Lansări orbitale 1991

Lista numărului de tentative de lansări orbitale din 1991, în funcție de statele care au efectuat tentativa:

Țara Nr.
SU 61
US 19
EU 8
JP 2
CN 1

Lista celor 91 tentative de lansări orbitale din 1991 (din care 4 eșecuri). Ora afișată este în UTC. Este afișat doar satelitul primar, în cazul în care sunt mai mulți sateliți lansați, iar în paranteze este numele inițial al satelului, dat de producător, în cazul în care acesta diferă de numele primit de satelit după lansare. Pentru Ținta orbitală, detalii găsiți pe site-ul planet4589.org.

Nr. Data Lansator Satelit Țintă T Centru Rampă R.
1 08.01 00:53 Delta 7925 NATO 4A GEO/ID US CC LC17B S
2 14.01 14:50 Soyuz-U2 Progress M-6 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
3 15.01 23:10 Ariane 44L Italsat 1 GEO/S EU Kourou ELA2 S
4 17.01 10:30 Soyuz-U-PVB Kosmos-2121 (Oblik No. 817) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
5 18.01 11:34 Tsiklon-2 Kosmos-2122 (US-PU No. 4L) LLEO/I SU Baikonur LC90 S
6 29.01 11:59 Kosmos 11K65M Informator-1 (Informator No. 1) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
7 05.02 02:36 Kosmos 11K65M Kosmos-2123 LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
8 07.02 18:15 Soyuz-U Kosmos-2124 (Kobal’t No. 530) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
9 12.02 02:44 Kosmos 11K65M Kosmos-2125 (Strela-1M) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
10 14.02 08:31 Proton-K/DM-2 Kosmos-2133 (Oko-1 No. 7120) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
11 15.02 09:30 Soyuz-U Kosmos-2134 (Kometa No. 13) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
12 15.02 15:19 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
13 26.02 04:53 Kosmos 11K65M Kosmos-2135 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
14 28.02 05:30 Proton-K/DM-2 Raduga (Gran’ No. 38L) GEO/S SU Baikonur LC81/23 S
15 02.03 23:36 Ariane 44LP Astra 1B GEO/D EU Kourou ELA2 S
16 06.03 15:30 Soyuz-U-PVB Kosmos-2136 (Oblik No. 818) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
17 08.03 12:03 Titan 403A USA 69 (ONYX 2) LEO/I US SVAFB SLC4E S
18 08.03 23:03 Delta 6925 INMARSAT II F-2 GEO/S US CC LC17B S
19 12.03 19:29 Kosmos 11K65M Nadezhda LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
20 19.03 13:05 Soyuz-U2 Progress M-7 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
21 19.03 14:30 Kosmos 11K65M Kosmos-2137 LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
22 22.03 12:19 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 55) HEO/M SU Plesetsk LC43/3 S
23 26.03 13:45 Soyuz-U Kosmos-2138 (Kobal’t No. 536) LLEO/I SU Plesetsk LC16/2 S
24 31.03 15:12 Proton-K Almaz-1 (Mech-KU No. 305) LLEO/I SU Baikonur LC200/40 S
25 04.04 10:47 Proton-K/DM-2 Kosmos-2139 (Uragan No. 50L) MEO SU Baikonur LC200/39 S
26 04.04 23:33 Ariane 44P Anik E2 GEO/D EU Kourou ELA2 S
27 05.04 14:22 Space Shuttle Atlantis (STS-37) LLEO/I US KSC LC39B S
28 13.04 00:09 Delta 7925 ASC 2 GEO/S US CC LC17B S
29 16.04 07:21 Kosmos 11K65M Kosmos-2142 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
30 18.04 23:30 Atlas I BS-3H US CC LC36B F
31 24.04 01:37 Tsiklon-3 Meteor-3 (Meteor-3 No. 6) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
32 28.04 11:33 Space Shuttle Discovery (STS-39) LLEO/I US KSC LC39A S
33 14.05 15:52 Atlas E NOAA 12 (NOAA D) LEO/S US SVAFB SLC3W S
34 16.05 21:40 Tsiklon-3 Kosmos-2143 (Strela-3) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
35 18.05 12:50 Soyuz-U2 Soyuz TM-12 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
36 21.05 09:00 Soyuz-U-PVB Resurs-F (Resurs-F2 No. 6L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
37 24.05 15:29 Soyuz-U Kosmos-2149 (Kobal’t No. 521) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
38 29.05 22:55 Delta 7925 Satcom C-5 GEO/S US CC LC17B S
39 30.05 08:04 Soyuz-U2 Progress M-8 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
40 04.06 08:10 Tsiklon-3 Okean LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
41 05.06 13:24 Space Shuttle Columbia (STS-40) LLEO/I US KSC LC39B S
42 11.06 05:41 Kosmos 11K65M Kosmos-2150 LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
43 13.06 15:41 Tsiklon-3 Kosmos-2151 LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
44 18.06 09:09 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
45 25.06 13:20 Kosmos 11K65M Kosmos (Romb) SU Plesetsk LC132/1 F
46 28.06 08:09 Soyuz-U-PVB Resurs-F LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
47 29.06 14:00 Scout G-1 REX LEO/P US SVAFB SLC5 S
48 01.07 21:53 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 34L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
49 04.07 02:32 Delta 7925 GPS IIA-2 MEO US CC LC17A S
50 09.07 09:40 Soyuz-U-PVB Kosmos-2152 (Oblik No. 819) LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
51 10.07 14:00 Soyuz-U Kosmos-2153 (Neman No. 6L) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
52 17.07 01:46 Ariane 40 ERS-1 LEO/S EU Kourou ELA2 S
53 17.07 17:33 Pegasus/HAPS Microsat 1 LLEO/I US EAFB NB-52-008 F
54 23.07 09:05 Soyuz-U Resurs-F LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
55 01.08 11:53 Molniya 8K78M Molniya-1 HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
56 02.08 15:02 Space Shuttle Atlantis (STS-43) LLEO/I US KSC LC39A S
57 14.08 23:15 Ariane 44L INTELSAT 605 (INTELSAT VI F-5) GEO/S EU Kourou ELA2 S
58 15.08 09:15 Tsiklon-3 Meteor-3 LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
59 20.08 22:54 Soyuz-U2 Progress M-9 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
60 21.08 10:50 Soyuz-U-PVB Resurs-F (Resurs-F2 No. 7L) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
61 22.08 12:35 Kosmos 11K65M Kosmos-2154 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
62 25.08 08:40 H-1 Yuri 3B (BS 3B) GEO/S JP TNSC N S
63 29.08 06:48 Vostok 8A92M IRS-1B LEO/S SU Baikonur LC31 S
64 30.08 02:30 Mu-3S-II Yohkoh (SOLAR-A) LEO/I JP Kagoshima M1 S
65 30.08 08:58 Zenit-2 - (Tselina-2) SU Baikonur LC45/1 F
66 12.09 23:11 Space Shuttle Discovery (STS-48) LLEO/I US KSC LC39A S
67 13.09 17:51 Proton-K/DM-2 Kosmos-2155 (Oko-S No. 7422) GEO/S SU Baikonur LC81/23 S
68 17.09 20:01 Molniya 8K78M Molniya-3 (Molniya-3 No. 48) HEO/M SU Plesetsk LC43/4 S
69 19.09 16:20 Soyuz-U Kosmos-2156 (Kobal’t No. 538) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
70 26.09 23:43 Ariane 44P Anik E1 GEO/S EU Kourou ELA2 S
71 28.09 07:05 Tsiklon-3 Kosmos-2157 (Strela-3) LEO/I SU Plesetsk LC32/2 S
72 02.10 05:59 Soyuz-U2 Soyuz TM-13 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
73 04.10 18:10 Soyuz-U-PVB Foton LLEO/I SU Plesetsk LC43/4 S
74 09.10 13:15 Soyuz-U2 Kosmos-2163 (Orlets-1 No. 3L) LLEO/I SU Baikonur LC1 S
75 10.10 14:00 Kosmos 11K65M Kosmos-2164 LLEO/I SU Plesetsk LC132/1 S
76 17.10 00:05 Soyuz-U2 Progress M-10 LLEO/I SU Baikonur LC1 S
77 23.10 15:25 Proton-K/DM-2 Gorizont (Gorizont No. 35L) GEO/S SU Baikonur LC200/39 S
78 29.10 23:08 Ariane 44L INTELSAT 601 (INTELSAT VI F-1) GEO/S EU Kourou ELA2 S
79 08.11 07:07 Titan 403A USA 72 (SLDCOM 2) MEO US SVAFB SLC4E S
80 12.11 20:09 Tsiklon-3 Kosmos-2165 (Strela-3) LEO/I SU Plesetsk LC32/1 S
81 20.11 19:15 Soyuz-U Kosmos-2171 (Kobal’t No. 539) LLEO/I SU Plesetsk LC43/3 S
82 22.11 13:27 Proton-K/DM-2 Kosmos-2172 (Geizer No. 18L) GEO/S SU Baikonur LC81/23 S
83 24.11 23:44 Space Shuttle Atlantis (STS-44) LLEO/I US KSC LC39A S
84 27.11 03:30 Kosmos 11K65M Kosmos-2172 (Parus) LEO/I SU Plesetsk LC133/3 S
85 28.11 13:23 Atlas E DMSP F-11 LEO/S US SVAFB SLC3W S
86 07.12 22:47 Atlas II Eutelsat II F-3 GEO/S US CC LC36B S
87 16.12 23:19 Ariane 44L Telecom 2A GEO/S EU Kourou ELA2 S
88 17.12 11:00 Soyuz-U Kosmos-2174 (Kometa No. 14) LLEO/I SU Baikonur LC31 S
89 18.12 03:54 Tsiklon-3 Interkosmos-25 (AUOS-Z No. 301) MEO SU Plesetsk LC32/2 S
90 19.12 11:41 Proton-K/DM-2 Raduga (Gran’ No. 39L) GEO/S SU Baikonur LC81/23 S
91 28.12 12:00 CZ-3 Zhongxing 4 (DFH 2A-4) GTO CN Xichang LC3? S