Lansări orbitale 1999

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 19991, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 31
RU 30
EU 10
CN 4
IN 1
BR 1
JP 1

Lista celor 78 tentative de lansări orbitale din 1999 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 03.01 20:21 Delta 7425-9.5 Mars Polar Lander / MPL US CC SLC17B S
2 27.01 00:34 Athena-1 ROCSAT / ROCSAT-1 US SPFL SLC46 S
3 07.02 21:04 Delta 7426-9.5 Stardust US CC SLC17A S
4 09.02 03:53 Soyuz-U-PVB Globalstar S-1 / Globalstar FM23 RU Baikonur LC1 S
5 15.02 05:12 Proton-K/DM-2M Telstar 6 RU Baikonur LC81/23 S
6 16.02 01:45 Atlas IIAS JCSAT 6 US CC SLC36A S
7 20.02 04:18 Soyuz-U Soyuz TM-29 / Soyuz 7K-STM No. 78 RU Baikonur LC1 S
8 23.02 10:29 Delta 7920-10 ARGOS / P91-1 US VAFB SLC2W S
9 26.02 22:44 Ariane 44L Arabsat 3A/Skynet 4E / Arabsat 3A EU Kourou ELA2 S
10 28.02 04:00 Proton-K/DM-2 Raduga-1 / Globus No. 15L RU Baikonur LC81/23 S
11 05.03 02:56 Pegasus XL WIRE US VAFB RW30/12 S
12 15.03 03:06 Soyuz-U-PVB Globalstar S-2 / Globalstar FM22 RU Baikonur LC1 S
13 21.03 00:09 Proton-K/DM-2M Asiasat 3S RU Baikonur LC81/23 S
14 28.03 01:29 Zenit-3SL SL1 DemoSat / DemoSat RU KLA - S
15 02.04 11:28 Soyuz-U-PVB Progress M-41 / Progress 7K-TGM No 241 RU Baikonur LC1 S
16 02.04 22:03 Ariane 42P Insat 2E EU Kourou ELA2 S
17 09.04 17:01 Titan 402B/IUS USA 142 [DSP19] / DSP 19? US CC LC41 S
18 12.04 22:50 Atlas IIAS Eutelsat W3 US CC SLC36A S
19 15.04 00:46 Soyuz-U-PVB Globalstar S-3 / Globalstar FM45 RU Baikonur LC1 S
20 15.04 18:32 Delta 7920-10 Landsat 7 US VAFB SLC2W S
21 21.04 04:59 Dnepr UoSAT-12 RU Baikonur LC109/95 S
22 27.04 18:22 Athena-2 Ikonos-1 / Ikonos 1 US SVAFB SLC6 F
23 28.04 20:30 Kosmos 11K65M ABRIXAS/Megsat-0 / ABRIXAS RU Kapustin LC107 S
24 30.04 16:30 Titan 401B/Centaur USA 143 (Milstar 3) / Milstar DFS-3 US CC LC40 S
25 05.05 01:00 Delta 8930 Orion 3 US CC SLC17B S
26 10.05 01:33 CZ-4B FY-1C/SJ-5 / Feng Yun Yi Beng CN Taiyuan LC7 S
27 18.05 05:09 Pegasus XL/HAPS TERRIERS/MUBLCOM / TERRIERS US VAFB RW30/12 S
28 20.05 22:30 Proton-K/DM-2M Nimiq / Telesat DTH-1 RU Baikonur LC81/23 S
29 22.05 09:36 Titan 404B USA 144 [MIST2] / MISTY 2? US SVAFB SLC4E S
30 26.05 06:22 PSLV IRS-P4 / KITSAT-3 IN Satish FLP S
31 27.05 10:49 Space Shuttle ISS 2A.1 (Spacehab) / OV-103 ISS US KSC LC39B S
32 10.06 13:48 Delta 7420-10C Globalstar-3 / Globalstar M025 US CC SLC17B S
33 11.06 17:15 CZ-2C-III/SD Iridium 14A/21A / Iridium SV092 CN Taiyuan LC7 S
34 18.06 01:49 Proton-K/DM-2M Astra 1H RU Baikonur LC81/23 S
35 20.06 02:15 Titan II SLV Quikscat / QuikScat US SVAFB SLC4W S
36 24.06 15:44 Delta 7320-10 FUSE / Far UV Spec. Explorer US CC SLC17A S
37 05.07 13:32 Proton-K/Briz-M Raduga / Gran’ No. 45 RU Baikonur LC81/24 F
38 08.07 08:45 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 63? RU Plesetsk LC43/3 S
39 10.07 08:45 Delta 7420-10C Globalstar-4 / Globalstar M035 US CC SLC17B S
40 16.07 16:37 Soyuz-U-PVB Progress M-42 / Progress 7K-TGM No 242 RU Baikonur LC1 S
41 17.07 05:38 Zenit-2 Okean-O No. 1L / Okean-O No. 1 RU Baikonur LC45/1 S
42 23.07 04:31 Space Shuttle Chandra / OV-102 IUS deploy US KSC LC39B S
43 25.07 07:46 Delta 7420-10C Globalstar-5 / Globalstar M048 US CC SLC17A S
44 12.08 22:52 Ariane 42P Telkom 1 EU Kourou ELA2 S
45 17.08 04:37 Delta 7420-10C Globalstar-6 / Globalstar M024 US CC SLC17B S
46 18.08 18:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-2365 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/3 S
47 26.08 12:02 Kosmos 11K65M Kosmos-2366 / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
48 04.09 22:34 Ariane 42P Koreasat 3 EU Kourou ELA2 S
49 06.09 16:36 Proton-K/DM-2M Yamal-100 No. 12 / Yamal-100 No. 2 RU Baikonur LC81/23 S
50 09.09 18:00 Soyuz-U-PVB Foton No. 12 RU Plesetsk LC43/4 S
51 22.09 14:33 Soyuz-U-PVB Globalstar S-4 / Globalstar FM58 RU Baikonur LC1 S
52 23.09 06:02 Atlas IIAS Echostar V / Echostar 5 US CC SLC36A S
53 24.09 18:21 Athena-2 Ikonos-2 / Ikonos 2 US SVAFB SLC6 S
54 25.09 06:29 Ariane 44LP Telstar 7 EU Kourou ELA2 S
55 26.09 22:30 Proton-K/DM-2M LMI-1 / LMI 1 RU Baikonur LC81/23 S
56 28.09 11:00 Soyuz-U-PVB Resurs F-1M RU Plesetsk LC43/4 S
57 07.10 12:51 Delta 7925-9.5 USA 145 (GPS IIR-3) / Navstar GPS SVN 46 US CC SLC17A S
58 10.10 03:28 Zenit-3SL SL2 DirecTV 1-R / DirecTV-1R RU KLA - S
59 14.10 03:15 CZ-4B ZY-1/SACI-1 / ZY-1/CBERS 1 CN Taiyuan LC7 S
60 18.10 13:32 Soyuz-U-PVB Globalstar S-5 / Globalstar M057 RU Baikonur LC1 S
61 19.10 06:22 Ariane 44LP Orion 2 EU Kourou ELA2 S
62 27.10 16:16 Proton-K/DM-2 Ekspress A No. 1 / Ekspress-A No. R 001 RU Baikonur LC200/39 F
63 13.11 22:54 Ariane 44LP GE 4 EU Kourou ELA2 S
64 15.11 07:29 H-II MTSAT JP Tanegashima Y F
65 19.11 22:30 CZ-2F Shenzhou / Shenzhou 1 Fanhui Cang CN Jiuquan Pad 921 S
66 22.11 16:20 Soyuz-U-PVB Globalstar S-6 / Globalstar M039 RU Baikonur LC1 S
67 23.11 04:06 Atlas IIA USA 146 (UHF F10) / UFO 10 US CC SLC36B S
68 03.12 16:22 Ariane 40 Helios 1B/Clementine / Helios 1B EU Kourou ELA2 S
69 04.12 18:53 Pegasus XL/HAPS Orbcomm D1-D7 / Orbcomm FM30 US Wallops RW22 S
70 10.12 14:32 Ariane 5G XMM EU Kourou ELA3 S
71 11.12 18:25 VLS-1 SACI-2 BR ALCA VLS F
72 12.12 17:38 Titan II SLV USA 147 (DMSP F15) / DMSP Block 5D-3 S-15 US SVAFB SLC4W S
73 18.12 18:57 Atlas IIAS Terra / EOS AM-1 US SVAFB SLC3E S
74 20.12 00:50 Space Shuttle HST SM-3A / OV-103 HST mission US KSC LC39B S
75 21.12 07:13 Taurus 2110 KOMPSAT/ACRIMSAT / KOMPSAT US VAFB 576E S
76 22.12 00:50 Ariane 44L Galaxy 11 EU Kourou ELA2 S
77 26.12 08:00 Tsiklon-2 Kosmos-2367 / US-PU/Konus-A RU Baikonur LC90/20 S
78 27.12 19:12 Molniya 8K78M Kosmos-2368 / Oko RU Plesetsk LC16/2 S