Lansări orbitale 1992

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1992, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
RU 55
US 29
EU 7
CN 4
IN 1
JP 1

Lista celor 97 tentative de lansări orbitale din 1992 (din care 2 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 21.01 15:00 Soyuz-U Kosmos-2175 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/4 S
2 22.01 14:52 Space Shuttle Spacelab IML-1 / OV-103 Spacelab US KSC LC39A S
3 24.01 01:18 Molniya 8K78M Kosmos-2176 / Oko RU Plesetsk LC43/3 S
4 25.01 07:50 Soyuz-U2 Progress M-11 / Progress 7K-TGM No. 212 RU Baikonur LC1 S
5 29.01 22:19 Proton-K/DM-2 Kosmos-21772179 / Uragan No. 68L RU Baikonur LC81/23 S
6 05.02 18:14 Zenit-2 Tselina-2 RU Baikonur LC45/1 F
7 11.02 00:41 Atlas II USA 78 (DSCS 3B-14) / DSCS III B-14 US CC LC36A S
8 11.02 01:50 H-1 Fuyo / ERS-1 JP Tanegashima N S
9 17.02 22:05 Kosmos 11K65M Kosmos-2180 / Parus RU Plesetsk LC133/3 S
10 23.02 22:29 Delta 7925 USA 79 (GPS IIA-12) / Navstar GPS SVN 25 US CC LC17B S
11 26.02 23:58 Ariane 44L Superbird B1/Arab 1C / Superbird B1 EU Kourou ELA2 S
12 04.03 04:27 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1T!No. 75 RU Plesetsk LC43/4 S
13 09.03 22:35 Kosmos 11K65M Kosmos-2181 / Tsikada RU Plesetsk LC132/1 S
14 14.03 00:00 Atlas I Galaxy 5 / Galaxy V US CC LC36B S
15 17.03 10:54 Soyuz-U2 Soyuz TM-14 / Soyuz 7K-STM No. 64 RU Baikonur LC1 S
16 24.03 13:13 Space Shuttle Spacelab Atlas 1 / OV-104 Spacelab US KSC LC39A S
17 01.04 14:18 Soyuz-U-PVB Kosmos-2182 / Kobal’t RU Plesetsk LC16/2 S
18 02.04 01:50 Proton-K/DM-2 Gorizont / Gorizont No. 36L RU Baikonur LC81/23 S
19 08.04 12:20 Soyuz-U Kosmos-2183 / Neman RU Baikonur LC31 S
20 10.04 03:20 Delta 7925 USA 80 (GPS IIA-13) / Navstar GPS SVN 28 US CC LC17B S
21 15.04 07:17 Kosmos 11K65M Kosmos-2184 / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
22 15.04 23:25 Ariane 44L Inmarsat 2F4/Tel. 2B / Telecom 2B EU Kourou ELA2 S
23 19.04 21:29 Soyuz-U2 Progress M-12 / Progress 7K-TGM No. 213 RU Baikonur LC1 S
24 25.04 08:53 Titan II SLV USA 81 [T2-3] / P-11 No. 5105 US SVAFB SLC4W S
25 29.04 09:00 Soyuz-U Resurs-F / Resurs-F2 17F42 No. 8 RU Plesetsk LC43/4 S
26 29.04 10:10 Soyuz-U Kosmos-2185 / Kometa No. 15 RU Baikonur LC1 S
27 07.05 23:40 Space Shuttle Intelsat Rescue / OV-105 Rendezvous US KSC LC39B S
28 14.05 00:40 Delta 7925 Palapa B4 US CC LC17B S
29 20.05 00:30 ASLV SROSS C / SROSS-C IN Satish SLV S
30 28.05 19:09 Soyuz-U Kosmos-2186 / Kobal’t RU Plesetsk LC16/2 S
31 03.06 00:50 Kosmos 11K65M Kosmos-21872194 / Strela-1M RU Plesetsk LC133/3 S
32 07.06 16:40 Delta 6920-10 EUVE US CC LC17A S
33 10.06 00:00 Atlas IIA Intelsat K / INTELSAT K US CC LC36B S
34 23.06 08:00 Soyuz-U-PVB Resurs-F / Resurs-F1 14F43 No. 55 RU Plesetsk LC43/3 S
35 25.06 16:12 Space Shuttle Spacelab USML-1 / OV-102 Spacelab US KSC LC39A S
36 30.06 16:43 Soyuz-U2 Progress M-13 / Progress 7K-TGM No. 214 RU Baikonur LC31 S
37 01.07 20:16 Kosmos 11K65M Kosmos-2195 / Parus RU Plesetsk LC133/3 S
38 02.07 21:54 Atlas II USA 82 (DSCS 3B-12) / DSCS III B-12 US CC LC36A S
39 03.07 14:19 Scout G-1 SAMPEX US SVAFB SLC5 S
40 07.07 09:20 Delta 7925 USA 83 (GPS IIA-14) / Navstar GPS SVN 26 US CC LC17B S
41 08.07 09:53 Molniya 8K78M-PVB Kosmos-2196 / Oko RU Plesetsk LC43/3 S
42 09.07 22:42 Ariane 44L Insat 2A/Eutel. 2F4 / Insat 2A EU Kourou ELA2 S
43 13.07 17:41 Tsiklon-3 Kosmos-21972202 / Strela-3 RU Plesetsk LC32/1 S
44 14.07 22:02 Proton-K/DM-2 Gorizont / Gorizont No. 37L RU Baikonur LC81/23 S
45 24.07 14:26 Delta 6925 Geotail US CC LC17A S
46 24.07 19:40 Soyuz-U Kosmos-2203 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/3 S
47 27.07 06:08 Soyuz-U2 Soyuz TM-15 / Soyuz 7K-STM No. 65 RU Baikonur LC1 S
48 30.07 01:59 Proton-K/DM-2 Kosmos-22042206 / Uragan No. 56L RU Baikonur LC81/23 S
49 30.07 11:00 Soyuz-U-PVB Kosmos-2207 / Oblik RU Plesetsk LC43/4 S
50 31.07 13:56 Space Shuttle TSS-1/Eureca / OV-104 Research/FF US KSC LC39B S
51 06.08 19:30 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1T!No. 72 RU Plesetsk LC43/3 S
52 09.08 08:00 CZ-2D FSW-2 / FSW-2 No. 1 CN Jiuquan LA2B S
53 10.08 23:08 Ariane 42P Topex/ASAP 3 / Topex-Poseidon EU Kourou ELA2 S
54 12.08 05:44 Kosmos 11K65M Kosmos-2208 / Strela-2M RU Plesetsk LC132/1 S
55 13.08 23:00 CZ-2E Optus B1 CN Xichang LC2 S
56 15.08 22:18 Soyuz-U2 Progress M-14 / Progress 7K-TGM No. 209 RU Baikonur LC31 S
57 19.08 10:20 Soyuz-U Resurs-F / Resurs-F1 14F43 No. 54 RU Plesetsk LC16/2 S
58 22.08 22:40 Atlas I Galaxy 1R / Galaxy IR US CC LC36B F
59 31.08 10:40 Delta 7925 Satcom C4 / Satcom C-4 US CC LC17B S
60 09.09 08:57 Delta 7925 USA 84 (GPS IIA-15) / Navstar GPS SVN 27 US CC LC17A S
61 10.09 18:01 Proton-K/DM-2 Kosmos-2209 / Oko-S F5 RU Baikonur LC81/23 S
62 10.09 23:04 Ariane 44LP Hisp. 1A/Satcom C3 / Hispasat 1A EU Kourou ELA2 S
63 12.09 14:23 Space Shuttle Spacelab J / OV-105 Spacelab US KSC LC39B S
64 22.09 16:10 Soyuz-U Kosmos-2210 / Kobal’t RU Plesetsk LC16/2 S
65 25.09 17:05 Commercial Titan 3 Mars Observer US CC LC40 S
66 06.10 06:20 CZ-2C FSW-1/Freja / Freja CN Jiuquan LA2B S
67 08.10 19:00 Soyuz-U Foton / Foton No. 8L RU Plesetsk LC43/4 S
68 12.10 09:47 Delta 7925 DFS 3 US CC LC17B S
69 14.10 19:58 Molniya 8K78M-PVB Molniya-3 / Molniya-3 No. 50 RU Plesetsk LC43/3 S
70 20.10 12:58 Tsiklon-3 Kosmos-22112216 / Strela-3 RU Plesetsk LC32/1 S
71 21.10 10:21 Molniya 8K78M-PVB Kosmos-2217 / Oko RU Plesetsk LC16/2 S
72 22.10 17:09 Space Shuttle Lageos 2/USMP-1 / OV-102 Research/Med dep US KSC LC39B S
73 27.10 17:19 Soyuz-U2 Progress M-15 / Progress 7K-TGM No. 215 RU Baikonur LC31 S
74 28.10 00:15 Ariane 42P Galaxy 7 / Galaxy VII EU Kourou ELA2 S
75 29.10 10:40 Kosmos 11K65M Kosmos-2218 / Parus RU Plesetsk LC133/3 S
76 30.10 14:59 Proton-K/DM-2 Ekran / Ekran-M No. 15L RU Baikonur LC81/23 S
77 15.11 21:45 Soyuz-U-PVB Resurs-500 / Resurs-500 No. 1 RU Plesetsk LC16/2 S
78 17.11 07:47 Zenit-2 Kosmos-2219 / Tselina-2 RU Baikonur LC45/1 S
79 20.11 15:29 Soyuz-U Kosmos-2220 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/4 S
80 21.11 13:45 Scout G-1 MSTI 1 / MSTI-1 US SVAFB SLC5 S
81 22.11 23:54 Delta 7925 USA 85 (GPS IIA-16) / Navstar GPS SVN 32 US CC LC17A S
82 24.11 04:09 Tsiklon-3 Kosmos-2221 / Tselina-D RU Plesetsk LC32/2? S
83 25.11 12:18 Molniya 8K78M-PVB Kosmos-2222 / Oko RU Plesetsk LC43/3 S
84 27.11 13:10 Proton-K/DM-2 Gorizont / Gorizont No. 38L RU Baikonur LC81/23 S
85 28.11 21:34 Titan 404A USA 86 [IC4] / Improved CRYSTAL 2104 US SVAFB SLC4E S
86 01.12 22:48 Ariane 42P Superbird A1 EU Kourou ELA2 S
87 02.12 01:57 Molniya 8K78M-PVB Molniya-3 / Molniya-3 No. 56 RU Plesetsk LC43/3 S
88 02.12 13:24 Space Shuttle USA 89 (QUASAR 10) / OV-103 Medium deploy US KSC LC39A S
89 09.12 11:25 Soyuz-U Kosmos-2223 / Neman RU Baikonur LC1 S
90 17.12 12:45 Proton-K/DM-2 Kosmos-2224 / Oko-1 No. 7121 RU Baikonur LC200/39 S
91 18.12 22:16 Delta 7925 USA 87 (GPS IIA-17) / Navstar GPS SVN 29 US CC LC17B S
92 21.12 11:21 CZ-2E Optus B2 CN Xichang LC2 S
93 22.12 12:00 Soyuz-U Kosmos-2225 / Don RU Baikonur LC31 S
94 22.12 12:36 Tsiklon-3 Kosmos-2226 / Musson No. 23 RU Plesetsk LC32/2 S
95 25.12 05:56 Zenit-2 Kosmos-2227 / Tselina-2 RU Baikonur LC45/1 S
96 25.12 20:07 Tsiklon-3 Kosmos-2228 / Tselina-D RU Plesetsk LC32/2 S
97 29.12 13:30 Soyuz-U-PVB Kosmos-2229 / Bion No. 10 RU Plesetsk LC43/3 S