Lansări orbitale 1996

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1996, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 33
RU 27
EU 11
CN 4
IN 1
JP 1

Lista celor 77 tentative de lansări orbitale din 1996 (din care 6 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 11.01 09:41 Space Shuttle Endeavour (STS-72) LLEO/I US KSC LC39B S
2 12.01 23:10 Ariane 44L PAS 3R (Panamsat K4) GEO/S EU Kourou ELA2 S
3 14.01 11:10 Delta 7925 Mugunghwa 2 (Koreasat 2) GEO/S US CC LC17B S
4 16.01 15:33 Kosmos 11K65M Kosmos-2327 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
5 25.01 09:56 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 43L) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
6 01.02 01:15 Atlas IIAS Palapa C1 GEO/S US CC LC36B S
7 05.02 07:19 Ariane 44P N-Star b GEO/S EU Kourou ELA2 S
8 14.02 19:01 CZ-3B INTELSAT 708 CN Xichang LC2 F
9 17.02 20:43 Delta 7925-8 NEAR Shoemaker (NEAR) EEO US CC LC17B S
10 19.02 00:58 Tsiklon-3 Gonets-D1 No. 319 LEO/I RU Plesetsk LC32/1 S
11 19.02 08:19 Proton-K/DM-2 Raduga (Gran’ No. 44L) GTO RU Baikonur LC200/39 S
12 21.02 12:34 Soyuz-U Soyuz TM-23 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
13 22.02 20:18 Space Shuttle Columbia (STS-75) LLEO/I US KSC LC39B S
14 24.02 11:24 Delta 7925-10 Polar HEO US VAFB SLC2W S
15 09.03 01:33 Pegasus XL REX II LEO/P US VAFB L-1011 S
16 14.03 07:11 Ariane 44LP INTELSAT 707 GEO/S EU Kourou ELA2 S
17 14.03 17:40 Soyuz-U-PVB Kosmos-2331 (Kobal’t No. 549) LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
18 21.03 04:53 PSLV IRS-P3 LEO/S IN SHAR FLP S
19 22.03 08:13 Space Shuttle Atlantis (STS-76) LLEO/I US KSC LC39B S
20 28.03 00:21 Delta 7925 GPS IIA-16 MEO US CC LC17B S
21 03.04 23:01 Atlas IIA INMARSAT III F-1 GEO/D US CC LC36A S
22 08.04 23:09 Proton-K/DM-2M Astra 1F GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
23 20.04 22:36 Ariane 42P M-SAT 1 (MSAT-1) GEO/S EU Kourou ELA2 S
24 23.04 11:48 Proton-K Priroda (77KSI No. 174-01) LLEO/I RU Baikonur LC81/23 S
25 24.04 12:27 Delta 7920-10 MSX LEO/S US VAFB SLC2W S
26 24.04 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2332 (Taifun-1B No. 9L) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
27 24.04 23:37 Titan 401A/Centaur USA 118 (MERCURY 15) GEO/S US CC LC41 S
28 30.04 04:31 Atlas I BeppoSAX (SAX) LLEO/E US CC LC36B S
29 05.05 07:04 Soyuz-U Progress M-31 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
30 12.05 21:32 Titan 403A USA 119 (NOSS B-4 SSU-1) LEO/I US SVAFB SLC4E S
31 14.05 08:55 Soyuz-U Kometa (Kometa No. 18) RU Baikonur LC31 F
32 16.05 01:56 Ariane 44L Palapa C2 GEO/S EU Kourou ELA2 S
33 17.05 02:44 Pegasus H MSTI 3 LLEO/S US VAFB L-1011 S
34 19.05 10:30 Space Shuttle Endeavour (STS-77) LLEO/I US KSC LC39B S
35 24.05 01:10 Delta 7925 Galaxy 9 GEO/S US CC LC17B S
36 25.05 02:05 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 44L) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
37 04.06 12:34 Ariane 5G Cluster F3 EU Kourou ELA3 F
38 15.06 06:55 Ariane 44P INTELSAT 709 GEO/S EU Kourou ELA2 S
39 20.06 14:49 Space Shuttle Columbia (STS-78) LLEO/I US KSC LC39B S
40 20.06 18:44 Soyuz-U-PVB Kosmos RU Plesetsk LC16/2 F
41 02.07 07:48 Pegasus XL Earth Probe TOMS (TOMS-EP) LLEO/S US VAFB L-1011 S
42 03.07 00:30 Titan 405A USA 125 (QUASAR 10) GTO US CC LC40 S
43 03.07 10:47 CZ-3 Apstar 1A GEO/S CN Xichang LC3? S
44 09.07 22:24 Ariane 44L Arabsat IIA (Arabsat 2A) GEO/S EU Kourou ELA2 S
45 16.07 00:50 Delta 7925 GPS IIA-17 MEO US CC LC17A S
46 25.07 12:41 Atlas II UHF F/O F7 (UFO F7-EHF) GEO/I US CC LC36A S
47 31.07 20:00 Soyuz-U Progress M-32 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
48 08.08 22:49 Ariane 44L Italsat F2 GEO/D EU Kourou ELA2 S
49 14.08 22:20 Molniya 8K78M Molniya-1T HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S
50 17.08 01:53 H-II Midori (ADEOS) LEO/S JP TNSC Y S
51 17.08 13:18 Soyuz-U Soyuz TM-24 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
52 18.08 10:27 CZ-3 Zhongxing 7 MEO CN Xichang LC3? F
53 21.08 09:47 Pegasus XL FAST MEO US VAFB L-1011 S
54 29.08 05:22 Molniya 8K78M Victor (Microsatelite) LEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
55 04.09 09:01 Zenit-2 Kosmos-2333 (Tselina-2) LEO/I RU Baikonur LC45/1 S
56 05.09 12:47 Kosmos 11K65M Kosmos-2334 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
57 06.09 17:37 Proton-K/DM-2 INMARSAT III F-2 GEO/D RU Baikonur LC81/23 S
58 08.09 21:49 Atlas IIA GE 1 GEO/S US CC LC36B S
59 11.09 00:00 Ariane 42P Echostar II GEO/S EU Kourou ELA2 S
60 12.09 08:49 Delta 7925 GPS IIA-18 MEO US CC LC17A S
61 16.09 08:54 Space Shuttle Atlantis (STS-79) LLEO/I US KSC LC39A S
62 26.09 17:50 Proton-K/DM-2M Ekspress-6 (Ekspress No. 12L) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
63 20.10 07:20 CZ-2D Fanhui Shi Weixing (17) LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
64 24.10 11:37 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 62) HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
65 04.11 17:08 Pegasus XL HETE LLEO/I US WIMB L-1011 F
66 07.11 17:00 Delta 7925 Mars Global Surveyor EEO US CC LC17A S
67 13.11 22:40 Ariane 44L Arabsat IIB (Arabsat 2B) GEO/D EU Kourou ELA2 S
68 16.11 20:48 Proton-K/D-2 Mars-96 CLO RU Baikonur LC200/39 S
69 19.11 19:55 Space Shuttle Columbia (STS-80) LLEO/I US KSC LC39B S
70 19.11 23:20 Soyuz-U Progress M-33 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
71 21.11 20:47 Atlas IIA Hot Bird 2 (Eutelsat HB2) GEO/S US CC LC36B S
72 04.12 06:58 Delta 7925 Sagan Memorial Station EEO US CC LC17B S
73 11.12 12:00 Tsiklon-2 Kosmos-2335 (US-PU No. 5L) LLEO/I RU Baikonur LC90/19 S
74 18.12 01:57 Atlas IIA INMARSAT III F-3 (INMARSAT III F3) GEO/D US CC LC36A S
75 20.12 06:43 Kosmos 11K65M Kosmos-2336 (Parus No. 704) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
76 20.12 18:04 Titan 404A USA 129 LEO/S US SVAFB SLC4E S
77 24.12 13:50 Soyuz-U Bion No. 11 LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S