Lansări orbitale 1997

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1997, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 38
RU 29
EU 12
CN 6
JP 2
IN 1
BR 1

Lista celor 89 tentative de lansări orbitale din 1997 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 12.01 09:27 Space Shuttle Shuttle/Mir-5 / OV-104 Shuttle/Mir US KSC LC39B S
2 17.01 16:28 Delta 7925 GPS IIR-1 / Navstar GPS SVN 42 US CC LC17A F
3 30.01 22:04 Ariane 44L Nahuel 1A/GE-2 / GE 2 EU Kourou ELA2 S
4 10.02 14:09 Soyuz-U Soyuz TM-25 / Soyuz 7K-STM No. 74 RU Baikonur LC1 S
5 11.02 08:55 Space Shuttle HST SM-2 / OV-103 HST mission US KSC LC39A S
6 12.02 04:50 M-V VSOP/KM / MUSES-B JP Kagoshima M-V S
7 14.02 03:47 Tsiklon-3 Gonets/Kosmos / Strela-3 RU Plesetsk LC32/1 S
8 17.02 01:42 Atlas IIAS JCSAT 4 US CC LC36B S
9 23.02 20:20 Titan 402B/IUS USA 130 [DSP18] / DSP 20 US CC LC40 S
10 01.03 01:07 Ariane 44P Intelsat 801 / INTELSAT 801 EU Kourou ELA2 S
11 04.03 02:00 Start-1.2 Zeya / Mozhaets 2 RU GIK-2 LC5 S
12 08.03 06:01 Atlas IIA Tempo 2 US CC LC36A S
13 04.04 16:47 Titan II SLV USA 131 (DMSP) / DMSP Block 5D-2 S-14 US SVAFB SLC4W S
14 04.04 19:20 Space Shuttle Spacelab MSL-1 / OV-102 Spacelab US KSC LC39A S
15 06.04 16:04 Soyuz-U Progress M-34 / Progress 7K-TGM No. 234 RU Baikonur LC1 S
16 09.04 08:58 Molniya 8K78M Kosmos-2340 / Oko RU Plesetsk LC16/2 S
17 16.04 23:08 Ariane 44LP Thaicom 3/BSAT 1a / Thaicom 3 EU Kourou ELA2 S
18 17.04 13:03 Kosmos 11K65M Kosmos-2341 / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
19 21.04 11:59 Pegasus XL Minisat-01 US GANC RW03/21 S
20 25.04 05:49 Atlas I GOES 10 / GOES K US CC LC36B S
21 05.05 14:55 Delta 7920-10C Iridium MS-1A / Iridium SV008 US VAFB SLC2W S
22 11.05 16:17 CZ-3A Zhongxing 6 / DFH-3 CN Xichang LC2 S
23 14.05 00:33 Molniya 8K78M Kosmos-2342 / Oko RU Plesetsk LC43/4 S
24 15.05 08:07 Space Shuttle Shuttle/Mir-6 / OV-104 Shuttle/Mir US KSC LC39A S
25 15.05 12:10 Soyuz-U Kosmos-2343 / Don RU Baikonur LC31 S
26 20.05 07:07 Zenit-2 Tselina-2 No. 13L RU Baikonur LC45/1 F
27 20.05 22:39 Delta 7925 Thor II / Thor 2A US CC LC17A S
28 24.05 17:00 Proton-K/DM-2M Telstar 5 RU Baikonur LC81/23 S
29 03.06 23:20 Ariane 44L Inmarsat 3/Insat 2D / INMARSAT III F4 EU Kourou ELA2 S
30 06.06 16:56 Proton-K/17S40 Kosmos-2344 / Arkon 11F664 No. 1 RU Baikonur LC200/39 S
31 10.06 12:01 CZ-3 Feng Yun 2 / Feng Yun Er Jia CN Xichang LC3? S
32 18.06 14:02 Proton-K/17S40 Iridium / Iridium SV014 RU Baikonur LC81/23 S
33 25.06 23:44 Ariane 44P Intelsat 802 / INTELSAT 802 EU Kourou ELA2 S
34 01.07 18:02 Space Shuttle Spacelab MSL-1R / OV-102 Spacelab US KSC LC39A S
35 05.07 04:11 Soyuz-U Progress M-35 / Progress 7K-TGM No. 235 RU Baikonur LC1 S
36 09.07 13:04 Delta 7920-10C Iridium MS-2 / Iridium SV015 US VAFB SLC2W S
37 23.07 03:43 Delta 7925 USA 132 (GPS IIR-2) / Navstar GPS SVN 43 US CC LC17A S
38 28.07 01:15 Atlas IIAS Superbird C US CC LC36B S
39 01.08 20:20 Pegasus XL OrbView-2 / Seastar US VAFB RW30/12 S
40 05.08 15:35 Soyuz-U Soyuz TM-26 / Soyuz 7K-STM No. 75 RU Baikonur LC1 S
41 07.08 14:41 Space Shuttle CRISTA/MFD/IEH / OV-103 Research/FF US KSC LC39A S
42 08.08 06:46 Ariane 44P PAS 6 EU Kourou ELA2 S
43 14.08 20:49 Proton-K/DM-2 Kosmos-2345 / Oko-S F6 RU Baikonur LC200/39 S
44 19.08 17:50 CZ-3B Agila 2 / Mabuhay CN Xichang LC2 S
45 21.08 00:38 Delta 7920-10C Iridium MS-3 / Iridium SV026 US VAFB SLC2W S
46 23.08 06:51 LMLV-1 Lewis / SSTI/Lewis US SVAFB SLC6 S
47 25.08 14:39 Delta 7920-8 ACE / Advanced Composition Exp US CC LC17A S
48 28.08 00:33 Proton-K/DM-2M PAS 5 RU Baikonur LC81/23 S
49 29.08 15:02 Pegasus XL FORTE US VAFB RW30/12 S
50 01.09 14:00 CZ-2C-III/SD Iridium MFS / Iridium MFS 1 CN Taiyuan LC7 S
51 02.09 22:21 Ariane 44LP Hot Bird 3/MTP / Eutelsat HB3 EU Kourou ELA2 S
52 04.09 12:03 Atlas IIAS GE 3 US CC LC36A S
53 14.09 01:36 Proton-K/17S40 Iridium / Iridium SV029 RU Baikonur LC81/23 S
54 23.09 16:44 Kosmos 11K65M Kosmos-2346/FAISAT / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
55 23.09 23:58 Ariane 42L Intelsat 803 / INTELSAT 803 EU Kourou ELA2 S
56 24.09 21:30 Molniya 8K78M Molniya-1T / Molniya-1T No. 98 RU Plesetsk LC43/3 S
57 26.09 02:34 Space Shuttle Shuttle/Mir-7 / OV-104 Shuttle/Mir US KSC LC39A S
58 27.09 01:23 Delta 7920-10C Iridium MS-4 / Iridium SV019 US VAFB SLC2W S
59 29.09 04:47 PSLV IRS-1D IN Satish FLP S
60 05.10 15:08 Soyuz-U Progress M-36 / RS-17 RU Baikonur LC1 S
61 05.10 21:01 Atlas IIAS Echostar 3 US CC LC36B S
62 09.10 17:59 Soyuz-U Foton No. 11 RU Plesetsk LC43/3 S
63 15.10 08:43 Titan 401B/Centaur Cassini US CC LC40 S
64 16.10 19:13 CZ-3B Apstar 2R CN Xichang LC2 S
65 22.10 13:13 Pegasus XL STEP 4 / STEP M4 US Wallops RW04/22? S
66 24.10 02:32 Titan 403A USA 133 [LAC3] / LACROSSE 3 US SVAFB SLC4E S
67 25.10 00:46 Atlas IIA USA 135 (DSCS 3B-13) / DSCS III B-13 US CC LC36A S
68 30.10 13:43 Ariane 5G Maqsat / TEAMSAT EU Kourou ELA3 S
69 02.11 12:25 VLS-1 SCD-2A BR ALCA VLS F
70 06.11 00:30 Delta 7925 USA 134 (GPS IIA-28) / Navstar GPS SVN 38 US CC LC17A S
71 08.11 02:05 Titan 401A/Centaur USA 136 [JS10] / TRUMPET 3 US CC LC41 S
72 09.11 01:34 Delta 7920-10C Iridium MS-5 / Iridium SV043 US VAFB SLC2W S
73 12.11 17:00 Proton-K/DM-2M Kupon / K95K RU Baikonur LC200/39 S
74 12.11 21:48 Ariane 44L Sirius 2/Cakrawarta / Sirius 2 EU Kourou ELA2 S
75 18.11 11:14 Soyuz-U Resurs F-1M RU Plesetsk LC43/3 S
76 19.11 19:46 Space Shuttle Spartan 201/USMP-4 / OV-102 Research/FF US KSC LC39B S
77 27.11 21:27 H-II TRMM/ETS-7 / TRMM JP Tanegashima Y S
78 02.12 22:52 Ariane 44P JCSAT-5/Equator-S / JCSAT 5 EU Kourou ELA2 S
79 02.12 23:10 Proton-K/DM-2M Astra 1G RU Baikonur LC81/23 S
80 08.12 07:16 CZ-2C-III/SD Iridium 4244 / Iridium SV042 CN Taiyuan LC7 S
81 08.12 23:52 Atlas IIAS Galaxy 8i / Galaxy 8-i US CC LC36B S
82 09.12 07:17 Tsiklon-2 Kosmos-2347 / US-PU RU Baikonur LC90/19 S
83 15.12 15:40 Soyuz-U-PVB Kosmos-2348 / Kobal’t RU Plesetsk LC16/2 S
84 20.12 08:45 Soyuz-U Progress M-37 / Progress 7K-TGM No 236 RU Baikonur LC1 S
85 20.12 13:16 Delta 7920-10C Iridium MS-6 / Iridium SV045 US VAFB SLC2W S
86 22.12 00:16 Ariane 42L Intelsat 804 / INTELSAT 804 EU Kourou ELA2 S
87 23.12 19:11 Pegasus XL/HAPS Orbcomm A1-A8 / Orbcomm FM5 US Wallops RW04/22? S
88 24.12 13:32 Start-1 EarlyBird RU GIK-2 LC5 S
89 24.12 23:19 Proton-K/DM-2M Asiasat 3 RU Baikonur LC81/23 S