Lansări orbitale 1993

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1993, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
RU 48
US 25
EU 7
CN 1
IN 1
JP 1

Lista celor 83 tentative de lansări orbitale din 1993 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 12.01 11:10 Kosmos 11K65M Kosmos-2230 (Tsikada) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
2 13.01 01:49 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
3 13.01 13:59 Space Shuttle Endeavour (STS-54) LLEO/I US KSC LC39B S
4 19.01 14:49 Soyuz-U Kosmos-2231 (Kobal’t No. 537) LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
5 24.01 05:58 Soyuz-U2 Soyuz TM-16 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
6 26.01 15:55 Molniya 8K78M Kosmos-2232 (Oko No. 6063) HEO/M RU Plesetsk LC16/2 S
7 03.02 02:55 Delta 7925 GPS IIA-9 MEO US CC LC17A S
8 09.02 02:56 Kosmos 11K65M Kosmos-2233 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
9 09.02 14:30 Pegasus Orbcomm CDS-1 (Orbcomm OXP-1) LEO/E US KSC NB-52-008 S
10 17.02 20:09 Proton-K/DM-2 Kosmos-2234 (Uragan No. 73L) MEO RU Baikonur LC81/23 S
11 20.02 02:20 Mu-3S-II Asuka (ASTRO-D) LLEO/I JP Kagoshima M1 S
12 21.02 18:32 Soyuz-U2 Progress M-16 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
13 25.03 02:28 Proton-K/DM-2 Raduga (Gran’ No. 42L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
14 25.03 13:15 Start-1 EKA-1 LEO/I RU GNIIP LC158 S
15 25.03 21:38 Atlas I UHF F/O F1 (UFO F1) GEO/NS US CC LC36B S
16 26.03 02:21 Zenit-2 Kosmos-2237 (Tselina-2) LEO/I RU Baikonur LC45/1 S
17 30.03 03:09 Delta 7925 GPS IIA-10 MEO US CC LC17A S
18 30.03 12:00 Tsiklon-2 Kosmos-2238 (US-PM No. 13L) LLEO/I RU Baikonur LC90/20 S
19 31.03 03:34 Soyuz-U2 Progress M-17 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
20 01.04 18:57 Kosmos 11K65M Kosmos-2239 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
21 02.04 14:30 Soyuz-U Kosmos-2240 (Kobal’t No. 541) LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
22 06.04 19:07 Molniya 8K78M Kosmos-2241 (Oko No. 6060) HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
23 08.04 05:29 Space Shuttle Discovery (STS-56) LLEO/I US KSC LC39B S
24 16.04 07:49 Tsiklon-3 Kosmos-2242 LEO/I RU Plesetsk LC32/1 S
25 21.04 00:23 Molniya 8K78M Molniya-3 HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
26 25.04 13:56 Pegasus Alexis LEO/I US EAFB NB-52-008 S
27 26.04 14:50 Space Shuttle Columbia (STS-55) LLEO/I US KSC LC39A S
28 27.04 10:35 Soyuz-U Kosmos-2243 (Kometa No. 16L) LLEO/I RU Baikonur LC31 S
29 28.04 03:39 Tsiklon-2 Kosmos-2244 (US-PM No. 17L) LLEO/I RU Baikonur LC90/20 S
30 11.05 14:56 Tsiklon-3 Kosmos-2245 (Strela-3) LEO/I RU Plesetsk LC32/1 S
31 12.05 00:56 Ariane 42L Astra 1C GEO/S EU Kourou ELA2 S
32 13.05 00:07 Delta 7925 GPS IIA-11 MEO US CC LC17A S
33 21.05 09:15 Soyuz-U Resurs-F (Resurs-F2 No. 9L) LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
34 22.05 06:41 Soyuz-U2 Progress M-18 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
35 26.05 03:23 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
36 27.05 01:22 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 39L) RU Baikonur LC81/23 F
37 16.06 04:17 Kosmos 11K65M Kosmos-2251 LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
38 21.06 13:07 Space Shuttle Endeavour (STS-57) LLEO/I US KSC LC39B S
39 24.06 04:12 Tsiklon-3 Kosmos-2252 (Strela-3) LEO/I RU Plesetsk LC32/1 S
40 25.06 00:18 Ariane 42P Galaxy 4H (Galaxy IVH) GEO/D EU Kourou ELA2 S
41 25.06 08:20 Soyuz-U-PVB Resurs-F LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
42 25.06 23:30 Scout G-1 RADCAL LEO/P US SVAFB SLC5 S
43 26.06 13:27 Delta 7925 GPS IIA-12 MEO US CC LC17A S
44 01.07 14:32 Soyuz-U2 Soyuz TM-17 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
45 07.07 07:15 Tsiklon-2 Kosmos-2258 (US-PM No. 15L) LLEO/I RU Baikonur LC90/20 S
46 14.07 16:40 Soyuz-U-PVB Kosmos-2259 LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
47 19.07 22:04 Atlas II USA 93 (DSCS III B-9) GEO/S US CC LC36A S
48 22.07 08:45 Soyuz-U-PVB Kosmos-2260 LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
49 22.07 22:58 Ariane 44L Hispasat 1B GEO/S EU Kourou ELA2 S
50 02.08 19:59 Titan 403A SLDCOM 3 US SVAFB SLC4E F
51 04.08 00:52 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 58) HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S
52 09.08 10:02 Atlas E NOAA 13 (NOAA I) LEO/S US SVAFB SLC3W S
53 10.08 14:53 Molniya 8K78M Kosmos-2261 (Oko No. 6062) HEO/M RU Plesetsk LC16/2 S
54 10.08 22:23 Soyuz-U Progress M-19 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
55 24.08 10:45 Soyuz-U-PVB Resurs-F LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
56 30.08 12:38 Delta 7925 GPS IIA-13 MEO US CC LC17B S
57 31.08 04:40 Tsiklon-3 Meteor-2 (Meteor-2 No. 24) LEO/I RU Plesetsk LC32/1 S
58 03.09 11:17 Atlas I UHF F/O F2 (UFO F2) GEO/I US CC LC36B S
59 07.09 13:25 Soyuz-U2 Kosmos-2262 (Don No. 5L) LLEO/I RU Baikonur LC31 S
60 12.09 11:45 Space Shuttle Discovery (STS-51) LLEO/I US KSC LC39B S
61 16.09 07:36 Zenit-2 Kosmos-2263 (Tselina-2 No. 7L) LEO/I RU Baikonur LC45/1 S
62 17.09 00:43 Tsiklon-2 Kosmos-2264 (US-PM No. 19L) LLEO/I RU Baikonur LC90/20 S
63 20.09 05:12 PSLV IRS-P1 (IRS-1E) IN SHAR FLP F
64 26.09 01:45 Ariane 40 SPOT 3 LEO/S EU Kourou ELA2 S
65 30.09 17:05 Proton-K/DM-2 Raduga (Gran’ No. 41L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
66 05.10 17:56 Titan II SLV Landsat 6 US SVAFB SLC4W F
67 08.10 08:00 CZ-2C Jian Bing 93 LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
68 11.10 21:33 Soyuz-U Progress M-20 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
69 18.10 14:53 Space Shuttle Columbia (STS-58) LLEO/I US KSC LC39B S
70 22.10 06:46 Ariane 44LP INTELSAT 701 GEO/S EU Kourou ELA2 S
71 26.10 13:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2265 (Taifun-1B) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
72 26.10 17:04 Delta 7925 GPS IIA-14 MEO US CC LC17B S
73 28.10 15:17 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 40L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
74 02.11 12:10 Kosmos 11K65M Kosmos-2266 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
75 05.11 08:25 Soyuz-U Kosmos-2267 (Neman No. 7L) LLEO/I RU Baikonur LC1 S
76 18.11 13:54 Proton-K/DM-2 Rimsat G1 (Gorizont No. 41L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
77 20.11 01:17 Ariane 44LP Solidaridad 1 GEO/S EU Kourou ELA2 S
78 28.11 23:40 Atlas II USA 97 (DSCS III B-10) GEO/S US CC LC36A S
79 02.12 09:27 Space Shuttle Endeavour (STS-61) LLEO/I US KSC LC39B S
80 08.12 00:48 Delta 7925 NATO 4B GEO/ID US CC LC17A S
81 16.12 00:40 Atlas IIAS Telstar 401 GEO/S US CC LC36B S
82 18.12 01:27 Ariane 44L DirecTV 1 (DBS 1) GEO/S EU Kourou ELA2 S
83 22.12 20:37 Molniya 8K78M Molniya-1T HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S