Lansări orbitale 1994

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1994, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
RU 49
US 27
EU 8
CN 5
IN 2
JP 2

Lista celor 93 tentative de lansări orbitale din 1994 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 08.01 10:05 Soyuz-U2 Soyuz TM-18 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
2 20.01 09:49 Proton-K/DM-2M Gals 1 (Gals No. 11L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
3 24.01 21:37 Ariane 44LP Eutelsat 2 F5 EU Kourou ELA2 F
4 25.01 00:25 Tsiklon-3 Meteor-3 (Meteor-3 No. 7) LEO/I RU Plesetsk LC32/1 S
5 25.01 16:34 Titan II SLV Clementine 1 (DSPSE) VHEO US SVAFB SLC4W S
6 28.01 02:12 Soyuz-U Progress M-21 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
7 03.02 12:10 Space Shuttle Discovery (STS-60) LLEO/I US KSC LC39A S
8 03.02 22:20 H-II Ryusei (OREX) LLEO/I JP TNSC Y S
9 05.02 08:46 Proton-K/DM-2 Raduga-1 (Globus No. 13L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
10 07.02 21:47 Titan 401A/Centaur Milstar 1 (Milstar DFS-1) GEO/S US CC LC40 S
11 08.02 08:33 CZ-3A Shi Jian 4 (shijian sihao) GTO CN Xichang LC2 S
12 12.02 08:54 Tsiklon-3 Kosmos-2268 (Strela-3) LEO/I RU Plesetsk LC32/1? S
13 18.02 07:56 Proton-K/DM-2 Raduga (Gran’ No. 40L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
14 19.02 23:45 Delta 7925-8 Galaxy 1R (Galaxy 1RR) GEO/S US CC LC17B S
15 02.03 03:25 Tsiklon-3 Koronas-I LLEO/I RU Plesetsk LC32/1 S
16 04.03 13:53 Space Shuttle Columbia (STS-62) LLEO/I US KSC LC39B S
17 10.03 03:40 Delta 7925 GPS IIA-15 MEO US CC LC17A S
18 13.03 22:32 ARPA Taurus STEP M0 (P90-5) LLEO/R US VAFB 576E S
19 17.03 16:30 Soyuz-U-PVB Kosmos-2274 (Kobal’t No. 545) LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
20 22.03 04:54 Soyuz-U Progress M-22 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
21 09.04 11:05 Space Shuttle Endeavour (STS-59) LLEO/I US KSC LC39A S
22 11.04 07:49 Proton-K/DM-2 Kosmos-2275 (Uragan No. 58L) MEO RU Baikonur LC81/23 S
23 13.04 06:04 Atlas I GOES 8 (GOES I) GEO/S US CC LC36B S
24 23.04 08:01 Zenit-2 Kosmos-2278 (Tselina-2) LEO/I RU Baikonur LC45/1 S
25 26.04 02:14 Kosmos 11K65M Kosmos-2279 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
26 28.04 17:14 Soyuz-U Kosmos-2280 (Neman No. 13L) LLEO/I RU Baikonur LC31 S
27 03.05 15:55 Titan 401A/Centaur USA 103 (TRUMPET 1) HEO/M US CC LC41 S
28 04.05 00:00 ASLV SROSS-C2 LEO/I IN SHAR SLV S
29 09.05 02:47 Scout G-1 MSTI-2 LLEO/S US SVAFB SLC5 S
30 19.05 17:03 Pegasus/HAPS STEP M2 (STEP 2) LEO/I US EAFB NB-52-008 S
31 20.05 02:01 Proton-K/DM-2 Rimsat G2 (Gorizont No. 42L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
32 22.05 04:30 Soyuz-U2 Progress M-23 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
33 25.05 10:15 Tsiklon-3 [Kosmos] RU Plesetsk LC32/2 F
34 07.06 07:20 Soyuz-U-PVB Kosmos-2281 LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
35 14.06 16:05 Soyuz-U-PVB Foton (Foton 34KS No. 9) LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
36 17.06 07:07 Ariane 44LP INTELSAT 702 GEO/S EU Kourou ELA2 S
37 24.06 13:50 Atlas I UHF F/O F3 (UFO F3) GEO/ID US CC LC36B S
38 27.06 21:15 Pegasus XL STEP M1 (STEP 1) US VAFB L-1011 F
39 01.07 12:24 Soyuz-U2 Soyuz TM-19 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
40 03.07 08:00 CZ-2D Fanhui Shi Weixing (16) LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
41 06.07 23:58 Proton-K/DM-2 Kosmos-2282 (Oko-1 No. 7123) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
42 08.07 16:43 Space Shuttle Columbia (STS-65) LLEO/I US KSC LC39A S
43 08.07 23:05 Ariane 44L PAS 2 (Panamsat K1) GEO/S EU Kourou ELA2 S
44 14.07 05:13 Kosmos 11K65M Nadezhda LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
45 20.07 17:35 Soyuz-U-PVB Kosmos-2283 (Kobal’t No. 548) LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
46 21.07 10:55 CZ-3 APSTAR 1 GEO/S CN Xichang LC3? S
47 29.07 09:30 Soyuz-U Kosmos-2284 (Kometa No. 17) LLEO/I RU Baikonur LC31 S
48 02.08 20:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2285 (Obzor No. 1) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
49 03.08 14:38 Pegasus APEX LEO/I US EAFB NB-52-008 S
50 03.08 23:57 Atlas IIA DirecTV 2 (DBS 2) GEO/S US CC LC36A S
51 05.08 01:12 Molniya 8K78M Kosmos-2286 (Oko No. 6061) HEO/M RU Plesetsk LC16/2 S
52 10.08 23:05 Ariane 44LP Brasilsat B1 GEO/D EU Kourou ELA2 S
53 11.08 15:27 Proton-K/DM-2 Kosmos-2287 (Uragan No. 67L) MEO RU Baikonur LC81/23 S
54 23.08 14:30 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 60) HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
55 25.08 14:25 Soyuz-U Progress M-24 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
56 26.08 12:00 Zenit-2 Kosmos-2290 (Orlets-2) LLEO/I RU Baikonur LC45/1 S
57 27.08 08:58 Titan 401A/Centaur USA 105 (MERCURY 14) GEO/I US CC LC41 S
58 27.08 23:10 CZ-2E Optus B3 GEO/S CN Xichang LC2 S
59 28.08 07:50 H-II Kiku-6 (ETS-6) HEO JP TNSC Y S
60 29.08 17:38 Atlas E DMSP F-12 LEO/S US SVAFB SLC3W S
61 09.09 00:29 Ariane 42L Telstar 402 GTO EU Kourou ELA2 S
62 09.09 22:22 Space Shuttle Discovery (STS-64) LLEO/I US KSC LC39B S
63 21.09 17:53 Proton-K/DM-2 Kosmos-2291 (Geizer No. 19L) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
64 27.09 14:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2292 (Vektor) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
65 30.09 11:16 Space Shuttle Endeavour (STS-68) LLEO/I US KSC LC39A S
66 03.10 22:42 Soyuz-U2 Soyuz TM-20 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
67 06.10 06:35 Atlas IIAS INTELSAT 703 GEO/D US CC LC36B S
68 08.10 01:07 Ariane 44L Solidaridad 2 GEO/S EU Kourou ELA2 S
69 11.10 14:30 Tsiklon-3 Okean LEO/I RU Plesetsk LC32/2 S
70 13.10 16:19 Proton-K/DM-2M Ekspress-2 (Ekspress No. 11L) GEO/S RU Baikonur LC200/39 S
71 15.10 05:05 PSLV IRS-P2 LEO/S IN SHAR FLP S
72 31.10 14:30 Proton-K/DM-2 Elektro (Elektro No. 1L) GEO/D RU Baikonur LC81/23 S
73 01.11 00:37 Ariane 42P Astra 1D GEO/S EU Kourou ELA2 S
74 01.11 09:31 Delta 7925-10 Wind (WIND) CLO US CC LC17B S
75 02.11 01:04 Tsiklon-2 Kosmos-2293 (US-PM No. 16L) LLEO/I RU Baikonur LC90/20 S
76 03.11 16:59 Space Shuttle Atlantis (STS-66) LLEO/I US KSC LC39B S
77 04.11 05:47 Zenit-2 Resurs-O1 (Resurs-O1 No. 3L) LEO/S RU Baikonur LC45/1 S
78 11.11 07:21 Soyuz-U Progress M-25 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
79 20.11 00:39 Proton-K/DM-2 Kosmos-2294 (Uragan No. 62L) MEO RU Baikonur LC200/39 S
80 24.11 09:15 Zenit-2 Kosmos-2297 (Tselina-2) LEO/I RU Baikonur LC45/1 S
81 29.11 02:54 Tsiklon-3 Geo-IK (Musson No. 24) LEO/I RU Plesetsk LC32/2 S
82 29.11 10:21 Atlas IIA Orion 1 GEO/S US CC LC36A S
83 29.11 17:02 CZ-3A DFH-3 GEO/D CN Xichang LC2 S
84 01.12 22:57 Ariane 42P PAS 3 (Panamsat K2) EU Kourou ELA2 F
85 14.12 14:21 Molniya 8K78M Molniya-1T HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
86 16.12 12:00 Proton-K/DM-2 Luch (Al’tair No. 13L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
87 20.12 05:11 Kosmos 11K65M Kosmos-2298 LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
88 22.12 22:19 Titan 402A/IUS DSP F17 (DSP 17) GEO/S US CC LC40 S
89 26.12 03:01 Rokot RS-15 Radio-ROSTO MEO RU Baikonur LC175/58 S
90 26.12 22:26 Tsiklon-3 Kosmos-2299 (Strela-3) LEO/I RU Plesetsk LC32/2? S
91 28.12 11:31 Proton-K/DM-2 Raduga (Gran’ No. 43L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
92 29.12 11:30 Soyuz-U Kosmos-2305 (Neman No. 11L) LLEO/I RU Baikonur LC31 S
93 30.12 10:02 Atlas E NOAA 14 (NOAA J) LEO/S US SVAFB SLC3W S