Lansări orbitale 1998

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1998, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 36
RU 25
EU 11
CN 6
JP 2
KP 1
IL 1

Lista celor 82 tentative de lansări orbitale din 1998 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 07.01 02:28 Athena-2 Lunar Prospector / LP US SPFL SLC46 S
2 10.01 00:32 Delta 7925-9.5 Skynet 4D US CC LC17B S
3 22.01 12:56 Shavit 1 ‘Ofeq-4 / EROS A IL Palmachim - F
4 23.01 02:48 Space Shuttle Shuttle/Mir-8 / OV-105 Shuttle/Mir US KSC LC39A S
5 29.01 16:33 Soyuz-U-PVB Soyuz TM-27 / Soyuz 7K-STM No. 76 RU Baikonur LC1 S
6 29.01 18:37 Atlas IIA USA 137 [SDS12] / QUASAR 12? US CC SLC36A S
7 04.02 23:29 Ariane 44LP Brasil B3/Inmar 3F5 / Brasilsat B3 EU Kourou ELA2 S
8 10.02 13:20 Taurus 2210 GFO/Orbcomm / GFO US VAFB 576E S
9 14.02 14:34 Delta 7420-10C Globalstar 1-4 / Globalstar FM1 US CC LC17A S
10 17.02 10:35 Soyuz-U-PVB Kosmos-2349 / Kometa No. 19 RU Baikonur LC31 S
11 18.02 13:58 Delta 7920-10C Iridium MS-7 / Iridium SV052 US VAFB SLC2W S
12 21.02 07:55 H-II COMETS JP Tanegashima Y S
13 26.02 07:07 Pegasus XL SNOE/T1 / SNOE US VAFB RW30 S
14 27.02 22:38 Ariane 42P Hot Bird 4 / Eutelsat HB4 EU Kourou ELA2 S
15 28.02 00:21 Atlas IIAS Intelsat 806 / INTELSAT 806 US CC SLC36B S
16 14.03 22:45 Soyuz-U-PVB Progress M-38 / Progress 7K-TGM No 240 RU Baikonur LC1 S
17 16.03 21:32 Atlas II USA 138 (UHF F8) / UFO F8 US CC SLC36A S
18 24.03 01:46 Ariane 40 SPOT 4 / SPOT-4 EU Kourou ELA2 S
19 25.03 17:01 CZ-2C-III/SD Iridium 5161 / Iridium SV051 CN Taiyuan LC7 S
20 30.03 06:02 Delta 7920-10C Iridium MS-8 / Iridium SV055 US VAFB SLC2W S
21 02.04 02:42 Pegasus XL TRACE US VAFB RW30/12 S
22 07.04 02:13 Proton-K/17S40 Iridium / Iridium SV062 RU Baikonur LC81/23 S
23 17.04 18:19 Space Shuttle Neurolab / OV-102 Spacelab US KSC LC39B S
24 24.04 22:38 Delta 7420-10C Globalstar 5-8 / Globalstar M014 US CC LC17A S
25 28.04 22:53 Ariane 44P Nilesat 101/BSAT 1b / Nilesat 101 EU Kourou ELA2 S
26 29.04 04:36 Proton-K/DM-2 Kosmos-2350 / Oko-1 No. 7122 RU Baikonur LC200/39 S
27 02.05 09:16 CZ-2C-III/SD Iridium 6971 / Iridium SV069 CN Taiyuan LC7 S
28 07.05 08:53 Molniya 8K78M Kosmos-2351 / Oko RU Plesetsk LC16/2 S
29 07.05 23:45 Proton-K/DM-2M Echostar 4 RU Baikonur LC81/23 S
30 09.05 01:38 Titan 401B/Centaur USA 139 [RH8] / ORION 4 US CC LC40 S
31 13.05 15:52 Titan II SLV NOAA 15 / NOAA K US SVAFB SLC4W S
32 14.05 22:12 Soyuz-U-PVB Progress M-39 / Progress 7K-TGM No 238 RU Baikonur LC1 S
33 17.05 21:16 Delta 7920-10C Iridium MS-9 / Iridium SV070 US VAFB SLC2W S
34 30.05 10:00 CZ-3B Zhongwei 1 / Chinastar 1 CN Xichang LC2 S
35 02.06 22:06 Space Shuttle Shuttle/Mir-9 / OV-103 Shuttle/Mir US KSC LC39A S
36 10.06 00:35 Delta 7925-9.5 Thor III / Thor 3 US CC LC17A S
37 15.06 22:58 Tsiklon-3 Kosmos-23522357 / Strela-3 RU Plesetsk LC32/1 S
38 18.06 22:48 Atlas IIAS Intelsat 805 / INTELSAT 805 US CC SLC36A S
39 24.06 18:29 Soyuz-U-PVB Kosmos-2358 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/3 S
40 25.06 14:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-2359 / Neman RU Baikonur LC31 S
41 01.07 00:48 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 61 RU Plesetsk LC43/3 S
42 03.07 18:12 M-V PLANET B/KM / Planet B JP Kagoshima M-V S
43 07.07 03:15 Shtil’-1 TUBSAT-N / Tubsat-N RU BLA LP1 S
44 10.07 06:30 Zenit-2 Resurs-O1 No. 4 / Resurs-O1 No. 4L RU Baikonur LC45/1 S
45 18.07 09:20 CZ-3B Sinosat / xinnuo yihao CN Xichang LC2 S
46 28.07 09:15 Zenit-2 Kosmos-2360 / Tselina-2 No. 14L RU Baikonur LC45/1 S
47 02.08 16:24 Pegasus XL/HAPS Orbcomm B1-B8 / Orbcomm FM17 US Wallops RW04/22? S
48 12.08 11:30 Titan 401A/Centaur - [CY16] / MERCURY 3 US CC LC41 F
49 13.08 09:43 Soyuz-U-PVB Soyuz TM-28 / Soyuz 7K-STM No. 77 RU Baikonur LC1 S
50 19.08 23:01 CZ-2C-III/SD Iridium 7876 / Iridium SV078 CN Taiyuan LC7 S
51 25.08 23:07 Ariane 44P ST-1 / Singapore-Taiwan 1 EU Kourou ELA2 S
52 27.08 01:17 Delta 8930 Galaxy X US CC LC17B F
53 30.08 00:31 Proton-K/DM-2M Astra 2A RU Baikonur LC81/23 S
54 31.08 03:07 Paektusan 1 Kwangmyongsong-1 KP TONGH - F
55 08.09 21:13 Delta 7920-10C Iridium MS-10 / Iridium SV082 US VAFB SLC2W S
56 09.09 20:29 Zenit-2 11K77.05 Globalstar / Globalstar FM5 RU Baikonur LC45/1 F
57 16.09 06:31 Ariane 44LP PAS 7 EU Kourou ELA2 S
58 23.09 05:06 Pegasus XL/HAPS Orbcomm C1-C8 / Orbcomm FM21 US Wallops RW04/22? S
59 28.09 23:41 Molniya 8K78M Molniya-1T / Molniya-1T No. 99 RU Plesetsk LC43/3 S
60 03.10 10:04 ARPA Taurus STEX/USA 141 / STEX US VAFB 576E S
61 05.10 22:51 Ariane 44L Eutelsat W2/Sirius 3 / Eutelsat W2 EU Kourou ELA2 S
62 09.10 22:50 Atlas IIA Hot Bird 5 / Eutelsat HB5 US CC SLC36B S
63 20.10 07:19 Atlas IIA USA 140 (UHF F9) / UFO F9 US CC SLC36A S
64 21.10 16:37 Ariane 5G ARD/Maqsat-3 / Maqsat-3 EU Kourou ELA3 S
65 23.10 00:02 Pegasus H SCD-2 US CC RW30/12 S
66 24.10 12:08 Delta 7326-9.5 Deep Space 1 US CC SLC17A S
67 25.10 04:14 Soyuz-U-PVB Progress M-40 / Progress 7K-TGM No 239 RU Baikonur LC1 S
68 28.10 22:15 Ariane 44L Afristar/GE 5 / Afristar EU Kourou ELA2 S
69 29.10 19:19 Space Shuttle Spartan 201/Spacehab / OV-103 Research/FF US KSC LC39B S
70 04.11 05:12 Proton-K/DM-2M PAS 8 RU Baikonur LC81/23 S
71 06.11 13:37 Delta 7920-10C Iridium MS-11 / Iridium SV087 US VAFB SLC2W S
72 20.11 06:40 Proton-K Zarya / 77KM No. 17501 RU Baikonur LC81/23 S
73 22.11 23:54 Delta 7925-9.5 BONUM-1 US CC SLC17B S
74 04.12 08:35 Space Shuttle ISS 2A (Unity) / OV-105 ISS US KSC LC39A S
75 06.12 00:43 Ariane 42L Satmex 5 EU Kourou ELA2 S
76 06.12 00:57 Pegasus XL SWAS US VAFB RW30/12 S
77 10.12 11:57 Kosmos 11K65M Nadezhda/Astrid-2 / Nadezhda 17F118 RU Plesetsk LC132/1 S
78 11.12 18:45 Delta 7425-9.5 Mars Climate Orbiter / MCO US CC SLC17A S
79 19.12 11:39 CZ-2C-III/SD Iridium 8889 / Iridium SV088? CN Taiyuan LC7 S
80 22.12 01:08 Ariane 42L PAS 6B EU Kourou ELA2 S
81 24.12 20:02 Kosmos 11K65M Kosmos-2361 / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
82 30.12 18:35 Proton-K/DM-2 Kosmos-23622364 / Uragan No. 86L RU Baikonur LC200/39 S