 1999-12-12 Titan II SLV USA 147 (DMSP F15) / DMSP Block 5D-3 S-15 US Vandenberg SLC4W S
73 1999-12-18 Atlas IIAS Terra / EOS AM-1 US Vandenberg SLC3E S
74 1999-12-20 Space Shuttle HST SM-3A / OV-103 HST mission US KSC LC39B S
75 1999-12-21 Taurus 2110 KOMPSAT/ACRIMSAT / KOMPSAT US VAFB 576E S
76 1999-12-22 Ariane 44L Galaxy 11 EU Kourou ELA2 S
77 1999-12-26 Tsiklon-2 Kosmos-2367 / US-PU/Konus-A RU Baikonur LC90/20 S
78 1999-12-27 Molniya 8K78M Kosmos-2368 / Oko RU Plesetsk LC16/2 S