Lansări orbitale 1996

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1996, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
US 33
RU 27
EU 11
CN 4
IN 1
JP 1

Lista celor 77 tentative de lansări orbitale din 1996 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 11.01 09:41 Space Shuttle Spartan/SLA / OV-105 Research/FF US KSC LC39B S
2 12.01 23:10 Ariane 44L Measat 1/PAS 3R / Panamsat K4 EU Kourou ELA2 S
3 14.01 11:10 Delta 7925 Koreasat 2 US CC LC17B S
4 16.01 15:33 Kosmos 11K65M Kosmos-2327 / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
5 25.01 09:56 Proton-K/DM-2 Gorizont / Gorizont No. 43L RU Baikonur LC200/39 S
6 01.02 01:15 Atlas IIAS Palapa C1 US CC LC36B S
7 05.02 07:19 Ariane 44P N-Star b EU Kourou ELA2 S
8 14.02 19:01 CZ-3B Intelsat 708 / INTELSAT 708 CN Xichang LC2 F
9 17.02 20:43 Delta 7925-8 NEAR US CC LC17B S
10 19.02 00:58 Tsiklon-3 Gonets/Kosmos / Gonets-D1 No. 1 (13) RU Plesetsk LC32/1 S
11 19.02 08:19 Proton-K/DM-2 Raduga / Gran’ No. 44L RU Baikonur LC200/39 S
12 21.02 12:34 Soyuz-U Soyuz TM-23 / Soyuz 7K-STM No. 72 RU Baikonur LC1 S
13 22.02 20:18 Space Shuttle TSS-1R / OV-102 Research/FF US KSC LC39B S
14 24.02 11:24 Delta 7925-10 Polar US VAFB SLC2W S
15 09.03 01:33 Pegasus XL REX II US VAFB RW30/12 S
16 14.03 07:11 Ariane 44LP Intelsat 707 / INTELSAT 707 EU Kourou ELA2 S
17 14.03 17:40 Soyuz-U-PVB Kosmos-2331 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/4 S
18 21.03 04:53 PSLV IRS-P3 IN Satish FLP S
19 22.03 08:13 Space Shuttle Shuttle/Mir-3 / OV-104 Shuttle/Mir US KSC LC39B S
20 28.03 00:21 Delta 7925 USA 117 (GPS IIA-25) / Navstar GPS SVN 33 US CC LC17B S
21 03.04 23:01 Atlas IIA Inmarsat 3F1 / INMARSAT III F-1 US CC LC36A S
22 08.04 23:09 Proton-K/DM-2M Astra 1F RU Baikonur LC81/23 S
23 20.04 22:36 Ariane 42P MSAT-1 EU Kourou ELA2 S
24 23.04 11:48 Proton-K Priroda / TsM-I 77KSI No. 17401 RU Baikonur LC81/23 S
25 24.04 12:27 Delta 7920-10 MSX US VAFB SLC2W S
26 24.04 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2332 / Taifun-1B RU Plesetsk LC132/1 S
27 24.04 23:37 Titan 401A/Centaur USA 118 [CY15] / MERCURY 2 US CC LC41 S
28 30.04 04:31 Atlas I SAX US CC LC36B S
29 05.05 07:04 Soyuz-U Progress M-31 / Progress 7K-TGM No. 231 RU Baikonur LC1 S
30 12.05 21:32 Titan 403A USA 119-124 [NOSS13] / SLDCOM 4/INTRUDER 4 US SVAFB SLC4E S
31 14.05 08:55 Soyuz-U Kometa No. 18 RU Baikonur LC31 F
32 16.05 01:56 Ariane 44L Palapa C2/Amos 1 / Palapa C2 EU Kourou ELA2 S
33 17.05 02:44 Pegasus H MSTI 3 US VAFB RW30/12 S
34 19.05 10:30 Space Shuttle SH-04/Spartan/TEAMS / OV-105 Research/FF US KSC LC39B S
35 24.05 01:10 Delta 7925 Galaxy 9 US CC LC17B S
36 25.05 02:05 Proton-K/DM-2 Gorizont / Gorizont No. 44L RU Baikonur LC200/39 S
37 04.06 12:34 Ariane 5G Cluster / Cluster F1-F4 EU Kourou ELA3 F
38 15.06 06:55 Ariane 44P Intelsat 709 / INTELSAT 709 EU Kourou ELA2 S
39 20.06 14:49 Space Shuttle Spacelab LMS / OV-102 Spacelab US KSC LC39B S
40 20.06 18:44 Soyuz-U-PVB Kobal’t RU Plesetsk LC16/2 F
41 02.07 07:48 Pegasus XL TOMS-EP US VAFB RW30/12 S
42 03.07 00:30 Titan 405A USA 125 [SDS11] / QUASAR 11? US CC LC40 S
43 03.07 10:47 CZ-3 Apstar 1A CN Xichang LC3? S
44 09.07 22:24 Ariane 44L Turksat 1C/Arab. 2A / Arabsat 2A EU Kourou ELA2 S
45 16.07 00:50 Delta 7925 USA 126 (GPS IIA-26) / Navstar GPS SVN 40 US CC LC17A S
46 25.07 12:41 Atlas II USA 127 (UHF F7) / UFO F7-EHF US CC LC36A S
47 31.07 20:00 Soyuz-U Progress M-32 / Progress 7K-TGM No. 232 RU Baikonur LC1 S
48 08.08 22:49 Ariane 44L Italsat 2/Telecom 2D / Italsat F2 EU Kourou ELA2 S
49 14.08 22:20 Molniya 8K78M Molniya-1T RU Plesetsk LC43/3 S
50 17.08 01:53 H-II ADEOS JP Tanegashima Y S
51 17.08 13:18 Soyuz-U Soyuz TM-24 / Soyuz 7K-STM No. 73 RU Baikonur LC1 S
52 18.08 10:27 CZ-3 Zhongxing 7 CN Xichang LC3? S
53 21.08 09:47 Pegasus XL FAST US VAFB RW30/12 S
54 29.08 05:22 Molniya 8K78M Interbol-2 / Microsatelite RU Plesetsk LC43/3 S
55 04.09 09:01 Zenit-2 Kosmos-2333 / Tselina-2 RU Baikonur LC45/1 S
56 05.09 12:47 Kosmos 11K65M Kosmos-2334/UNAMSAT / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
57 06.09 17:37 Proton-K/DM-2 Inmarsat 3 F2 / INMARSAT III F-2 RU Baikonur LC81/23 S
58 08.09 21:49 Atlas IIA GE 1 US CC LC36B S
59 11.09 00:00 Ariane 42P Echostar 2 / Echostar II EU Kourou ELA2 S
60 12.09 08:49 Delta 7925 USA 128 (GPS IIA-27) / Navstar GPS SVN 30 US CC LC17A S
61 16.09 08:54 Space Shuttle Shuttle/Mir-4 / OV-104 Shuttle/Mir US KSC LC39A S
62 26.09 17:50 Proton-K/DM-2M Ekspress 12 / Ekspress No. 12L RU Baikonur LC200/39 S
63 20.10 07:20 CZ-2D FSW-2 / FSW-2 No. 3 CN Jiuquan LA2B S
64 24.10 11:37 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 62 RU Plesetsk LC43/4 S
65 04.11 17:08 Pegasus XL SAC-B/HETE / HETE US Wallops RW04/22? S
66 07.11 17:00 Delta 7925 MGS US CC LC17A S
67 13.11 22:40 Ariane 44L Arab. 2B/Measat 2 / Arabsat 2B EU Kourou ELA2 S
68 16.11 20:48 Proton-K/D-2 Mars-96 / M1 No. 520 (Mars-96) RU Baikonur LC200/39 S
69 19.11 19:55 Space Shuttle ORFEUS/WSF / OV-102 Research/FF US KSC LC39B S
70 19.11 23:20 Soyuz-U Progress M-33 / Progress 7K-TGM No. 233 RU Baikonur LC1 S
71 21.11 20:47 Atlas IIA Hot Bird 2 / Eutelsat HB2 US CC LC36B S
72 04.12 06:58 Delta 7925 MPF / MPF Lander US CC LC17B S
73 11.12 12:00 Tsiklon-2 Kosmos-2335 / US-PU RU Baikonur LC90/19 S
74 18.12 01:57 Atlas IIA Inmarsat 3F3 / INMARSAT III F3 US CC LC36A S
75 20.12 06:43 Kosmos 11K65M Kosmos-2336 / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
76 20.12 18:04 Titan 404A USA 129 [IC6] / Improved CRYSTAL 2106 US SVAFB SLC4E S
77 24.12 13:50 Soyuz-U Bion No. 11 RU Plesetsk LC43/4 S