Lansări orbitale 1997

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1997, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 38
RU 29
EU 12
CN 6
JP 2
IN 1
BR 1

Lista celor 89 tentative de lansări orbitale din 1997 (din care 6 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 12.01 09:27 Space Shuttle Atlantis (STS-81) LLEO/I US KSC LC39B S
2 17.01 16:28 Delta 7925 GPS IIR-1 US CC LC17A F
3 30.01 22:04 Ariane 44L GE 2 GEO/S EU Kourou ELA2 S
4 10.02 14:09 Soyuz-U Soyuz TM-25 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
5 11.02 08:55 Space Shuttle Discovery (STS-82) LLEO/I US KSC LC39A S
6 12.02 04:50 M-V Haruka (MUSES-B) HEO JP Kagoshima M-V S
7 14.02 03:47 Tsiklon-3 Kosmos-2337 (Strela-3) LEO/I RU Plesetsk LC32/1 S
8 17.02 01:42 Atlas IIAS JCSAT R (JCSAT 4) GEO/S US CC LC36B S
9 23.02 20:20 Titan 402B/IUS DSP F18 (DSP 20) GEO/S US CC LC40 S
10 01.03 01:07 Ariane 44P INTELSAT 801 GEO/S EU Kourou ELA2 S
11 04.03 02:00 Start-1.2 Zeya (Mozhaets 2) LLEO/S RU GIK-2 LC5 S
12 08.03 06:01 Atlas IIA Tempo 2 GEO/S US CC LC36A S
13 04.04 16:47 Titan II SLV DMSP F-14 LEO/S US SVAFB SLC4W S
14 04.04 19:20 Space Shuttle Columbia (STS-83) LLEO/I US KSC LC39A S
15 06.04 16:04 Soyuz-U Progress M-34 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
16 09.04 08:58 Molniya 8K78M Kosmos-2340 (Oko No. 6066) HEO/M RU Plesetsk LC16/2 S
17 16.04 23:08 Ariane 44LP Thaicom 3 GEO/D EU Kourou ELA2 S
18 17.04 13:03 Kosmos 11K65M Kosmos-2341 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
19 21.04 11:59 Pegasus XL Minisat-01 LLEO/R US GANC L-1011 S
20 25.04 05:49 Atlas I GOES 10 (GOES K) GEO/S US CC LC36B S
21 05.05 14:55 Delta 7920-10C Iridium 8 (Iridium SV008) LEO/P US VAFB SLC2W S
22 11.05 16:17 CZ-3A Zhongxing 6 (DFH-3) GEO/S CN Xichang LC2 S
23 14.05 00:33 Molniya 8K78M Kosmos-2342 (Oko No. 6065) HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
24 15.05 08:07 Space Shuttle Atlantis (STS-84) LLEO/I US KSC LC39A S
25 15.05 12:10 Soyuz-U Kosmos-2343 (Don No. 8L) LLEO/I RU Baikonur LC31 S
26 20.05 07:07 Zenit-2 - RU Baikonur LC45/1 F
27 20.05 22:39 Delta 7925 Thor II (Thor 2A) GEO/S US CC LC17A S
28 24.05 17:00 Proton-K/DM-2M Telstar 5 GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
29 03.06 23:20 Ariane 44L INMARSAT III F-4 (INMARSAT III F4) GEO/D EU Kourou ELA2 S
30 06.06 16:56 Proton-K/17S40 Kosmos-2344 MEO RU Baikonur LC200/39 S
31 10.06 12:01 CZ-3 Feng Yun 2A (Feng Yun Er Jia) GEO/S CN Xichang LC3? S
32 18.06 14:02 Proton-K/17S40 Iridium 14 (Iridium SV014) LEO/P RU Baikonur LC81/23 S
33 25.06 23:44 Ariane 44P INTELSAT 802 GEO/S EU Kourou ELA2 S
34 01.07 18:02 Space Shuttle Columbia (STS-94) LLEO/I US KSC LC39A S
35 05.07 04:11 Soyuz-U Progress M-35 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
36 09.07 13:04 Delta 7920-10C Iridium 15 (Iridium SV015) LEO/P US VAFB SLC2W S
37 23.07 03:43 Delta 7925 GPS IIR-2 MEO US CC LC17A S
38 28.07 01:15 Atlas IIAS Superbird 3 (Superbird C) GEO/S US CC LC36B S
39 01.08 20:20 Pegasus XL OrbView-2 (Seastar) LEO/S US VAFB L-1011 S
40 05.08 15:35 Soyuz-U Soyuz TM-26 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
41 07.08 14:41 Space Shuttle Discovery (STS-85) LLEO/I US KSC LC39A S
42 08.08 06:46 Ariane 44P PAS 6 GEO/S EU Kourou ELA2 S
43 14.08 20:49 Proton-K/DM-2 Kosmos-2345 (Oko-S No. 7425) GEO/I RU Baikonur LC200/39 S
44 19.08 17:50 CZ-3B Agila 2 (Mabuhay) GEO/S CN Xichang LC2 S
45 21.08 00:38 Delta 7920-10C Iridium 26 (Iridium SV026) LEO/P US VAFB SLC2W S
46 23.08 06:51 LMLV-1 Lewis (SSTI/Lewis) LLEO/S US SVAFB SLC6 S
47 25.08 14:39 Delta 7920-8 ACE CLO US CC LC17A S
48 28.08 00:33 Proton-K/DM-2M PAS 5 GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
49 29.08 15:02 Pegasus XL FORTE LEO/I US VRW30/12 L-1011 S
50 01.09 14:00 CZ-2C-III/SD Iridium MFS 1 LEO/P CN Taiyuan LC7 S
51 02.09 22:21 Ariane 44LP Hot Bird 3 (Eutelsat HB3) GEO/S EU Kourou ELA2 S
52 04.09 12:03 Atlas IIAS GE 3 GEO/S US CC LC36A S
53 14.09 01:36 Proton-K/17S40 Iridium 29 (Iridium SV029) LEO/P RU Baikonur LC81/23 S
54 23.09 16:44 Kosmos 11K65M Kosmos-2346 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
55 23.09 23:58 Ariane 42L INTELSAT 803 GEO/S EU Kourou ELA2 S
56 24.09 21:30 Molniya 8K78M Molniya-1T HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S
57 26.09 02:34 Space Shuttle Atlantis (STS-86) LLEO/I US KSC LC39A S
58 27.09 01:23 Delta 7920-10C Iridium 19 (Iridium SV019) LEO/P US VAFB SLC2W S
59 29.09 04:47 PSLV IRS-1D LEO/S IN SHAR FLP F
60 05.10 15:08 Soyuz-U Spoutnik-40 (RS-17) LLEO/I RU Baikonur LC1 S
61 05.10 21:01 Atlas IIAS Echostar III (Echostar 3) GEO/S US CC LC36B S
62 09.10 17:59 Soyuz-U Foton LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
63 15.10 08:43 Titan 401B/Centaur Cassini EEO US CC LC40 S
64 16.10 19:13 CZ-3B Apstar 2R GEO/S CN Xichang LC2 S
65 22.10 13:13 Pegasus XL STEP M4 LLEO/I US WIMB L-1011 S
66 24.10 02:32 Titan 403A USA 133 (ONYX 3) LEO/I US SVAFB SLC4E S
67 25.10 00:46 Atlas IIA USA 134 (DSCS III B-13) GEO/S US CC LC36A S
68 30.10 13:43 Ariane 5G TEAMSAT HEO EU Kourou ELA3 F
69 02.11 12:25 VLS-1 SCD-2A BR ALCA VLS F
70 06.11 00:30 Delta 7925 GPS IIA-19 MEO US CC LC17A S
71 08.11 02:05 Titan 401A/Centaur USA 136 (TRUMPET 3) GTO US CC LC41 S
72 09.11 01:34 Delta 7920-10C Iridium 43 (Iridium SV043) LEO/P US VAFB SLC2W S
73 12.11 17:00 Proton-K/DM-2M Kupon (K95K No. 9520) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
74 12.11 21:48 Ariane 44L Sirius 2 GEO/S EU Kourou ELA2 S
75 18.11 11:14 Soyuz-U Resurs F-1M LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
76 19.11 19:46 Space Shuttle Columbia (STS-87) LLEO/I US KSC LC39B S
77 27.11 21:27 H-II TRMM LLEO/I JP TNSC Y S
78 02.12 22:52 Ariane 44P JCSAT 1B (JCSAT 5) GEO/S EU Kourou ELA2 S
79 02.12 23:10 Proton-K/DM-2M Astra 1G GEO/I RU Baikonur LC81/23 S
80 08.12 07:16 CZ-2C-III/SD Iridium 42 (Iridium SV042) LEO/P CN Taiyuan LC7 S
81 08.12 23:52 Atlas IIAS Galaxy 8i (Galaxy 8-i) GEO/S US CC LC36B S
82 09.12 07:17 Tsiklon-2 Kosmos-2347 (US-PU No. 6L) LLEO/I RU Baikonur LC90/19 S
83 15.12 15:40 Soyuz-U-PVB Kosmos-2348 (Kobal’t No. 552) LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
84 20.12 08:45 Soyuz-U Progress M-37 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
85 20.12 13:16 Delta 7920-10C Iridium 45 (Iridium SV045) LEO/P US VAFB SLC2W S
86 22.12 00:16 Ariane 42L INTELSAT 804 GEO/S EU Kourou ELA2 S
87 23.12 19:11 Pegasus XL/HAPS Orbcomm A1 (Orbcomm FM5) LEO/I US WIMB L-1011 S
88 24.12 13:32 Start-1 EarlyBird LLEO/S RU GIK-2 LC5 S
89 24.12 23:19 Proton-K/DM-2M Asiasat 3 CLO RU Baikonur LC81/23 F