Lansări orbitale 1994

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1994, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
RU 49
US 27
EU 8
CN 5
IN 2
JP 2

Lista celor 93 tentative de lansări orbitale din 1994 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 08.01 10:05 Soyuz-U2 Soyuz TM-18 / Soyuz 7K-STM No. 67 RU Baikonur LC1 S
2 20.01 09:49 Proton-K/DM-2M Gals 1 / Gals No. 11L RU Baikonur LC81/23 S
3 24.01 21:37 Ariane 44LP Eut. 2F5/Turksat 1A / Eutelsat 2 F5 EU Kourou ELA2 F
4 25.01 00:25 Tsiklon-3 Meteor-3 / Meteor-3 No. 7 RU Plesetsk LC32/1 S
5 25.01 16:34 Titan II SLV DSPSE US SVAFB SLC4W S
6 28.01 02:12 Soyuz-U Progress M-21 / Progress 7K-TGM No. 221 RU Baikonur LC1 S
7 03.02 12:10 Space Shuttle SH-02/WSF / OV-103 Research/FF US KSC LC39A S
8 03.02 22:20 H-II OREX JP Tanegashima Y S
9 05.02 08:46 Proton-K/DM-2 Raduga-1 / Globus!No. 13L RU Baikonur LC81/23 S
10 07.02 21:47 Titan 401A/Centaur USA 99 (Milstar 1) / Milstar DFS-1 US CC LC40 S
11 08.02 08:33 CZ-3A KF-1/SJ-4 / shijian sihao CN Xichang LC2 S
12 12.02 08:54 Tsiklon-3 Kosmos-22682273 / Strela-3 RU Plesetsk LC32/1? S
13 18.02 07:56 Proton-K/DM-2 Raduga / Gran’ No. 40L RU Baikonur LC81/23 S
14 19.02 23:45 Delta 7925-8 Galaxy 1R / Galaxy 1RR US CC LC17B S
15 02.03 03:25 Tsiklon-3 Koronas-I / AUOS-SM-KI-IK!No. 801 RU Plesetsk LC32/1 S
16 04.03 13:53 Space Shuttle USMP-2/OAST-2 / OV-102 Research US KSC LC39B S
17 10.03 03:40 Delta 7925 USA 100 (GPS IIA-24) / Navstar GPS SVN 36 US CC LC17A S
18 13.03 22:32 ARPA Taurus STEP 0 / P90-5 US VAFB 576E S
19 17.03 16:30 Soyuz-U-PVB Kosmos-2274 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/3 S
20 22.03 04:54 Soyuz-U Progress M-22 / Progress 7K-TGM No. 222 RU Baikonur LC1 S
21 09.04 11:05 Space Shuttle SRL-1 / OV-105 Spacelab US KSC LC39A S
22 11.04 07:49 Proton-K/DM-2 Kosmos-22752277 / Uragan No. 58L RU Baikonur LC81/23 S
23 13.04 06:04 Atlas I GOES 8 / GOES I US CC LC36B S
24 23.04 08:01 Zenit-2 Kosmos-2278 / Tselina-2 RU Baikonur LC45/1 S
25 26.04 02:14 Kosmos 11K65M Kosmos-2279 / Parus RU Plesetsk LC133/3 S
26 28.04 17:14 Soyuz-U Kosmos-2280 / Neman RU Baikonur LC31 S
27 03.05 15:55 Titan 401A/Centaur USA 103 [JS8] / TRUMPET 1 US CC LC41 S
28 04.05 00:00 ASLV SROSS C2 / SROSS-C2 IN Satish SLV S
29 09.05 02:47 Scout G-1 MSTI 2 / MSTI-2 US SVAFB SLC5 S
30 19.05 17:03 Pegasus/HAPS STEP 2 US EAFB RW04/22 S
31 20.05 02:01 Proton-K/DM-2 Gorizont / Gorizont No. 42L RU Baikonur LC81/23 S
32 22.05 04:30 Soyuz-U2 Progress M-23 / Progress 7K-TGM No. 223 RU Baikonur LC1 S
33 25.05 10:15 Tsiklon-3 Tselina-D RU Plesetsk LC32/2 F
34 07.06 07:20 Soyuz-U-PVB Kosmos-2281 / Oblik (Priroda) RU Plesetsk LC16/2 S
35 14.06 16:05 Soyuz-U-PVB Foton / Foton No. 9 RU Plesetsk LC43/3 S
36 17.06 07:07 Ariane 44LP Intelsat 702/ASAP 5 / INTELSAT 702 EU Kourou ELA2 S
37 24.06 13:50 Atlas I USA 104 (UHF F3) / UFO F3 US CC LC36B S
38 27.06 21:15 Pegasus XL STEP 1 US VAFB RW30/12 F
39 01.07 12:24 Soyuz-U2 Soyuz TM-19 / Soyuz 7K-STM No. 68 RU Baikonur LC1 S
40 03.07 08:00 CZ-2D FSW-2 / FSW-2 No. 2 CN Jiuquan LA2B S
41 06.07 23:58 Proton-K/DM-2 Kosmos-2282 / Oko-1 No. 7123 RU Baikonur LC81/23 S
42 08.07 16:43 Space Shuttle Spacelab IML-2 / OV-102 Spacelab US KSC LC39A S
43 08.07 23:05 Ariane 44L BS-3N/PAS 2 / Panamsat K1 EU Kourou ELA2 S
44 14.07 05:13 Kosmos 11K65M Nadezhda / Nadezhda 17F118 No. 104 RU Plesetsk LC133/3 S
45 20.07 17:35 Soyuz-U-PVB Kosmos-2283 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/3 S
46 21.07 10:55 CZ-3 Apstar 1 / APSTAR 1 CN Xichang LC3? S
47 29.07 09:30 Soyuz-U Kosmos-2284 / Kometa No. 17 RU Baikonur LC31 S
48 02.08 20:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2285 / Obzor No. 1 RU Plesetsk LC132/1 S
49 03.08 14:38 Pegasus APEX US EAFB RW04/22 S
50 03.08 23:57 Atlas IIA DBS 2 US CC LC36A S
51 05.08 01:12 Molniya 8K78M Kosmos-2286 / Oko RU Plesetsk LC16/2 S
52 10.08 23:05 Ariane 44LP Turksat 1B/Bras. B1 / Brasilsat B1 EU Kourou ELA2 S
53 11.08 15:27 Proton-K/DM-2 Kosmos-22872289 / Uragan No. 67L RU Baikonur LC81/23 S
54 23.08 14:30 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 60 RU Plesetsk LC43/4 S
55 25.08 14:25 Soyuz-U Progress M-24 / Progress 7K-TGM No. 224 RU Baikonur LC1 S
56 26.08 12:00 Zenit-2 Kosmos-2290 / Orlets-2 RU Baikonur LC45/1 S
57 27.08 08:58 Titan 401A/Centaur USA 105 [CY14] / MERCURY 1 US CC LC41 S
58 27.08 23:10 CZ-2E Optus B3 CN Xichang LC2 S
59 28.08 07:50 H-II ETS-6/LAPS / ETS-6 JP Tanegashima Y S
60 29.08 17:38 Atlas E USA 106 (DMSP) / DMSP Block 5D-2 S-11 US SVAFB SLC3W S
61 09.09 00:29 Ariane 42L Telstar 402 EU Kourou ELA2 S
62 09.09 22:22 Space Shuttle Spartan/LITE / OV-103 Research/FF US KSC LC39B S
63 21.09 17:53 Proton-K/DM-2 Kosmos-2291 / Geizer No. 19L RU Baikonur LC200/39 S
64 27.09 14:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2292 / Vektor RU Plesetsk LC132/1 S
65 30.09 11:16 Space Shuttle SRL-2 / OV-105 Spacelab US KSC LC39A S
66 03.10 22:42 Soyuz-U2 Soyuz TM-20 / Soyuz 7K-STM No. 69 RU Baikonur LC1 S
67 06.10 06:35 Atlas IIAS Intelsat 703 / INTELSAT 703 US CC LC36B S
68 08.10 01:07 Ariane 44L Thaicom 2/Solid. 2 / Solidaridad 2 EU Kourou ELA2 S
69 11.10 14:30 Tsiklon-3 Okean / Okean-O1 No. 7/NKhM No. RU Plesetsk LC32/2 S
70 13.10 16:19 Proton-K/DM-2M Ekspress 11 / Ekspress No. 11L RU Baikonur LC200/39 S
71 15.10 05:05 PSLV IRS-P2 IN Satish FLP S
72 31.10 14:30 Proton-K/DM-2 Elektro / Elektro No. 1L RU Baikonur LC81/23 S
73 01.11 00:37 Ariane 42P Astra 1D EU Kourou ELA2 S
74 01.11 09:31 Delta 7925-10 Wind / WIND US CC LC17B S
75 02.11 01:04 Tsiklon-2 Kosmos-2293 / US-PM RU Baikonur LC90/20 S
76 03.11 16:59 Space Shuttle Spacelab Atlas 3 / OV-104 Spacelab US KSC LC39B S
77 04.11 05:47 Zenit-2 Resurs-O1 / Resurs-O1 No. 3L RU Baikonur LC45/1 S
78 11.11 07:21 Soyuz-U Progress M-25 / Progress 7K-TGM No. 225 RU Baikonur LC1 S
79 20.11 00:39 Proton-K/DM-2 Kosmos-22942296 / Uragan No. 62L RU Baikonur LC200/39 S
80 24.11 09:15 Zenit-2 Kosmos-2297 / Tselina-2 RU Baikonur LC45/1 S
81 29.11 02:54 Tsiklon-3 Geo-IK / Musson No. 24 RU Plesetsk LC32/2 S
82 29.11 10:21 Atlas IIA Orion 1 US CC LC36A S
83 29.11 17:02 CZ-3A Zhongxing 6? / DFH-3 CN Xichang LC2 S
84 01.12 22:57 Ariane 42P PAS 3 / Panamsat K2 EU Kourou ELA2 F
85 14.12 14:21 Molniya 8K78M Molniya-1T RU Plesetsk LC43/4 S
86 16.12 12:00 Proton-K/DM-2 Luch / Al’tair No. 13L RU Baikonur LC81/23 S
87 20.12 05:11 Kosmos 11K65M Kosmos-2298 / Strela-2M RU Plesetsk LC132/1 S
88 22.12 22:19 Titan 402A/IUS USA 107 [DSP17] / DSP 17 US CC LC40 S
89 26.12 03:01 Rokot Radio-ROSTO RU Baikonur LC175/58 S
90 26.12 22:26 Tsiklon-3 Kosmos-22992304 / Strela-3 RU Plesetsk LC32/2? S
91 28.12 11:31 Proton-K/DM-2 Raduga / Gran’ No. 43L RU Baikonur LC81/23 S
92 29.12 11:30 Soyuz-U Kosmos-2305 / Neman RU Baikonur LC31 S
93 30.12 10:02 Atlas E NOAA 14 / NOAA J US SVAFB SLC3W S