Lansări orbitale 1992

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1992, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
RU 55
US 29
EU 7
CN 4
IN 1
JP 1

Lista celor 97 tentative de lansări orbitale din 1992 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 21.01 15:00 Soyuz-U Kosmos-2175 (Kobal’t No. 534) LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
2 22.01 14:52 Space Shuttle Discovery (STS-42) LLEO/I US KSC LC39A S
3 24.01 01:18 Molniya 8K78M Kosmos-2176 (Oko No. 6050) HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S
4 25.01 07:50 Soyuz-U2 Progress M-11 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
5 29.01 22:19 Proton-K/DM-2 Kosmos-2177 (Uragan No. 68L) MEO RU Baikonur LC81/23 S
6 05.02 18:14 Zenit-2 - (Tselina-2) RU Baikonur LC45/1 F
7 11.02 00:41 Atlas II USA 78 (DSCS III B-14) GEO/S US CC LC36A S
8 11.02 01:50 H-1 Fuyo 1 (ERS-1) LLEO/S JP TNSC N S
9 17.02 22:05 Kosmos 11K65M Kosmos-2180 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
10 23.02 22:29 Delta 7925 GPS IIA-3 MEO US CC LC17B S
11 26.02 23:58 Ariane 44L Superbird B1 GEO/S EU Kourou ELA2 S
12 04.03 04:27 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M RU Plesetsk LC43/4 S
13 09.03 22:35 Kosmos 11K65M Kosmos-2181 (Tsikada) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
14 14.03 00:00 Atlas I Galaxy 5 (Galaxy V) GEO/D US CC LC36B S
15 17.03 10:54 Soyuz-U2 Soyuz TM-14 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
16 24.03 13:13 Space Shuttle Atlantis (STS-45) LLEO/I US KSC LC39A S
17 01.04 14:18 Soyuz-U-PVB Kosmos-2182 (Kobal’t No. 542) LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
18 02.04 01:50 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 36L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
19 08.04 12:20 Soyuz-U Kosmos-2183 (Neman No. 8L) LLEO/I RU Baikonur LC31 S
20 10.04 03:20 Delta 7925 GPS IIA-4 MEO US CC LC17B S
21 15.04 07:17 Kosmos 11K65M Kosmos-2184 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
22 15.04 23:25 Ariane 44L Telecom 2B GEO/S EU Kourou ELA2 S
23 19.04 21:29 Soyuz-U2 Progress M-12 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
24 25.04 08:53 Titan II SLV USA 81 (P-11 No. 5105) LEO/P US SVAFB SLC4W S
25 29.04 09:00 Soyuz-U Resurs-F (Resurs-F2 No. 8L) LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
26 29.04 10:10 Soyuz-U Kosmos-2185 (Kometa No. 15) LLEO/I RU Baikonur LC1 S
27 07.05 23:40 Space Shuttle Endeavour (STS-49) LLEO/I US KSC LC39B S
28 14.05 00:40 Delta 7925 Palapa B4 GEO/S US CC LC17B S
29 20.05 00:30 ASLV SROSS-C LLEO/I IN SHAR SLV S
30 28.05 19:09 Soyuz-U Kosmos-2186 (Kobal’t No. 540) LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
31 03.06 00:50 Kosmos 11K65M Kosmos-2187 (Strela-1M) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
32 07.06 16:40 Delta 6920-10 EUVE LLEO/I US CC LC17A S
33 10.06 00:00 Atlas IIA INTELSAT K GEO/S US CC LC36B S
34 23.06 08:00 Soyuz-U-PVB Resurs-F LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
35 25.06 16:12 Space Shuttle Columbia (STS-50) LLEO/I US KSC LC39A S
36 30.06 16:43 Soyuz-U2 Progress M-13 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
37 01.07 20:16 Kosmos 11K65M Kosmos-2195 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
38 02.07 21:54 Atlas II USA 82 (DSCS III B-12) GEO/S US CC LC36A S
39 03.07 14:19 Scout G-1 SAMPEX LEO/I US SVAFB SLC5 S
40 07.07 09:20 Delta 7925 GPS IIA-5 MEO US CC LC17B S
41 08.07 09:53 Molniya 8K78M-PVB Kosmos-2196 (Oko No. 6057) HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S
42 09.07 22:42 Ariane 44L Insat 2A GEO/S EU Kourou ELA2 S
43 13.07 17:41 Tsiklon-3 Kosmos-2197 (Strela-3) LEO/I RU Plesetsk LC32/1 S
44 14.07 22:02 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 37L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
45 24.07 14:26 Delta 6925 Geotail VHEO US CC LC17A S
46 24.07 19:40 Soyuz-U Kosmos-2203 LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S
47 27.07 06:08 Soyuz-U2 Soyuz TM-15 LLEO/I RU Baikonur LC1 S
48 30.07 01:59 Proton-K/DM-2 Kosmos-2204 (Uragan No. 56L) MEO RU Baikonur LC81/23 S
49 30.07 11:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-2207 LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
50 31.07 13:56 Space Shuttle Atlantis (STS-46) LLEO/I US KSC LC39B S
51 06.08 19:30 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S
52 09.08 08:00 CZ-2D Fanhui Shi Weixing (13) LLEO/I CN Jiuquan LA2B S
53 10.08 23:08 Ariane 42P Topex-Poseidon LEO/I EU Kourou ELA2 S
54 12.08 05:44 Kosmos 11K65M Kosmos-2208 LEO/I RU Plesetsk LC132/1 S
55 13.08 23:00 CZ-2E Optus B1 GEO/S CN Xichang LC2 S
56 15.08 22:18 Soyuz-U2 Progress M-14 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
57 19.08 10:20 Soyuz-U Resurs-F LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
58 22.08 22:40 Atlas I Galaxy 1R (Galaxy IR) US CC LC36B F
59 31.08 10:40 Delta 7925 Satcom C4 (Satcom C-4) GEO/S US CC LC17B S
60 09.09 08:57 Delta 7925 GPS IIA-6 MEO US CC LC17A S
61 10.09 18:01 Proton-K/DM-2 Kosmos-2209 (Oko-S No. 7424) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
62 10.09 23:04 Ariane 44LP Hispasat 1A GEO/S EU Kourou ELA2 S
63 12.09 14:23 Space Shuttle Endeavour (STS-47) LLEO/I US KSC LC39B S
64 22.09 16:10 Soyuz-U Kosmos-2210 (Kobal’t No. 533) LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
65 25.09 17:05 Commercial Titan 3 Mars Observer EEO US CC LC40 S
66 06.10 06:20 CZ-2C Freja LEO/I CN Jiuquan LA2B S
67 08.10 19:00 Soyuz-U Foton LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
68 12.10 09:47 Delta 7925 Kopernikus 3 (DFS 3) GEO/S US CC LC17B S
69 14.10 19:58 Molniya 8K78M-PVB Molniya-3 (Molniya-3 No. 50) HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S
70 20.10 12:58 Tsiklon-3 Kosmos-2211 (Strela-3) LEO/I RU Plesetsk LC32/1 S
71 21.10 10:21 Molniya 8K78M-PVB Kosmos-2217 (Oko No. 6059) HEO/M RU Plesetsk LC16/2 S
72 22.10 17:09 Space Shuttle Columbia (STS-52) LLEO/I US KSC LC39B S
73 27.10 17:19 Soyuz-U2 Progress M-15 LLEO/I RU Baikonur LC31 S
74 28.10 00:15 Ariane 42P Galaxy 7 (Galaxy VII) GEO/S EU Kourou ELA2 S
75 29.10 10:40 Kosmos 11K65M Kosmos-2218 (Parus) LEO/I RU Plesetsk LC133/3 S
76 30.10 14:59 Proton-K/DM-2 Ekran-M (Ekran-M No. 15L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
77 15.11 21:45 Soyuz-U-PVB Resurs-500 LLEO/I RU Plesetsk LC16/2 S
78 17.11 07:47 Zenit-2 Kosmos-2219 (Tselina-2 No. 6L) LEO/I RU Baikonur LC45/1 S
79 20.11 15:29 Soyuz-U Kosmos-2220 (Kobal’t No. 544) LLEO/I RU Plesetsk LC43/4 S
80 21.11 13:45 Scout G-1 MSTI-1 LLEO/S US SVAFB SLC5 S
81 22.11 23:54 Delta 7925 GPS IIA-7 MEO US CC LC17A S
82 24.11 04:09 Tsiklon-3 Kosmos-2221 (Ikar No. 68L) LEO/I RU Plesetsk LC32/2? S
83 25.11 12:18 Molniya 8K78M-PVB Kosmos-2222 (Oko No. 6051) HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S
84 27.11 13:10 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 38L) GEO/S RU Baikonur LC81/23 S
85 28.11 21:34 Titan 404A USA 86 LEO/S US SVAFB SLC4E S
86 01.12 22:48 Ariane 42P Superbird A1 GEO/S EU Kourou ELA2 S
87 02.12 01:57 Molniya 8K78M-PVB Molniya-3 (Molniya-3 No. 56) HEO/M RU Plesetsk LC43/3 S
88 02.12 13:24 Space Shuttle Discovery (STS-53) LLEO/I US KSC LC39A S
89 09.12 11:25 Soyuz-U Kosmos-2223 (Neman No. 10L) LLEO/I RU Baikonur LC1 S
90 17.12 12:45 Proton-K/DM-2 Kosmos-2224 (Oko-1 No. 7121) GEO/D RU Baikonur LC200/39 S
91 18.12 22:16 Delta 7925 GPS IIA-8 MEO US CC LC17B S
92 21.12 11:21 CZ-2E Optus B2 CN Xichang LC2 F
93 22.12 12:00 Soyuz-U Kosmos-2225 (Don No. 4L) LLEO/I RU Baikonur LC31 S
94 22.12 12:36 Tsiklon-3 Kosmos-2226 (Musson No. 23L) LEO/I RU Plesetsk LC32/2 S
95 25.12 05:56 Zenit-2 Kosmos-2227 (Tselina-2 No. 4L) LEO/I RU Baikonur LC45/1 S
96 25.12 20:07 Tsiklon-3 Kosmos-2228 (Ikar No. 69L) LEO/I RU Plesetsk LC32/2 S
97 29.12 13:30 Soyuz-U-PVB Kosmos-2229 (Bion No. 10) LLEO/I RU Plesetsk LC43/3 S