Lansări orbitale 1991

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1991, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
RU 61
US 19
EU 8
JP 2
CN 1

Lista celor 91 tentative de lansări orbitale din 1991 (din care 3 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare.

Nr. Data Lansator Satelit T Centru Rampă R.
1 08.01 00:53 Delta 7925 NATO 4A US CC LC17B S
2 14.01 14:50 Soyuz-U2 Progress M-6 / Progress 7K-TGM No. 205 RU Baikonur LC1 S
3 15.01 23:10 Ariane 44L Italsat 1/Eut. 2F2 / Italsat 1 EU Kourou ELA2 S
4 17.01 10:30 Soyuz-U-PVB Kosmos-2121 / Oblik RU Plesetsk LC16/2 S
5 18.01 11:34 Tsiklon-2 Kosmos-2122 / US-PU RU Baikonur LC90 S
6 29.01 11:59 Kosmos 11K65M Informator-1 / Informator No. 1 RU Plesetsk LC133/3 S
7 05.02 02:36 Kosmos 11K65M Kosmos-2123 / Tsikada/RS-12/RS-13 RU Plesetsk LC133/3 S
8 07.02 18:15 Soyuz-U Kosmos-2124 / Kobal’t RU Plesetsk LC16/2 S
9 12.02 02:44 Kosmos 11K65M Kosmos-21252132 / Strela-1M RU Plesetsk LC133/3 S
10 14.02 08:31 Proton-K/DM-2 Kosmos-2133 / Oko-1 No. 7120 RU Baikonur LC200/39 S
11 15.02 09:30 Soyuz-U Kosmos-2134 / Kometa No. 13 RU Baikonur LC1 S
12 15.02 15:19 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1T No. 73? RU Plesetsk LC43/3 S
13 26.02 04:53 Kosmos 11K65M Kosmos-2135 / Parus RU Plesetsk LC133/3 S
14 28.02 05:30 Proton-K/DM-2 Raduga / Gran’ No. 38L RU Baikonur LC81/23 S
15 02.03 23:36 Ariane 44LP Astra 1B/Meteosat 5 / Astra 1B EU Kourou ELA2 S
16 06.03 15:30 Soyuz-U-PVB Kosmos-2136 / Oblik RU Plesetsk LC16/2 S
17 08.03 12:03 Titan 403A USA 69 [LAC2] / LACROSSE 2 US SVAFB SLC4E S
18 08.03 23:03 Delta 6925 Inmarsat II F-2 / INMARSAT II F-2 US CC LC17B S
19 12.03 19:29 Kosmos 11K65M Nadezhda / Nadezhda 17F118 No. 409 RU Plesetsk LC133/3 S
20 19.03 13:05 Soyuz-U2 Progress M-7 / Progress 7K-TGM No. 208 RU Baikonur LC1 S
21 19.03 14:30 Kosmos 11K65M Kosmos-2137 / Taifun-1B RU Plesetsk LC132/1 S
22 22.03 12:19 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 55 RU Plesetsk LC43/3 S
23 26.03 13:45 Soyuz-U Kosmos-2138 / Kobal’t RU Plesetsk LC16/2 S
24 31.03 15:12 Proton-K Almaz-1 / Mech-KU No. 305 RU Baikonur LC200/40 S
25 04.04 10:47 Proton-K/DM-2 Kosmos-21392141 / Uragan No. 50L RU Baikonur LC200/39 S
26 04.04 23:33 Ariane 44P Anik E2 EU Kourou ELA2 S
27 05.04 14:22 Space Shuttle GRO / OV-104 LEO deploy US KSC LC39B S
28 13.04 00:09 Delta 7925 Spacenet 4 / ASC 2 US CC LC17B S
29 16.04 07:21 Kosmos 11K65M Kosmos-2142 / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
30 18.04 23:30 Atlas I BS-3H US CC LC36B F
31 24.04 01:37 Tsiklon-3 Meteor-3 / Meteor-3 No. 6 RU Plesetsk LC32/2 S
32 28.04 11:33 Space Shuttle SDIO/SPAS / OV-103 Research/FF US KSC LC39A S
33 14.05 15:52 Atlas E NOAA 12 / NOAA D US SVAFB SLC3W S
34 16.05 21:40 Tsiklon-3 Kosmos-21432148 / Strela-3 RU Plesetsk LC32/2 S
35 18.05 12:50 Soyuz-U2 Soyuz TM-12 / Soyuz 7K-STM No. 62 RU Baikonur LC1 S
36 21.05 09:00 Soyuz-U-PVB Resurs-F / Resurs-F2 17F42 No. 6 RU Plesetsk LC43/4 S
37 24.05 15:29 Soyuz-U Kosmos-2149 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/3 S
38 29.05 22:55 Delta 7925 Aurora 2 / Satcom C-5 US CC LC17B S
39 30.05 08:04 Soyuz-U2 Progress M-8 / Progress 7K-TGM No. 207 RU Baikonur LC1 S
40 04.06 08:10 Tsiklon-3 Okean / Okean-O1 No. 6/NKhM No. RU Plesetsk LC32/2 S
41 05.06 13:24 Space Shuttle Spacelab SLS-1 / OV-102 Spacelab US KSC LC39B S
42 11.06 05:41 Kosmos 11K65M Kosmos-2150 / Strela-2M RU Plesetsk LC133/3 S
43 13.06 15:41 Tsiklon-3 Kosmos-2151 / Tselina-R RU Plesetsk LC32/2 S
44 18.06 09:09 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1T No. 74 RU Plesetsk LC43/4 S
45 25.06 13:20 Kosmos 11K65M Romb RU Plesetsk LC132/1 F
46 28.06 08:09 Soyuz-U-PVB Resurs-F / Resurs-F1 14F43 No. 52 RU Plesetsk LC43/3 S
47 29.06 14:00 Scout G-1 REX US SVAFB SLC5 S
48 01.07 21:53 Proton-K/DM-2 Gorizont / Gorizont No. 34L RU Baikonur LC200/39 S
49 04.07 02:32 Delta 7925 USA 71 (GPS IIA-11) / Navstar GPS SVN 24 US CC LC17A S
50 09.07 09:40 Soyuz-U-PVB Kosmos-2152 / Oblik RU Plesetsk LC43/4 S
51 10.07 14:00 Soyuz-U Kosmos-2153 / Yantar’-4KS1M RU Baikonur LC31 S
52 17.07 01:46 Ariane 40 ERS 1/ASAP 2 / ERS-1 EU Kourou ELA2 S
53 17.07 17:33 Pegasus/HAPS Microsat / Microsat 1 US EAFB RW04/22 S
54 23.07 09:05 Soyuz-U Resurs-F / Resurs-F1 14F43 No. 53 RU Plesetsk LC43/3 S
55 01.08 11:53 Molniya 8K78M Molniya-1 / Molniya-1T No. 76 RU Plesetsk LC43/4 S
56 02.08 15:02 Space Shuttle TDRS-E / OV-104 IUS deploy US KSC LC39A S
57 14.08 23:15 Ariane 44L Intelsat 605 / INTELSAT VI F-5 EU Kourou ELA2 S
58 15.08 09:15 Tsiklon-3 Meteor-3 / Meteor-3 No. 5/TOMS RU Plesetsk LC32/2 S
59 20.08 22:54 Soyuz-U2 Progress M-9 / Progress 7K-TGM No. 210 RU Baikonur LC1 S
60 21.08 10:50 Soyuz-U-PVB Resurs-F / Resurs-F2 17F42 No. 7 RU Plesetsk LC43/3 S
61 22.08 12:35 Kosmos 11K65M Kosmos-2154 / Parus RU Plesetsk LC132/1 S
62 25.08 08:40 H-1 BS 3B JP Tanegashima N S
63 29.08 06:48 Vostok 8A92M IRS-1B RU Baikonur LC31 S
64 30.08 02:30 Mu-3S-II Yohkoh / SOLAR-A JP Kagoshima M1 S
65 30.08 08:58 Zenit-2 Tselina-2 RU Baikonur LC45/1 F
66 12.09 23:11 Space Shuttle UARS / OV-103 LEO deploy US KSC LC39A S
67 13.09 17:51 Proton-K/DM-2 Kosmos-2155 / Oko-S F4 RU Baikonur LC81/23 S
68 17.09 20:01 Molniya 8K78M Molniya-3 / Molniya-3 No. 48 RU Plesetsk LC43/4 S
69 19.09 16:20 Soyuz-U Kosmos-2156 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/3 S
70 26.09 23:43 Ariane 44P Anik E1 EU Kourou ELA2 S
71 28.09 07:05 Tsiklon-3 Kosmos-21572162 / Strela-3 RU Plesetsk LC32/2 S
72 02.10 05:59 Soyuz-U2 Soyuz TM-13 / Soyuz 7K-STM No. 63 RU Baikonur LC1 S
73 04.10 18:10 Soyuz-U-PVB Foton / Foton No. 7L RU Plesetsk LC43/4 S
74 09.10 13:15 Soyuz-U2 Kosmos-2163 / Orlets RU Baikonur LC1 S
75 10.10 14:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2164 / Taifun-1B RU Plesetsk LC132/1 S
76 17.10 00:05 Soyuz-U2 Progress M-10 / Progress 7K-TGM No. 211 RU Baikonur LC1 S
77 23.10 15:25 Proton-K/DM-2 Gorizont / Gorizont No. 35L RU Baikonur LC200/39 S
78 29.10 23:08 Ariane 44L Intelsat 601 / INTELSAT VI F-1 EU Kourou ELA2 S
79 08.11 07:07 Titan 403A USA 72-77 [NOSS11] / SLDCOM 2/INTRUDER 2 US SVAFB SLC4E S
80 12.11 20:09 Tsiklon-3 Kosmos-21652170 / Strela-3 RU Plesetsk LC32/1 S
81 20.11 19:15 Soyuz-U Kosmos-2171 / Kobal’t RU Plesetsk LC43/3 S
82 22.11 13:27 Proton-K/DM-2 Kosmos-2172 / Geizer No. 18L RU Baikonur LC81/23 S
83 24.11 23:44 Space Shuttle USA 75 (DSP F-16) / OV-104 IUS deploy US KSC LC39A S
84 27.11 03:30 Kosmos 11K65M Kosmos-2173 / Parus RU Plesetsk LC133/3 S
85 28.11 13:23 Atlas E USA 73 (DMSP F11) / DMSP Block 5D-2 S-12 US SVAFB SLC3W S
86 07.12 22:47 Atlas II Eutelsat IIF3 / Eutelsat II F-3 US CC LC36B S
87 16.12 23:19 Ariane 44L Inmarsat 2F3/Tel. 2A / Telecom 2A EU Kourou ELA2 S
88 17.12 11:00 Soyuz-U Kosmos-2174 / Kometa No. 14 RU Baikonur LC31 S
89 18.12 03:54 Tsiklon-3 Interkosmos-25 / AUOS-Z No. 301 RU Plesetsk LC32/2 S
90 19.12 11:41 Proton-K/DM-2 Raduga / Gran’ No. 39L RU Baikonur LC81/23 S
91 28.12 12:00 CZ-3 Zhongxing 4 / DFH 2A-4 CN Xichang LC3? S