Lansări orbitale 1995

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1995, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
RU 33
US 30
EU 11
CN 3
IL 1
JP 1

Lista celor 79 tentative de lansări orbitale din 1995 (din care 5 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 10.01 06:18 Atlas IIAS Intelsat 704 / INTELSAT 704 US CC LC36B S
2 24.01 03:54 Kosmos 11K65M Tsikada/Astrid / Tsikada RU Plesetsk LC132/1 S
3 25.01 22:40 CZ-2E Apstar 2 CN Xichang LC2 F
4 29.01 01:25 Atlas II USA 108 (UHF F4) / UFO F4 EHF US CC LC36A S
5 03.02 05:22 Space Shuttle SH-03/Mir Rendezvous / OV-103 Shuttle/Mir US KSC LC39B S
6 15.02 16:48 Soyuz-U Progress M-26 / Progress 7K-TGM No. 226 RU Baikonur LC1 S
7 16.02 17:39 Soyuz-U Foton / Foton No. 10 RU Plesetsk LC43/4 S
8 02.03 06:38 Space Shuttle Spacelab Astro 2 / OV-105 Spacelab US KSC LC39A S
9 02.03 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2306 / Romb RU Plesetsk LC132/1 S
10 07.03 09:23 Proton-K/DM-2 Kosmos-23072309 / Uragan No. 65L RU Baikonur LC200/39 S
11 14.03 06:11 Soyuz-U2 Soyuz TM-21 / Soyuz 7K-STM No. 70 RU Baikonur LC1 S
12 18.03 08:01 H-II SFU/GMS-5 / SFU JP Tanegashima Y S
13 22.03 04:09 Kosmos 11K65M Kosmos-2310 / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
14 22.03 06:18 Atlas IIAS Intelsat 705 / INTELSAT 705 US CC LC36B S
15 22.03 16:44 Soyuz-U-PVB Kosmos-2311 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/3 S
16 24.03 14:05 Atlas E USA 109 (DMSP) / DMSP Block 5D-2 S-13 US SVAFB SLC3W S
17 28.03 10:00 Start Techsat/Unamsat / Techsat 1 RU Plesetsk LC158 F
18 28.03 23:14 Ariane 44LP Hot Bird 1/Bras. B2 / Brasilsat B2 EU Kourou ELA2 S
19 03.04 13:48 Pegasus H Orbcomm 12 / Orbcomm FM1 US VAFB RW30/12 S
20 05.04 11:16 Shavit 1 ‘Ofeq-3 IL Palmachim - S
21 07.04 23:47 Atlas IIA AMSC 1 US CC LC36A S
22 09.04 19:34 Soyuz-U Progress M-27 / Progress 7K-TGM No. 227 RU Baikonur LC1 S
23 21.04 01:44 Ariane 40 ERS 2 / ERS-2 EU Kourou ELA2 S
24 14.05 13:45 Titan 401A/Centaur USA 110 [RH7] / ORION 3 US CC LC40 S
25 17.05 06:34 Ariane 44LP Intelsat 706 / INTELSAT 706 EU Kourou ELA2 S
26 20.05 03:33 Proton-K Spektr / TsM-O No. 17301 RU Baikonur LC81/23 S
27 23.05 05:52 Atlas I GOES 9 / GOES J US CC LC36B S
28 24.05 20:10 Molniya 8K78M Kosmos-2312 / Oko RU Plesetsk LC16/2 S
29 31.05 15:27 Atlas II USA 111 (UHF F5) / UHF F/O F5-EHF US CC LC36A S
30 08.06 04:43 Tsiklon-2 Kosmos-2313 / US-PM RU Baikonur LC90/20 S
31 10.06 00:24 Ariane 42P DBS 3 EU Kourou ELA2 S
32 22.06 19:58 Pegasus XL STEP 3 US VAFB RW30/12 F
33 27.06 19:32 Space Shuttle Shuttle/Mir-1 / OV-104 Shuttle/Mir US KSC LC39A S
34 28.06 18:25 Soyuz-U-PVB Kosmos-2314 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/3 S
35 05.07 03:09 Kosmos 11K65M Kosmos-2315 / Nadezhda 17F118 RU Plesetsk LC132/1 S
36 07.07 16:23 Ariane 40 Helios 1A/ASAP 6 / Helios 1A EU Kourou ELA2 S
37 10.07 12:38 Titan 401A/Centaur USA 112 [JS9] / TRUMPET 2 US CC LC41 S
38 13.07 13:41 Space Shuttle TDRS-G / OV-103 IUS deploy US KSC LC39B S
39 20.07 03:04 Soyuz-U Progress M-28 / Progress 7K-TGM No. 228 RU Baikonur LC1 S
40 24.07 15:52 Proton-K/DM-2 Kosmos-23162318 / Uragan No. 80L RU Baikonur LC200/39 S
41 31.07 23:30 Atlas IIA USA 113 (DSCS 3B-7) / DSCS III B-7 US CC LC36A S
42 02.08 23:59 Molniya 8K78M Interbol-1 / SO-M2 No. 511 RU Plesetsk LC43/3 S
43 03.08 22:58 Ariane 42L PAS 4 / Panamsat K3 EU Kourou ELA2 S
44 05.08 11:10 Delta 7925 Koreasat 1 US CC LC17B S
45 09.08 02:21 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 59 RU Plesetsk LC43/3 S
46 15.08 22:30 LLV-1 Gemstar / Vitasat 1 US SVAFB SLC6 F
47 29.08 00:53 Atlas IIAS JCSAT 3 US CC LC36B S
48 29.08 06:41 Ariane 44P N-Star a / N-STAR a EU Kourou ELA2 S
49 30.08 19:33 Proton-K/DM-2 Kosmos-2319 / Geizer No. 20L RU Baikonur LC200/39 S
50 31.08 06:49 Tsiklon-3 Sich / Okean-O1 No. 8/NKhM 10 RU Plesetsk LC32/2 S
51 03.09 09:00 Soyuz-U2 Soyuz TM-22 / Soyuz 7K-STM No. 71 RU Baikonur LC1 S
52 07.09 15:09 Space Shuttle WSF/Spartan/IEH-1 / OV-105 Research/FF US KSC LC39A S
53 24.09 00:06 Ariane 42L Telstar 402R EU Kourou ELA2 S
54 26.09 11:20 Soyuz-U Resurs-F2 / Resurs-F2 No. 10 RU Plesetsk LC43/4 S
55 29.09 04:25 Soyuz-U Kosmos-2320 / Neman RU Baikonur LC31 S
56 06.10 03:23 Kosmos 11K65M Kosmos-2321 / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
57 08.10 18:50 Soyuz-U Progress M-29 / Progress 7K-TGM No. 229 RU Baikonur LC1 S
58 11.10 16:26 Proton-K/DM-2 Luch-1 / Gelios No. 12L RU Baikonur LC81/23 S
59 19.10 00:38 Ariane 42L Astra 1E EU Kourou ELA2 S
60 20.10 13:53 Space Shuttle Spacelab USML-2 / OV-102 Spacelab US KSC LC39B S
61 22.10 08:00 Atlas II USA 114 (UHF F6) / UFO F6-EHF US CC LC36A S
62 23.10 22:03 Conestoga 1620 Meteor 1 / Meteor SM US Wallops LA0A F
63 31.10 20:19 Zenit-2 Kosmos-2322 / Tselina-2 RU Baikonur LC45/1 S
64 04.11 14:22 Delta 7920-10 Radarsat US VAFB SLC2W S
65 06.11 05:15 Titan 401A/Centaur USA 115 (Milstar 2) / Milstar DFS-2 US CC LC40 S
66 12.11 12:30 Space Shuttle Shuttle/Mir-2 / OV-104 Shuttle/Mir US KSC LC39A S
67 17.11 01:20 Ariane 44P ISO EU Kourou ELA2 S
68 17.11 14:25 Proton-K/DM-2 Gals 2 / Gals No. 12L RU Baikonur LC200/39 S
69 28.11 11:30 CZ-2E Asiasat 2 CN Xichang LC2 S
70 02.12 08:08 Atlas IIAS SOHO US CC LC36B S
71 05.12 21:18 Titan 404A USA 116 [IC5] / Improved CRYSTAL 2105 US SVAFB SLC4E S
72 06.12 23:23 Ariane 44L Insat 2C/Telecom 2C / Telecom 2C EU Kourou ELA2 S
73 14.12 06:10 Proton-K/DM-2 Kosmos-23232325 / Uragan No. 82L RU Baikonur LC200/39 S
74 15.12 00:23 Atlas IIA Galaxy 3R US CC LC36A S
75 18.12 14:31 Soyuz-U Progress M-30 / Progress 7K-TGM No. 230 RU Baikonur LC1 S
76 20.12 00:52 Tsiklon-2 Kosmos-2326 / US-PU/Konus-A RU Baikonur LC90/20 S
77 28.12 06:45 Molniya 8K78M IRS-1C RU Baikonur LC31 S
78 28.12 11:50 CZ-2E Echostar 1 CN Xichang LC2 S
79 30.12 13:48 Delta 7920-10 XTE US CC LC17A S