Lansări orbitale 1995

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1995, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
RU 33
US 30
EU 11
CN 3
JP 2
IL 1

Lista celor 80 tentative de lansări orbitale din 1995 (din care 8 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 10.01 06:18 Atlas IIAS INTELSAT 704 GEO/D US CC LC36B S
2 15.01 13:45 Mu-3S-II EXPRESS LEO/I JP Kagoshima M1 F
3 24.01 03:54 Kosmos 11K65M Tsikada LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
4 25.01 22:40 CZ-2E Apstar 2 CN Xichang LC2 F
5 29.01 01:25 Atlas II UHF F/O F4 (UFO F4 EHF) GEO/I US CC LC36A S
6 03.02 05:22 Space Shuttle Discovery (STS-63) LLEO/I US KSC LC39B S
7 15.02 16:48 Soyuz-U Progress M-26 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
8 16.02 17:39 Soyuz-U Foton LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
9 02.03 06:38 Space Shuttle Endeavour (STS-67) LLEO/I US KSC LC39A S
10 02.03 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2306 (Romb No. 20L) LLEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
11 07.03 09:23 Proton-K/DM-2 Kosmos-2307 (Uragan No. 65L) MEO RU Baikonur LC200/39 S
12 14.03 06:11 Soyuz-U2 Soyuz TM-21 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
13 18.03 08:01 H-II SFU LLEO/I JP TNSC Y S
14 22.03 04:09 Kosmos 11K65M Kosmos-2310 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
15 22.03 06:18 Atlas IIAS INTELSAT 705 GEO/S US CC LC36B S
16 22.03 16:44 Soyuz-U-PVB Kosmos-2311 (Kobal’t No. 547) LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
17 24.03 14:05 Atlas E DMSP F-13 LEO/S US SVAFB SLC3W S
18 28.03 10:00 Start Gurwin-1 (Techsat 1) RU GNIIP LC158 F
19 28.03 23:14 Ariane 44LP Brasilsat B2 GEO/S EU Kourou ELA2 S
20 03.04 13:48 Pegasus H Orbcomm F1 (Orbcomm FM1) LEO/I US VAFB L-1011 S
21 05.04 11:16 Shaviyt ‘Ofeq-3 LLEO/R IL Palmachim S
22 07.04 23:47 Atlas IIA AMSC 1 GEO/S US CC LC36A S
23 09.04 19:34 Soyuz-U Progress M-27 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
24 21.04 01:44 Ariane 40 ERS-2 LEO/S EU Kourou ELA2 S
25 14.05 13:45 Titan 401A/Centaur USA 110 (ORION 3) GEO/S US CC LC40 S
26 17.05 06:34 Ariane 44LP INTELSAT 706 GEO/S EU Kourou ELA2 S
27 20.05 03:33 Proton-K Spektr (77KSO No. 173-01) LLEO/I RU Baikonur LC81/23 S
28 23.05 05:52 Atlas I GOES 9 (GOES J) GEO/S US CC LC36B S
29 24.05 20:10 Molniya 8K78M Kosmos-2312 (Oko No. 6058) HEO/M RU Plesetsk LC16/2 S
30 31.05 15:27 Atlas II UHF F/O F5 (UHF F/O F5-EHF) GEO/I US CC LC36A S
31 08.06 04:43 Tsiklon-2 Kosmos-2313 (US-PM No. 18L) LLEO/I RU Baikonur LC90/20 S
32 10.06 00:24 Ariane 42P DirecTV 3 (DBS 3) GEO/S EU Kourou ELA2 S
33 22.06 19:58 Pegasus XL STEP M3 (STEP 3) US VAFB L-1011 F
34 27.06 19:32 Space Shuttle Atlantis (STS-71) LLEO/I US KSC LC39A S
35 28.06 18:25 Soyuz-U-PVB Kosmos-2314 (Kobal’t No. 546) LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
36 05.07 03:09 Kosmos 11K65M Kosmos-2315 (Nadezhda 17F118) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
37 07.07 16:23 Ariane 40 Helios 1A LEO/S EU Kourou ELA2 S
38 10.07 12:38 Titan 401A/Centaur USA 112 (TRUMPET 2) HEO/M US CC LC41 S
39 13.07 13:41 Space Shuttle Discovery (STS-70) LLEO/I US KSC LC39B S
40 20.07 03:04 Soyuz-U Progress M-28 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
41 24.07 15:52 Proton-K/DM-2 Kosmos-2316 (Uragan No. 80L) MEO RU Baikonur LC200/39 S
42 31.07 23:30 Atlas IIA USA 113 (DSCS III B-7) GEO/S US CC LC36A S
43 02.08 23:59 Molniya 8K78M Interbol-1 (SO-M2 No. 2512) DSO RU Plesetsk LC43/3 S
44 03.08 22:58 Ariane 42L PAS 4 (Panamsat K3) GEO/D EU Kourou ELA2 S
45 05.08 11:10 Delta 7925 Mugunghwa 1 (Koreasat 1) GEO/S US CC LC17B F
46 09.08 02:21 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 59) HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S
47 15.08 22:30 LLV-1 Gemstar DSS-1 (Vitasat 1) US SVAFB SLC6 F
48 29.08 00:53 Atlas IIAS JCSAT 3 GEO/S US CC LC36B S
49 29.08 06:41 Ariane 44P N-STAR a GEO/S EU Kourou ELA2 S
50 30.08 19:33 Proton-K/DM-2 Kosmos-2319 (Geizer No. 21L) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
51 31.08 06:49 Tsiklon-3 Sich-1 LEO/I RU Plesetsk LC32/2 S
52 03.09 09:00 Soyuz-U2 Soyuz TM-22 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
53 07.09 15:09 Space Shuttle Endeavour (STS-69) LLEO/I US KSC LC39A S
54 24.09 00:06 Ariane 42L Telstar 402R GEO/S EU Kourou ELA2 S
55 26.09 11:20 Soyuz-U Resurs-F2 LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
56 29.09 04:25 Soyuz-U Kosmos-2320 (Neman No. 12L) LLEO/I RU Baikonur LC31 S
57 06.10 03:23 Kosmos 11K65M Kosmos-2321 (Parus No. 703) LLEO/I RU Plesetsk LC132/1 F
58 08.10 18:50 Soyuz-U Progress M-29 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
59 11.10 16:26 Proton-K/DM-2 Luch-1 (Gelios No. 12L) GEO/I RU Baikonur LC81/23 S
60 19.10 00:38 Ariane 42L Astra 1E GEO/S EU Kourou ELA2 S
61 20.10 13:53 Space Shuttle Columbia (STS-73) LLEO/I US KSC LC39B S
62 22.10 08:00 Atlas II UHF F/O F6 (UFO F6-EHF) GEO/I US CC LC36A S
63 23.10 22:03 Conestoga 1620 Meteor SM US Wallops LA0A F
64 31.10 20:19 Zenit-2 Kosmos-2322 (Tselina-2) LEO/I RU Baikonur LC45/1 S
65 04.11 14:22 Delta 7920-10 Radarsat LEO/S US VAFB SLC2W S
66 06.11 05:15 Titan 401A/Centaur Milstar 2 (Milstar DFS-2) GEO/I US CC LC40 S
67 12.11 12:30 Space Shuttle Atlantis (STS-74) LLEO/I US KSC LC39A S
68 17.11 01:20 Ariane 44P ISO GEO/NS EU Kourou ELA2 S
69 17.11 14:25 Proton-K/DM-2 Gals 2 (Gals No. 12L) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
70 28.11 11:30 CZ-2E Asiasat 2 GEO/S CN Xichang LC2 S
71 02.12 08:08 Atlas IIAS SOHO CLO US CC LC36B S
72 05.12 21:18 Titan 404A USA 116 LEO/S US SVAFB SLC4E S
73 06.12 23:23 Ariane 44L Telecom 2C GEO/S EU Kourou ELA2 S
74 14.12 06:10 Proton-K/DM-2 Kosmos-2323 (Uragan No. 82L) MEO RU Baikonur LC200/39 S
75 15.12 00:23 Atlas IIA Galaxy 3R GEO/S US CC LC36A S
76 18.12 14:31 Soyuz-U Progress M-30 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
77 20.12 00:52 Tsiklon-2 Kosmos-2326 LLEO/I RU Baikonur LC90/20 S
78 28.12 06:45 Molniya 8K78M IRS-1C LEO/S RU Baikonur LC31 S
79 28.12 11:50 CZ-2E Echostar I (Echostar 1) GEO/S CN Xichang LC2 S
80 30.12 13:48 Delta 7920-10 Rossi X-ray Timing Explorer LLEO/E US CC LC17A S